درخشش ستاره پرفروغ مجتمع پاژ بر آسمان مراکزخرید مشهد
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۵ --- کد خبر ۱۱۳۱

درخشش ستاره پرفروغ مجتمع پاژ بر آسمان مراکزخرید مشهد
 
رشد صنعت ساخت‌وساز در حوزه مراکزتجاری نشان‌دهنده افزایش تقاضا و پیشرفت روزافزون این صنعت در چند سال اخیر در کشور بوده است. مشهد نیز به عنوان یکی از شهرهایی که بالاترین آمار را از لحاظ تعداد مراکزتجاری در کشور دارد از این قاعده مستثنی نیست؛ پروژه‌هایی با مساحت‌های متفاوت که هر کدام شاید هدف خاصی را دنبال کنند و قضاوت در مورد موفقیت و یا عدم موفقیت آنها نیاز به زمان دارد. اما در میان پروژه‌هایی که در شهر مشهد به بهره‌برداری رسیده است، مجتمعی فاخر به نام پاژ واقع در میدان جانباز که محور توسعه اقتصادی شهر مشهد نیز به شمار می‌رود، نویدبخش اتفاقی نو می‌باشد. عظمت این پروژه برخوردار از حوزه‌های متعدد، مانند بزرگ‌ترین و موفق‌ترین شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای‌ هایپرمی، مجموعه جالب شهر غذا، 2 برج مرتفع با بیش از 350 واحد اداری و یک مرکزخرید بزرگ‌، زمانی برای شما قابل درک خواهد بود که آن را با پروژه‌های همجوار آن مقایسه کنید. این مجموعه چندمنظوره با رویکرد برندینگ ایرانی و حمایت از کالای ایرانی، با استقبال بسیار خوبی از سوی مردم مشهد نیز روبه‌رو شده است. این مجموعه همزمان با عید سعید فطر مراسمی برای افتتاح رسمی فاز اول مرکزخرید خود برگزار کرد که با استقبال بسیار خوبی از طرف مردم شهر مشهد همراه بود. به همین بهانه گفت‌وگویی داشتیم با آقای مهندس "محمدعلی شایسته نیا" مدیرعامل شرکت بناگستران هشتم توس و مجری پروژه پاژ مشهد که آن را در ادامه می‌خوانید.
 
 
لطفا بفرمایید این پروژه از چه زمانی کلید خورده است‌؟ 
سال‌ها قبل ساختمانی در ابتدای بلوار جانباز با کاربری هتل و با مساحت 39 هزار مترمربع نیمه‌تمام رها شده بود که شرکت توس‌گستر با خرید زمین‌های مجاور و توسعه‌ فضای موجود آن را در 5 بلوک و به مساحت 130 هزار مترمربع تغییر داد. پروژه جدید از  6 سال پیش آغاز شد و در 2سال گذشته بهره‌برداری از بخش‌های مختلف آن به صورت مرحله‌ای صورت گرفته و تا به امروز که مشاهده می‌کنید به بهره‌برداری فاز اول مرکزخرید رسیده است. 
 
در خصوص نامگذاری مجموعه چندمنظوره پاژ و ویژگی‌های آن توضیحاتی ارائه دهید. 
"پاژ" واژه‌ای زیبا با 2 حرف اختصاصی زبان فارسی‌ و نام زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه‌سرای ایرانی است‌. روستایی واقع در تقاطع جاده کارده به کلات نادری و ۱۵ کیلومتری شمال شهر مشهد مقدس است که در میانه روستای پاژ و در ۷۰۰ متری شمال غرب آن 2تپه باستانی به چشم می‌خورد که به آثار و بقایای پاژ قدیم مربوط می‌شود و موید پیشینه تاریخی این منطقه در سده‌های نخستین پس از اسلام تا قرن نهم و دهم هجری است.
پاژ مجموعه‌ای چندمنظوره شامل بخش‌های اداری و تجاری ویژه با خدمات منحصربه‌فرد است. ما در این مجتمع یک مجموعه غذایی مفرح و زیبا با نام شهر غذا را برای مراجعان فراهم کرده‌ایم که در آن علاوه بر ساختمان سرپوشیده فضایی به صورت روباز با آبنمای آرام‌بخش به نام گذر آرامش طراحی شده است و این امکان را به مردم شهر مشهد و زائران می‌دهد که برای گذراندن اوقات فراغت خود بتوانند در قلب شهر و در فضایی آرام  و دلنشین ساعاتی را در کنار خانواده خود باشند و طبیعت آزاد را در نزدیکی خانه خود بدون نیاز به طی مسافت‌های طولانی و تحمل ترافیک تجربه کنند. در بخش دیگر شاهد حضور یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای ‌هایپرمی هستیم؛ این مجموعه با زیـربنـاى 7 هزار متـر‌مـربع عمده نیاز‌های مردم شهر مشهد را تامین می‌کند و همواره آماده خدمت‌رسانی به مشتریان است. 
2برج اداری با بیش از 350 واحد و یک مرکزخرید با 2 بال و در 6 طبقه این مجموعه را به یک "شهر در ارتفاع" تبدیل کرده است. طراحی بی تا و ماندگار بنا، برخورداری از فرودگاه چرخ‌بال در بام و همچنین بیش از 800 واحد پارکینگ اختصاصی هوشمند خودرو‌، 40 دستگاه آسانسور، پله‌برقی، اتوواک و آسانسور پانوراما از مزیت‌های این مجتمع هستند.
 
 
با توجه به این‌که شهرمشهد یک شهرتوریستی و زیارتی به شمار می‌رود چه کالاهایی را در مجموعه عرضه می‌کنید؟ 
با توجه به این‌که ایران در تولید محصولات متنوعی و از جمله چرمی و صنایع‌دستی شهرت جهانی دارد و در عرصه صنعتی نیز محصولات فاخری برای عرضه داریم، اما متاسفانه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار نگرفته است. ما برای اولین بار کمپینی را ایجادکرده‌ایم به نام "با افتخار ساخت ایران" که این کمپین هدفش حمایت از تولید داخلی و تولیدکننده داخلی است. این موضوع باعث شد تا در حالی که برندهای خارجی متعددی برای این پروژه صف کشیده بودند ما این مجموعه را به برندهای ممتاز ایرانی اختصاص دهیم. برندهای ایرانی که در سطح کشور شناخته‌شده‌تر هستند و توان رقابتی با محصولات خارجی را نیز دارند جذب این مجموعه شده‌اند. در حال حاضر بیشتر این برندها در زمینه چرم، کیف و کفش و پوشاک فعالیت می‌کنند، اما در برنامه‌های آینده برندهای دیگری نیز به مجموعه اضافه خواهند شد که پاسخگوی نیازهای دیگر مخاطبان و مراجعه‌کنندگان به مجموعه باشند. 
البته باید در جهت تقویت فرهنگ مصرف تولیدات داخلی برنامه‌های زیادی داشته باشیم، به عنوان مثال برخی کالاهای ایرانی به بنادر اطراف یا مناطق آزاد می‌روند و با مارک خارجی وارد می‌شوند و یا برخی تولیدکنندگان ایرانی اصرار دارند نام‌هایی برای محصولاتشان انتخاب کنند که خارجی بودن را در ذهن خریدار تداعی کند. ما باید به گونه‌ای اعتمادسازی کنیم که تولیدکننده با افتخار و اعتماد به کیفیت و روزآمدی، کالای خود را عرضه کند و مصرف‌کننده نیز با رضایت و سربلندی و غرور خریداری کند.
"پاژ"‌ اکنون این شرایط را فراهم کرده است‌؛ برند‌های ممتاز و خوشنام انتخاب  و در یک مکان متمرکز شده‌اند و دقیقا در موقعیت رقابت و معرفی خود در صف مقابل برندهای خارجی عرض اندام می‌کنند و اگر این اتفاق در جای جای کشور رخ دهد هم موجب توسعه تولیدات داخلی و هم موجب جهانی شدن آنها خواهد شد.
 
لطفا بفرمایید در حال حاضر چه برندهایی در مجموعه حضور دارند‌؟ 
تا به امروز برندهای متعددی مانند سالیان، سارک، سله‌بن، ایکات، بارثاوا، حجاب برتر و سرزمین شاد در حوزه لباس و برخی برندها در صنعت چرم مانند چرم مشهد، چرم شیفر، چرم دارکوب به مجموعه آمده‌اند. آقای فرش نیز بعد از تهران با فضای بیش از 1600 مترمربع، نمایشگاه و فروشگاه انواع فرش‌های ماشینی و دستی و تابلوهای فرش را دایر کرده است. 
 
 
لطفا بفرمایید چه تعداد واحد تجاری و اداری در این مجموعه وجود دارد؟ 
این مجموعه از برج‌های چندمنظوره با کاربری‌های متنوعی با 130 هزار مترمربع بنا تشکیل شده است که شامل 108 واحد تجاری به مساحت کل تقریبی 8 هزار و 260 متـرمربع، 343 واحـد اداری به مساحت کل تقریبی 29 هزار و 270 مترمربع و پارکینگ هوشمند با ظرفیت 788 خودرو به مساحت کل تقریبی26 هزار و 460مترمربع  می‌باشد که البته مساحت‌های یاد شده خالص و مفید هستند.
 
بفرمایید مزیت رقابتی مجتمع‌تجاری و ادرای چندمنظوره پاژ با سایر مراکزخرید شهر مشهد در چیست‌؟ 
از نظر بنده، اولین مزیت  موقعیت ممتاز مکانی پروژه است؛ قرار گرفتن در حاشیه میدان جانباز و محور توسعه اقتصادی شهر مشهد و دسترسی‌های متعدد و مجاورت با ایستگاه قطار شهری‌، این فرصت را برای مجموعه فراهم می‌کند تا با استقبال خوبی روبه‌رو شود، ثانیا در حال حاضر به جز برخی پروژه‌هایی که در حال احداث هستند هیچ پروژه دیگری از نظر مساحت‌، ارتفاع و چندمنظوره بودن در شهر مشهد با "پاژ" رقابت نمی‌کند. طول حاشیه خیابان که در اختیار پروژه پاژ می‌باشد بیش از 120 متر است، در مقابل این بنا و آن طرف خیابان جانباز بیش از 7 مجتمع‌تجاری دیگر قرار دارند که این عظمت پروژه پاژ را نشان می‌دهد‌، مبلمان شهری، فضای سبز و آبنما‌ها‌، پیاده‌روی مقابل پروژه را به یک پارک حاشیه‌ای بلند شهری تبدیل کرده که عملا تفریحگاه عمومی است و نکته دیگر این‌که مراجعان به مجموعه می‌توانند با توجه به عرضه کالاهای خارجی در مجتمع‌های تجاری سمت مقابل، قیمت و کیفیت محصولات را با نمونه‌های ایرانی آنها مقایسه کنند و انتخابی هوشمندانه داشته باشند. مزیت دیگر‌، جامع بودن این مجموعه می‌باشد که پاسخگوی تمامی نیازهای خانواده است و در آینده نیز مجموعه شهر بانو که پاسخگو نیازهای بانوان خواهد بود، بازار کودک، بازار مبلمان و بازار لوازم خانگی نیز به مجموعه اضافه خواهند شد.
از دیگر ویژگی‌های این مجموعه می‌توان به معماری ساده و ماندگار و نورپردازی و جذابیت‌های بصری آن اشاره کرد؛ سامانه نورپردازی هوشمند با گوی‌های معلق و رنگی که در وسط سقف مرکزخرید قرار گرفته‌‌اند زیبایی خاصی به مجموعه بخشیده‌اند‌ و برای اولین بار است که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند و از جنبه‌های "متمایز" هستند. 
 
ویژگی‌های فرهنگی مجتمع چیست؟
امکانات فرهنگی این مجتمع شاید در نمونه‌های خود در سطح کشور، منحصربه‌فرد باشد؛ 2 نمازخانه بزرگ و زیبای اختصاصی برادران و خواهران با برگزاری نماز جماعت باشکوه ظهر و عصر و مغرب و عشاء‌، جنگ شادی یک روز در هفته در‌ هایپرمی و یک روز در هفته در شهر غذا برای کودکان، مراسم بزرگ شادمانی مانند اعیاد شعبانیه  و برگزاری 3 دوره یک‌ماهه شب‌های قرآنی در ماه مبارک رمضان در فضای حاشیه مجتمع با مراسم احیا که با حضور پرشمار مردم همراه بوده مجتمع را به یک مرکز بزرگ فرهنگی خانوادگی تبدیل کرده که خوشبختانه اموری که در برخی از مجتمع‌های مشابه‌، حاشیه‌ساز شده را از این مرکز بزرگ دور کرده است. در آینده نیز با برگزاری نمایشگاه‌های متنوع عرضه آثار فرهنگی و هنری بر جلوه مجتمع افزوده خواهد شد.
 
پروژه پاژ را چگونه به مخاطبان خود معرفی می‌کنید و آیا در صفحات مجازی فعالیت می‌کنید؟ 
از نظر بنده، موقعیت پروژه پاژ از نگاه مردم را می‌توان از حجم مراجعان به آن ارزیابی کرد. زمانی که میزان مراجعه‌کنندگان به بخش‌های مختلف این مجموعه را با مراکزخرید دیگر در سطح شهر مقایسه می‌کنیم متوجه این موضوع می‌شویم که نگاه مردم نسبت به مرکزخرید پاژ چیست؟ در آینده نیز قطعا این حضور مردم پررنگ‌تر هم خواهد شد.
 
برنامه‌های شما برای آینده چیست؟
برنامه‌های ما برای آینده توسعه «کمپین با افتخار ساخت ایران» است تا به جایگاهی دست یابیم که ایرانی با غرور کالای ایرانی خریداری کند‌، از کیفیت و قیمت آن در مقایسه با نوع خارجی راضی باشد و با پول خود کارگر ایرانی را مشغول به کار کند. ما اعتقادی به مرزهای بسته تجاری نداریم. ما بر این عقیده هستیم که در تبادل تجاری با دنیا حتما ظرفیت آن را داریم که حرفی برای گفتن داشته باشیم. امیدواریم روزی برسد که ما در همه عرصه‌ها از جمله صنعت پوشاک‌، صادرات خوبی داشته باشیم، زیرا ما به همراه صادرات کالا، فرهنگ ایرانی و تاریخ بلندآوازه ایران را به جهان صادر و معرفی خواهیم کرد.
 
کلام آخر
"شنیدن کی بود ماندن دیدن‌". ان‌شاا... در سفر به مشهد مقدس جذابیت‌های معرفی شده را از نزدیک مشاهده خواهید کرد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی