جزیره کیش، نگین زیبای خلیج‌فارس
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۲۰ --- کد خبر ۱۰۳۲

آینده‌ای روشن با سرمایه‌گذاری در راه توسعه گردشگری جزیره کیش

کیش کلید واژه‌ای با میلیون‌ها صفحه در اینترنت، یک مقصد گردشگری فوق‌العاده در تمام ایام سال به شمار می‌رود. تفریح، خرید، گردش، استراحت و جشن‌های آغاز سال نو در کنار خلیج نیلگون فارس و ساحلی مرجانی باعث شده کیش به یکی از خاطره‌انگیزترین مقاصد جنوب کشور تبدیل شود.
کیش از توابع شهرستان بندر لنگه در استان زیبای هرمزگان است. هرمزگان نیز خود در نوروز میلیون‌ها گردشگر از سراسر کشور را میزبانی می‌کند و با جذابیت‌های تاریخی، باستانی و طبیعی خود، نظر هر کسی را به سوی خود جلب می‌نماید. هوای گرم این منطقه از اردیبهشت‌ماه تا پاییز، فرصتی بسیار مناسب را برای مسافران پدید آورده است.
کیش امروزی یکی از فتوحات امام قلی خان سپهسالار از فرماندهان سپاه شاه عباس صفوی است. او 300 سال پیش توانست جزیره کیش و جزیره هرمز را از تصرف پرتغالی‌ها خارج کند. جالب است بدانید جزیره کیش نخستین منطقه آزاد اقتصادی ایران از سال 1361 تاکنون است و جذابیت‌های ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری داشته و دارد تا جایی که فعالان اقتصادی جزیره کیش به منظور جلوگیری از تشتت صنوف در این منطقه زیبا به تشکیل انجمن جامعه بازاریان و بازرگانان کیش مبادرت ورزیدند. به منظور آگاهی از نوع فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در این منطقه با جناب آقای سهیل اسدی، رییس جامعه بازاریان و بازرگانان کیش به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه آمده است:

1-  جناب آقای اسدی بفرمایید وضعیت بازارها و مراکزخرید کیش در طول سال‌های اخیر دستخوش چه تغییراتی بوده است؟ در واقع میزان استقبال مردم و توان خرید و ذائقه و سلیقه افراد در سفر به جزیره کیش نسبت به سال‌های گذشته چه تغییراتی داشته است؟
با توجه به رکود حاکم بر بازار در سال‌های گذشته که ناشی از فشار اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه اعمال شده از سوی قدرت‌های جهانی بوده و اثرات آن در تمام کشور به طور ملموسی قابل رویت بوده و است و مسلما بازار کیش هم از بحران پیش آمده مستثنی نبوده و با وجود تلاش و ممارست مسئولان، بخصوص مدیران سازمان منطقه آزاد کیش، طی چند سال اخیر با بحران و در مواردی عدم رونق روبه‌رو بوده است. گسترش و به‌روز شدن بازارهای موجود همزمان با ساخت بازارهای مدرن و  جدید در چند سال اخیر ادامه داشته و با توجه به موقعیت استثنایی کیش امیدواریم که ادامه یابد. همزمان با روند رو به رشد و شکل‌گیری بازارهای مدرن و به تبع آن ورود برند‌های روز دنیا این‌طور به نظر می‌رسد که کیش توانسته در جلب رضایت اقشار مختلف جامعه موفق باشد که این مهم با توجه به شرایط ذکر شده قابل تقدیر است. وجود طبیعت بی‌نظیر، امکانات زیربنایی قابل اتکا، هتل‌های لوکس، تفریحات متنوع مختص جزیره کیش و بخصوص بازارهای زیبا که عرضه کننده اجناس با کیفیت با قیمت مناسب می‌باشند، نویدبخش آینده‌ای روشن و گسترش حضور گردشگران است.

2-  تعطیلات نوروزی فرصت خوبی را برای سفر به جزیره کیش فراهم می‌کند، بفرمایید نوروز امسال چه تعداد توریست و گردشگر به این جزیره زیبا ورود پیدا کرده‌اند و این آمار نسبت به سال گذشته کاهش داشته یا افزایش؟
با توجه به تمهیدات صورت گرفته همانند اصلاح زیرساخت‌های گردشگری و حذف واسطه‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام یافته مختص نوروز، مطابق با پیش‌بینی‌ها شاهد حضور و رشد گردشگران در این ایام بودیم. مطابق آمار رسمی، رشد 24 درصدی مسافران نوروزی در فرودگاه کیش تحقق یافته است. این در حالی است که طبق اعلام گردشگری سازمان، در نوروز 96 با کنترل قیمت‌ها و ایجاد جاذبه‌های گردشگری میزان اقامت گردشگران به 5 روز افزایش یافته و از 26 اسفند تا 13 فروردین جزیره کیش میزبان 907 هزار و 111 نفر شب اقامت بوده است.

3-  مراکزخرید کیش چه مساحتی از بازار خرده‌فروشی این جزیره را به خود اختصاص داده‌اند؟ آیا بازارها و مراکزخرید جدید دیگری نیز به این آمار اضافه خواهند شد؟
در جزیره کیش 17 بازار تجاری و 14 بازار خدماتی فعال وجود دارد و پروژه‌های جدید و مدرن نیز در حال ساخت می‌باشند که بعضا به مراحل نهایی ساخت نزدیک می‌شوند که از آن جمله می‌توان به میکا‌مال با امکانات بی‌نظیر و مساحت قابل توجه و همین‌طور مجموعه سارینا 2 و کارینا‌مال و ... اشاره کرد که امیدواریم این میزان سرمایه‌گذاری به گسترش و رونق بازار کمک کند. 

4-  با توجه به این‌که اساسا در مراکزخرید جزیره کیش کالاهای وارداتی ارایه می‌‌شوند چگونه بر عملکرد بازارها و کسبه نظارت می‌شود؟ (نظارت بر قیمت، اصالت و کیفیت کالا، رفتار کسبه و .... )
جامعه بازاریان و بازرگانان کیش به عنوان بزرگ‌ترین تشکل صنفی در جزیره نقش نظارتی خود را با تشکیل واحد نظارت و بازرسی و همینطور شورای حل اختلاف ایفا می‌نماید. گوشه‌ای از وظایف واحد بازرسی، کنترل مجوز‌های فعالیت اقتصادی، کنترل استفاده از برند‌های خارجی غیرمجاز، کنترل حراجی‌ها، نصب برچسب‌های قیمت، رسیدگی به تخلفات و شکایات و ... می‌باشد، با این وجود در خصوص کیفیت و اصالت کالا جامعه معتقد است این کنترل باید در مبادی ورودی و توسط ارگان‌های مسئول مانند گمرک و اداره استاندارد انجام گیرد تا جلوی ورود کالای بی‌کیفیت به جزیره گرفته شود.

 
5-  اگر مشتریان مراکزخرید کیش که عمدتا مسافر هستند به هر دلیلی از خرید خود رضایت نداشته و در معاملات خود مغبون شده باشند چگونه می‌توانند شکایات خود را پیگیری کنند؟ آیا نهادی برای رسیدگی به شکایات وجود دارد؟
در خصوص رسیدگی به شکایات، ترجیح آن است که در دفتر بازار به موارد رسیدگی و موضوع حل شود، در غیر این صورت همانطور که توضیح داده شد جامعه بازاریان در واحد نظارت و بازرسی موضوع را بررسی و در صورت نیاز به شورای حل اختلاف جامعه ارجاع می‌دهد. بدیهی است در صورت محق بودن، ترتیبی اتخاذ می‌گردد که رضایت مشتری به طور کامل جلب گردد. 

6-  یکی از راه‌های جذب گردشگران برگزاری جشنواره‌های متعدد بالاخص در زمان رکود بازار در این منطقه است. بفرمایید این جشنواره‌ها با چه مکانیسمی برگزار می‌شوند یا به عبارت بهتر، ابزارهای لازم برای برگزاری این جشنواره‌ها چیست؟
متولی برگزاری جشنواره‌ها در جزیره کیش، ستاد جشنواره‌ها و مناسبت‌های کیش است که از سال 1382 تشکیل شده و در طول سالیان گذشته با مشارکت سازمان منطقه آزاد و سایر نهادها فعالیت‌های چشمگیری داشته و نتایج قابل قبولی کسب کرده است. این ستاد متشکل از 7 عضو به عنوان هیات امنا ( 4 عضو از بخش خصوصی و 3 عضو از سازمان) ثبت گردیده که از این طریق همکاری و هم‌اندیشی این اعضا صورت می‌پذیرد. همچنین جامعه بازاریان با برگزاری جشنواره‌های ویژه سعی در جذب و تشویق مشتریان می‌نماید که از آن جمله می‌توان به برگزاری هرساله جشنواره خرید نوروزی اشاره کرد.

7-  مدتی است تبلیغات وسیع در خصوص استفاده از کالاهای ایرانی و حمایت از تولید ملی در جهت تغییر نگرش مردم به سوی استفاده از کالاهای ایرانی در دستورکار رسانه‌ها قرار گرفته است، این تغییر نگرش چه تاثیری بر بازارهای این منطقه خواهد داشت؟
در اصل مناطق آزاد تنها جهت ورود کالای خارجی بدون عوارض گمرکی طراحی نگردیده، بلکه یکی از مهم‌ترین اهداف تشکیل مناطق آزاد، ورود آسان کالای اولیه و ایجاد ارزش افزوده و صادرات مجدد آن بوده است. این بدان معنی است که قانونگذار حمایت  از تولید ملی را مد نظر قرار داده و صادرات را تشویق می‌کند، اما میزان محقق شدن این هدف به عوامل زیادی بستگی دارد که از جمله آنها می‌توان به اجرا نشدن کامل قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی و عوامل دیگری که تولید را به نسبت تجارت بی‌ارزش می‌سازد، اشاره کرد. 

8-  در سال‌های پیشین جزیره زیبای کیش فرصت سرمایه‌گذاری خوبی را برای کارفرمایان مراکزخرید فراهم کرد و همین امر سبب پیدایش بازارها و مراکزخرید متعدد در این منطقه شد، آیا به لحاظ سرمایه‌گذاری، امروز نیز همان فرصت‌های طلایی فراهم است یا خیر؟ فکر می‌کنید در این منطقه سرمایه‌گذاری در چه حوزه‌ای اثربخش خواهد بود؟
در سال‌های پیش بخصوص دهه 60 و 70 جزیره کیش از معدود نقاطی در کشور محسوب می‌شد که مسافران می‌توانستند کالاهای مورد نیاز خود را ارزان‌تر از سرزمین اصلی تهیه کنند. بازرگانان جزیره نیز با درک موقعیت و با در نظر گرفتن انصاف و سود متعارف به کسب خود رونق می‌بخشیدند، اما در سال‌های بعد با ورود کالای قاچاق به سرزمین اصلی و اجرایی نشدن قوانین مورد نیاز توسعه مناطق آزاد و همین‌طور وضع تحریم‌ها و رکود بازار و در نتیجه افول وضعیت اقتصادی و کاهش سفر به جزیره که اقتصاد آن بر پایه توریسم می‌باشد، توسعه بازارها بسیار کند شد. با این حال در سال‌های اخیر با سیاست‌گذاری و تلاش خستگی‌ناپذیر مسئولان فعلی در جهت ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و امکانات گردشگری، جذب سرمایه افزایش چشمگیری داشته و شاهد ساخت پروژه‌های مدرن و به‌روز هستیم. جامعه بازاریان به عنوان متولی بازارهای کیش از تمامی سرمایه‌گذاران دعوت می‌نماید با بازدید از جزیره، از نزدیک شاهد توسعه همه‌جانبه نگین بی‌نظیر خلیج‌فارس باشند و امکانات را سنجیده و تصمیم‌گیری نمایند، ضمنا کارشناسان ما در جامعه بازاریان در زمینه ارایه هرگونه کمک و مشاوره آمادگی کامل دارند.

9-  حادثه ساختمان پلاسکو تهران زنگ خطری برای ایمن‌سازی همه مراکزخرید کشور بود، بفرمایید به لحاظ ایمنی و اطفای حریق، بازارها و مراکزخرید جزیره در چه سطحی از استانداردها قرار دارند؟
سطح استاندارد و ایمنی در مراکزخرید دارای اهمیت و اولویت خاص می‌باشد. جامعه بازاریان و بازرگانی محترم سازمان منطقه آزاد کیش با توصیه و مشاوره سازمان آتش‌نشانی و استاندارد مشغول نظارت و پیگیری می‌باشند و بحث ایمنی آسانسورها و سیستم‌های اطفای حریق بازارها با حساسیت و دقت به صورت دوره‌ای مورد بازرسی قرار می‌گیرند و از ایمنی و سطح استاندارد آنها اطمینان حاصل می‌گردد.

10-  برای رشد اقتصادی بازارهای جزیره کیش چه پیشنهادها و انتقاداتی دارید و بفرمایید در این زمینه انتظارتان از مسئولان چیست؟
مناطق آزاد می‌توانند همانند پلی به سوی جهان خارج موجب افزایش مبادلات تجاری در یک کشور باشند و تجارت داخلی را نیز تحت تاثیر قرار دهند. با توجه به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری به نام اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال، نقش مناطق آزاد و بازارها بیشتر عیان می‌گردد که خوشبختانه شاهد تلاش مسئولان در جهت جذب سرمایه و توسعه زیرساخت‌های صنعت توریسم و در نتیجه توسعه بازارها در جزیره هستیم. همچنین مواردی مانند برخورد جدی با مسئله قاچاق کالا به سرزمین اصلی و کنترل مبادی ورودی در جهت جلوگیری از ورود کالاهای بی‌کیفیت بخصوص در مورد محصولات آرایشی و بهداشتی و پوشاک که با سلامت جامعه در ارتباط هستند نیز می‌تواند بسیار موثر باشد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی