نکات حائز اهمیت در خصوص سیستم‌های نظارت تصویری
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۱۷ --- کد خبر ۱۰۹۹

نکات حائز اهمیت در خصوص سیستم‌های نظارت تصویری (‌دوربین‌های مدار بسته‌) در مراکزخرید


نظارت تصویری یا کنترل وقایع با رویت و ضبط تصاویر توسط دوربین‌های مدار بسته یکی از مهم‌ترین ارکان در حفظ امنیت و آرامش، نظارت بر عملکرد پرسنل، کاربران، مراجعان و مشتریان، کنترل ترافیک در پارکینگ‌ها و محیط پیرامونی مراکزخرید، پیشگیری از حوادث و جرایم احتمالی و بهره‌برداری با توجه به امکان ضبط تصاویر در اطلاع از وقایع و حوادث می‌باشد.
 بدیهی است با شناسایی تهدیدات مرتبط به هر مکان، باید دوربین متناسب را انتخاب کرد و در صورتی‌ که در مکان و جهت مناسب نصب گردد، امکان بهره‌برداری لازم میسر خواهد شد.
اهداف نصب دوربین‌ها در محیط پیرامونی، داخل پارکینگ‌ها، درب‌های ورودی و خروجی طبقات تجاری و اداری، اماکن مهم و حساس مانند موتورخانه، اتاق‌های برق، محل تخلیه زباله، سالن‌های آماده‌سازی رستوران‌ها و فودکورت‌ها، داخل آسانسورها و ... متفاوت بوده و در شرایطی که مسئولان اتاق مانیتورینگ و پرسنل ایشان با تهدیدات مرتبط به هر مکان آشنایی کامل داشته باشند نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد.
انتخاب جایگاه مناسب واحد نظارت تصویری (‌CCTV‌) در چارت سازمانی مرکزخرید بسیار حائز اهمیت است، چرا که با توجه به شرح وظایف و دسترسی به کلیه تصاویر مرکز توسط واحد یاد شده، مستقل بودن آن و محدودیت در دسترسی افراد به این تصاویر و اطلاعات می‌تواند نقش مهمی در حفظ امنیت و آرامش مرکزخرید ایفا نماید و در غیر این صورت وجود دوربین‌ها و دسترسی به اطلاعات، خود معضلی بزرگ بوده، چرا که امکان سوء‌استفاده از آن را فراهم خواهد کرد.
با توجه به این‌که واحدهای انتظامات و نظارت تصویری مسئولیت برقراری نظم و امنیت در مجموعه را عهده‌دار می‌باشند، استقلال کاری و عدم اشرافیت و تسلط هر یک بر دیگری بسیار حائز اهمیت بوده و در چارت سازمانی به عنوان واحدهای مستقل تحت نظر مدیریت اجرایی و در نهایت مدیریت مرکزخرید انجام وظیفه خواهند نمود.
علیرغم استقلال 2 واحد انتظامات و نظارت تصویری و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر، این 2 واحد به طور دائمی و مستمر با هم تعامل و همکاری داشته و با نظارت مدیریت مرکزخرید تبادل اطلاعات لازمه فی‌مابین انجام‌پذیر خواهد شد.

در این روش مدیر انتظامات بدون نیاز به حضور در اتاق مانیتورینگ دوربین‌ها در کمترین زمان از طریق وسایل ارتباطی موجود از اخبار، اطلاعات، حوادث و وقایعی که در هر نقطه از مرکزخرید اتفاق افتاده و یا حتی احتمال وقوع آن متصور است، مطلع شده و این اشرافیت اطلاعاتی که ناشی از تعامل 2 واحد یاد شده می‌باشد، باعث افزایش توان مدیریتی در حفظ و برقراری امنیت و آرامش در مرکزخرید می‌گردد.
در اهمیت جذب و استخدام صحیح مسئول واحد نظارت تصویری (‌CCTV‌) و پرسنل آن و نقش آموزش اولیه و مستمر این مجموعه و نحوه نظارت محسوس و غیرمحسوس بر این افراد با توجه به موارد فوق، ضرورتی به توضیح بیشتر نیست، زیرا با کمترین اشتباه در این امور بیشترین لطمه به پیکره مرکزخرید وارد خواهد شد.
انتخاب صحیح افراد، انجام تحقیقات لازم قبل از استخدام، اخذ استعلامات عدم سوء‌سابقه کیفری و ...‌، انجام آزمایشات لازمه همچون تست اعتیاد و ...، انجام مصاحبه‌های فنی و تخصصی در مراحل جذب، اخذ تضامین مناسب، داشتن معرف مورد وثوق و ... از نکات حائز اهمیت در حین استخدام بوده و حفاظت گفتار، حفاظت رفتار، حفظ حرمت افراد، رازداری، رعایت شئونات اخلاقی، عدم ارتباط غیرمتعارف با سایر پرسنل و کاربران (با توجه به دسترسی به فیلم‌ها و اطلاعات‌)، عدم تطمیع از سوی افراد به قصد ارائه اسناد و اطلاعات، شناسایی تهدیدات و خطرات احتمالی و شناسایی افراد متخلف یا ناآرامی که احتمال ارتکاب رفتار ناهنجار از سوی آنها وجود داشته باشد و ... از مهم ترین سرفصل‌های آموزشی این واحد است.
با توجه به این‌که نوع کار این واحد دور از انظار و به طور شبانه‌روزی بوده، گاهی به جهت مشغله کاری احتمال سهل‌انگاری یا فراموشی در نظارت و بازرسی لازمه از سوی مدیریت مرکزخرید بر عملکردها وجود داشته، بنابراین با عنایت به حضور پرسنل خانم و آقا در واحد CCTV در برخی از مراکز، دور از چشم بودن عملکرد ایشان و حساسیت و دسترسی به فیلم‌ها و تصاویر، ضروری است داخل اتاق مانیتورینگ نیز دوربینی که صرفا توسط مدیر مرکز قابل رویت باشد، نصب شود و سرکشی و نظارت مستمر و غیرمترقبه از واحد یاد شده به عمل آید.
تعیین میزان دسترسی مدیران مرکزخرید به تصاویر دوربین‌های مدار بسته با توجه به نوع مسئولیت آنها یکی دیگر از ارکان ضروری است، به عنوان مثال دسترسی مدیر مرکز به تمامی تصاویر و حتی داخل اتاق مانیتورینگ، دسترسی مدیر انتظامات به تصاویر کلیه اماکن مهم و حساس، مشاعات، پارکینگ‌ها و محیط پیرامونی و ... . این در حالی است که دسترسی مازاد یا دسترسی افراد متفرقه موجب آسیب به مجموعه خواهد شد. قابل ذکر است، منظور از دسترسی صرفا رویت تصاویر بوده و هیچ‌گونه حق دخل و تصرف، جابه‌جایی، قطع دوربین‌ها و ضبط تصاویر را نخواهند داشت.
در صورتی‌ که سیستم نظارت تصویری به طور مستقل و MVR جداگانه باشد مسئولیت ضبط و رکوردگیری از تصاویر با مسئول واحد نظارت تصویری و اتاق مانیتورینگ بوده و در صورتی‌که این سیستم از طریق سرورهای مرکزی باشد توسط مسئول دیتاسنتر انجام خواهد شد که در این صورت نیز باید هرگونه درخواست ارائه تصاویر ضبط شده صرفا به طور کتبی از سوی مدیر مرکز به مدیر واحد CCTV اعلام شود و مدیر واحد یاد شده برابر مقررات، این تصاویر و مدارک را از دیتاسنتر اخذ و به صورت کتبی به مدیر مرکز ارائه نماید و در این روش مدیر واحد CCTV شخصا امکان رکوردگیری تصاویر را ندارد.

با ذکر این موضوع به حساسیت در انتخاب مسئول و پرسنل اتاق دیتاسنتر و اهمیت نظارت بر عملکرد واحد یاد شده و نصب دوربین داخل این  واحد که صرفا توسط مدیر مرکز قابل رویت باشد نیز واقف می‌شویم.

البته ارجح است پرسنل واحد دیتاسنتر صرفا وظیفه اقدام فنی ضبط تصاویر و ارائه آن به واحد CCTV را داشته و دخالتی در ماهیت موضوع نداشته باشند.
هرچه ارتباط پرسنل واحد CCTV با سایر پرسنل و کاربران مرکز کمتر باشد حفظ و نگهداری اطلاعات مطمئن‌تر است.
در صورت درخواست تصاویر ضبط شده دوربین‌ها از سوی مراجع قضایی، سازمان‌ها و ارگان‌ها و حتی اشخاص حقیقی باید این امر صرفا از طریق مدیر مرکز و پس از بررسی‌های لازم و در صورت تایید به مسئول واحد CCTV منعکس شده و نامبرده برابر مقررات، تصاویر مذکور را تهیه و به طور محرمانه در اختیار مدیر مرکز قرار دهد. نکته قابل توجه این‌که باید صرفا افراد مرتبط با این روند از موضوع اطلاع داشته و اشخاص حقیقی یا حقوقی متقاضی تصاویر به هیچ وجه با مسئول  یا پرسنل واحد CCTV ارتباطی نداشته باشند.
توضیح این‌که شرایط، مقررات و نحوه در اختیار گذاشتن تصاویر به اشخاص حقیقی و حقوقی از سوی مدیران محترم مراکزخرید نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.
در پایان عرایض متذکر می‌گردد تامین نور و روشنایی متناسب، دسترسی به سیستم‌های اکسس کنترل و اعلام حریق آدرس‌پذیر و سایر سیستم‌های کنترلی مجموعه، اطلاع از ساعت و محدوده کاری پرسنل انتظامات و خدمات و .... از دیگر مواردی است که توان عملکرد و بازدهی واحد CCTV را ارتقا داده و ما را در نیل به اهداف عالیه همراهی خواهد نمود.   
با تشکر


مشاور مراکزخرید                                                                                
سرهنگ کارآگاه بازنشسته، مصطفی مداحی                                                                      

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی