مسعود زمردیان از تحولات صنف ساعت می‌گوید
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۱۰ --- کد خبر ۱۰۹۰

قدم به قدم با زمرد ساعت ایران!

سحر قره خانی: اولین‌ها همیشه در یادها باقی می‌مانند، زیرا مسبب تجربه‌های تلخ و شیرینی برای افراد هستند. امروز از نامی می‌نویسیم که در حرفه خودش اولین است و یادآور خاطرات خوب. خاندان زمردیان‌ اولین افرادی هستند که انواع ساعت را به ایران وارد کردند و نسل اندر نسل با کوک ساعت قلب‌هایشان را تنظیم کرده‌اند. با مسعود زمردیان که به زعم نگارنده، تاریخ ناطق ساعت در ایران است به گفت‌وگو نشستیم. مسعود زمردیان متولد سال 1318 در تهران است و لیسانس ادبیات دارد. در دبیرستان دارلفنون تهران تحصیل کرده و ریاست انجمن دین و دانش دبیرستان دارالفنون و مروی را در کارنامه زندگی خود دارد. به تلمذ در محضر اساتیدی چون بدیع‌الزمان فروزانفر، اصغر حکمت، دکتر اسلامی ندوشن و... مباهات می‌کند. نگاهش وقتی که از خاطراتش می‌گوید سرشار از مهربانی و عشق است؛ عشقی که سال‌ها به پای معشوقش ساعت ریخته است. حافظه بسیار خوبی دارد و تمام سخنانش را با سند و مدرک ارائه می‌دهد.

وقتی به اتاقش قدم می‌گذاریم با دنیایی از یادگاری‌ها روبه‌رو می‌شویم و در حالی که جوانان امروزی همه چیزهای به ظاهر اضافی را دور می‌اندازند مسعود خان زمردیان روزنامه دیواری مربوط به دوران تحصیلش در دبیرستان دارالفنون را نیز در کمد خاطراتش به یادگار نگاه داشته است. مسعود زمردیان به همراه 2پسرش، نسل پنجم و ششم از خاندانی هستند که همگی در زمینه ساعت و بعضا طلا و جواهر فعالیت داشته‌اند.

 

آیا اطلاع دارید که چطور نام خانوادگی زمردیان برای خاندان شما انتخاب شده است؟

تا آنجایی که من شنیده‌ام و از صحت آن توسط بزرگان فامیل در سال‌های دور جویا شدم این بوده که پدربزرگان ما در حوزه جواهر و سنگ‌های زینتی و قیمتی نیز فعالیت داشته‌اند و پدر پدربزرگ من، حاج محمد اسماعیل جواهری 2 سنگ زمردی داشته که از نظر اندازه بسیار بزرگ بودند و خاص، تا جایی که برخی می‌گویند این 2 زمرد به اندازه خیار بودهبه همین دلیل به زمردیان تغییر شهرت یافتند.

 

خاندان شما نسل اندر نسل در کار ساعت بوده‌اند و نظاره‌گر تحولات این صنعت. بفرمایید اساسا چگونه نام زمردیان با ساعت گره خورد؟

در گذشته‌های دور ساعت‌ها به شکل کنونی نبودند و اکثرا ساعت‌های بسیار بزرگی وجود داشتند که با چرخ و دنده کار می‌کردند و در برج‌ها، دربار، سفارتخانه‌ها و اماکن متبرکه وجود داشتند. اجداد ما به دلیل ذوق و هنر خاص و سفرهایی که به بلاد دیگر داشتند در زمان ناصرالدین شاه برای رسیدگی، تعمیر این ساعت‌ها و مشاوره در خصوص آنها به دربار رفت‌وآمد داشتند. تعمیر این ساعت‌ها هم بسیار به ذوق و سلیقه بستگی داشت و کار سختی نبود؛ سوهان زدن چرخ‌دنده‌ها‌، روغن‌کاری، زدودن زنگ‌ها و گردو غبار‌ و ... . بعد از آن نسل‌های بعدی هم کم‌کم به سوییس رفت‌وآمد پیدا کردند، زیرا سوییس اولین کشوری است که به حوزه تولید انواع ساعت‌ ورود پیدا کرده و حدود 300 سال است در این حوزه فعالیت می‌کند و کم‌کم واردات انواع ساعت به ایران شکل گرفت.

 

با توجه به این‌که می‌توان گفت خاندان شما اولین واردکنندگان انواع ساعت‌های جیبی، مچی، دیواری و رومیزی به ایران بودند، بفرمایید آن زمان واردات چگونه صورت می‌گرفت؟

در آن زمان پدربزرگان مادری و پدری ما به سوییس سفر می‌کردند و تعدادی ساعت جیبی که همگی مکانیکی نیز بودند سفارش می‌دادند و به ایران می‌آوردند و با خط خودشان روی ساعت‌ها می‌نوشتند، مثلا به سفارش حاج محمد ابراهیم جواهری ساعتچی. بعد از آن نسل‌های دیگر هم وارد این حوزه شدند و پدر من نیز که ذوق خاصی داشت کار پدرش را ادامه داد. در آن سال‌ها که فکر می‌کنم سال  1313باشد پدر من نمایندگی 20 کارخانه را داشت و جالب اینجاست که این افراد اجازه داشتند ساعت‌هایی را که سفارش می‌دهند با مارک خودشان ثبت کنند، به عنوان مثال پدر من که نامش‌ هادی زمردیان است ساعت‌هایی با مارک‌ هادیز وارد می‌کردند و شخصی به نام صمد رضوان ساعت‌هایی با نام damas یا navzer که برگردان نام و نام خانوادگی‌اش بود وارد می‌کرد.

پدر من در سال 1332 حدود 4 سال رییس اتحادیه ساعت، طلا و جواهر و مسکوکات بود و سال‌ها در این حوزه فعالیت کرد.

همچنین ایشان به صورت افتخاری سرپرستی و نظارت بر ساعت‌های حضرت عبدالعظیم(ع) را عهده‌دار بودند و در سال 1335 از طرف دکتر بابک، فرماندار وقت تهران به عنوان معتمد محل به عضویت کمیسیون مالیات بر درآمد و مستغلات تهران منصوب شدند.

 

حضرتعالی چگونه کار خود را آغاز کردید؟

من هم در کنار پدرم یاد گرفتم و به این کار علاقه زیادی داشتم تا جایی که در 20 سالگی مسئول ساعت‌های دیواری دربار شدم. پس از آن نیز کارت بازرگانی گرفتم و اولین ساعت‌هایی که به ایران وارد کردم همین ساعت‌های جیبی بود. در اولین وارداتم فقط 200 عدد ساعت آوردم و بعد چون ساعت‌هایم با سلایق مختلف همخوانی داشت به سرعت پله‌های ترقی را طی کردم. آنقدر در این کار ذوق داشتم که هنگامی که انقلاب اسلامی پیروز شد شور انقلابی و ذوق حرفه‌ای سبب ایجاد یک نوآوری شد و من با مشقت فراوان و با هزینه‌های شخصی سفارش دادم عکس امام خمینی را روی ساعت‌های جیبی و مچی چاپ کنند و تعداد زیادی از آنها را فروختم.

در آن زمان به شکل کنونی روی برندینگ محصولات کار نمی‌شد و من ساعت کارخانه‌های آگون، بولر، جوویسا، آروما، آتلانتیک‌، اِرمانو و ... را وارد می‌کردم که خیلی از اینها الان دیگر تولید نمی‌شوند.

 

صنعت ساعت چند دوره تحول را پشت سر گذاشته است؟

ساعت‌های مچی زینتی چندین نسل متفاوت را پشت سر گذاشته‌اند؛ در ابتدا ساعت‌های جیبی تولید شدند که مکانیکی بودند و بیش از 30 سال عمر می‌کردند، پس از آن ساعت‌های مچی مکانیکی آمدند که این ساعت‌ها نیاز داشتند کوک شوند. با پیشرفت صنعت ساعت تحولی رخ داد و ساعت‌های اتوماتیک به بازار آمدند، این ساعت‌ها به کوک احتیاج نداشتند و با حرکت دست کوک می‌شدند. پس از آن ساعت‌های کوارتز (باتری‌دار) روی کار آمدند که بسیاری از بزرگان این صنعت را زمین زدند؛ خیلی از کارخانجات آن موقع حاضر به تولید چنین ساعتی نبودند و ورشکست شدند و کارخانه‌ای مانند رولکس هم وجود داشت که اصلا به این حوزه وارد نشد و  آن را در شأن خود ندید و به ‌واسطه همان ساعت‌های مکانیکی و اتوماتیک به شهرت جهانی رسید. در واقع رولکس اصلا ساعت کوارتز تولید نمی‌کند.

امروز هم ساعت‌های هوشمند تجربه جدیدی را در بازار به مشتریان عرضه می‌کنند و ما در همه این تحولات همپای زمانه پیش آمده‌ایم.

 

در حال حاضر چه برندهایی توسط شرکت زمردیان وارد می‌شوند و اساسا مشتریان شما چه قشری از جامعه هستند؟

شرکت زمردیان هم ساعت‌های باکیفیت فشن و هم ساعت‌های هوشمند وارد می‌کند و نمایندگی برندهای سوییسی چون آلپینا، فردریک کنستانت، لوئیس اِرارد، اِمیل شوریه، کرناوین، چارمکس، آتلانتیک، کاور، آندره موشه، تیمبرلند، گنت، کنت کُل، برازوی را بر عهده دارد. عمدتا ساعت‌های سوییسی در زمره ساعت‌های لاکچری قرار دارند و بالطبع قیمت ساعت‌ها از  600 هزار تومان به بالا است.

شرکت زمردیان یک شوروم در خیابان ولیعصر، تقاطع میرداماد، ساختمان اسکان دارد و علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به اینستاگرام این شرکت با آدرس zomorrodian.co مراجعه نمایند.  

   

علل موفقیت خود را در چه چیزی می‌دانید؟

اول آن‌که من به این شغل عشق می‌ورزم و به قولی تیک تاک ساعت برای من صدای زندگی است. همچنین ما به سلیقه مشتری بسیار توجه داریم و ساعت‌ها و حتی روزهای زیادی را برای انتخاب مدل‌های ساعت زمان می‌گذاریم، زیرا معتقدیم مشتریان ما لایق بهترین‌ها هستند. ما هیچ‌گاه از راه راست منحرف نشدیم و کالای نامرغوب به دست مردم ندادیم. مشتریان برای ما اهمیت بسیاری دارند‌. یکی از کارهایی که من در ابتدای فعالیتم همواره آن را سرلوحه قرار داده‌ام ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان بود. من همواره همراه سفارش‌هایم مبلغی اضافه‌تر پرداخت می‌کردم تا لوازم یدکی ساعت‌ها برای من فرستاده شود تا هم به صورت رایگان به مشتریان خود سرویس دهم و هم تا حد توانم از این لوازم در اختیار همکارانم بگذارم.

جالب است بدانید در سوییس کارخانه‌هایی وجود دارند که فقط موتور ساعت تولید می‌کنند و بعضا این موتورها را در اختیار برندهای مختلف قرار می‌دهند و برندها در جزییاتی مانند طرح، مدل، نوع شیشه، بند و ... با هم تفاوت دارند نه موتور، بنابراین لوازم یدکی ساعت‌های وارداتی من با بقیه ساعت‌ها  هماهنگی داشت.

امروز نیز ساعت‌های ما همگی بین 2 تا 3 سال یا حتی 5 سال گارانتی بین‌المللی دارند.

 

جناب زمردیان حضرتعالی در یک دوره‌ای اقدام به تولید ساعت دیواری کردید و اکنون در محل آن کارخانه، مدرسه استثنایی زمردیان را تاسیس نموده‌اید در خصوص این چرخش کاربری توضیحاتی ارائه بفرمایید.

بعد از انقلاب اسلامی به دلیل مشکلات ارزی که برای ایران به ‌وجود آمد دسته‌بندی کالایی انجام شد و ساعت در دسته کالاهای لوکس قرار گرفت. بالطبع ارز دولتی به این کالاها تعلق نمی‌گرفت و پس از رایزنی‌های بسیار ارز برای فعالان این صنف سهمیه‌بندی شد. از همان ابتدا برخی که اصلا به این سهمیه نیازی نداشتند از گرفتن آن خودداری کردند و برخی که نمی‌توانستند از طریق سهمیه ارز خود تجارتشان را کنترل کنند رو به واردات غیرتجاری کالا آوردند. من در این میان به هیچ چیز جز ایران فکر نمی‌کردم و تصمیم گرفتم تولید کنم. در آن زمان تولید ساعت مچی غیرممکن بود، به همین دلیل به تولید ساعت دیواری روی آوردم. در این راه زحمات بسیاری را متحمل شدم، زیرا وزارت بازرگانی و صنایع وقت همکاری‌های لازم را با من نداشتند. به هر حال زمینی به وسعت 2200 مترمربع در کرج خریداری کردیم و خودمان تیر برق خریدیم و برق به آنجا بردیم، خودمان تیر تلفن خریدیم و آنجا را تجهیز کردیم و در نهایت ساعت‌های دیواری باکیفیتی با مارک‌های ایرسا (ایران ساعت) و زمرد تولید کردیم. حدود 15 سال، از سال 60 تا سال 75 حدود یک میلیون ساعت تولید کردیم که هنوز بر دیوار برخی ارگان‌ها ساعت‌های تولید ما به چشم می‌خورد. در نهایت با ورود ساعت‌های چینی ارزان‌قیمت و بالارفتن هزینه‌های کارگر و کم‌لطفی برخی نهادها مانند اداره مالیات و دیگر دوائردولتی، دیگر تولید ساعت برایمان مقرون به ‌صرفه نبود و کارخانه را تعطیل کردیم.

پس از آن تصمیم گرفتیم در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی قدم بگذاریم؛ تحقیقات بسیاری انجام دادیم و در نهایت مدرسه استثنایی زمردیان را برای دختران و پسرانی ساختیم که نیمه عقب‌افتاده هستند و آموزش‌پذیر و این مدرسه را هدیه کردیم به آموزش و پرورش ناحیه 2 کرج.

لازم است بگویم تمام دبیران این کودکان دوره‌های آموزشی خاصی را گذرانده‌اند، بسیار باحوصله هستند و در هر کلاسی 7 یا 8 دانش‌آموز بیشتر حضور ندارد.

جناب زمردیان با توجه به این‌که فروش ساعت‌های فیک و تقلبی در کشور زیاد شده است، توصیه حضرتعالی به خریداران ساعت چیست؟

توصیه من به خریداران ساعت بالا بردن آگاهی است؛ به این معنا که پیش از آن‌که اقدام به خرید ساعت نمایند، از سوابق واردکننده و فروشنده آن مطلع شوند. مراجعه به یک فروشگاه ساعت متضمن خرید کالای باکیفیت نیست. عمده همکاران ما که ساعت وارد می‌کنند، نام‌های شناخته‌شده و معتبری هستند و ساعت‌هایشان بین‌المللی و شناسنامه‌دار هستند و در تمام کشورها با قیمت یکسان ارائه می‌شوند، بنابراین مردم با کمی تحقیق می‌توانند از اصالت کالایی که تمایل به خرید آن دارند آگاه شوند. ضمنا اتحادیه فروشندگان و سازندگان ساعت تهران نیز می‌تواند در این خصوص اطلاع‌رسانی نماید.

 

جناب زمردیان شما در چند مصاحبه و سخنرانی تولید ساعت مچی در ایران را غیرمحتمل دانسته‌اید. لطفا دلایل خود را توضیح دهید.

من نمی‌گویم تولید ساعت مچی در ایران ممکن نیست، بلکه معتقدم به دلایل متعدد این کار موفقیت‌آمیز نخواهد بود. جهت تنویر افکار عمومی و اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان ساعت باید به اطلاع برسانم در خصوص ساخت ساعت مچی در ایران در 2 مرحله فعالیت شده است: اول آن که اینجانب به واسطه ذوقی که داشتم و برای سربلندی ایران  شخصا برای این کار اقدام کردم؛ در سال 1976 میلادی با اخذ معرفی‌نامه و مجوز به کشور سوییس سفر کردم و از چندین کارخانه ساعت‌سازی بخصوص قطعه‌سازی مشاوره گرفتم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که موارد و مشکلات عدیده‌ای در این راه وجود دارد. در مرحله دوم و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بزرگان و پیشکسوتان این صنف جلساتی ترتیب دادند برای بررسی پیشنهاد ساخت ساعت مچی در کشور. در این جلسات پس از انتخابات اعضای هیات‌مدیره موسسان کارخانجات صنایع ساعت‌سازی ایران به شرح زیر تعیین شدند:

  1. یوسف زمردیان 2- امیر حسین‌زاده 3- حسین زمردیان 4- علی‌اکبر حائری 5-  علی احمدی6- روح‌الله جلالیان7- مسعود زمردیان 8- رستم محرمی9- محمد پاکفر10- محسن منهاجی 11-امیر ضویی 12-رسول  شعبانی 13- امیر منهاجی14- محسن دیانی 15- امیر لسانی

که یوسف زمردیان به عنوان رییس هیات‌مدیره و مسعود زمردیان به عنوان منشی جلسه انتخاب شدند. با رایزنی‌های متعدد این افراد و تحقیقات گسترده‌ای که توسط بنده و اعضا انجام شد و با دلایل زیر همگان به این نتیجه رسیدند که تولید ساعت مچی در ایران مقرون به صرفه نیست: در خصوص خرید ماشین‌آلات مدرن، کشور سوییس حاضر به فروش دستگاه‌های به‌روز خود نیست و به طور کلی همکاری‌های لازم را در حوزه تولید ساعت مچی در ایران انجام نمی‌دهد.

  1.  تولید ساعت آب و هوای به دور از هر گونه آلودگی و با کمی رطوبت می‌خواهد که ایران دارای چنین آب و هوایی نیست.
  2. تغییرات نرخ ارز و عدم امنیت سرمایه‌گذاری در ایران
  3. بررسی این نکته که مالک یا مالکان این کارخانه چه کسانی هستند اشخاص حقیقی یا حقوقی
  4. به دلیل مرزهای طولانی که ایران با کشورهای همسایه دارد و عدم کنترل تمامی مبادی ورودی، امکان واردات کالا از طریق غیرتجاری بسیار راحت است
  5. نرخ بالای آموزش به افراد، دستمزد بالای کارگران تخصصی و هزینه بالای اسکان و دستمزد  متخصصانی که در مراحل اولیه باید از کشور مبدا وارد شوند
  6. حمایت دولت از سرمایه‌گذاری و گمرکات از نظر یکسان بودن تعرفه واردات

همه این دلایل و خیلی دلایل دیگر که شاید در این مقال نگنجد تولید ساعت در ایران را احتمالا با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

جناب زمردیان یکی از خدمات ارزنده‌ای که حضرتعالی در کارنامه کاری خود دارید تلاش بی شائبه برای راه‌اندازی موزه ساعت در تهران است. لطفا در این خصوص برای خوانندگان ما توضیحاتی ارائه دهید.

 

جهت اطلاع علاقمندان و دوستداران ساعت و اعضاء محترم صنف باید عرض کنم من در تاسیس و افتتاحیه موزه ساعت تهران نقش سازنده و اثرگذاری ایفا کردم بدین صورت که پس از دعوت سرپرست موزه‌های تهران از اینجانب به منظور ارائه مشاوره و استفاده از تجربیاتم در حوزه ساعت، با صرف وقت بسیار توانستیم انواع ساعتهای قدیمی اعم از برنز، قلع و سرب، مجسمه‌دار، مکانیکی، لنگردار، دیواری، رومیزی و مچی را جمع‌آوری کنیم و این اشیا قیمتی اکنون زینت‌بخش موزه هستند. برای افتتاح این موزه دکتر حسن حبیبی و آقای رفیق دوست نیز حضور داشتند.

 

سخن پایانی

آنقدر ساعت تقلبی در ایران زیاد شده است، مشتریان اعتماد خود را از دست داده‌اند و از کشورهای همجوار ساعت می‌خرند. این بر عهده اتحادیه است که سوابق افرادی را که می‌خواهند به این حوزه ورود پیدا کنند بررسی کند و اجازه ندهد افراد ناشناخته وارد این حرفه شوند.

ورود افرادی که تخصص و تعهد کافی برای این کار ندارند آسیب‌های زیادی درپی خواهد داشت. اول اینکه اعتماد مردم و خریداران را نسبت به این صنف خدشه‌دار می‌کند. دوم اینکه چون این‌گونه اشخاص صرفا به منفعت مادی کوتاه‌مدت خود فکر می‌کنند، ارز کشور را برای وارد کردن بی‌کیفیت‌ترین محصولات هزینه می‌کنند که در بیشتر موارد محصولات فیک هستند. علت این امر نیز مشخص است، چون این افراد دارای وجهه و اعتبار بین‌المللی نیستند و نمی‌توانند با برندهای معتبر کار کنند، پس مجبورند که به ساعتهای فیک رو بیاورند. به همین خاطر علاوه بر اینکه ارز کشور صرف واردات محصولات بی ارزش، بی‌کیفیت و تقلبی می‌شود، اعتماد مصرف‌کنندگان نیز نسبت به صنف ساعت سلب می‌گردد.

از اعضای محترم اتحادیه تقاضا می‌شود که قوانین نظارتی سختگیرانه‌ای را با کمک مسئولین تصویب کنند و استانداردها و معیارهایی را برای واردات این کالا تعیین کنند تا از ورود محصولات بی‌کیفیت و بی‌شناسنامه به کشور جلوگیری شود. از سوی دیگر از اتحادیه محترم انتظار می‌رود نظارت جدی‌تری نسبت به فروشندگان و کسانی که در این راه فعالیت می‌کنند داشته باشد تا افتخارات و سوابق بزرگان و پیشکسوتان صنف محفوظ بماند.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی