نگاهی به یکی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های دنیای مدرن
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۲۰ --- کد خبر ۱۰۳۳

اهرام ابدی

 هیچ‌کس تاریخ دقیق یکی از فرازمینی‌ترین یادگاری‌های تاریخ را نمی‌داند، فقط گفته می‌شود هزاران سال از عمر اولین هرم بزرگ فراعنه که به دستور جوزر، دومین پادشاه از سلسله سوم فراعنه ساخته شد، می‌گذرد. بنای این  اهرام تا امروز نیز یکی از شاهکارهای تکنیک مهندسی، طراحی و معماری محسوب می‌شود.

از سال2300 تا2700 قبل از میلاد، 80 هرم در مصر ساخته شد. اولین هرم بزرگ را دومین پادشاه از سلسله سوم فراعنه به نام جوزر برپا کرد و این سنت تا سلسله هجدهم ادامه یافت و بعد از آن تا بیست‌و‌پنجمین فرعون دیگر هرمی ساخته نشد.

مصری‌ها زندگی کوتاه این جهان را فانی و مرگ را به عنوان آغاز یک حیات نوین و جاویدان در دنیای دیگر می‌شناختند، به همین دلیل منازل خود را با مصالحی مانند خشت و گل و مقابر را از مصالح بادوامی مانند سنگ می‌ساختند. بر اساس اعتقاد و تفکر آنها، هر انسان علاوه بر جسم دارای یک روح به نام «بع» و یک پیکر شبح‌گونه به نام «کا» است. «بع» پس از مرگ در زمین مانده و هر شب به جسد باز می‌گردد، اما «کا» می‌تواند مابین این  2  جهان در حرکت باشد.

اولین هرم

در حدود 2 هزار و630 سال قبل از میلاد، جوزر تصمیم گرفت اولین هرم غول‌پیکر را به عنوان مقبره خود بنا کند. معمار و مغز متفکر طراحی این مقبره غول‌پیکر، راهب و مجسمه‌ساز معروفی به نام ایم هوتپ بود. مکان این مقبره در10 مایلی شهر فینکس در محله ساکارا و61 متر بالاتر از شن‌های روان صحرا در کنار رود نیل تعیین و کار نقشه‌برداری، احداث کانال‌های آب و حمل سنگ‌های آهکی و گرانیت در فاصله900 کیلومتری از معادن آغاز شد. در آن زمان اکثر جمعیت کشور که به 2/1 میلیون نفر می‌رسید جهت ساخت این مقبره بسیج شدند. مصریان اعتقاد داشتند روح فرعون به وسیله این پله‌ها به آسمان رفته و به خدا می‌پیوندد. یک راه اصلی و13 در ورودی مجازی نیز برای بازگشت بع و کا به آن ساخته شد. در این زمان زبان نوشتاری خاصی برای ثبت موضوعات، سوابق، موارد اداری، نقشه‌ها، شماره‌گذاری و مشخصات مکان نصب سنگ‌ها و نظایر آن ابداع شد.

چگونگی ساخت اهرام

بنا، مساح، سنگ‌تراش، نجار، ملات‌ساز و سرکارگر از جمله افرادی بودند که در ساخت این بنا شرکت داشتند. سنگ‌های بریده شده پس از شماره‌گذاری توسط سورتمه‌هایی که روی الوارهای موازی شبیه تراورس‌های زیر راه‌آهن حرکت می‌کردند به سمت مکان ساخت هرم حمل می‌شدند. کارگران برای روانکاری سورتمه‌ها از آب، خاک نرم و روغن استفاده می‌کردند.

اهرام مصر

 در عهد دودمان سوم مصر، معمار نابغه‌ای به نام ایم حوتپ برای فرعون مصر، جوزر مجتمع عظیمی در گورستان گروهی نزدیک تختگاه مصر می‌سازد.

جالب این‌که در این دوره‌، معابدی شبیه آنچه در دودمان یکم و دوم پادشاهی متداول بود، به ندرت ساخته می‌شد.

ساخت اهرام مهم‌ترین و اصلی‌ترین سازندگی این دوره بود؛ این معماری بدیع خود موجد تحولی شگرف شد و تمدن و فرهنگ فراعنه به یک شکوفایی بی‌نظیر دست یافت، به گونه‌ای که مشعل هدایتی برای صنعتگران مصری برای یک دوره 3 هزار ساله بعدی شد. هرم غول‌پیکر مصر از قدیمی‌ترین عجایب هفتگانه است، البته این تنها بنایی است که در میان عجایب هفتگانه تا به امروز باقی مانده است. مصریان باستان اعتقاد داشتند انسان پس از مرگ دوباره زنده می‌شود و به همین خاطر در اطراف جسد مومیایی شده مردگان خود مواد غذایی و وسایل زندگی را  دفن می‌کردند و اهرام مصر نیز برای حفاظت از جسد خفو و فراعنه دیگر ساخته شده است.

 سراسر عجیب

اهرام مصر از 3 هرم بزرگ تشکیل شده که درکنار آنها هرم‌های کوچکی نیز وجود دارند. وقتی ما اهرام مصر را از نزدیک می‌بینیم هرم وسطی از همه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد، اما این اشتباه است، زیرا هرم وسط چون روی زمین مرتفع‌تری بنا شده، بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. در واقع هرم خفو که سمت چپ هرم وسط قرار دارد از همه بزرگ‌تر است.

عظیم‌ترین هرم به نام خئوپس در ابعادی به ضلع230  ساخته شده است. در ساخت این هرم، حدود 2 میلیون و300 هزار سنگ به کار رفته که وزن هر کدام از ‌آنها به طور متوسط 5 تن است. در  مجموع حدود 8 میلیون تن سنگ در این بنا استفاده شده است.

هرودوت، مورخ یونانی زمان احداث مسیر جاده و آبراه برای ساخت این بنا را10 سال، زمان ساخت هرم را20 سال و تعداد کارکنان آن را 100 هزار نفر تخمین زده است. راه ورودی آن از شمال به ارتفاع18 متر بالاتر از سطح زمین و راهروی آن با یک شیب تا20 متر زیر کف هرم ادامه دارد.

 هرم دیگر «خفری» با ابعاد 25/215 و ارتفاع 5/143 متر و سومین هرم از اهرام ثلاثه با ارتفاع 5/66 متر ساخته شده است. در نزدیکی رودخانه نیل مجسمه ابوالهول برای نگهبانی از مقبره ساخته شد که نیمی شیر و نیمی دیگر خود فرعون بود. این مجسمه در زمان مرگ فرعون و با آمدن یک فرعون دیگر، نیمه‌تمام ماند و عملیات ساختنش به اتمام نرسید.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی