آنچه در دانشگاه های ایران آموزش نمی دهند رونمایی شد
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۰۷ --- کد خبر ۱۰۸۸

آیین رونمایی از کتاب "آنچه در دانشگاه‌های ایران آموزش نمی‌دهند" به قلم رامین احمدی، عصر روز دوشنبه، اول خردادماه در پردیس سینمایی مگامال که به تازگی به بهره‌برداری رسیده است، با حضور فعالان صنعت مراکزخرید، کارفرمایان مراکزتجاری کشور و فعالان صنعت سینما و تلویزیون  برگزار شد.

در ابتدای مراسم مهندس شاهرخ کشاورز، صاحب‌ امتیاز و سردبیر ماهنامه تجارت طلایی که به عنوان مجری این برنامه نیز انتخاب شده بود، ضمن خیر مقدم به میهمانان حاضر در مراسم، گفت: خرسندم که این مراسم در میان 2 مناسبت تاریخی برگزار شده است؛ اتفاق اول حضور بی‌نظیر مردم ایران در پای صندوق‌های رأی و حماسه تاریخ‌ساز 29 اردیبهشت است و اتفاق دیگر سالروز آزادسازی خرمشهر.

سردبیر ماهنامه تجارت طلایی در ادامه با اشاره به این‌که کتاب پیش‌رو به قلم رامین احمدی نگارش شده است، در بیان خصوصیات نویسنده اظهار داشت: رامین احمدی به عنوان یکی از فعالان صاحب سبک مراکزخرید به شمار می‌رود که سال‌ها در این حوزه فعالیت داشته، اما به موازات فعالیت‌های اقتصادی، فعالیت‌های فرهنگی بسیاری نیز در کارنامه کاری خود دارد. در بیان فعالیت‌های فرهنگی همین بس که بگویم اولین کتابی که در حوزه مراکزخرید در ایران نوشته شده است، کتابی است با نام "نکات طلایی مدیریت مراکزخرید" به قلم رامین احمدی.

وی ادامه داد: در کتابی که امروز از آن رونمایی شد، نویسنده از 2 کتاب مشهور جهانی الهام گرفته است؛ کتاب اول "هاروارد چه چیزی را آموزش نمی‌دهد" و کتاب دیگر "نه به لقمه‌ای نان" نام دارد که هر 2 کتاب شرح حال2کارآفرین را روایت می‌کند، یکی در آمریکا و دیگری در ژاپن. پیشنهاد بنده این است که علاقه‌مندان این 2 کتاب را نیز مطالعه نمایند.

مهندس کشاورز در ادامه در خصوص مجموعه مگامال، گفت: مجموعه‌ای که در آن حضور داریم اولین مگامال ایران است. امروزه  بسیاری از افراد با واژه مال آشنایی دارند، اما شاید برخی نتوانند تعریف درستی از مال ارائه دهند و به دلیل عدم آشنایی با تعاریف صحیح، مجموعه‌ای که به عنوان مثال 20 هزار مترمربع زیربنا دارد را مال بخوانند، در حالی که در تعاریف بین‌المللی مال‌ها باید زیربنایی بیش از 100 هزار مترمربع داشته باشند، مال‌ها باید دارای فروشگاه زنجیره‌ای و فودکورت باشند و یکی ‌دیگر از فضاهایی که لازمه یک مال است و برای ادامه حیات آن لازم و ضروری، پردیس سینمایی و بخش‌های تفریحی و خدماتی است.

مهندس کشاورز در پایان با اشاره به موضوعات و بخش‌های مختلف کتاب خاطرنشان کرد: کتاب پیش رو موضوعات مهمی در ارتباط با مدیریت و مشارکت، توسعه و پیشرفت، برنامه‌ریزی و ساماندهی‌ و ارتباطات و روابط‌عمومی را مطرح کرده و اشارات دقیقی به این مفاهیم در حوزه تجارت و بازرگانی دارد و برای تمامی مواردی که اشاره شد یک تمثیل آورده شده است تا فهم موضوع را برای خوانندگان آسان کند و مخاطب را در تجربه خویش شریک نماید.

نگارش این کتاب حدود 10 سال طول کشیده است و از مجموع 150 مقاله، آقای احمدی 73 مقاله را ویرایش نهایی کرده‌ و در این کتاب منتشر کرده‌ است. این کتاب توسط انتشارات ترمه منتشر شده و در بازار موجود می‌باشد.

در بخش دیگر این رویداد، مهدی فیروزان، مدیرعامل شهر‌کتاب دقایقی را در خصوص این کتاب صحبت کرد و گفت: دغدغه‌ اصلی که در شهرکتاب و در این سال‌ها به دنبال آن بوده‌ام موضوع توسعه در کشورمان است. من تنها راه پیشرفت ایران را در توسعه فردی و اجتماعی می‎‌بینم؛ زمانی که از توسعه صحبت به میان می‌آید باید قبول کنیم کشوری توسعه یافته است که تمامی طبقات آن توسعه یافته باشند و بین طبقات آن جامعه اختلافی از نظر فرهنگی، اجتماعی و دانش‌پژوهی وجود نداشته باشد.

توسعه امروز ما توسعه فردی و جمعی است و ما نه می‌توانیم کامل همه چیز را به جمع بسپاریم و نه می‌توانیم تک‌تک افراد را مسئول توسعه بدانیم. با این مقدمه به معرفی کتابی که امروز برای رونمایی از آن دور هم جمع شده‌ایم، می‌روم.

رامین احمدی به دلیل  تجربه مدیریتی بالا و به عنوان فردی که تخصص‌های گوناگونی در حوزه‌های مختلف داشته است، توانسته این  مهارت‌ها را با یکدیگر ترکیب کند و در برخورد با چالش‌های مدیریتی و اجرایی راه‌حل‌هایی داشته باشد.

یکی از مشخصه‌های این کتاب این است که برای همه آنهایی که به دنبال ساخت یک بنگاه تجاری و یا اقتصادی از یک نفر تا هزار نفر هستند، مفید و تجربه موفقی به ‌شمار می‌رود و نکاتی در خود  دارد که مختص و مشترک جامعه ایرانی است.

این اثر مانند دانه‌های ارزشمند تسبیحی است که با مهارت به یکدیگر وصل شده‌اند و ویژگی بارز آن این است که شما می‌توانید از هر جایی که علاقه‌مند هستید شروع به خواندن کنید و حجم کتاب شما را  خسته نمی‌کند، زیرا به صورت مقالات مستقل و مرتبط نوشته شده است.

فیروزان در ادامه  به بومی بودن این کتاب اشاره کرد و گفت: نکته قابل توجه بومی بودن این اثر است. تمامی کتاب‌های مدیریتی و اقتصادی که تا به امروز تالیف شده‌اند به این شکل بومی نیستند. به نظر من  فردی که می‌خواهد در ایران فعالیت اقتصادی داشته باشد باید این کتاب را بخواند. به اعتقاد بنده‌، یکی از نیازهای توسعه امروز خواندن این نوع کتاب‌ها و مشارکت در تجربه این نوع انسان‌ها است که در حوزه‌های مختلف مشکلات مشابه را دیده‌اند و راه‌حل‌های بومی و مثال‌های قابل لمسی را ارائه داده‌اند.  

جعفر صانعی‌مقدم، عضو شورای سیاست‌گذاری سینما، هنر و تجربه سخنران دیگر این مراسم بود و در خصوص این اثر، گفت‌: دستاورد‌هایی که آقای احمدی در حوزه مدیریت دارد می‌تواند بسیار مفید باشد. به خاطر دارم زمانی که بحث مگامال مطرح شد، من در وزرات ارشاد فعالیت داشتم، در آن زمان حتی ساخت پردیس‌های سینمایی کار بسیار پیچیده‌ای به شمار می‌رفت، اما زمانی که فهمیدم آقای رامین احمدی به دنبال ساخت آن است و آن هم در دل یک مجتمع بزرگ تجاری، با شناخت قبلی که از ایشان داشتم مطمئن بودم از عهده این کار برمی‌آید. به نظر بنده، همین که آقای احمدی توانسته تجربه خود را در حوزه مدیریت به شکل مکتوب جمع‌آوری کند کار ارزشمندی انجام داده است و به شخصه خوشحالم که در آیین رونمایی از این کتاب حضور دارم.

در ادامه جناب آقای منوچهر محمدی، تهیه‌کننده سینما و مدیریت پردیس سینمایی مگامال پشت تریبون قرار گرفت و گفت: عنوان این کتاب هوشمندانه انتخاب شده است و این نشان‌دهنده تفکری ژرف در پس آن است. از آن مهم‌تر این‌که شخصی به نام رامین احمدی با تجربه‌های متعدد در عرصه‌های مختلف آن را به رشته تحریر در آورده است و این موضوع برای من باعث افتخار است. پیشنهاد بنده به نهاد‌های آموزشی و دانشگاه‌ها برای آموزش دانشجویان، استفاده از مدیران موفق و باتجربه که فعالیت عملی داشته‌اند، است، زیرا به دلیل تجربه‌ای که در این حوزه دارند دانشجویان استقبال بیشتری از این اساتید مجرب خواهند کرد.

در  پایان مراسم از تعدادی از دوستان و همراهان همیشگی رامین احمدی به پاس سال‌ها همراهی و همیاری ایشان تقدیر و قدردانی به عمل آمد.

مهیار قره‌خانی 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی