آشنایی با چگونگی ساخت نخل طلای کن 2017
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۳/۲۸ --- کد خبر ۱۰۷۹

آشنایی با چگونگی ساخت نخل طلای کن 2017 
طلایی از دل رنج و آتش


یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های هنری در حالی با کلی فیلم خوب و احتمالات هیجان‌انگیز آغاز شد که این بار سازندگان جوایز فستیوال کن  بیش از همیشه برای محصول خودشان وقت و انرژی صرف کرده‌اند. 
 برای آگاهی از میزان تلاش آنها برای ساخت تندیس‌های زیبا، ابتدا باید اطلاعاتی درباره چگونگی ساخت جوایز جشنواره کن به دست بیاوریم.

 

از 20 سال قبل 
شرکت سوییسی «شوپارد» تولیدکننده جواهرات و اجناس لوکس، 20  سال است که نخل‌های طلایی می‌سازد تا در جشنواره فیلم کن فرانسه به برندگان اهدا شود. کارولین شوفله، مدیر هنری و معاون شرکت شوپارد این کار را «یک داستان عاشقانه ممتد» خوانده است، زیرا به زعم او با این تندیس‌ها در جشنواره کن، جواهرسازی او عظمت پیدا کرده است. برای ساخت تندیس 37حرفه مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از کارگران حمل کننده قطعات گرفته تا طلاکارهای حرفه‌ای همه زیر یک سقف برای ساخت بهترین تندیس‌های ممکن تلاش می‌کنند.
40 ساعت کار
حدود 40 ساعت زمان لازم است تا یک نخل طلایی به مرحله نهایی ساخت برسد. موم داغ شده با  70 درجه حرارت درون قالب به شکل نخل ریخته می‌شود و پس از سرد شدن، خارج می‌شود. سپس نخل روی یک ساقه با جنس موم سوار می‌شود و به فرم یک درخت در می‌آید و پس از آن داخل یک قالب استوانه‌ای قرار می‌گیرد. در مرحله نهایی، نخل با نوعی سیمان نسوز که مقاومت بالایی در برابر درجه حرارت بسیار زیاد دارد، پوشش داده می‌شود. قالب در فر قرار داده می‌شود تا با حرارت 760 درجه به نوعی پخته شود. در دستگاه فر، موم ذوب می‌شود تا در نهایت اثر نخل باقی بماند. در ادامه قالب در محفظه‌ای به‌نام «اتاق خلاء» قرار می‌گیرد. پس از این‌که طلای 18 عیار تهیه شده روی نخل ریخته و ذوب می‌شود، قالب سیلندری که هنوز بسیار داغ است داخل سطلی از آب سرد قرار می‌گیرد و این فرایند، نخل را از پوششی که روی آن قرار دارد، رها می‌سازد. مرحله بعدی تمیزکاری و صیقل دادن نام دارد. پس از پایان  صیقل‌کاری، نخل طلایی با دقت بسیار زیاد مورد بررسی نهایی قرار می‌گیرد.

 تفاوت جشنواره امسال 
طبق نظر برگزارکنندگان مراسم نخل طلایی، برای جشنواره امسال تصمیم گرفته شد به زرق و برق نخل طلایی افزوده شود، به همین منظور الماس‌های کوچک 0.70 قیراطی مانند دانه‌های برف روی نخل ریخته شدند تا به این محصول درخشش بیشتری ببخشند، بنابراین برندگان جوایز، امسال محصول ویژه به‌ دست خواهند آورد!
 برآورد مالی 
تمام فرایند ساخت نخل طلایی 650 میلیون یورو هزینه روی دست سرمایه‌‎گذارها می‌گذارد، اما در نهایت با وجود 16 اسپانسر مختلف و نوع برگزاری مراسم، افسوسی برای بازنگشتن احتمالی سرمایه وجود ندارد، زیرا طبق آمار مالی منتشر شده از مراسم نیم‌دهه اخیر جشنواره کن، حدود 5/1 برابر سرمایه خرج شده به عنوان سود به جیب دست‌اندرکاران مراسم برمی‌گردد! 
 نقش توریست‌ها
 حاضران در جشنواره حتی به اندازه یک نوشیدنی هم که شده، خرید می‌کنند و دولت فرانسه با علم به این موضوع، بخش‌های مختلفی را در شهر کن برای خرید در نظر گرفته است.
سود 4 میلیون یورویی
 سالانه 4 میلیون یورو از سوی مركز سینمای ملی وزارت فرهنگ فرانسه برای برگزاری جشنواره اهدا می‌شود و علاوه بر این مبلغ، هر سال بیش از 12۱۲ هزار نفر در این جشنواره شركت می‌كنند كه بلیت ورودی آنها بین 279 تا 398 یورو است. از طرفی افراد خاص و شركت‌ها برای جذب حامی مالی یا به دست آوردن جواز ساخت فیلم‌هایشان مجبور به اجاره فضا و غرفه هستند كه هزینه آن با توجه به محدوده  و بزرگی جشنواره  بین 213 یورو تا 423 یورو برآورد می‌شود. از طریق حامیان مالی یعنی  گروه جواهرسازی كوپارد‌، لورئال  و رنو هم 23 میلیون یورو عاید جشنواره می‌شود. به این ارقام کمک جداگانه 2 میلیون یورویی دولت به شهر کن و 6 میلیون یورو حق پخش تلویزیونی را هم اضافه کنید تا متوجه عظمت مالی و جانبی یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های هنری سالانه دنیا شوید! معمولا در جشنواره‌ها، بازیگران و برندگان مورد توجه هستند، اما ماجرای کن برای اهالی ریزبین سینما کمی متفاوت است و متن ماجرا هم در جای خودش مهم تلقی می‌شود.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی