زندگی «لیدون لاکوکا» زیر ذره‌بین
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۰ --- کد خبر ۱۱۲۷

 زندگی «لیدون لاکوکا» زیر ذره‌بین
 ناجی کرایسلر، نقطه درخشان فورد


صنعت خودروسازی در دنیا برای خاص و عام جذاب است؛ برای عام به خاطر عشقی که 90 درصد افراد دنیا به راندن و نشستن در خودرو دارند و برای عام به خاطر ولع سرمایه‌گذاری در تولید یا مشارکت یک برند خودروسازی.
 در بین چند میلیون انسان آرزومند، لیدون آنتونی لاکوکا که «لی لاکوکا» هم خطاب می‌شود، علاوه بر شانس با تکیه بر پشتکار خودش، توانست آرزوی سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو را برآورده سازد و حالا در 93 سالگی یکی از برترین سازندگان خودرو در تاریخ تلقی می‌شود.

احیاگر کرایسلر 

 این تاجر آمریکایی متولد  15 اکتبر 1924  بیشتر به دلیل احیای شرکت کرایسلر در دهه 1980 معروف است. او از سال 1978 به عنوان رییس و مدیرعامل و از سال 1979 علاوه بر 2 سمت قبلی به عنوان رییس هیات‌مدیره تا پایان بازنشستگی‌اش در این کمپانی خدمت کرد. او نویسنده چندین کتاب از جمله یک اتوبیوگرافی و کتابی با عنوان «همه رهبران کجا رفته‌اند» است. لاکوکا در آلنتاون واقع در پنسیلوانیا متولد شد و فرزند نیکول و آنتونیتا پروتا است که مهاجران ایتالیایی بودند و در پنسیلوانیا سکونت داشتند. لاکوکا در سال 1942 از دبیرستان آلنتاون فارغ‌التحصیل شد، سپس به دانشگاه لیهای رفت و در رشته مهندسی صنایع به تحصیل پرداخت.

 ازدواج و فراز و نشیب زندگی

 لاکوکا در سال 1956 با ماری کلیری ازدواج کرد؛ زنی که 27 سال بعد از ازدواج به دلیل بیماری دیابت از دنیا رفت. لاکوکا پس از مرگ همسر اولش در 17 آوریل سال 1986 با پگی جانسون ازدواج کرد، اما پس از 19 ماه در سال 1987 از هم جدا شدند. او سپس در سال 1991 با زن سومش دارین ایرل ازدواج کرد و 3  سال بعد در سال 1994  او را هم طلاق داد!

فورد، عامل صعود 

لاکوکا در سال 1946 برای مدت کوتاهی به عنوان مهندس در کمپانی فورد کار کرد و چندی بعد به عنوان مسئول بخش بازاریابی و فروش پیشرفت خیره‌کننده‌ای داشت. لاکوکا با وجود کار در یک منطقه بومی به دلیل طرح موسوم به «56 برای 56» یعنی پیشنهاد پرداخت ماهیانه 56 دلار برای خودروهای مدل سال 56 به شهرت ملی رسید. در ادامه لاکوکا به بخش دیربرن منتقل شد و در 15 اکتبر سال 1964 در  روز تولد 40 سالگی‌اش به سمت ریاست فورد رسید. لاکوکا در طراحی چند خودروی موفق فورد از جمله موستانگ نقش اصلی را داشت و همچنین به عنوان مسئول "لینکلن کنتیننتال مارک" و  "فورد فیستا" در احیای مارک مرکوری و البته مدل ناموفق مارکویز در اواخر دهه 1960 نقشی کلیدی داشت.

اختلاف، جدایی و احیای ورشکسته‌ها 

لاکوکا در اوج موفقیت با هنری فورد دوم، رییس کل فورد اختلاف پیدا کرد و سرانجام در سال 1978 با وجود به ارمغان آوردن 2 میلیارد دلار سود سالانه اخراج شد! پس از اخراج لاکوکا از کمپانی فورد، شرکت کرایسلر به شدت خواهان همکاری با او بود. در آن زمان این شرکت در آستانه ورشکستگی بود و به دلیل فراخواندن خودرو‌های داگ اسپن و پلایموث ولر، میلیون‌ها دلار متضرر شده بود. لاکوکا به محض پیوستن به کرایسلر شروع به نوسازی تمام کمپانی کرد؛ بسیاری از کارگران را تغییر داد، خط تولید اروپایی کرایسلر را به شرکت پژو فروخت و بسیاری از همکارانش در کمپانی سابق را وارد کار کرد. او همچنین پروژه مینی‌ماکس را که در سال 1983 با مدل‌های واج کاراوان و پلایموث وییجر بسیار موفق شد و سود بسیاری کسب کرد، از فورد به کرایسلر آورد. پس از مدتی لاکوکا پی برد کمپانی به مقدار زیادی پول نیاز دارد تا از چرخه تجارت خارج نشود، بنابراین در سال 1979 از کنگره ایالات متحده تقاضای تضمین وام کرد و از دولت ضمانتنامه وام دریافت کرد. پس از به دست آوردن این فرصت، در سال 1981 کرایسلر ابتدا خط تولید کی‌کار، داج آریز و پلایموث ریلاینت را آزاد کرد. این خودرو‌ها که بلافاصله پس از بحران نفتی دهه 1970 به بازار آمدند به دلیل این‌که بسیار کوچک، کارآمد و ارزان بودند و با چرخ جلو حرکت می‌کردند به سرعت به فروش رفتند. با اقدامات لاکوکا، کمپانی توانست به سرعت رشد کند و وام خود را 7 سال جلوتر از آنچه انتظار می‌رفت، بازپرداخت کرد.

 روزهای فعلی 

 لاکوکا حالا در آستانه ورود به 100 سالگی هم کماکان پرتلاش و خلاق است، اما به دلیل کهولت سن قطعا به اندازه گذشته و روزهای ریاست بر فورد و کرایسلر توانایی تحمل فشار و استرس را ندارد، به همین دلیل اکنون بیشتر یک بازنشسته تلقی می‌شود تا یک خودروساز در صحنه. اکنون هر چقدر هم لاکوکا را منفعل یا حداقل به دور از فعالیت سابق ببینیم، باز هم ذره‌ای از احترام به او به عنوان یکی از بهترین تاجران خودرو در سراسر دنیا کاسته نمی‌شود.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی