انجمن صنفی طراحی و معماری تهران، خانه‌ای برای منافع مشترک
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ --- کد خبر ۱۰۴۹

انجمن صنفی طراحی و معماری تهران، خانه‌ای برای منافع مشترک
سحر قره خانی: گروهی غیردولتی که توسط اعضا و کارکنان یک واحد شغلی یا مجموعه واحدهای شغلی مشابه که با هدف دفاع از جمیع حقوق صنفی اعضا ــ و یا گسترش ارزش‌ها و باورهای صنفی ــ تشکیل شده باشد را تشکّل صنفی می‌گویند که در قالب عناوینی مانند سندیکا، اتحادیه، کانون، سازمان، انجمن، جامعه، جمعیت، مجمع، خانه و اتاق نامگذاری می‌شود. در صورت ایجاد ارتباط بین واحدهای صنفی کشورهای مختلف امکان شکل‌گیری تشکل‌های صنفی منطقه‌ای و بین‌المللی نیز وجود دارد.
انجمن‌هایی که منشا خصوصی و غیردولتی دارند بازوهای اجرایی در فعالیت‌های متناظر با اهداف و سیاست‌های دولت هستند و سبب می‌شوند مسایل صنفی به صورت تخصصی بیان و پیگیری شوند.
هر چه انجمن صنفی پویاتر و فعال‌تر باشد در راستای تحقق اهداف صنفی اعضا گام‌های موثرتری بر می‌دارد. انجمن صنفی طراحی و معماری تهران نیز از جمله انجمن‌های نوظهور، اما فعال است که در طول مدت کوتاهی توانسته بسیاری از مطالبات برحق اعضای خود را محقق سازد. بر همین اساس با مهندس سیدکاظم سیدمراد، رییس هیات مدیره انجمن صنفی طراحی و معماری تهران به گفت‌وگو نشستیم که در زیر می‌خوانید:

انجمن صنفی طراحی و معماری تهران در چه سالی و با چه هدفی آغاز به کار کرد؟
این انجمن در سال 93 با توجه به نیازهای اساسی که در حوزه طراحی و معماری مطرح بود، تاسیس شد و در وزارت تعاون به ثبت رسید. هدف از ایجاد چنین تشکلی حمایت صنفی و ساماندهی اعضا و مهندسین معمار و کلیه اشخاص حقیقی و یا حقوقی است که در زمینه‌های طراحی و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان فعالیت دارند.
ما با تاسیس این انجمن توانسته‌ایم صنایع مختلف مرتبط با ساخت‌و‌ساز، معماران، تولیدکنندگان و حتی دانشجویان را در کنار هم قرار دهیم و اولین تشکل صنفی باشیم که حتی دانشجویان به عضویت آن در می‌آیند و از حمایت‌های انجمن برخوردار می‌شوند.

بفرمایید این انجمن چه خدماتی را به اعضا ارایه می‎دهد؟
انجمن صنفی طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان شهر تهران برای اعضایش خدماتی متنوع دارد که شامل فراهم آورن فرصت‌های حرفه‌ای و شغلی، تسهیلات شخصی و منابع مرتبط با مشتریان است و در سایت اینترنتی رسمی انجمن به آدرسwww.eadabt.ir و تحت زیرمجموعه‌ای با نام گروه بررسی اقتصاد و بازار می‌باشد که با درج اخبار و اطلاعات از وضعیت کسب‌وکار معماری و عوامل موثر بر شکل‌گیری و اقتصاد آن و سپس با انتشار آنها می‌کوشد اطلاعات و تحلیل‌های دست اول به اعضایش ارایه دهد. همچنین از آنجا که دانشجویان و معماران جوان نیز در این انجمن عضویت دارند، بنابراین برنامه‌های آموزشی همچون آمادگی برای ورود به بازار کسب‌و‌کار برای این افراد تدارک دیده شده است. 
ما سالانه تعداد زیادی خروجی از دانشگاه‌های مختلف داریم که این افراد فقط به صورت آکادمیک در حوزه طراحی و معماری کسب آگاهی کرده‌اند و به دلیل ضعف‌هایی که در دانشگاه‌های ما وجود دارد با تکنولوژی و متریال روز آشنایی ندارند، بنابراین نمی‌توانند در اجرای پروژه‌ها موفق باشند، انجمن برای این افراد نیز آموزش‌های کاربردی دارد، به این صورت که دپارتمان آموزش راه‌اندازی شده تا در هر بخشی بتوانیم آموزش‌های لازم را به افراد بدهیم.
این انجمن کمپینی را طراحی کرده با نام کمپین حقوق و ثبت آثار معماری، با این هدف که افرادی که در حوزه طراحی و معماری فعالیت کرده و اثری را خلق می‌کنند آن را در 3 مرحله طراحی، نظارت و اجرا ثبت کنند. این کار برای اولین بار در کشور انجام شده و سبب می‌شود طراحان و معماران رزومه شفافی داشته باشند و کارفرمایان بتوانند صحت اطلاعات وارد شده در رزومه معماران و طراحان را تایید کنند، همچنین با این روش هویت تمام پروژه‌ها مشخص است و نمی‌توان از آنها کپی کرد.

بفرمایید اساسا چه افرادی می‌توانند عضو این انجمن شوند و شرایط عضویت و سطوح عضویت در این انجمن به چه صورت است؟
کلیه افراد، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های متعلق به بخش‌های اصلی طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی و خارجی و کلیه افرادی که به نحوی با این بخش‌ها مرتبط هستند می‌توانند به عضویت انجمن درآیند. افراد برای عضویت باید یک حق عضویت مادام‌العمر بپردازند که در حال حاضر یک میلیون تومان است و هر سال نیز 250 هزار تومان برای دریافت حق عضویت بپردازند.

عضویت در انجمن صنفی طراحی و معماری تهران چه مزایایی برای اعضا دارد؟
هر تشکل صنفی صدای ملی آن صنف در کشور است و زمانی اهداف این تشکل‌ها محقق می‌شود که اعضای آنها بیشتر باشند و در واقع هر فردی که به عضویت یک انجمن درمی‌آید، صدای آن را قوی‌تر می‌کند.
اولین مزیت عضویت افراد در این صنف این است که به آنها هویت صنفی داده می‌شود. آموزش‌های کاربردی انجمن، اعضا را به‌روز نگه می‌دارد و این افراد به‌روز، سهل‌تر جذب بازار کار می‌شوند، زیرا اطلاعات و رزومه کاری این افراد در انجمن موجود است و با استعلامی که کارفرمایان در خصوص معماران و طراحان از انجمن می‌گیرند این افراد معرفی و جذب بازار کار خواهند شد.
حمایت‌های کوچکی هم نظیر بیمه‌های تکمیلی و خدمات درمانی و همچنین ارایه بن‌های خرید کتاب برای این افراد وجود دارد.
در عین حال اعضای انجمن به همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف معرفی می‌شوند و می‌توانند از طریق تعامل با افراد حاضر در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها با سرعت بیشتری به اهداف خود دست یابند.

مهم‌ترین مطالبه اعضا از این انجمن چیست و تاکنون چه اقداماتی برای برطرف کردن این نیازها انجام شده است؟
مهم‌ترین درخواست اعضا از انجمن، ثبت پروژه‌ها بود که این کار انجام شده و به زودی سامانه ثبت پروژه‌ها راه‌اندازی می‌شود و افراد می‌توانند به راحتی ثبت پروژه را انجام می‌دهند.
مطالبه بعدی اعضا، شغل و فعالیت در یک پروژه است که انجمن با اطلاعاتی که از افراد دارد در حد توان خود آنها را برای فعالیت به پروژه‌های مختلف معرفی می‌کند، البته تحقق 100 درصدی این موضوع نیاز به سازوکارهای بهتر و منسجم‌تری دارد که با قدرت گرفتن انجمن تحقق می‌یابد.

انجمن صنفی معماری و طراحی تهران در حال حاضر چند عضو دارد؟

این انجمن در حال حاضر 250 عضو دارد.

یکی از اقدامات انجمن ایجاد نمایشگاه دائمی در محل ساختمان اداری این تشکل است. بفرمایید هدف از ایجاد چنین نمایشگاهی چه بوده و به طور کلی در خصوص ویژگی‌های این نمایشگاه نکاتی را بیان نمایید.
باید صادقانه بگویم هدف از ایجاد چنین نمایشگاهی حمایت از صنایع و تولیدکنندگان بود. در مدیریت راهبردی انجمن به این نتیجه رسیدیم که افراد با مشاهده تولیدات به‌روز به صورت کاربردی با فناوری‌ها آشنا خواهند شد، بنابراین فضایی را به نمایشگاه دائمی اختصاص دادیم. اولویت اول انجمن در ارایه فضای نمایشگاهی به تولیدات و صنایع مختلف و تولیدات لوکس ساختمانی ایرانی بود تا در جهت حمایت از تولید ملی ما نیز گامی هرچند کوچک برداشته باشیم. امروز اگر در فضای نمایشگاهی ما کالای خارجی وجود داشته باشد به این دلیل است که هنوز این کالاها یا در کشور تولید نمی‌شوند یا اصلا با تکنولوژی تولید آن آشنا نیستیم. نیاز به فضای نمایشگاهی زمانی احساس شد که تولیدکنندگان برای معرفی محصولات خود به انجمن مراجعه می‌کردند و سازندگان بنا نیز برای مشاوره در خصوص کالای باکیفیت، انجمن را انتخاب می‌کردند. ایجاد فضای نمایشگاهی این فرصت را به هر 2 گروه داده است تا بی‌واسطه و مستمر با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

بفرمایید برای آینده این انجمن چه برنامه‌هایی دارید؟
در این 3 سال انجمن عملکرد مثبتی داشته و بسیار فعال و پویا عمل کرده، اما ما به این بسنده نمی‌کنیم و برنامه بلندمدتی داریم تا انجمن به عنوان یک مرجع و مأمن برای صنف طراحان و معماران، صنایع، تولیدکنندگان و سازندگان بناها مطرح شود.

سخن پایانی
انجمن سعی دارد برنامه ویژه‌ای جهت آموزش و پرورش و کشف استعدادهای کودکان و نوجوانان ایران عزیزمان اجرا نماید تا به عنوان عضو افتخاری و یاور انجمن طراحی و معماری ایران هدایت و حمایت گردند‌. در این طرح سعی شده کودکان از سنین اولیه با مسایلی مانند مشکلات زیست‌محیطی، مشکلات ترافیکی، اجزای ساختمان و برنامه‌ریزی شهری آشنا شوند و در نهایت با ارایه طرح‌های بکر و زیبا شهر ایده‌آل خودشان را ترسیم کنند. با توجه به این‌که تعداد بسیاری مهدکودک و مدرسه در سرتاسر کشور وجود دارند، عملی شدن این طرح اشتغال فراوانی به دنبال دارد و دانشجویان معماری می‌توانند آموزش این کودکان را بر عهده بگیرند، اما متاسفانه نهادهای دولتی و خصوصی برای عملی شدن این طرح هیچ حمایتی نمی‌کنند و ما برای اجرای این طرح نیاز به حمایت داریم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی