"مهتین" تجلی سنت در مدرنیته
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ --- کد خبر ۱۰۹۱

"مهتین" تجلی سنت در مدرنیته
سحر قره خانی: همه ما سبک لباس پوشیدن خاص خود را داریم، بنابراین شبیه بودن به دیگران ما را راضی نمی‌کند و گاهی حاضریم برای این خاص بودن بهای بیشتری هم بپردازیم. این ذوق و قریحه انسانی سبب شده طراحان برند نیز به دنبال طراحی‌های خاص باشند. یکی از این طراحان جوان و خوش‌ذوق، جوانی ایرانی با نام مهدی نوری و صاحب برند مهتین است. این طراح با تکیه بر المان‌های ایرانی و تلفیق آنها با طرح‌های پرطرفدار برترین برندهای دنیا تلاش کرده زوایای پنهان فرهنگ و هنر ایرانی را در قالب لباس‌هایی خاص به تصویر بکشد. به منظور معرفی هر چه بهتر این برند ایرانی با او به گفت‌وگو نشستیم.
 
1- لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چطور شد که وارد عرصه مد و فشن شدید؟
مهدی نوری هستم متولد سال 1366 در تهران. وقتی مدرک کارشناسی عمران را در ایران اخذ کردم برای تکمیل تحصیلاتم به ایتالیا سفر کردم. از همان ابتدا به کارهای طراحی علاقه‌مند بودم. وقتی وارد میلان شدم فضا طوری بود که نمی‌شد از حیطه مد و فشن دور بود و بالاخص برای من که علاقه‌مند به این حوزه نیز بودم همه چیز آماده بروز استعدادهای ذاتی بود. این علاقه‌مندی تا جایی پیش رفت که ترم اول را که خواندم به این فکر افتادم تغییر رشته بدهم و در حوزه مد و فشن تحصیل کنم، اما به هر حال تحصیلاتم را به اتمام رساندم. همزمان با تحصیلاتم کارهای طراحی و عکاسی نیز می‌کردم و یک دوره management of fashion luxury brands را گذراندم و سپس به ایران بازگشتم. در تجربه سفرهای خارجی و زندگی در خارج از ایران دریافتم در کشورهایی مانند ایتالیا و فرانسه که مهد مد و فشن دنیا هستند به فرهنگ و هنر بسیار اهمیت داده می‌شود و مردم این کشورها هیچ‌گاه هنرمندان، شاعران و تاریخ‌سازان کشورشان را از یاد نمی‌برند و در گوشه و کنار خیابان‌هایشان نام و نشانی از داوینچی، میکل آنژ و ... می‌بینید. همین عقده در برندهایشان نیز ساری و جاری است و بسیاری از برندهای معروف دنیا در یک زمان مخصوص، در مجموعه‌ جدیدی که ارائه می‌دهند بخش‌های فرهنگی و هنری را تحت پوشش قرار می‌دهند و این موضوعی بود که جای خالی آن در بین برندهای کشور احساس می‌شد و من دوست داشتم بخش‌هایی از فرهنگ و هنر کشورمان که تاریک مانده را برجسته کنم.
 
2- کار خود را چگونه آغاز کردید و اساسا از طراحی تا تولید چه پروسه‌ای طی می‌شود؟
ابتدا کارم را بر اساس داستان‌هایی از شاهنامه آغاز کردم، به این ترتیب که در مرحله اول طراحی گرافیکی کار انجام شد، طراحی الگو و پارچه و پس از آن دوخت لباس که همه مراحل تولید در همه محصولات مهتین به همین شیوه است. کار چاپ، دوخت و برش محصولات به اماکن مختلف مورد اطمینان سپرده می‌شود و چون تعداد این محصولات محدود است مشکل ایجاد نمی‌شود. با استقبال از کالکشن اول ترغیب شدم مجموعه‌های دیگری نیز عرضه کنم که آنها نیز با استقبال مواجه شده‌اند.
 
3- در راه تولید با چه مشکلاتی مواجه هستید؟
علاوه بر مشکلاتی نظیر کپی‌کاری، تضعیف ناصحیح برند از سوی رقبا و عدم حمایت از طراحان ایرانی باید بگویم من یک ایرانی هستم و تمام تلاشم این است که تا جایی که ممکن است محصولات با مواد اولیه ایرانی و در همین کشور تولید شوند، اما برای گسترش کار و تولید یک سری از محصولات با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستم، زیرا تکنولوژی تولید آن محصول به شیوه‌ای که مد نظر من است هنوز به ایران نیامده و من ناگزیر باید نیم نگاهی به ترکیه یا چین داشته باشم.
 
4- طراحی‌های شما معمولا چه مفهومی را برای افراد تداعی می‌کنند و از چه المان‌هایی الگو می‌گیرید؟
 
من فکر می‌کنم طراحی‌هایم در چند دسته جای می‌گیرند: کانسپت‌های قیاسی، استعاری و برنامه‌ای. اگر  بخواهید به جزییات هر کدام از کارها با دقت نگاه کنید، یک یا چند نوع از انواع این کانسپت‌ها را مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال در کانسپت برنامه‌ای، مخاطب نیاز به دقت بیشتری برای درک ماهیت کار دارد، زیرا کاری ترکیبی است. به زبان ساده‌تر باید بگویم من نمی‌خواهم تولیداتم، صرفا سنتی باشند، بلکه آنها را با طرح‌های پرطرفدار دنیا ترکیب می‌کنم. به عنوان مثال در دنیا تصویر جمجمه (اسکلت سر) خیلی پرطرفدار است. من به این جمجمه یک تم ایرانی دادم و داستان رستم و سهراب را که مرگ در آن جاری است در این جمجمه ترسیم کردم و اتفاقا خیلی پرطرفدار شد. همچنین داستان بیژن و منیژه را با المان‌های غربی ترکیب کردم و آن نیز کار جالبی شد. 
 
 
 
5- تاکنون چه طرح‌هایی را اجرا نموده‌اید و چرا تمرکز خود را بر طرح‌های ایرانی گذاشتید؟
من ابتدا روی داستان‌های شاهنامه کار کردم، پس از آن طرح‌های گل و مرغ و چوگان و اکنون هم روی طرح کاشی‌های کاخ‌ها کار می‌کنم. فکر می‌کنم مهم‌ترین رسالت طراح در حوزه مد و فشن آن است که این کنجکاوی را در مخاطب ایجاد کند که هدف طراح از ارائه چنین کلکسیونی چیست و در همه طرح‌های من این سوال برای مخاطب ایجاد می‌شود. طرحی که روی یک لباس می‌آید آن را به یک نقاشی یا مجسمه تبدیل می‌کند که مردم خالق آن را نمی‌شناسند، اما با اثر رابطه حسی برقرار می‌کنند، حال چه بهتر که این ارتباط حسی با طرح‌هایی از جنس فرهنگ و هنر خودمان باشد.
 
6- شما به عنوان مدیر برند مهتین بفرمایید چرا مردم باید جذب برندی با خصوصیات برند شما شوند؟
فکر می‌کنم مهم‌ترین دلیل، خاص بودن و محدود بودن این برند است. همه انسان‌ها دوست دارند از چیزهای خاصی استفاده کنند که دسترسی دیگران به آنها ممکن نباشد و مهتین این امکان را به آنها می‎‌دهد. من خیلی روی طراحی‌ها کار می‌کنم، ماه‌ها در خصوص آن چیزی که در ذهنم هست تحقیق می‌کنم، عکس‌های گوناگون را پیدا می‌کنم و گاهی این عکس‌ها را در موزه‌های خارجی پیدا می‌کنم. به لحاظ کیفیت نیز محصولات مهتین بسیار باکیفیت است چون از مرغوب‌ترین و گران‌ترین مواد اولیه در کشور تهیه می‌شوند.
 
7- مهتین چه محصواتی دارد و مخاطبان آن چه کسانی هستند؟
تی‌شرت، پولوشرت، سوئی‌شرت، هودی‌، شال و روسری، پوشت و کیف. اکثر محصولات هم مردانه است، هم زنانه، البته به جز پوشت. از آنجایی که این محصولات به تعداد کم ارائه می‌شوند قیمت بالایی دارند، بنابراین مخاطبان من افراد متوسط رو به بالا هستند.
 
8- محصولات شما در کجا عرضه می‌شوند؟
در 3 فروشگاه، رالف در برج رومای کامرانیه، مرکزخرید پیرامید‌سنتر در زعفرانیه و آ اس پ محصولاتم به صورت کامل وجود دارد، اما در 2 شعبه دیگر فقط نوع خاصی از محصولات وجود دارد.
 
9- شما برای افراد خاص و چهره‌ها نیز طراحی لباس داشته‌اید و نام این افراد چیست؟
برای سالار عقیلی یک شال طراحی کردم، لباس‌هایی برای پوریا پورسرخ، نفیسه روشن و محسن افشانی طراحی شده است، همچنین دکتر ظریف، وزیر امورخارجه نیز از این محصولات استفاده کرده‌اند و بسیاری از افراد مشهور مانند همایون ارشادی و ... از مشتریان این برند هستند.
 
10- برای آینده برند مهتین چه برنامه‌ای دارید؟ 
تصمیم دارم لاین سفارشی‌دوزی را به لاین تولیداتم اضافه کنم تا به تعداد متقاضیان، طرح‌های منحصر‌به‌فرد داشته باشیم. همچنین دوست دارم آنقدر این کار را ادامه بدهم تا تمام زوایای ناشناخته فرهنگ و هنر ایرانی را نه فقط به ایرانیان، بلکه به همه جهان بشناسانم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی