شرکت سرمایه‌گذاری مسکن، سازنده بناهای زیبا، استوار و ماندگار
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۱۲ --- کد خبر ۱۰۹۲

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن، سازنده بناهای زیبا، استوار و ماندگار
 
شرکت پارس مسکن سامان، برند برتر ارائه‌دهنده خدمات مهندسی بازاریابی و فروش و مطالعات بازار و اقتصادی حوزه مسکن
یکی از مشخصه‎های توسعه اقتصادی هر کشور طرح‌های عمرانی و میزان حجم ساخت‌وساز در آن کشور می‎باشد. در این میان سرآمدی، حضور موثر در بازار ساخت‌وساز، مدیریت علمی ساخت با به کارگیری مشاوران توانمند و انجام ساخت‌و‌ساز متناسب با نیاز مشتریان از رازهای ماندگاری، موفقیت و خوشنامی شرکت‌های ساختمانی کشور است. شرکت سرمایه‌گذاری مسکن از معدود شرکت‌های معتبر ساختمانی در ایران است که توانسته با توجه به نیاز كشور به ارتقای كیفیت و متناسب‎سازی پروژه‎های ساختمانی با تقاضای بازار بپردازد و از طریق توسعه شرکت مبتنی بر تمرکز و رسوخ در صنعت ساخت‌و‌ساز، فعالیت‌های خود را در این زمینه گسترش دهد و در زمره شرکت¬های ساختمانی موفق قرار بگیرد.
بر همین اساس با جناب آقای علی عباس‌زاده، مدیرعامل شرکت پارس مسکن سامان (یکی از شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن) در خصوص علل خوشنامی، موفقیت و نوع خدمات این شرکت به گفت‎وگو نشستیم.
 
لطفا بفرمایید شرکت سرمایه‌گذاری مسکن چگونه و با چه نگاهی تاسیس شد؟
بانک مسکن با توجه به ارائه تخصصی وام‌های مسکن به مشتریان و جهت‌دار کردن خرید آنها، با هدف پاسخگویی به نیاز مشتریان بانک و ایفای نقش در توسعه پایدار کشور، در سال 1369 شرکت سرمایه‎گذاری مسکن را تاسیس نمود. در ابتدا این شرکت به صورت شرکت سهامی خاص ثبت شد و فعالیت خود را در تهران و چند شهر آغاز کرد و در نهایت پس از توسعه دفاتر و نمایندگی‌هایش در اقصی‌نقاط کشور در قالب یک شرکت سهامی عام در سال 1382 وارد بورس شد. در این مدت و در طول فعالیت این مجموعه، شرکت شعب و نمایندگی¬های خود را در قالب شرکت‌های تخصصی به ثبت رساند و امروز با رویکردهای یک هلدینگ ساختمانی به فعالیت خود ادامه می¬دهد. سهامداران اصلی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن متشکل از گروه مالی بانک مسکن، شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی و شرکت سرمایه‌گذاری ملی می‎باشد. در حال حاضر این شرکت، دارای 12 شرکت ساختمانی مشتمل بر 7 شرکت سهامی عام و 5 شرکت سهامی خاص و 3 شرکت خدمات ساختمانی (سهامی خاص) است.
 
در یک مقطع زمانی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن 3 شرکت خدمات و پشتیبانی را تاسیس کرد که شرکت پارس مسکن سامان یکی از آنها است. لطفا دلایل شکل‌گیری این شرکت و زمینه‌های فعالیت آن را توضیح دهید.
با توجه به تغییر پارادایم صنعت ساخت‌و‌ساز و حرفه‌ای شدن این بازار، سازندگان با چالش‌هایی از جمله تغییر انتظارات مشتریان و عدم موفقیت در فروش پروژه‌ها مواجه شدند. این موضوع باعث خروج بسیاری از سازندگان حقیقی یا حقوقی از بازار مسکن شد، اما شرکت سرمایه‎گذاری با تغییر استراتژی متناسب با وضعیت بازار، شرکت پارس مسکن سامان را با هدف ایجاد نگاه تخصصی در تعریف و ارزیابی پروژه‎ها و همچنین بازاریابی و فروش، در سال 1387 تاسیس نمود و اکنون این شرکت به عنوان بازوی تخصصی گروه سرمایه‎گذاری مسکن در ارزیابی و تعریف پروژه‎ها و همچنین بازاریابی و فروش مشغول به فعالیت می‎باشد. بر این اساس شرکت پارس مسکن سامان مبتنی بر دانش‌محوری و سرمایه انسانی خبره و با تجربه در 4 حوزه بازاریابی و فروش، املاک و مستغلات، تحقیقات بازار و سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها به صورت کاملا تخصصی مشغول به فعالیت است، که اگر بخواهم هر یک از وظایف واحدهای شرکت را خلاصه توضیح دهم باید بگویم، واحد املاک و مستغلات وظایف مربوط به امور  شهرداری‎ها، حقوقی، ملکی و ثبتی ساختمان را بر عهده دارد، واحد تحقیقات بازار وظایف تعریف، ارزیابی و آسیب‎شناسی پروژه‎های ساختمانی و واحد سرمایه‎گذاری و مشارکت¬ها وظیفه ارزیابی اقتصادی پروژه‎ها و شناسایی فرصت‎های سرمایه‎گذاری را بر عهده دارند. در نهایت واحد بازاریابی و فروش هم وظیفه بازاریابی و فروش پروژه‎های ساختمانی با کاربری‎های مختلف را در قالب مجری یا مشاور بر عهده دارد.
 
بفرمایید عمدتا به چه حوزه‌ای از ساخت‌و‌ساز ورود پیدا کرده‌اید و چند نمونه از پروژه‌های خود را نام ببرید.
تخصص مجموعه سرمایه‎گذاری مسکن در حوزه انبوه‌سازی مسکن بوده، بنابراین بیش از 65 هزار واحد مسکونی در قالب 360 پروژه ساختمانی را در 36 شهر از سراسر کشور ساخته یا در دست ساخت دارد. از پروژه‎های مسکونی بنام شرکت می‎توانم به برج یاس هروی، مجتمع مسکونی چناران، برج‎های دوقلوی المپیک، بام چالوس، آسمان تبریز، زیتون اصفهان، کوه سنگی مشهد، ستاره کیش، مینا بابلسر و موارد دیگر اشاره نمایم. اما فعالیت شرکت به حوزه مسکونی محدوده نبوده و پروژه¬های تجاری، اداری و خدماتی مختلفی از جمله برج اداری خدامی تهران، ساختمان پزشکان اردبیل و مجتمع تجاری اقامتی امید را ساخته است. همانطور که گفته شد شرکت پارس مسکن سامان نیز بازوی تخصصی گروه بوده، بنابراین در تعریف و فروش بسیاری از پروژه‎های متعلق به شرکت‎های گروه نقش بسزایی داشته است.
 
گروه سرمایه‌گذاری مسکن شرکت‌های تابعه بسیاری در سراسر کشور دارد‌، طبعا خدمت‌رسانی به این گستره جغرافیایی از سوی شرکت پارس مسکن سامان کار دشواری است. بفرمایید برای اجرای یک پروژه در این مجموعه عظیم چه پروسه‌ای باید طی شود و نقش شرکت شما در این پروسه چگونه تعریف می‌شود؟
با توجه به شرایط محیطی حاکم بر بازار مسکن، نگاه دقیق در تعریف درست یک پروژه متناسب با نیاز مشتریان و البته تدوین مدل مطلوب بازاریابی و فروش از الزامات موفقیت یک پروژه است، بنابراین اهمیت شرکت پارس مسکن سامان که تمامی این خدمات را به صورت یکپارچه ارائه کرده و از ابتدای ساخت تا فروش آخرین واحد در کنار سازنده قرار دارد، مشخص است. با نگاه درست مدیریت عالی گروه، شرکت پارس مسکن سامان در تعریف و فروش پروژه‎ها نقش بسزایی دارد، چرا که مسئولیت تهیه گزارش¬های کامل و جامع که همزمان با بیان نقاط قوت و ضعف پروژه، میزان سود یا زیان در آن پیش‌بینی شده باشد، بر عهده این شرکت است. پس از ارائه گزارش، به همراه مصوبه هیات‌مدیره شرکت تابعه به هیات‌مدیره گروه سرمایه‌کذاری مسکن اعلام و بار دیگر این گزارش در کمیته سرمایه‌گذاری بررسی می‌شود و سپس برای تامین سرمایه پروژه اقدام می‌شود. طبیعتا خدمت‎رسانی در سراسر کشور کار بسیار سخت و تعهد‌آوری است، اما شرکت پارس مسکن سامان با دارا بودن دانش و تجارب طبقه‎بندی شده و سرمایه انسانی خبره و متخصص تاکنون توانسته است به خوبی عهده‌دار این مسئولیت باشد.
 
با توجه به آن‌چه گفته شد آیا این شرکت مسئولیت بررسی و فروش پروژه‌های خارج از هلدینگ سرمایه‌گذاری مسکن را بر عهده می‌گیرد؟
بله. قطعا شرکت پارس مسکن سامان با توجه به پتانسیل¬هایی که دارد، استراتژی توسعه بازار را دنبال می¬کند. بنابراین در حوزه¬های مطالعات بازار و بررسی‎های اقتصادی در رزومه خود سابقه همکاری با بانک‎های خصوصی و دولتی، سازمان‌ها و شرکت‎های تابعه وزارت راه و شهرسازی و البته شرکت¬های معتبر بسیاری را جهت ارزیابی پتانسیل¬های یک زمین تا تعریف شهرهای جدید داشته است. در حوزه بازاریابی و فروش نیز بیش از 10 هزار میلیارد ریال از سبد محصولات متعلق به شرکت‌های معتبر خارج از گروه واقع در نقاط مختلف کشور از جمله تهران، مشهد، کیش و رشت می‌باشد.
 
بفرمایید مهم‌ترین مزیت رقابتی این مجموعه نسبت به سایر رقبا چیست؟
یکی از کلیدی¬ترین مزایای رقابتی شرکت، بهره‎گیری از برند سرمایه‌گذاری مسکن است که اعتبار آن حاصل از فعالیت قریب به 30 سال در حوزه مسکن است. بر این اساس اعتماد و وفاداری مشتریان حقیقی و حقوقی به شرکت و محصولات آن که حاصل اعتبار برند و البته اقدامات موفقیت‌آمیز شرکت پارس مسکن بوده، مزیتی است که بسیاری از شرکت‌های فعال در این حوزه تلاش می‎کنند به آن برسند. همچنین سرمایه انسانی خبره و متخصص، شبکه گسترده بازاریابی و فروش در سراسر کشور، دانش و تجارب طبقه¬بندی شده در حوزه تعریف و ارزیابی پروژه‌ها و همچنین بازاریابی و فروش، بانک اطلاعات مدون بیش از 65 هزار مشتری و البته همانطور که خودتان اشاره کردید امکان خدمات‌رسانی در سراسر کشور از کلیدی‌ترین مزایای رقابتی شرکت است.
 
مهم‌ترین چالشی که در حوزه ساخت‌وساز با آن مواجه هستیم، چیست؟
همانطور که می‎دانید بازار مسکن حدودا از سال 1392 وارد دوران رکود شده و عوامل متعددی در ایجاد و پایداری این دوران اثرگذار بوده‎اند. بخشی از این عوامل همچون موارد قانونیِ مالیات و عوارض یا عوامل اقتصادی همچون کاهش قدرت خرید مردم مربوط به محیط کلان بوده و قطعا توسط هیچ شرکت سازنده‎ای قابل کنترل نیستند. باید دقت کرد این شرایط برای همه فعالان این بازار وجود دارد، اگرچه دولت در تلاش جهت خروج این بازار از رکود بوده و به وسیله پرچمدار خود، یعنی بانک مسکن در تحقق این اهداف دستاوردهای قابل توجهی داشته است. از اقدامات دولت می‌توان به کاهش نرخ سود وام مسکن و افزایش میزان وام بخصوص برای خانه اولی‎ها اشاره نمود. بنابراین با وجود آن‌که بازار شرایط رکودی را تجربه می‎کند و ما با مازاد عرضه روبه‌رو هستیم، اما قطعا تقاضا برای بخش مسکن، بخصوص واحدهای مسکونی نوساز وجود دارد، بنابراین آن شرکتی در بازار موفق است که در همین شرایط بتواند با شناسایی بهترین فرصت سرمایه‎گذاری، محصولی را تولید کند که مطابق با انتظارات و شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مشتریان هدف باشد و از روش‌هایی نوینی جهت تامین مالی پروژه بهره ببرد که ریسک عدم نقدینگی مورد نیاز پروژه را کاهش دهد، که این عوامل در محیط خرد تعریف می‎شوند. بهتر است دوباره تاکید کنم شأن نزول پارس مسکن سامان کاهش این چالش¬ها با پیش‎بینی محیط کلان و پیشنهاد اقدام مطلوب در زمینه تعریف پروژه، شناسایی شیوه‎های تامین مالی و البته بازاریابی و فروش است.
 
چه عاملی سبب موفقیت پروژه‌های تجاری در ایران می‌شود؟
پیش از این در حوزه تجاری‌سازی هر شخص یا شرکتی، مجتمع‌تجاری یا به اصطلاح پاساژ می‌ساخت، به دلیل تقاضای بازار بلافاصله این واحدها به فروش می‌رسید و سود سرشاری نصیب کارفرما می‌شد، اما اکنون با تغییر پارادایم بهره‌برداری مراکزخرید روبه‌رو هستیم، بنابراین ساخت با نگاه سنتی حتی با بهترین موقعیت مکانی نیز با شکست مواجه خواهد شد. امروز مشتری فقط برای انجام یک خرید ساده به مجتمع‌تجاری مراجعه نمی-کند، بلکه می¬آید تا محصول مورد نظر را در برندهای مختلف قیاس کند و مهم‌تر از  آن می¬آید تا تفریح و گذران وقت کند، بنابراین گشت و گذار در یک مجتمع‌تجاری، برای مشتریان به یک سبک زندگی مبدل شده است. باید گفت تعریف و ساخت یک مجتمع‌تجاری از شناخت منافع مورد انتظار مشتریان هدف شروع می‌شود و این نگاه در تمامی عناصر مجتمع‌تجاری تسری پیدا می‎کند. به عبارت دیگر، معماری داخلی و خارجی، ترکیب و سطوح کاربری¬ها مانند تجاری، تفریحی یا خدماتی، صنف‌بندی بخش تجاری، برنامه¬های بازاریابی، تبلیغات و برندینگ و نظام فروش و بهره‎برداری، همه از ابتدای پروژه باید به صورت یکپارچه و موزون مبتنی بر منافع مورد انتظار مشتریان هدف در حوزه عملکردی پروژه، برنامه-ریزی شود و این رمز موفقیت یک مجتمع‌تجاری است.
 
چه چشم‌اندازی برای شرکت پارس مسکن سامان ترسیم شده و قرار است در آینده چه انتظاری از این شرکت داشته باشیم؟
همانطور که اشاره شد شرکت پارس مسکن سامان به دنبال توسعه بازار خود در سراسر کشور است. امروز این شرکت در حوزه خدمات مسکن برندی معتبر است، اما برای ما این کافی نیست و هر لحظه به دنبال یادگیری، پیشرفت و ارتقای کیفیت کار خود در تمامی حوزه‎ها هستیم. هدف اول ما، رضایت حداکثری مشتریان از خدماتی است که ارائه می‎کنیم و تمامی اقدامات ما از جمله استخدام تیم متخصص، توسعه سبد محصولات در بخش بازاریابی و فروش و خدمت‎رسانی در سراسر کشور، حول این هدف صورت گرفته است. بر این اساس در نگاه کلان، تبدیل شدن به برند برتر و مرجع بازار در ارائه خدمات حرفه‌ای بازار زمین و مسکن، به عنوان چشم‎انداز این شرکت تعریف شده تا بتواند در ماموریت خود که اتصال مطلوب بخش عرضه و تقاضای بازار مسکن است، موفق عمل نماید. امیدواریم به پشتوانه برند خود، مشتریان وفادار، سرمایه انسانی خبره و البته تجارب کاری که داریم به این مهم  برسیم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی