معماری ایرانی در حال تخریب است!
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۰۹ --- کد خبر ۱۱۲۵

معماری ایرانی در حال تخریب است!


معماری نمود حقیقت است و ارزش این مسئله در عصر دنیای مجازی دوچندان می‌شود. ما بدون معماری قادر به زندگی نیستیم، اما این دلیل اهمیت معماری نیست؛ معماری به همان اندازه که پدیده‌ای فردی است اجتماعی هم است و همان‌گونه که حقیقتی فیزیکی است در اجتماع هم حضور دارد. معماری هم می‌تواند از جهان برای ما سخن بگوید و هم می‌تواند ویژگی‌های هنری را به خود بگیرد، اما اوج اهمیت معماری آن هنگام است که به موضوعی فراتر از تنها محافظت در مقابل عوامل محیطی می‌پردازد. شاید بتوان گفت زمانی دست به معماری زده‌ایم که چیزی را آگاهانه و با صرف‌نظر از کاربرد و عملکردش ساخته باشیم.
به هر حال اهمیت معماری در عصر امروز چنان است که یکی از عوامل موثر در برندسازی پروژه‌ها است. از همین رو با مهندس برکه حسینی، یکی از بانوان معمار ایرانی که دوره‌های مختلف دکوراسیون داخلی را نیز گذرانده  به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن در زیر آمده است.

لطفا در خصوص نوع فعالیت خود و پروژه‌هایی که طراحی و اجرای آنها را بر عهده داشتید، توضیح دهید.
گروه مهندسی معماری و طراحی داخلی برکه حسینی از سال 1390 فعالیت خود را به صورت حرفه‌ای آغاز کرد و کلیه خدمات معماری اعم از طراحی پلان، نما، داخلی و نظارت و اجرای پروژه‌های ساختمانی (اداری-تجاری-ویلایی) از پی‌ریزی تا چیدمان را به‌صورت حرفه‌ای ارائه می‌دهد. بنده پروژه‌های بسیاری در دست داشتم که یکی از مهم‌ترین آنها پروژه گل یخ شمشک است.

بفرمایید حضرتعالی پیروی چه سبکی از معماری هستید و آیا امضای خاصی در طراحی‌هایتان دارید؟ (در واقع چه چیزی طراحی شما را منحصربه‌فرد می‌کند؟)
معماری را از لحاظ استفاده از فرم‌ها، تکنیک‌ها، مواد، دوره زمانی، منطقه و سایر عوامل تاثیرگذار دسته‌بندی می‌کنند. سبک معماری از مطالعه روی روند تکامل تاریخ نشأت می‌گیرد و با آن پایدار می‌گردد. سبکی از معماری که خود من پیروی آن هستم معماری پایدار است که روند زمانی ما با این معماری همگون است. آنچه به عنوان امضا در نظر می‌گیرم استفاده از المان‌های انتزاعی در یک قسمت از پروژه است. 

در میان اساتید معمار ایرانی و خارجی چه کسانی را الگو قرار می‌دهید و کار خود را تا چه حد به آنها نزدیک می‎دانید؟
از میان معماران خارجی، زاها حدید از نظر احجام و فرم، نورمن فاستر از نظر‌ هایتک بودن و کارلهاوس از لحاظ معماری شهری برای من الگو هستند و به همه معماران ایرانی که در جهت اعتلا و پیشرفت علمی و عملی این رشته تلاش می‌کنند، ارادت دارم.

سرکار خانم حسینی ما در ایران سبک معماری ایرانی – اسلامی را منحصربه‌فرد و متعلق به کشور و هویت خود داریم. چرا معماران و طراحان ایرانی بخصوص در سال‌های اخیر از این سبک الگوبرداری نمی‎کنند و سعی نمی‌کنند در قالب معماری ایرانی طراحی‌های به‌روزی انجام دهند؟
معماران ایرانی پست‌مدرن را ترجیح می‌دهند و اگر بخواهند سبک‌های قدیم را پیش بگیرند یا کپی برابر اصل است یا فیوژن (ترکیبی). حتی معماری ایرانی دوره معاصر نیز در حال تخریب است و کم‌کم جای خود را به معماری غربی و کلاسیک بی‌هویت می‌دهد. واژه هویت حداقل برای ایران کاملا گنگ شده است و بازگشت به معماری ایرانی قطعا باید با تجدید مکتب در نهادهایی چون دانشگاه و مراکز مرتبط با جامعه حرفه‌ای معماری صورت گیرد.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های طراحی و معماری در ایران کلیشه‌ای شدن طراحی‌ها و معماری‌ها است. به عنوان مثال یک دوره نمای کامپوزیت مد است، یک دوره رومی و ... و در این حوزه به یکباره همه معماران به قولی از روی هم کپی‌برداری می‌کنند، در حالی که اساسا چه برای بناهای مسکونی و چه تجاری لازم است به تناسب لوکیشن هم معماری داخلی و هم نما طراحی شود. چرا این اتفاق افتاده و برای برون‌رفت از آن چه باید کرد؟
عدم شناخت بافت شهری، عدم شناخت کافی معماری پایدار، عدم شناخت هویت فرهنگی و معماری مدرن اسبق سرزمین پارسی، نشناختن و نسنجیدن هندسه متقارن و نامتقارن‌، تن دادن کامل به توقعات توجیه نشده کارفرما‌، نداشتن منطق خط در معماری یا تلفیقی بر حسب تجملات، عدم مدیریت زمان و برنامه زمان‌بندی در شکل گیری طرح و .... سبب کپی‌برداری شده و طبعا اگر همه عوامل شناسایی شده بالا اصلاح شوند از این چالش برون خواهیم رفت.

آیا همیشه همه آنچه که طراحی می‌کنید قابل اجراست و اساسا یک معمار برای تحقق طراحی خود با چه موانعی روبه‌رو است؟
خیر. متاسفانه به دلیل ضعف اجرا، نبود امکانات کافی از لحاظ به‌روز بودن مصالح، محدودیت در ضوابط شهرداری و اختلاف سلیقه‌ها در جامعه، امکان استقلال کامل در طراحی‌ها در این زمان وجود ندارد.

به عنوان یک آرشیتکت بفرمایید در حال حاضر مهم‌ترین ضعف مراکزخرید ایران چیست که این مراکز نمی‌توانند به اندازه مراکزخرید خارجی موفق باشند؟
از منظر لوکیشن و جغرافیا و عدم دید کاربری مناسب برای ساخت‌وساز یک مجتمع تجاری، عدم وجود مدیریت برندها و نداشتن اولویت‌بندی در مارکت مربوطه، عدم تامین تعداد پارکینگ به میزان لازم برای شهروندان، بعضا سیرکولاسیون نامتقارن در نشانی‌ها و جهت‌یابی برای مخاطب و کمبود مسیر مکث و ریتم در نمایش شاپ‌ها مسیرهای دسترسی به نحو احسن تفکیک نمی‌شوند.

تحصیلات آکادمیک چقدر در میزان موفقیت شما در این عرصه موثر بوده و بفرمایید آیا همه فارغ‌التحصیلان دانشگاه فقط با اتکا به تحصیلات دانشگاهی می‌توانند در این حوزه افراد موفقی باشند‌؟
تجربه ثابت کرده فقط تحصیلات آکادمیک در عرصه معماری کافی نیست. معماری رشته‌ای است که در آن خلاقیت و تجربه حرف اول را می‌زند. البته که تحصیلات آکادمیک بسیار مهم است، اما این 3 (تحصیلات، خلاقیت و تجربه) لازم و ملزوم یکدیگر هستند و معماران جوان ما باید بدانند فقط تحصیلات آکادمیک نمی‌تواند از آنها معماران مشهور و معروفی بسازد، بخصوص در کشور ایران که متاسفانه اکثر معماران به کپی‌کاری روی آورده‌اند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی