موزه ملی شچتین، چرا به عنوان برترین ساختمان انتخاب شد؟
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۱۳ --- کد خبر ۱۰۲۱

موزه ملی شچتین، برترین ساختمان سال 2016 

یادگار علایق بر باد رفته
 کشوری که در شرق اروپا یک نمونه خاص در زمینه‌های هنری تلقی می‌شود با موزه‌های جذابش به یکی از بهترین اماکن برای توریست‌ها تبدیل شده است؛ مکانی مملو از زیبایی و آرامش.
موزه‌های لهستان همگی با پیشوند «ملی» مورد خطاب قرار می‌گیرند و در بین تمام موزه‌ها، موزه ملی موجود در «شتچین» به همین نام می‌درخشد. اگر درباره قدرت و شکوه این سازه تردید دارید، باید بدانید «موزه ملی شچتین» امسال ﺩﺭ ﻓﺴﺘﻴﻮﺍﻝ ﺟﻬﺎﻧﻰ ﻣﻌﻤﺎﺭﻯ (WAF) ﺩﺭ ﺑﺮﻟﻴﻦ، ﭘﺎﻳﺘﺨﺖ ﺁﻟﻤﺎﻥ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ «ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ برتر ﺳﺎﻝ ۲۰۱۶ ﺟﻬﺎﻥ» ﺑﺮﮔﺰﻳﺪﻩ ﺷﺪ. ﺍﻳﻦ ﻣﻮﺯﻩ ﺯﻳﺮﺯﻣﻴﻨﻰ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ «ﺭﺍﺑﺮﺕ کونیچه» ﺍﺯ ﮔﺮﻭﻩ «KWK Promes» ﻃﺮﺍﺣﻰ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻣﺠﺎﻭﺭﺕ ساختمان معروف و پر عنوان «ﺗﺎﻻﺭ ﻓﻴﻼﺭﻣﻮنیک ﺷﺘﭽﻴﻦ» ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ است.
ﻣﻌﻤﺎﺭﺍﻥ KWK ﺑﻪ ﺟﺎﻯ الهام از تالار فیلارمونیک یا ایجاد تناسب با آن، ﺑﺨﺸﻰ ﺍﺯ ﻣﻮﺯﻩ ﺭﺍ ﺯﻳﺮ ﺯﻣﻴﻦ ﺳﺎﺧﺘﻪﺍﻧﺪ ﻭ ﻓﻀﺎﻯ ﻋﻤﻮﻣﻰ ﻭﺳﻴﻌﻰ ﺭﺍ ﺑﺮ ﻓﺮﺍﺯش ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻛﺮﺩﻩﺍﻧﺪ. در این فضا ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺷﺎﻫﺪ ﺣﻀﻮﺭ ﻭ ﺭﻗﺎﺑﺖ ﺍﺳﻜﻴﺖ‌ﺳﻮﺍﺭﺍﻥ ﻣﺤﻠﻰ هستیم.

دلایل انتخاب 
ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺩﺍﻭﺭﺍﻥ فستیوال جهانی معماری، ﺍﻳﻦ ﭘﺮﻭژﻩ ﺗﻮﺍﻧﺴﺘﻪ ﺑﻪ ﻏﻨﺎﻯ ﺷﻬﺮ ﻭ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺷﻬﺮﻯ ﺑﻴﻔﺰﺍﻳﺪ و  3 ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺍﺯ ﺗﺎﺭﻳﺦ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺭﺍ ﺗﺪﺍﻋﻰ ﻣﻰﻛﻨﺪ؛ ﭘﻴﺶ ﺍﺯ ﺟﻨﮓ ﺟﻬﺎﻧﻰ ﺩﻭﻡ، ﺧﺮﺍﺑﻰ‌ﻫﺎﻯ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺟﻨﮓ ﻭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻭ ﺑﺎﺯﺳﺎﺯﻯ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺟﻨﮓ ﻛﻪ ﺷﻜﺎﻑ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻬﻰ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻭﺳﻂ ﺍﻳﻦ ﺷﻬﺮ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻛﺮﺩ. ﺗﻮﭘﻮﮔﺮﺍﻓﻰ ﺍﻳﻦ ﺍﺛﺮ ﻫﻢ ﻗﺎﺑﻞ‌ﺗﻮﺟﻪ به نظر می‌رسد، ﺯﻳﺮﺍ ﺭﻓﺘﻦ ﺑﻪ ﺯﻳﺮ ﺯﻣﻴﻦ ﺷﺒﻴﻪ ﻣﺮﻭﺭ ﺧﺎﻃﺮﺍﺕ ﻭ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥﺷﻨﺎﺳﻰ ﺍﻳﻦ ﺷﻬﺮ ﺍﺳﺖ. ﻧﻤﺎﻯ ﺧﺎﺭﺟﻰ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ نیز روی ﺯﻣﻴﻦ ﻭ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺩﻳﺪﮔﺎﻥ ﻣﺮﺩﻡ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ، بنابراین ﻣﻰ‌توان ﺑﻪ ﺷﻴﻮﻩﻫﺎﻯ ﻣﺨﺘﻠﻔﻰ تصاویر ایجاد شده از این وضعیت را ﺗﻔﺴﻴﺮ ﻛﺮﺩ.
 سودآوری خاص
طبق آمار موجود، موزه ملی شچتین حدود 500 هزار بازدیدکننده دارد و علاوه بر توریست‌ها اقوام محلی هم برای تماشای چندباره این مکان دیدنی، به قول معروف سر و دست می‌شکنند! موزه معروف لهستانی در طول سال‌های گذشته چندین بار بازسازی شده و بیش از همه چیز، در آن به حفظ لوازم باقی مانده از جنگ جهانی دوم تاکید می‌شود. در واقع لهستان به عنوان یکی از اصلی‌ترین قربانیان جنگ‌افروزی هیتلر و ارتش نازی در جنگ جهانی، بیش از بقیه کشورها از ایده‌های تقبیح شده نژادپرستانه دولت رایش سوم متضرر شد، اما از همان ایام سیاه یادگارهایی باقی مانده که عمری است این موزه را غنی کرده، مانند داستان برجای مانده از علاقه یک زوج جوان؛ ماریا و اشمیت، زوجی بودند که در بحبوحه جنگ جهانی دوم قصد ازدواج داشتند، اما هنگام فرار از کشور، اشمیت به جرم تلاش برای ازدواج با دختری فرانسوی دستگیر و در محوطه بیرونی موزه توسط ارتش هیتلر تیرباران شد! 

 روزهای پررونق 
موزه ملی شچتین  در 3 سال اخیر همزمان با بازسازی‌های صورت گرفته، سودآوری زیادی را تجربه کرد و به شهادت آمار، در 3 سال گذشته 3 برابر 10 سال قبل سودآوری داشته است. به عبارتی، شاهد سودآوری 25 درصدی این موزه در سال 2016 بودیم.

 معماری خاص 
 در معماری این اثر از سبک کلاسیک معماری لهستان که زمانی در ژانر خود پیشرفته بود، استفاده شده، اما در طول زمان به مرور آثار متاخرتر معماری به این بنا اضافه شدند. به هرحال باید بدانید موزه ملی شچتین روز اول آگوست 1945 کار خود را آغاز کرد و تا به حال بیش از 4 بازسازی را به چشم دیده است؛ بازسازیی‌هایی که در طول زمان به ابهت بنا افزوده و البته از چشم مردم هم دور نمانده است. در واقع این موزه بیش از بقیه موزه‌های ملی لهستان به بازدیدکننده‌ها خدمات ارایه می‌کند و منطقه تفریحی اطراف، محیطی خانوادگی را برای تمامی بازدیدکننده‌ها رقم می‌زند. وجود امکانات تفریحی،  مزیتی است که در کمتر موزه دیگری در این کشور منظم و دارای مردمی سختکوش دیده می‌شود. در این شرایط نگین انگشتری کشور متمدن شرق اروپا هر روز بیش از گذشته می‎درخشد؛ بخصوص حالا که به عنوان ساختمان برتر جهان در سال 2016 انتخاب شده و می‌تواند تا سال‌های سال به چنین لقبی افتخار کند؛ لقبی برآمده از روح سرشار و بدنه زیبایش!

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی