پودایران، تلفیقی از هنر و مهارت
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۶ --- کد خبر ۱۱۳۳

پودایران، تلفیقی از هنر و مهارت
پودایران، نرمی و لطافتی که خاص شماست!


بیشتر ما وقتی برای خرید حوله راهی مغازه‌ها می‌شویم، خیلی درباره خریدمان فکر نمی‌کنیم؛ یک مغازه مشخص را در ذهن می‌آوریم و راهی همان‌جا می‌شویم، قیمت‌ها را بررسی می‌کنیم و حوله‌ای را که از نظرمان رنگ و طرح مناسبی دارد، خریداری می‌کنیم. حتی گاهی حوله‌مان را با کاشی‌های حمام و صندل‌هایی که داریم هماهنگ می‌کنیم، در حالی که حوله‌ نقش مهمی در بهداشت شخصی افراد دارد و برای خرید هر نوع حوله نکات بسیار مهم دیگری مانند جنس و کیفیت  و اندازه و دوام باید در نظر گرفته شود.
زمانی که صحبت از کیفیت به میان می‌آید بلافاصله برندهای خارجی را در ذهنمان مرور می‌کنیم تا برندی با کیفیت متناسب با بودجه‌ای که برای این‌ کار در نظر گرفته‌ایم را انتخاب کنیم، غافل از این‌که در کشور عزیزمان ایران، هستند کسانی که با مشکلات تولید دست و پنجه نرم کرده و کالاهایی تولید می‌کنند همتراز با بهترین برندهای خارجی که در ذهن ما شکل گرفته است. یکی از این برندهای مرغوب، برند پودایران است که به صورت تخصصی در حوزه تولید انواع حوله فعالیت می‌کند. مدیر این برند مهندس محمدرضا طاهری فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق از دانشگاه علم و صنعت هستند که به واسطه تجربه و تشویق اطرافیانشان که در حوزه نساجی فعال بودند وارد این صنعت می‌شوند. با ایشان به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن در ادامه آمده است.

جناب طاهری حضرتعالی در سال‌های پیشین علاوه بر انواع حوله، کالای خواب و کالای آشپزخانه نیز تولید می‌کردید، چطور شد این روند تغییر کرد؟ کمی در مورد آن سال‌ها برایمان بگویید.
من کار خود را در اواخر سال 1359با راه‌اندازی یک واحد تولیدی در میدان هفتم تیر تهران و با تولید انواع منسوجات خواب بچه‌گانه و بزرگسال، سرویس آشپزخانه و روتختی آغاز کردم. در سال 1364 واحد چاپ پارچه را به صورت سنتی در میدان وثوق تهران راه‌اندازی کردم و کالاهایی که تولید می‌شد را با برند دُن عرضه می‌کردم. پس از آن تصمیم گرفتم به صورت تخصصی و دانش‌محور در حوزه تولید انواع حوله بالاخص حوله چاپی فعالیت کنم، به همین دلیل در سال 1370 واحد صنعتی پودایران مشتمل بر واحد‌های رنگرزی، چاپ و تکمیل و همچنین دوخت حوله و منسوجات خانگی تاسیس شد. همین کار موجب شد پس از 35 سال که تولید حوله چاپی در ایران منسوخ شده بود مجددا روی خط تولید برود و این آغازی بود برای رشد پودایران به عنوان بهترین و باکیفیت‌ترین برند در حوزه تولید انواع حوله‌های چاپی در سطح کشور.

محصولات خود را چگونه توزیع می‌کنید؟
پودایران برای خود فروشگاه زنجیره‌ای ندارد و کالای خود را از طریق نمایندگانی در سطح کشور به صورت مویرگی و مستقیم توزیع می‌نماید. ما کالا را به دست بنکدار نمی‌دهیم، زیرا تجربه خوبی از این‌کار نداشته‌ایم، اما به طور کلی محصولات پودایران در اکثر فروشگاه‌های عرضه محصولات حوله و کالای خواب وجود دارند، به عنوان مثال تمام شعب فروشگاه‌های ایران‌کتان در شمال کشور محصولات پودایران را عرضه می‌کنند.

آیا فروش اینترنتی دارید؟
از طریق اینستاگرام جسته و گریخته فروش‌هایی انجام می‌شود و فعلا فروش اینترنتی نداریم، اما این بخش به طور جدی در دستور کار پودایران می‌باشد و بخش زیادی از کار انجام شده است.

بازار هدف شما چه قشری از مردم جامعه هستند؟
به تبع کیفیت بالا و در نتیجه قیمت تمام شده نسبتا بالای محصولات‌، جامعه هدفمان اقشار متوسط رو به بالا هستند و در ارتباط با قیمت کالای پودایران، نسبت به نوع، سایز و اندازه قیمت‌ها بسیار متغیر می‌باشد. 

مواد اولیه محصولات خود را چگونه تامین می‌کنید‌؟
نخ 100 درصد پنبه مورد مصرف پودایران به عنوان مواد اولیه، از بهترین و گران‌ترین نخ‌های تولید داخل می‌باشد. در خصوص رنگ‌های مصرفی این کارخانه باید بگویم از برترین برند رنگ‌های اروپایی تهیه می‌شود. در برخی موارد به خاطر تهیه رنگ و شِید بخصوصی مجبور می‌شویم از رنگ‌های کره‌ای یا هندی نیز استفاده کنیم. 

مهم‌ترین فاکتوری که پودایران را از سایر برندها متمایز می‌کند، چیست؟
مدعی هستیم که شفافیت و درخشندگی رنگ حوله‌ها تا پایان عمر حوله ماندگار خواهد بود. خوشبختانه به دلیل نگاه دانش‌محوری که به موضوع چاپ بخصوص در حوزه حوله چاپی داشتیم توانسته‌ایم خود را با دانش روز دنیا همگام کنیم و همپای آنها به تولید کالای باکیفیت بپردازیم و این مهم‌ترین و ارزشمندترین مزیت رقابتی برند پودیران است.

در طراحی‌هایتان الگوی خاصی از برندهای خارجی دارید یا خیر؟
برای این‌که به طراحی دلخواه خود برسیم، طراحان ما معمولا برندهای برتر جهان در این حوزه را رصد می‌کنند و شاید برخی طرح‌هایمان اقتباس از طرح‌های آنها باشد، اما به دلیل حفظ قانون کپی‌رایت و حقوق تولیدکننده به هیچ وجه کپی‌برداری نمی‌کنیم و همواره تغییراتی بنیادی در این طرح‌ها به ‌وجود می‌آوریم تا جایی که خود به عنوان یک طرح نو قلمداد شوند نه یک طرح کپی.

در حوزه برندینگ چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
فعالیت‌های ما در حال حاضر متمرکز بر توسعه آگاهی از برند پودایران در سطح مصرف‌کنندگان می‌باشد. پیش از آن با وسواس تمام هویت برند خود را بازتعریف نمودیم و با تمرکز بر بخش مشخصی از سلایق مصرف‌کنندگان، بازار هدف خود را مجزا کردیم تا بر اساس پتانسیل‌های فنی و منابع موجود به توسعه آگاهی عمومی از ویژگی‌های برند خود بپردازیم.

آیا به صادرات فکر می‌کنید؟ در این راه با چه مشکلاتی مواجه هستید؟
صادرات به صورت جسته و گریخته انجام می‌شود، اما کافی نیست. واقعیت این است که ما تا زمانی که نتوانیم روی مواد اولیه خود حساب کنیم نمی‌توانیم به صادرات فکر کنیم. اگر کشوری بخواهد از یک کمپانی خرید کند، اول از همه گواهینامه‌های بین‌المللی آن شرکت را بررسی می‌کند و سپس از کارخانه دیدن می‌کند. برای اروپایی‌ها سبز بودن یک صنعت بسیار مهم است (توجه به مسائل زیست‌محیطی در کارخانه) و سپس تعهد می‌خواهند که همواره کیفیت محصولات یکسان باشد. با این شرایط کارخانجات محدودی در ایران وجود دارند که پاسخگوی این درخواست‌ها باشند. ما همواره بهترین نوع نخ را تهیه می‌کنیم، اما نمی‌توانیم این اطمینان را به طرف مقابل بدهیم که کیفیت نخ همواره ثابت است، زیرا اینچنین نیست‌. متاسفانه ما روی استانداردها کار نمی‌کنیم و این بدترین آفت برای صادرات است.

به عنوان سوال آخر بفرمایید برنامه‌های آتی حضرتعالی برای این برند چیست؟
همانطور که عرض کردم تداوم بحث برندینگ برای ما بسیار حائز‌اهمیت است، همچنین در شرف راه‌اندازی فروش اینترنتی کارخانه می‌باشیم و در پی آماده‌سازی زیرساخت‌هایمان از نظر تکنولوژیک و تکمیل خط تولید برای کاهش قیمت تمام شده و گسترش بازار خود در سطح بین‌المللی هستیم تا به صورت برنامه‌ریزی شده در حیطه صادرات حضور داشته باشیم.
برند ما که روح خود را از بنیانگذار و مدیران ارشد خود می‌گیرد، دوستدار محیط‌زیست می‌باشد، بنابراین سبز بودن صنعت موضوع حساسی است که آن را به جد دنبال می‌کنیم و به همین منظور بخش رنگرزی را در این مجموعه تعطیل کردیم و امیدواریم بتوانیم در کارخانه جدید که در شهر صنعتی نظرآباد در حال ساخت می‌باشد و به زودی راه‌اندازی خواهد شد، پساب تولیدی را تصفیه کرده و به چرخه تولید بازگردانیم. اینها بخشی از استراتژی و برنامه‌های در دست اقدام  پودایران برای آینده می‌باشد و این‌که تا چه حد موفق باشیم بستگی به زمان و شرایط اقتصادی جامعه دارد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی