ویژگی‌های شرکت‌های فوق‌العاده
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۲۷ --- کد خبر ۱۰۳۹

ویژگی‌های شرکت‌های فوق‌العاده 
 

اگر از آدم‌ها بپرسید"چه‌چیزی شرکت‌های فوق‌العاده عالی را می‌سازد"، جواب‌های کاملا متنوعی خواهید گرفت. اگر جزیی از یک شرکت فوق‌العاده باشید، توضیح آن سخت، اما تشخیص آن آسان است. من این فرصت را داشتم که با عده‌ای از برترین رهبران کسب‌وکار دنیا گفت‌وگو و کار کنم تا بفهمم چگونه سازمانشان را اداره می‌کنند و متوجه ۵ نشانه یک شرکت فوق‌العاده عالی شدم که می‌خواهم در این‌جا به اشتراک بگذارم.
 

به گزارش سایت بازده، خیلی خوب است که بدانیم سازمان‌هایی مانند گلس‌دور و موسسه گریت پِلیِس تو ورک (بهترین جا برای کار کردن) بر چه اساس به سازمان‌ها امتیاز داده و رتبه‌ی"بهترین" محل کار یا محل کار "فوق‌العاده" را به آنها می‌دهند. با این حال، سازمان‌های زیادی وجود دارند که در این فهرست قرار ندارند و باز هم برای کار کردن، فوق‌العاده هستند. شرکت‌های فوق‌العاده از مزیت آینده‌نگری بهره‌مند هستند. اما چگونه می‌توانید بفهمید آیا برای یک شرکت حقیقتا فوق‌العاده کار می‌کنید یا خیر. در این نوشتار ۵ نشانه آمده ‌است که باید به آنها توجه کنید.


۱. از نشانه‌های کار کردن برای یک شرکت فوق‌العاده عالی این است که مدیران، مربی هستند
در شرکت‌های فوق‌العاده، مدیران به جای این‌که رییس و مجری باشند، مانند مربی و مرشد عمل می‌کنند. در چنین سازمان‌هایی نقش مدیر فقط این است که موانع را از سر راه یک کارمند بردارد تا بتواند موفق شود و رشد کند. برعکس سازمان‌های سنتی که مدیران در بالای هرم می‌نشینند و اعمال قدرت می‌کنند، در سازمان‌های حقیقتا فوق‌العاده مدیران پایین می‌نشینند و به افراد‌شان کمک می‌کنند خودشان را بالا بکشند. یکی از سازمان‌هایی که به خوبی این کار را انجام می‌دهد، بری‌ویمیلر است.
باب چاپمن، مدیرعامل این سازمان به ساختن یک سازمان حقیقتا انسانی معتقد است، که در آن مدیراجرایی و تیم مدیریت ۱۰۰ درصد روی بهبود زندگی کارمندان و حمایت از آنها به هر نحو ممکن تمرکز دارند. من در واقع یک مصاحبه‌ دو بخشی با باب داشتم. اگر مدیران سازمان شما مانند مربی عمل می‌کنند، این نشانه‌ای است که شاید برای یک سازمان حقیقتا فوق‌العاده کار می‌کنید. 

۲. پذیرش ضعف قدرت محسوب می‌شود نه عیب

در یک سازمان معمولی پذیرش ضعف، یک عیب اساسی تلقی می‌شود که دیگران می‌توانند از آن سوءاستفاده کنند. شما هرگز دوست ندارید اعتراف کنید چیزی را نمی‌دانید، نمی‌توانید کاری را انجام دهید یا برای موضوعی نیاز به کمک دارید، زیرا شخصی سست و احمق قلمداد خواهید شد. اغلب اوقات تشویق می‌شوید زندگی شخصی‌تان را در خانه رها کنید و تمام مدت خودتان را در "حالت کسب‌وکار" نشان دهید. گویی از کارمندان خواسته می‌شود شخصیتی چندگانه داشته ‌باشند؛ در خانه یک نوع رفتار و در محل کار رفتار دیگری داشته‌ باشند که این واقعا یک بیماری روانی است. سازمان‌های فوق‌العاده ضعف را با آغوش باز می‌پذیرند. این کارمندان و مدیران را قادر می‌سازد همان کسی باشند که حقیقتا هستند.
پیتر استو، مدیرعامل شرکت تنجرین (اینگ‌دیرکت کانادای سابق) است و یکی از معدود مدیران اجرایی در دنیا (و یک نهاد مالی) است که وقتی اشتباه می‌کند می‌تواند اعتراف کند و وقتی خوشحال یا ناراحت است این را نشان می‌دهد و از صحبت درباره‌ زندگی خصوصی‌اش ابایی ندارد. رفتار او در خانه و محل کار تفاوتی ندارد و در نتیجه، کارمندان می‌توانند به او نزدیک شوند و هرچیزی را با او در میان بگذارند. اگر سازمانتان به شما اجازه می‌دهد خودتان باشید، این نشانه‌ای است که شاید برای یک سازمان حقیقتا فوق‌العاده کار می‌کنید.

۳. شفافیت، قاعده‌ همیشگی است و یک استثنا نیست

در بیشتر سازمان‌ها شما بر اساس"‌نیازتان" به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنید. آنها که در بالای سازمان می‌نشینند اطلاعات را کنترل می‌کنند و سایرین وقتی واقعا ضرورت دارد بخشی از آن را دریافت می‌کنند. این روش برقراری ارتباط، همکاری و از همه مهم‌تر اعتماد کردن را دشوار می‌سازد. این رویکرد یادآور کار کردن در یک سازمان فوق‌محرمانه‌ دولتی است که درز ذره‌ای اطلاعات به قیمت از دست دادن شغلتان تمام خواهد شد. در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است ما دقیقا به رویکردی خلاف این نیاز داریم. ما بیشتر به کارمندانی احتیاج داریم که به همه‌ اطلاعاتی که نیاز دارند و می‌خواهند، دسترسی داشته ‌باشند. بنیانگذار شرکت اسپایس‌ورکس همه‌چیز را برای کارمندانش فراهم و قابل دسترس می‌کند (مگر این‌که منع قانونی داشته‌باشد)؛ این شامل هرچیزی می‌شود، از تعداد فروش و معرفی سرمایه‌گذار گرفته تا پیش‌بینی‌های کسب‌وکار و شرایط کلی بازاری که روی کسب‌وکار تاثیرگذار است. در واقع اسکات تمام جلسات "فوق‌محرمانه" را با درهای باز برگزار می‌کند. همچنین دوره‌هایی را برگزار می‌کند که نام آن "تکه‌ای پیتزا با اسکات" است؛ او در این دوره‌ها برای همه‌ کارمندان پیتزا سفارش می‌دهد و به آنها فرصت می‌دهد هر سوالی که می‌خواهند، بپرسند. این سوال‌ها می‌توانند از هر جنسی باشند، "از چرا بچه نداری؟" تا "ما در جراید خوانده‌ایم درآمد تبلیغات در حال رکود است، آیا باید برای شغلمان نگران باشیم؟" اگر سازمانتان به شفافیت اعتقاد دارد و به آن عمل می‌کند، نشانه‌ آن است که برای یک شرکت حقیقتا فوق‌العاده کار می‌کنید.

۴. از نشانه‌های کار کردن برای یک شرکت فوق‌العاده عالی این است که  روی تجربه‌ برای کارمند سرمایه‌گذاری می‌کنند

ایده‌ تجربه‌ کارمند عبارت است از ساختن سازمانی که در آن آدم‌ها واقعا بخواهند خودشان را نشان دهند، نه سازمانی که در آن نیاز داشته ‌باشند خودشان را نشان دهند. یک پندار بزرگ که در حال‌ حاضر به سازمان‌ها آسیب می‌زند این است که این سازمان‌ها همیشه می‌پندارند آدم‌ها نیاز دارند خودشان را در کار نشان دهند، این یعنی تمرکز کار روی کارایی است، یعنی باید ضرورت‌هایی را که برای انجام کار لازم است، داشته ‌باشید. امروزه تمرکز کار روی چیزهایی فراتر از کارایی است؛ تمرکز کار روی ساختن تجربه است و این برای سازمان‌هایی که می‌خواهند برترین استعدادها را جذب و حفظ کنند، حیاتی است. تجربه‌سازی شامل محیط‌های فیزیکی، فرهنگی و فنی است که یک سازمان را می‌سازد. سازمان‌هایی مانند ماریوت، ویرپول، ایربی‌ان‌بی، سیسکو و سازمان‌های دیگر، همه روی ساختن تجربه‌هایی شگفت‌انگیز برای کارمندان تمرکز دارند. اگر در سازمانی کار می‌کنید که به طراحی تجربه برای کارمندان اهمیت می‌دهد، این نشانه‌ای مهم است که در یک سازمان حقیقتا فوق‌العاده کار می‌کنید.

۵. شرکت بیشتر مانند یک آزمایشگاه و کمتر مانند یک کارخانه عمل می‌کند

کارخانه‌ها در یک زمینه فوق‌العاده هستند؛ حفظ وضعیت فعلی و می‌توانند به بهترین نحو همه‌چیز را مثل همیشه حفظ کنند و در عین حال روی بهبود راندمان و بهره‌وری تمرکز کنند. کارخانه‌ها خیلی خطی و ایستا هستند و تمرکز خیلی کمی روی نوآوری، جذب، سلامتی کارکنان و چیزهایی از این قبیل دارند، به همین دلیل روبات‌ها برای کارخانه‌ها فوق‌العاده هستند. در کارخانه یک کار بارها و بارها تکرار می‌شود و در عین حال تمام مدت استانداردهای یکسانی حفظ می‌شود. بیشتر سازمان‌های ما در سراسر دنیا این‌گونه ساخته شده‌اند و این مدل فکر کردن درباره‌ کار منسوخ شده‌ است.
سازمان‌های فوق‌العاده مانند آزمایشگاه هستند؛ آزمایشگاهی که در آن کارمندان می‌توانند ایده‌هایشان را محک بزنند، آزمایش کنند، شکست بخورند، ریسک کنند و نکات جدید یاد بگیرند. ادوب نمونه‌ای فوق‌العاده برای این نوع سازمان‌ها است؛ در ادوب هر کارمندی می‌تواند یک دوره‌ آموزش نوآوری را بگذراند که طی آن به یک کارت اعتباری ۱۰۰۰ دلاری دسترسی دارد و هزینه‌ این کارت از قبل پرداخت شده ‌است. کارمندان می‌توانند از آن مبلغ برای ساختن نمونه اولیه‌ ایده یا تصورشان استفاده کنند. بعد از آن، فرصت دریافت بودجه‌ بیشتر نیز وجود دارد. اگر سازمانتان بیشتر مانند یک آزمایشگاه و کمتر مانند یک کارخانه عمل می‌کند به احتمال زیاد برای یک سازمان حقیقتا فوق‌العاده کار می‌کنید.
اینها مضمون‌های رایجی است که بر اساس مشاهدات بنده در سازمان‌های سراسر دنیا، فارغ از بزرگی، موقعیت جغرافیایی یا صنعتی‌، مشترک است. آیا شما برای یک سازمان حقیقتا فوق‌العاده کار می‌کنید؟ 

وب‌سایت بازده
 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی