پایدار‌ترین شرکت‌های 2017 را بشناسید
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۳۱ --- کد خبر ۱۰۴۲

در حالی که سال 2016 بین گرم ترین سال ها در رتبه دوم قرار دارد و با توجه به موضوعاتی نظیر بالا بودن دستمزد کارهای اجرایی و تنوع در روش های کسب اطلاعات، شاید کنجکاو باشید تا بدانید که کدامیک از شرکت ها به پایداری در بازار کسب و کار اهمیت بیشتری داده اند. از سال 2005 شرکت نایتز، مجله و شرکت تحقیقاتی که که در شهر تورنتو واقع شده، لیستی از 100 شرکت پایدار در بازار کسب و کار را در دنیا تهیه کرد. مجله نایتز بر اساس اطلاعاتی که در دسترس عموم بود و با توجه به 14 معیار کلیدی به ارزیابی شرکت های بزرگ در زمینه مدیریت منابع انسانی و مالی می پردازد.

شرکت نایتز برای رتبه بندی 4000 شرکت  را با ارزش مالی حداقل 2 بیلیون دلار مورد برسی قرار داد. بر عهده گرفتن چنین تحقیقات متمرکزی چیزی حدود 1000 ساعت در سال نیاز به صرف وقت دارد. شرکت نایتز تنها نسخه مربوط به سال 2017 را منتشر کرده است و نتایج نهایی را در مجمع جهانی در داووس سوئد اعلام خواهد کرد.

رتبه نخست به هلدینگ آلمانی زیمنس تعلق گرفت که در زمینه های متفاوتی از تأسیسات نیروگاهی گرفته تا دستگاه های تصویربرداری پزشکی فعالیت می کند. زیمنس از نظر مصرف انرژی کارآمدترین شرکت بوده که نسبت به شرکت های دیگر بیشترین بازده را به ازای مصرف هر کیلوات انرژی داشته است. این شرکت در بین 14 فاکتور انتخابی رکوردار بوده و تقریبا در همه فاکتور های انتخابی بالاترین رتبه را به دست آورده است. برای نمونه زیمنس در فاکتور تولید کمترین مقدار کربن و داشتن کمترین اخراجی کارکنان در بهترین رتبه بوده است. این مجموعه بخش مجزا و در حال گسترشی را صرف ایجاد زیرساخت های سازگار با محیط زیست کرده است. سیستم های سرمایشی و گرمایشی سبز جزء تلاشهای مؤثر در این زمینه می باشد.

شرکت بیمه استوربرند ای اس ای از نروژ در رتبه دوم این لیست قرار گرفت. در بین همه فاکتورها استوربرند در زمینه دستمزد اجرایی بالاترین رتبه را داشته است. دستمزد مدیرعامل شرکت استوربرند فقط دوازده برابر کارمندان عادی این شرکت می باشد. شاید این فاصله در دستمزد زیاد به نظر بیاید ولی در میان شرکت های فعال در MSCI، بازار جهانی سهام که طیف گسترده ای از شرکت ها را در سرتاسر دنیا معرفی می کند، مدیرعاملانی هستند که  115 برابر کارمندانشان دستمزد دریافت می کنند.

توبی هیپز مؤسس شرکت نایتز و منتقد حقوق های فضایی مدیر عاملان می گوید:"مردم اسکاندیناوی در فعالیت های تجاری عقلانی تر عمل می کنند. هنوز مدرک علمی قانع کننده ای را ندیده ام که نشان دهد که با پرداخت دستمزد بیش از اندازه بازده بیشتری خواهی داشت."

سیسکو، شرکت شبکه فن آوری از آمریکا از بین 100 شرکت برگزیده در رتبه سوم قرار گرفت. این شرکت به ویژه در بیشتر ارزیابی های مختلف  شرکت نایتز عملکرد خوبی از خود نشان داده است: بنا بر گفته های هیپز 38% از مدیران ارشد شرکت سیسکو را زنان تشکیل می دهند. در حالی در بین شرکت های فعال در بازار جهانی سهام بالاترین درصد 21% است. در حال حاضر شرکت نایتز تنوع نژادی را در مطالعات خود جای نداده است چرا گه به گفته هیپز اطلاعات موجود در این زمینه موثق نیستند و زمان زیادی نیاز است تا اطلاعات مستند به دست بیاید.

هیپز به چندین مورد اشاره می کند که 100 شرکت برتر جهانی را از کشورهای فعال در بازار جهانی سهام (ACWI) متمایز می کند. در 80% صد موارد  از 100 شرکت جهانی مدیران ارشد پاداش بالاتری دریافت خواهند کرد اگر عملکرد شرکت آنها با اهداف پایداری مطابقت داشته باشد در حالی که در بازار جهانی سهام تنها به 23% از شرکت ها چنین پاداشی پیشنهاد می شود. از طرف دیگر در بین شرکت جهانی متوسط دستمزد مدیر عاملان 80 برابر کارمندان پایه می باشد این در حالی است که در بازار جهانی سهام متوسط دستمزد مدیرعاملان 115 برابر کارمندان متوسط آن شرکت است.

دستمزد بازنشستگی در 100 شرکت برتر جهانی برای هر کارمند نسبت به شرکت های بازار جهانی سهام (ACWI) تقریباً دو برابر است. در بین 100 شرکت برتر جهانی 28% کرسی های هیئت مدیره توسط زنان اشغال شده است این در حالیست که در شرکت های بازار جهانی سهام تنها 21% از این کرسی ها به زنان اختصاص دارد.علاوه بر این شرکت های برگزیده در این لیست 25% بیشتر در مصرف انرژی کارآمد عمل کرده اند.
ممکن است که فکر کنید شرکت هایی که سرمایه گذاری سنگینی بر روی پایداری دارند متحمل هزینه های بیشتری شده و سودآوری کمتری دارند. اما شاخص سهام این 100 شرکت چیز دیگری را نشان می دهد. اگر کسی در سال 2005 تنها 100 دلار در یکی از این شرکت ها سرمایه گذاری کرده باشد این عدد در سال 2016 به 232 دلار رسیده است. این در حالی است که اگر کسی در یکی از شرکتهای برتر ACWI سرمایه گذاری کرده باشد این عدد به 208 دلار رسیده است. به عبارت دیگر بازده 100 شرکت برتر 24% بیشتر از شرکت های ACWI است.

شرکت هایی که بزرگترین سهم را در این داشته اند به ترتیب آمریکا (19)، فرانسه (12)، بریتانیا (11)، کانادا(6)، آلمان (6)، هلند (5) می باشند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی