ضرورت تربیت نیروی انسانی متخصص برای بهبود شرایط مراکزخرید
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۱۶ --- کد خبر ۱۰۲۴

ضرورت تربیت نیروی انسانی متخصص برای بهبود شرایط مراکزخرید
با گسترش روزافزون مراکزخرید و مجتمع‌های تجاری چندمنظوره این نیاز احساس شده است که تمام ارکان موجود در صنعت مراکزخرید به صورت تخصصی و کاملا علمی ساخته و پرداخته شود و ارایه این‌گونه خدمات را شرکت‌هایی تخصصی بر عهده می‌گیرند. ثنانور یکی از این شرکت‌ها است که پروژه‌های موفقی را در کارنامه خود دارد، بر همین اساس با مهندس علی اسلامی، مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشستیم.

1- لطفا در خصوص نوع فعالیت شرکت ثنانور و ارتباط و تاریخچه پیدایش آن توضیحاتی ارایه نمایید.
این شرکت حدود 7 سال پیش با توجه به نیاز مبرم مجتمع‌های تجاری به خدمات تخصصی از جمله طراحی، چیدمان، تهویه، مدیریت و کلیه امور مربوط به مدیریت تسهیلات، راه‌اندازی و بهره‌برداری پروژه با گروهی کارآزموده و مجرب از بزرگ‌ترین صاحبان برند ایران تشکیل شد. اعضای این گروه هم به واسطه فعالیت طولانی و خانوادگی در ایران و هم به واسطه سابقه طولانی در تجارت خارجی و همکاری با برندهای جهانی دارای اعتبار هستند.
ما پس از راه‌اندازی مجموعه کلیه امور را به کارفرما واگذار می‌کردیم، اما با توجه به نیاز امروز مراکزخرید و با دارا بودن مدیران و پرسنل آموزش‌دیده در این حوزه، در تکمیل فرآیند حضورمان در پروژه‌ها می‌توانیم کلیه خدمات مربوط به تغییر نقشه، جانمایی، مذاکره، قرارداد نگهداری، نظافت، حراست، تبلیغات، وبسایت، اپلیکیشن و همه آنچه که مربوط به صنعت مراکزخرید است را ارایه دهیم.
با پروژه‌هایی چون مرکزخرید آرن، آوان‌سنتر و مرکزخرید مکران در راه‌اندازی و مدیریت مجموعه همکاری داشته‌ایم و هم‌اکنون پروژه‌های بام‌لند در مجاورت دریاچه خلیج‌فارس، پروژه ماهور در قم و پروژه رویال‌پارس در اهواز را در دست اجرا داریم.

2- بفرمایید  این شرکت از چه زمانی به پروژه‌ها ورود پیدا می‌کند یا به عبارت دیگر، بهتر است چه زمانی پروژه را در دست بگیرد؟
ما تلاش می‌کنیم و خرسند می‌شویم که کارفرمایان این مجموعه را در همان مراحل اولیه در کنار خود داشته باشند. در بعضی از پروژه‌هایی که سابق بر این وارد می‌شدیم معمولا مجموعه به مراحل پایانی کار نزدیک بود و طبعا دست ما برای مانور روی کاربری‌ها محدود می‌شد، اما در حال حاضر با پروژه‌هایی وارد مذاکره می‌شویم که در همان مراحل ابتدایی هستند و کارفرما راغب به بهبود مجموعه است. هرچه دیرتر به پروژه‌ها ورود پیدا کنیم هزینه‌ها و تغییرات شرایط بیشتری برای بهبود وضعیت به پروژه تحمیل می‌شود و کارفرما متضرر می‌شود و هرچه زودتر وارد شویم می‌توانیم کمک بیشتری به پروژه کنیم.

3- این شرکت چگونه پروژه‌هایی را برای انجام فعالیت انتخاب می‌کند؟
ما پروژه‌هایی را انتخاب می‌کنیم که مطمئن باشیم می‌توانیم شرایط را از آنچه که در آن پروژه وجود دارد یا قرار است وجود داشته باشد، بهتر کنیم.
ما پیش از عقد قرارداد با کارفرمایان برای حضور در پروژه، 70 تا 80 درصد کاری را که باید برای بهبود شرایط پروژه انجام دهیم برنامه‌ریزی می‌کنیم و در صورت توافق با کارفرما قرارداد امضا می‌کنیم.
اساسا پروژه باید پتانسیلی داشته باشد تا بتوان شرایط خوبی برای آن رقم زد، وقتی پروژه‌ای در لوکیشن نامناسب قرار دارد و بیشتر فروشگاه‌ها را نیز فروخته پتانسیلی برای بهبود شرایط ندارد و ما آن را قبول نمی‌کنیم، اما با جلساتی که با کارفرمایان آن مجموعه‌ها می‌گذاریم راهکارهایی برای بهتر شدن عملکرد مجموعه‌ها ارایه داده و نکاتی را شفاهی یا مکتوب به آنها توضیح می‌دهیم، زیرا به هر حال در هر پروژه تجاری سرمایه‌های مملکت خفته‌اند و رونق هرچند کوچک آنها به رونق کشور کمک خواهد کرد.

4- در خصوص بام‌لند و ویژگی‌های این مرکزخرید توضیحاتی ارایه دهید و بفرمایید شرکت ثنانور در این مجموعه چه فعالیتی داشته و دارد؟
بام‌لند پروژه منحصربه‌فردی در مجاورت دریاچه خلیج‌فارس است که 65 هزار مترمربع مساحت دارد. این مجموعه از 12 ساختمان 2طبقه تشکیل شده که این سازه‌ها 560 متر طول پروژه را تشکیل می‌دهند.
ما زمانی وارد این پروژه شدیم که 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و مجموعه‌ای منحصربه‌فرد به لحاظ موقعیت مکانی و نوع سازه داشت و طی مذاکراتی که با سرمایه‌گذاران این پروژه داشتیم کل پروژه از مشاوره، تغییر نقشه، راه‌اندازی، بهره‌برداری و مدیریت مجموعه به ما واگذار شد.
در طرح‌های اولیه این مجموعه کاربری پذیرایی و تفریحی برای آن تعریف شده بود و قرارداد هر کدام از این سازه‌ها که به هم مرتبط نیز نبودند به یک سری رستوران و خدمات جانبی آنها واگذار شد. ما با بازدید از پروژه به این نتیجه رسیدیم که این مجموعه می‌تواند مرکزخریدی باشد همراه با فضاهای فرهنگی، تفریحی و پذیرایی، چرا که منطقه چیتگر در آینده‌ای نه چندان دور به قطب گردشگری تهران و شاید کشور بدل خواهد شد، بنابراین به جمعیت منطقه هم به لحاظ کمیت و هم به لحاظ کیفیت افزوده خواهد شد.
پس در اصلاحات مجموعه ابتدا کاربری تجاری را تعریف کردیم و در مرحله دوم بین سازه‌ها و طبقات مجموعه ارتباط ایجاد کردیم که کار بسیار دشواری بود، زیرا باید به حوزه معماری نیز ورود می‌کردیم. با این تغییرات طبقه همکف این مجموعه با 115 فروشگاه تکمیل شد. برای طبقات دوم و بام هر سازه نیز رستوران‌ و کافه در نظر گرفته شده است. 
این مجموعه غیر از رستوران‌ها و مرکزخرید دارای شهربازی، اسکیت روی یخ مصنوعی، سالن آمفی‌تئاتر، مکان‌هایی برای نشستن و استراحت، محوطه باز با طراحی زیبا و ... است و به طور کلی همه ملزومات برای خرید، تفریح و هیجان و همچنین آرامش و استراحت خانواده‌ها در این مجموعه عظیم مهیا است.
در مراحل بعدی با مذاکرات متعدد برندها را برای سرمایه‌گذاری هدفدار در این مجموعه متقاعد کردیم و خوشبختانه حضور حدود 115 برند معتبر ایرانی و خارجی گواه استراتژیک بودن سرمایه‌گذاری در این منطقه است.
به حول و قوه الهی این مجموعه در اردیبهشت‌ماه امسال افتتاح خواهد شد، اما افتتاح رسمی آن که با برنامه‌های جذاب و هیجان‌انگیز همراه است در عید سعید فطر برگزار خواهد شد.

5-تعامل مجموعه ثنانور با برندها چگونه است؟ این سوال از آن جهت به ذهنم خطور کرد که احساس می‌شود این شرکت با تعدادی برند تعامل جدی دارد و در همه پروژه‌ها با اتکا به این‌که این برندها همیشه حضور خواهند داشت وارد مذاکره می‌شود. لطفا در این خصوص توضیحاتی ارایه دهید.
ما با برندهای متعددی تعامل داریم. اساسا در هر پروژه‌ای هر برندی که برای اولین بار به مجموعه تحت مدیریت ما وارد می‌شود در فهرست ما قرار می‌گیرد، اما این‌گونه نیست که ما همواره از حضور آنها در همه پروژه‌های خود مطمئن باشیم. وظیفه ما علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای مرکزخرید ایجاد ارزش افزوده برای برند حاضر در آن مجموعه نیز است، بنابراین ما طرح توسعه‌ای برندها را بررسی می‌کنیم و متناسب با طرح آنها پیشنهاد ورود به پروژه‌های خود را به آنها می‌دهیم. چه بسا گاهی از ورود برخی از برندها به پروژه جلوگیری می‌کنیم، زیرا می‌دانیم در آن مجموعه موفق نخواهند شد، یا گاهی از آنها می‌خواهیم برای موفقیت در مجموعه مدل تجاری دیگری را انتخاب کنند.
هدف این شرکت فقط راه‌اندازی و بهره‌برداری پروژه نیست، بلکه مسئولیت ما بعد از افتتاح و در زمان مدیریت مجموعه بیشتر خواهد بود، بنابراین حتما برندهایی را انتخاب می‌کنیم که با مختصات منطقه و برنامه‌های آتی و طرح توجیهی پروژه همخوانی داشته باشند تا در مدت 12 تا 18 ماهی که دوران بلوغ یک مرکزخرید است، کمترین جابه‌جایی را در فروشگاه‌ها داشته باشیم.
همه تلاش ما این است که راه‌اندازی و مدیریت مراکزخرید را به صورت علمی پیاده‌سازی کنیم و به موفقیت شانسی و تصادفی اعتقادی نداریم.

6- آینده مراکزخرید را چگونه می‌بینید؟ مراکزخرید در آینده چه مسیری را برای موفقیت طی می‌کنند؟
اصولا پیش‌بینی برخی چیزها کار سختی نیست، زیرا یک سری اتفاقات در جهان پله پله رخ می‌دهند و با توجه به جایگاهی که به لحاظ توسعه اقتصادی‌، اجتماعی و... در جهان داریم برای ما نیز رخ خواهد داد. در حوزه صنعت مراکزخرید نیز آنچه در کشور ما رخ می‌دهد همانند آن چیزی است که سالیان پیش در کشورهای پیشرفته رخ داده و آن اتفاق سوق یافتن به سمت تقارن و تناسب است.
بی‌شک در سال‌های آتی دیگر شاهد تراکم مراکزخرید در یک منطقه نخواهیم بود و این روند تعدیل خوهد شد که این همان بحث تقارن است که در کشورهای پیشرفته اتفاق افتاده است، همچنین کم‌کم مراکزخرید کوچک یا باید کاربری خود را تغییر دهند یا باید فقط به ارایه خدمات محلی برای مردم محله خود بپردازند. قطعا استانداردهای متراژ، پارکینگ، خدمات رفاهی و ... در همه مجموعه‌های تجاری رعایت خواهد شد و شهرداری‌ها مجوز ساخت برای زمین‌هایی با متراژ کم را نخواهند داد.
در مرحله بعدی صنعت مراکزخرید به سمت تربیت و آموزش پرسنل خواهد رفت و ما چاره‌ای نداریم جز این‌که افرادی با سطح علمی و تخصصی بالا برای اداره و اجرای همه امور در حوزه مراکزخرید داشته باشیم.

سخن پایانی
در پایان همکارانم از جنس فعالیت شرکت ثنانور را مخاطب قرار می‌دهم و می‌گویم: ما وظیفه داریم شرایطی را فراهم کنیم تا همه از کارفرما و صاحب برند تا مردم از این مجموعه‌ها راضی باشند، بنابراین باید کوچک‌ترین اشتباه را در ساخت، اجرا و بهره‌برداری پروژه سرسری نگیریم. اگر ما از هر اشتباه کوچکی در این مسیر با بی‌تفاوتی گذر کنیم موفقیت احتمالی ما زودگذر و وابسته به شرایط موجود خواهد بود و همچنین به مالکان و سرمایه‌گذاران اجازه تکرار اشتباهات را می‌دهیم که این باعث هدررفت سرمایه و عدم پیشرفت صنعت مراکزخرید خوهد شد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی