هایپرمی، خرده‌فروشی لوکس و مقرون‌به‌صرفه
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۰۵ --- کد خبر ۱۱۲۱

هایپرمی، خرده‌فروشی لوکس و مقرون‌به‌صرفه


با ورود بخش خصوصی، کم‌کم حضور فروشگاه‌های زنجیره‌ای  پررنگ‌تر شد و استقبال مردم از آنها بیشتر، اما چون موضوع فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این صنعت وارداتی می‌باشد، هنوز آن باور برای مهندسان وجود نداشت که بتوانند همگام با دانش روز دنیا و با بهره‌گیری از متخصصان و سرمایه‌گذاران ایرانی فروشگاه‌هایی هم‌‌تراز فروشگاه‌های خارجی و در شأن خانواده‌های ایرانی دایر کنند.
شرکت سامان‌اندیشان امرتات با نام تجاری "هایپرمی" با تاسیس اولین‌ هایپر در اکباتان و پس از آن در 13 شعبه دیگر، علاوه بر آن‌که فرهنگ نوین خرید را برای مردم کشورمان به ارمغان آورده است، با توسعه فروشگاهی در حد استانداردهای جهانی توانسته سهم بازار قابل ملاحظه‌ای را از رقبا کسب کند‌.
به مناسبت پنجمین سالگرد تاسیس این برند ایرانی لوکس، با مهندس منصور عالی‌پور، مدیرعامل ‌هایپرمی در خصوص علل موفقیت این برند و چگونگی تبدیل شدن به برند محبوب کارفرمایان مراکزخرید به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

جناب مهندس عالی‌پور،‌ هایپرمی خرده‌فروشی موفقی محسوب می‌شود که در مدت کوتاهی توانسته از رقبای خود پیشی بگیرد. نکات طلایی که ‌هایپرمی را از رقبایش پیش انداخته است، چیست؟
ابتدا لازم می‌بینیم نکاتی را در خصوص رقبایی که فرمودید توضیح دهم. ببینید خلا فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور محسوس است و هر چقدر افراد به موضوع فروشگاه‌های زنجیره‌ای ورود پیدا کنند هم برای اشتغال، هم برای سیستم توزیع و هم برای مصرف‌کننده مفید است. یکی از مزایای توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور ایجاد رقابت است. رقابت سبب پیشرفت هر سیستم و سازمانی است و‌ هایپرمی هم اگر به موفقیت‌هایی دست یافته به خاطر وجود رقبایش است. اما توصیه من به عزیزانی که به این حوزه ورود پیدا می‌کنند این است که برای سیستم خود یک بازار هدف تعیین کنند و در راستای تامین نیازهای بازار هدف تعیین شده گام بردارند و به بازار هدف فروشگاه‌های دیگر ورود پیدا نکنند. اگر فروشگاه خرده‌فروشی برای خود بازار هدف تعیین نکند در سیستم خود دچار مشکل می‌شود. هر کدام از شرکت‌ها برای خود تعریفی دارند و مردم، آنها را با یک وجهه‌ای می‌شناسند، بنابراین به ‌راحتی نمی‌توانیم تصویر ذهنی مشتری را تغییر دهیم تا بازار هدف خود را توسعه بخشیم، در نتیجه شکست خواهیم خورد.
در خصوص‌ هایپرمی باید بگویم از همان ابتدا شعار ما این بود که تنوع محصول با قیمت بسیار مناسب داشته باشیم ، بنابراین به هرجا ورود پیدا کردیم رقابت ایجاد شد و همه سعی داشتند حداقل به لحاظ قیمتی خود را با ‌هایپرمی وفق دهند. یکی دیگر از ویژگی‌های ‌هایپرمی تخفیف‌های دائمی است و این تخفیف‌ها سبب می‌شود مشتری در خرید احساس لذت و پیروزی داشته باشد. اما مهم‌ترین ویژگی که ‌هایپرمی را از رقبا پیش انداخته ارتباط خوب با مشتری است؛ ما با مشتری رابطه صمیمی و نزدیک داریم و همیشه در ایجاد ارتباط با مشتری پیشقدم و پیشرو هستیم. هیچ‌گاه از توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز هراس نداشتیم و از حضور رقبا استقبال کرده‌ایم. سعی کرده‌ایم بازار هدف مشخصی داشته باشیم و در جهت رضایتمندی آن بازار هدف تمام تلاش خود را به‌ کار بسته‌ایم و هیچ‌گاه به بازار هدف رقبا ورود پیدا نکرده‌ایم.

در خصوص گسترش شعب‌ هایپرمی آنچه دیده می‌شود این است که تمایل این برند بیشتر حضور در مراکزتجاری به عنوان انکر ((anchor است و کمتر به سمت ایجاد فروشگاه‌های مستقل رفته است. بفرمایید این برنامه‌ریزی خودخواسته است یا بر اساس شرایط زمانی پیش آمده است؟
این موضوع یک سیاست برنامه‌ریزی شده است و ما اولویتمان حضور در مراکزخرید است. فروشگاه‌های زنجیره‌ای واقع در مراکزخرید عاملی هستند برای ایجاد پاخور و فعال شدن مراکزخرید در ماه‌های ابتدایی فعالیت و ارتباط ما با مشتری‌های بازار هدف خودمان به شکل صحیح‌تری برقرار می‌شود و بالطبع هم ما و هم مراکزخرید از این به اصطلاح بده بستان سود می‌بریم. اما این‌گونه نیست که نخواهیم مستقل کار کنیم؛ اگر فضای مناسبی باشد که بتوانیم مستقل حرکت کنیم حتما استقبال می‌کنیم. به عبارت بهتر، باید بگویم ما یک بازار هدف داشته و برای حضور در برخی نقاط پایتخت و برخی شهرهای کشورمان برنامه‌ریزی داریم. تاکنون بر اساس این برنامه‌ریزی 14 شعبه در سراسر کشور ایجاد کرده‌ایم و تا پایان سال این عدد به 20 می‌رسد. برای حضور در نقاط تعیین شده اگر مراکزخرید را مناسب دیدیم شعبه جدیدمان را دایر می‌کنیم و در غیر این‌صورت به دنبال فضای مناسبی خواهیم بود. برای ایجاد شعبه جدید، شیراز، رشت، قم و قزوین، گزینه‌هایی هستند که ‌هایپرمی در تلاش است شعب جدیدی در این شهرها دایر کند.

علاوه بر آن‌که ‌هایپرمی تمایل دارد در مراکزخرید حضور داشته باشد، برای مراکزخرید نیز‌ هایپرمی انتخاب اول است. بفرمایید چرا کارفرمایان مراکزخرید تمایل دارند با این برند همکاری کنند؟
فکر می‌کنم به این دلیل است که ما به عنوان یک فروشگاه زنجیره‌ای استانداردهای لازم یک ‌هایپر همتراز با‌ هایپرهای خارجی را داریم. فروشگاه‌هایمان لوکس و ارزان هستند و با این‌که گردآوری این 2 خصوصیت متضاد در کنار هم در ‌واقع کمی سخت است، اما‌ هایپرمی توانسته فروشگاه‌های لوکسی ایجاد کند که با قیمت‌های مناسب یک خرید مقرون‌به‌صرفه را برای مشتری به ارمغان ‌آورد و این یکی از عواملی است که مراکزخرید نیز تمایل به حضور‌ هایپرمی دارند. از طرف دیگر، از آنجایی که هایپرمی یک شرکت خصوصی است، بنابراین سرعت تصمیم‌گیری در هیات‌مدیره این شرکت بسیار بالاست و این کارفرما را از بلاتکلیفی نجات می‌دهد، همچنین پس از تصمیم‌گیری‌ هایپرمی آمادگی دارد ظرف 2 یا 3 ماه پکیج کامل فروشگاه‌ زنجیره‌ای که مورد قبول استانداردهای جهانی است را راه‌اندازی کند و همین مورد سازندگان را تشویق به مذاکره با این برند می‌کند.

شاید ‌هایپرمی اولین فروشگاه زنجیره‌ای باشد که همواره تمام کالاهایش با تخفیف عرضه می‌شود. بفرمایید چطور این امکان را ایجاد کردید و چرا دیگر فروشگاه‌ها این‌گونه عمل نمی‌کنند و آیا این نوع تخفیف ما به‌ازاء در فروشگاه‌های خارجی دارد؟
عمدتا فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی در سراسر دنیا برای کالاهایشان تخفیف می‌گذارند، اما شیوه این تخفیف‌دهی متفاوت است، به عنوان مثال برخی فروشگاه‌ها در صورت خرید عمده (مثلا یک باکس از محصول) تخفیف‌های خوبی می‌دهند و برخی دیگر به صورت موردی در برخی کالاها. الگوی ما در سیاست فروش، الگوی فروش فروشگاه‌های زنجیره‌ای تسکو است، اما آن الگو را بومی‌سازی کرده‌ایم. روحیه مردم ایران به گونه‌ای است که از خرید با تخفیف هر چند کوچک لذت می‌برند و این نقطه مشترک خرید در همه اقشار جامعه است، بنابراین ما نیز تصمیم گرفتیم تا جایی که هزینه‌های نگهداری فروشگاه اجازه می‌دهد کالاهایمان را با تخفیف عرضه کنیم.
این‌که چرا فروشگاه‌های دیگر نمی‌توانند چنین تخفیفاتی ارائه دهند نیز باز می‌گردد به نحوه اداره فروشگاه‌ها و شرکت. ما روی بخش بازرگانی و مالی خود که 2 واحد تامین و پرداخت هستند بسیار متمرکز هستیم و سعی کرده‌ایم تا جایی که ممکن است این 2 هماهنگ با هم فعالیت کنند و هماهنگی این 2 سبب کنترل هزینه‌ها شده است، بنابراین اول کنترل هزینه‌ها و دوم اجرای حداقل حاشیه سود در جهت دستیابی به اهداف بلندمدت از این تجارت سبب شده ما بتوانیم تخفیف‌های خوبی روی کالاها بگذاریم و شرکت‌های دیگر نیز با کنترل هزینه‌ها و تمرکز بر سیستم تامین و پرداخت‌های خود می‌توانند روی تخفیفات بیشتر کار کنند.

در خصوص مراسم و جشنواره‌هایی که از ابتدای سال تاکنون داشته و خواهید داشت نیز توضیحاتی ارائه دهید.
ما جشنواره‌های متعددی در‌ هایپرمی برگزار می‌کنیم، زیرا معتقدیم به واسطه همین ایونت‌ها و جشنواره‌ها ارتباط موثر با مشتری برقرار می‌شود و در همه جشنواره‌هایمان توجه ویژه‌ای به کودکان داریم، به طوری که فروشگاهی از شعب ‌هایپرمی نیست که در ماه یک یا 2 جشنواره برای کودکان نداشته باشد. در ماه رمضان نیز علاوه بر تخفیفات خوبی که برای مشتریان عزیز داشتیم هر شب به قید قرعه جوایزی به آنها اهدا شد.
جشنواره نقاش کوچولو نیز جشنواره‌ای است که همواره برگزار می‌شود و انحصارا متعلق به‌ هایپرمی است و تاکنون هیچ فروشگاهی به برگزاری این نوع از جشنواره نپرداخته است. این جشنواره به‌ گونه‌ای است کودکان هنگام نقاشی با مضامینی نظیر احترام، طریقه صحیح خرید کردن، توجه به محیط‌زیست و ... آشنا می‌شوند و ما معتقدیم اگر برای فرهنگ‌سازی در هر حوزه‌ای از کودکان کار را آغاز کنیم در آینده با جهان بهتری مواجه خواهیم شد.
در بحث جشنواره‌ها باید بگویم در شعبی که تازه افتتاح می‌شوند برای معرفی برند، جشنواره‌هایی برگزار کرده و هدایای ارزشمندی اهدا می‌کنیم و بالاخص کودکان در این جشنواره‌ها به ازای خریدشان به قید قرعه اسباب‌بازی‌هایی هدیه خواهند گرفت.

بفرمایید برند‌ هایپرمی به جز فعالیت‌های فرهنگی برای کودکان، در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی چه اقداماتی انجام داده است؟
مهم‌ترین اقدام ما در جهت حمایت از محیط‌زیست، تلاش برای حذف نایلکس است و این کاری است که سال‌ها قبل در دنیا روی آن کار  شده و هنوز به موفقیت 100 درصد نرسیده است. ما برای تشویق مشتریان به عدم استفاده از نایلکس، کیسه‌های پارچه‌ای دائمی طراحی کرده‌ایم که به اعضای باشگاه مشتریان اهدا می‌کنیم و به ازای استفاده از این کیسه‌ها در هر خرید، به آنها امتیاز می‌دهیم.
جشنواره‌ای هم برای اول مهر داریم که پکیج‌های لوازم‌التحریر به کودکان  هدیه می‌دهیم و قرار است در این پکیج‌ها با همکاری پلیس راهور به کودکان کارت همیار پلیس اهدا شود، همچنین همراه این پکیج‌ها گلدانی کوچک و خاک و دانه در اختیار کودکان قرار می‌گیرد تا دانه‌ای بکارند و از آن محافظت کنند تا رشد کند و بعد آن را در کانتری در فروشگاه‌ هایپرمی قرار می‌دهند و درآمد حاصل از  فروش این گلدان‌ها صرف امور خیریه می‌شود.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 1 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی