فست فشن چیست؟
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۰ --- کد خبر ۱۱۲۶

فست فشن، مد سریع و ارزان

فست‌فشن یا مد سریع اصطلاحی است که در اواخر قرن بیستم توسط توزیع‌کنندگان وارد دنیای مد شد.

فست‌فشن مد را در سریع‌ترین زمان ممکن از نمایش‌های مد به فروشگاه‌ها می‌آورد.

برند‌های فست‌فشن معروفی مانند H&M, Zara, Peacocks, and Topshop به دنبال کاهش قیمت تولید، عرضه سریع و در حجم بالا و عمر کوتاه مد و لباس هستند.

در این بخش به معرفی فست‌فشن، مزایا و معایب آن و تاثیری که روی طبیعت و محیط‌زیست می‌گذارد، می‌پردازیم.

فست‌فشن چیست؟

فست‌فشن از دهه ۱۹۸۰ میلادی در آمریکا پدیدار شد.

برند پیشرو در این زمینه برند اسپانیایی زارا بود، سپس H&M سوئد و Gap آمریکا به این عرصه وارد شدند.

این نوع طراحی و توزیع محصول چنان توسعه‌یافته است که گفته می‌شود فرآیند طراحی و توسعه و توزیع هر محصول در زارا تنها 2 هفته طول می‌کشد.

توسعه اینترنت و وسایل ارتباط‌جمعی به گسترش فست‌فشن دامن زده و امروزه توانسته است تا حد زیادی جای لباس‌های آماده کلاسیک را بگیرد.

گفته می‌شود عمر هر لباس در فرآیند فست‌فشن تنها 3 دقیقه است و 3 دقیقه بعد لباس دیگری جای آن را می‌گیرد!

تفاوت فست‌فشن با تولید انبوه در این است که در فست‌فشن طراحی اهمیت دارد و باید با تغییر فصل حتما طراحی‌ها تغییر کند، اما در تولید انبوه دیزاین و طراحی فصلی وجود ندارد، بلکه شاید یک طراحی سال‌ها به صورت ممتد ادامه داشته باشد.

علت موفقیت مد سریع صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش قیمت‌هاست که باعث افزایش فروش محصولات شده است.

برند‌های فست‌فشن با انتقال تولیدی‌های خود به کشور‌های فقیر و دادن دستمزد ناچیز به کارگران آنها و استفاده از مواد اولیه ارزان و الیاف مصنوعی، به طرز چشمگیری قیمت‌های خود را کاهش دادند.

اما این کاهش قیمت برای منابع زیست‌محیطی و مردم فقیر کشورهایی مانند چین و بنگلادش بسیار گران تمام می‌شود؛ این لباس‌ها به دلیل ارزان بودن به سرعت دور انداخته می‌شوند و آسیب مضاعفی به محیط‌زیست وارد می‌کنند.

مد سریع در واقع واکنشی بود به نیاز قشر متوسط جامعه که به دنبال لباس‌های مد روز و فصلی بود، اما به دلیل گران بودن آن مجبور بود به لباس‌های تولید انبوده بسنده کند، که با ظهور فست‌فشن این قشر توانست به آرزوی خود که به مد روز لباس پوشیدن بود، دست یابد.

در کشور ما نیز هر چند تولیدکننده داخلی فست‌فش وجود ندارد، اما محصولات برند‌های فست‌فشن مانند زارا و مانگو با قیمت‌هایی بسیار بالاتر از ارزش واقعی خود و با عنوان کالای لوکس و برند خارجی به مردم فروخته می‌شوند که باید در انتخاب چنین محصولاتی دقت کافی داشته باشید و اگر از طرفداران محیط‌زیست و از مخالفان مصرف‌گرایی هستید با حمایت از کالاهای با کیفیت داخلی به فست‌فشن "نه" بگویید.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی