اولین گردهمایی اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ --- کد خبر ۱۰۵۸

رییس اتاق اصناف ایران:
توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اولویت است
اولین گردهمایی اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای 18 اردیبهشت‌ماه سال‌جاری با حضور قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس و هیات‌رییسه اتاق اصناف ایران، رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران و جمعی از مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای برگزار شد.
در ابتدای این گردهمایی که به ریاست امیرخسرو فخریان، رییس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای برگزار شد، وی به ایراد سخنرانی پرداخت.
امیرخسرو فخریان با اشاره به گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دنیا و مزایای شکل‌گیری این اتحادیه کشوری تاکید کرد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای موجب افزایش رفاه و بهره‌وری در کشور می‌شوند.
وی همچنین صرفه‌جویی در وقت لازم برای خرید، مصرف محصولات تایید شده، تنوع بالای محصولات در یک مکان واحد و مصرف محصولات با تازگی بیشتر را از محاسن فروشگاه‌های زنجیره‌ای عنوان کرد و در ادامه جلوگیری از فعالیت تولیدکنندگان فاقد شرایط لازم، ارایه قیمت یکسان در سراسر کشور، توزیع محصولات مشابه در نقاط مختلف کشور و پرداخت حق و حقوق قانونی به پرسنل را از تاثیرات اجتماعی فروشگاه‌های زنجیره‌ای دانست.
فخریان با بیان این نکته که هم‌اکنون تبدیل شبکه توزیع سنتی به مدرن، مهم‌ترین چالش ما است، تصریح کرد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای به صورت شرکتی اداره می‌شوند و دارای صورت‌های مالی و سیستم شفاف هستند، ضمن آن‌که با ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای از ورود کالای قاچاق در سطح خرده‌فروشی و فروشگاه‌ها جلوگیری خواهد شد.
به گفته وی، حسن فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این است که تعداد شرکت‌ها و افراد مرتبط با نهادهای دولتی کاهش پیدا می‌کنند و همین مسئله موجب روان‌سازی سیاست‌های دولت در شبکه توزیع می‌شود. رییس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در عین حال به تصویب ضوابط داخلی عضویت و صدور پروانه کسب در اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و عضویت ۳۷ دارنده پروانه کسب در این اتحادیه اشاره کرد و گفت: طبق اطلاعات حاصله، هم‌اکنون حدود ۲۰ هزار نفر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مشغول کار هستند.
یداله صادقی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در اولین گردهمایی اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای، گفت: سیاست دولت افزایش سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای در نظام توزیع است.
معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت‌، معدن و تجارت در این همایش گفت: بخش بزرگی از واحدهای صنفی با گسترش فعالیت‌های فروشگاهای زنجیره‌ای دچار چالش شده‌اند و ما نمی‌توانیم نسبت به وضعیت این واحدها غافل باشیم و باید این چالش‌ها را به حداقل برسانیم‌.


صادقی افزود: اصناف بخش بزرگی از اقتصاد کشور هستند که به صورت سنتی فعالیت می‌کنند و نقش بسزایی در نظام توزیع کشور دارند. بیش از ۳ میلیون واحد صنفی در کشور داریم که اشتغالزایی بالایی دارند و باید برای رفع چالش‌های موجود راهکارهایی ارایه شود که این واحدها متضرر نشوند.
وی ادامه داد: باید تسهیلات مناسب در اختیار این واحدها قرار بگیرد تا واحدهای صنفی هم بتوانند شرایط خود را با تکنولوژی‌های روز همراه کنند و کسب‌وکار خود را توسعه دهند.
صادقی همچنین از روسای اتحادیه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای خواست در صورت صدور مجوز برای شهرستان‌ها ابتدا هماهنگی‌های لازم با اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها صورت بگیرد و از نظرات کارشناسی آنها برای احداث فروشگاه‌های زنجیره‌ای استفاده شود.
معاون وزیر صنعت با بیان این‌که فروشگاه‌های زنجیره‌ای‌، بهره‌وری در نظام توزیع را افزایش می‌دهند، گفت: رویکرد دولت این است که سهم این فروشگاه‌ها در نظام توزیع افزایش یابد که سند توسعه آن در حال تدوین است.
وی با اشاره به این‌که از نظر دولت، کاهش قیمت کالا یکی از رئوس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، افزود: نظام توزیع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای فاصله بین تولیدکننده و عرضه‌کننده را کاهش داده و هزینه‌ها را به حداقل و حد معقول می‌رساند.

صادقی با بیان این‌که یک میلیون و ۲۰۰ هزار خرده‌فروش در سطح کشور وجود دارند، افزود: نظام توزیع موجود بهره‌وری کمتری نسبت به فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارد و کالا را با قیمت بیشتری عرضه می‌کند، در حالی که فروشگاه‌های زنجیره‌ای با ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر، کالا را به دست مصرف‌کننده می‌رسانند.
معاون وزیر صنعت گفت: اگرچه این نظام نابهره‌ور است، اما اشتغال دارد و اگر میانگین شغلی هر واحد صنفی را ۲.۵ نفر محاسبه کنیم، اکنون ۳ میلیون نفر در واحدهای صنفی اشتغال دارند که هیچ دولتی نمی‌تواند نسبت به آن بی‌اعتنا باشد.
وی یکی از اهداف دولت در نوین‌سازی شبکه‌های توزیع را شفافیت اطلاعاتی دانست و با اشاره به این‌که توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای به نفع تولیدکننده‌، مصرف‌کننده و همه ذی‌نفعان است، گفت: شرایط اقتصادی کشور باید در کل به شفافیت برسد تا همه اعضای آن قبول کنند افشای اطلاعات برای آنها خطر نیست و آن را انجام دهند.
علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران هم در اولین گردهمایی اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای پشت تریبون رفت و اظهار داشت: اتاق اصناف تهران توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در صدر برنامه‌های خود قرار داده است، اگرچه مشکلات و مقاومت‌های غیرعلمی هم دیده می‌شود.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی