با آندیا "طبیعی بپوشید"
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۷ --- کد خبر ۱۱۳۴

با آندیا "طبیعی بپوشید"


چندی است که اهمیت تولید ملی و استفاده از کالاهای ایرانی در دستور کار حاکمیت، دولت و رسانه‌ها قرار گرفته است و انصافا هم در تشویق مردم به استفاده از کالاهای ایرانی تاثیرات مثبتی داشته است، اما آیا همه کالاهای تولید کشور ارزش پرداخت بها از سوی مردم را دارند؟  یا به عبارت بهتر، همه تولیدات ملی در خور شأن ایرانی هستند؟ مسلما خیر. به نظر می‌رسد بهتر است به جای تشویق مردم به استفاده از تولیدات ملی، کالاهای باکیفیت داخلی را به آنها معرفی کنیم تا مردم شریف ایران ضمن مقایسه آن کالا با نمونه‌های داخلی و خارجی با آگاهی آن کالا را خریداری کنند. در همین راستا ماهنامه تجارت طلایی در مصاحبه با آقای بنیامین اسلامی، مدیر برند پوشاک الیاف طبیعی آندیا دو هدف را نشانه گرفته است؛ 1- معرفی یک برند باکیفیت ایرانی 2- تشویق مردم به استفاده از پوشاک الیاف طبیعی و آشتی با محیط‌زیست. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

بفرمایید برند آندیا چگونه و با چه هدفی متولد شد؟ 
من در یکی از روستاهای شهرستان نمین متولد شدم. در سال 1375 همزمان با شروع تحصیلاتم، برای تامین هزینه‌ها باید کاری را شروع می‌کردم، بنابراین متوجه شدم صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی، بازارچه‌ای در پارک لاله تهران دارد که اجازه فروش انواع صنایع‌دستی و تولیدات مختلف را در غرفه‌های خاصی به دانشجویان می‌دهد. من کارم را با تولید گلیم و کیف‌های جاجیمی آغاز کردم؛ به این صورت که مواد اولیه را به افرادی در شهرستان زادگاهم می‌رساندم و آنها طی 2 هفته تولید می‌کردند و من باید در مدت 2 هفته این محصولات را در همان بازارچه به فروش می‌رساندم. در طول این مدت تولید پوشاک محلی نیز به تولیدات ما اضافه شده بود و توریست‌های بسیاری از این محصولات استفاده می‌کردند. این رویه تا سال 85 ادامه داشت، اما با دیدن تی‌شرت‌های بسیار زیبای خارجی که بعضا روی آنها الفاظ نامناسبی به زبان لاتین نوشته شده بود تصمیم گرفتم لباس ایرانی با الیاف طبیعی تولید کنم، بنابراین تی‌شرت‌هایی تولید کردم که تایپوگرافی فارسی داشت و کار خود را با ایجاد غرفه‌ای دیگر در بازارچه پارک لاله آغاز کردیم که در یک غرفه پوشاک و در غرفه دیگر کیف و کفش عرضه می‌شد. به مرور این 2 با هم ادغام شدند و به یک غرفه تبدیل شدند که هم‌اکنون نیز در حال فعالیت است. با استقبال خوبی که از این محصولات شد کم‌کم فعالیت خود را گسترش دادم و شعب مختلفی در سراسر کشور دایر نمودم.  
باید بگویم انگیزه ما از تولید پوشاک الیاف طبیعی، انگیزه‌ای کاملا انسان‌دوستانه است؛ تولید این محصولات برای من سود حداقلی دارد و معیشت من از فعالیت‌های دیگری تامین می‌شود. به تولید این پوشاک ادامه می‌دهیم تا همه به این باور برسند که استفاده از پوشاک الیاف طبیعی، نتیجه‌ای جز آشتی با طبیعت و ایجاد نشاط و سرزندگی نخواهد داشت.

چرا نام آندیا را برای محصولات خود برگزیدید؟
محصولات ما ابتدا با نام باستان عرضه می‌شد و شرکت اصلی ما نیز با همین نام ثبت شده است. به مبارکی وجود دختری که خداوند به من هدیه کرد و نام آندیا را بر او نهادم، نام تولیداتمان را نیز آندیا به معنی فرشته کوچک گذاشتیم.

محصولات شما شامل چه دسته‌بندی‌هایی است و بفرمایید آیا تمام این محصولات توسط کارگاه‌های این برند تهیه می‌شوند یا سفارش داده می‌شوند و در جای دیگری تهیه می‌شوند؟
محصولات ما شامل پوشاک زنانه، مردانه، کیف، کفش و زیورآلات است که همگی با الیاف طبیعی تولید می‌شوند. تمام محصولات توسط 18 کارگاهی که فقط برای ما تولید می‌کنند و توسط برند آندیا تجهیز شده‌اند، تولید می‌شوند.
ما محصولاتمان را بر اساس نیازمان می‌دوزیم که نیازمان هم مضربی از 400 عدد است. اکثر پوشاک ما در 4 سایز تولید می‌شوند، اما پوشاک 3 یا 5 سایزی هم داریم. تعداد تولیداتمان بستگی به استقبال از نمونه اولیه دارد که آن نمونه حدود 100 یا 200 عدد است. با توجه به بازخوردی که از فروش نمونه اولیه هر پوشاک به ما داده می‌شود، تولیدات آن محصول روی مضرب 400 (1200،800 و رو به بالا) صورت می‌گیرد و به فروشگاه‌ها عرضه می‌شود. پس از آن‌که یک محصول به فروشگاه‌ها عرضه شود، دیگر تولید آن محصول صورت نمی‌گیرد و یک محصول جدید جایگزین آن می‌شود.

اساسا بفرمایید پوشاک الیاف طبیعی به چه معنا است و استفاده از این پوشاک چه مزایایی برای افراد دارد؟
پوشاک الیاف طبیعی، یعنی پوشاکی که تار و پود آنها از مواد طبیعی باشد. کنف، پنبه، ابریشم، پشم، کتان و ... از جمله مواد اولیه‌ تهیه پوشاک الیاف طبیعی هستند.
استفاده از پوشاک الیاف طبیعی در سلامتی پوست بسیار تاثیر دارد، چرا که الیاف طبیعی بر خلاف الیاف مصنوعی در تنظیم دمای بدن اختلال ایجاد نمی‌کنند و پوست در تماس با آنها آلرژی نمی‌دهد.
الیاف طبیعی به خاطر خاصیت مویینگی خود به راحتی عرق و رطوبت‌های سطح بدن را جمع می‌کنند و در طول الیاف پخش می‌کنند، با این روش هم از ایجاد بوی نامطبوع در بدن جلوگیری می‌شود و هم در اثر تبخیر رطوبت‌ها فضای بین بدن و لباس خنک می‌ماند. از سوی دیگر، چون این پوشاک الیاف طبیعی هستند قابلیت بازگشت به طبیعت و قرار گرفتن در چرخه طبیعی محیط‌زیست را دارند و به محیط‌زیست آسیب نمی‌رسانند.

آیا تمام مواد به کار رفته در محصولات آندیا طبیعی است و بفرمایید این مواد اولیه را چگونه و از کجا تهیه می‌کنید‌ و آیا برای تهیه این مواد با مشکلاتی مواجه هستید یا خیر؟
ما از سنت، ساده‌ و طبیعی بودن را الهام گرفته‌ایم. در گذشته پلاستیکی وجود نداشته و دکمه‌ها بیشتر از پارچه، هسته خرما، چوب درخت، پشم گوسفند، آهن و ... ساخته می‌شدند. در حال حاضر هم ما از همین مواد نظیر پارچه یا پشم گوسفند استفاده می‌کنیم. ما یک سری لباس‌هایی داریم که از پشم خالص درست شده‌اند. فقط 10 درصد از لباس‌های ما دکمه سر آستین دارند و بقیه روی سر آستین‌هایشان فقط پارچه‌های ساده است. دکمه‌های پلاستیکی خط قرمز برند ما هستند؛ دکمه‌هایی که ما استفاده می‌کنیم یا چوبی هستند یا جنس خود پارچه و کیف‌هایی که داریم همگی از جاجیم‌هایی تهیه شده‌اند که قدمت آنها بیش از 40 سال است.
موادی که برای تولید استفاده می‌کنیم همه ایرانی هستند و به‌ راحتی در دسترس. ما از پارچه متقالی استفاده می‌کنیم که با فرمول مختص ما بافته شده و رنگ‌آمیزی می‌شوند. تنها مشکل ما در زمینه تهیه مواد اولیه، این است که مواد اولیه باکیفیت و در خور شأن خانواده ایرانی به ندرت یافت می‌شود.

در طراحی محصولات از چه چیزهایی الگو می‌گیرید؟ و اساسا پروسه طراحی و تولید این برند چگونه است؟
پوشاک از آغازین روزهای تمدن بشر همراه او بوده و شاید ایرانی‌ها نخستین ملت‌هایی بودند که لباس برای آنها فقط تن‌پوشی برای محافظت از سرما و گرما نبود و آراستگی ظاهری را نیز به همراه داشت، بنابراین ما در تولید محصولاتمان از پوشش نیاکانمان الگو می‌گیریم و آنها را به‌روز می‌کنیم.
ما هفته‌ای یک بار یک اتاق فکر برای تولیداتمان داریم که در آن طراحان، مسئولان فروشگاه‌ها و سایر عواملی که در تولید و توزیع محصولات‌مان نقش دارند، حضور می‌یابند و در مورد تولیداتمان فکر می‌کنیم و به تبادل ایده می‌پردازیم. وقتی اتاق فکر یک محصول جدید را تایید کند، تولید آن محصول در حد مختصر (100 تا 200 عدد) صورت می‌گیرد و در فروشگاه‌های خودمان عرضه می‌گردد. پس از آن اگر در فروشگاه‌های خودمان از محصول جدید استقبال شود، تولید انبوه و عرضه سراسری آن محصول آغاز می‌شود. البته اگر نصف به علاوه یک حاضران اتاق فکر به تولید یک محصول رأی مثبت ندهند، آن محصول تولید نمی‌شود. همه کارهای ما با همفکری انجام می‌شود و برای همه محصولات شناسنامه نوشته می‌شود.

آندیا چند شعبه دارد و اساسا مزیت رقابتی این برند با سایر رقبا چیست؟
آندیا تا چند سال پیش شعب متعددی داشت و فقط در همین شعب محصولات را عرضه می‌کرد، اما بزرگ‌ترین مشکل ما این بود که فروشگاهی که اجاره می‌کردیم با هزینه‌ها بالا تجهیز می‌کردیم، یک سال به قولی خاک می‌خوردیم و به محض این‌که ارزش افزوده برای ملک ایجاد می‌شد، مالک اجاره را بیش از 2 برابر افزایش می‌داد یا فروشگاه را می‌گرفت، به همین دلیل شعب را کمتر کردیم و روی فروش اینترنتی تمرکز کردیم که با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است‌. عزیزان برای بازدید از سایت آندیا و نحوه اطلاع از فروش اینترنتی می‌توانند به وب‌سایت www.andya.ir مراجعه نمایند.
برند آندیا 9 شعبه در سراسر کشور دارد که 4 شعبه آن در تهران (شعبه مرکزی، مرکزخرید معین‌مال، صادقیه و بازارچه پارک لاله) و 5 شعبه آن در کلاردشت، سیرجان، بندرعباس، مشهد و اصفهان است.
فکر می‌کنم مهم‌ترین مزیت رقابتی ما در تفکر و گرایش فکری ما است. ما به هیچ وجه برای این برند به دنبال کسب سود بیشتر نیستیم، بلکه فقط علاقه‌مندیم همه مردم را در هر دسته و گروهی از سن‌، جنس و طبقه اجتماعی به پوشیدن این نوع پوشاک تشویق کنیم، بنابراین قیمت پایین کالاهای ما و دسترسی آسان به آنها، مهم‌ترین مزیت رقابتی برند آندیا محسوب می‌شود.

بازار هدف شما چه قشری از مردم جامعه به لحاظ توان مالی هستند و در چه رنج سنی و بفرمایید اساسا برای این‌که مردم را به پوشیدن چنین پوشاکی تشویق کنید چگونه تبلیغات می‌کنید و چه راهکارهایی دارید؟
بازار هدف ما همه مردم جامعه با هر طبقه‌ای هستند. کالاهای ما برای همه مردم تولید می‌شوند و برای انواع سلیقه‌ها، گرایش‌ها و حتی طبقات اجتماعی محصول داریم. عمده استقبال از محصولات ما از سوی افراد فرهنگی، کتابخوان و علاقه‌مندان به محیط‌زیست صورت می‌گیرد. اساسا افرادی که علاقه‌مند به این سبک لباس پوشیدن هستند پیروی مد روز نیستند و این نوع سبک ساده و همخوان با طبیعت را برای زندگی برگزیده‌‌اند.
تبلیغات ما از طریق شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها و باشگاه مشتریانی که داریم صورت می‌گیرد، اما مهم‌ترین تبلیغات ما تبلیغات دهان به دهان است که در روند علاقه‌مند کردن افراد به این سبک از پوشش بسیار تاثیر داشته است.

برنامه‌های آتی این برند چیست؟ 
برنامه خاص ما برای آینده تولید پوشاک کودک و نوجوان است. قصد داریم شعبی جدید در اقصی نقاط کشور دایر کنیم و محصولاتی را تولید نماییم که متناسب با مختصات فرهنگی آن مناطق باشد. همچنین در حوزه گسترش محصولات، حتما کالای خواب و کوسن را نیز اضافه خواهیم کرد.
لاین جدیدی را نیز به صورت آزمایشی راه‌اندازی کرده‌ایم که مخصوص زیورآلات است که از چین وارد می‌شود و قرار است کارگاه جدیدی به منظور تولید زیورآلات ایرانی ایجاد نماییم.

سخن پایانی
ما برای تولید پوشاک با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم که مهم‌ترین آنها قاچاق پوشاک است. سالانه میلیون‌ها دلار برای قاچاق پوشاک هزینه می‌شود، در حالی که اگر بخش کوچکی از این هزینه‌ها صرف تولیدکنندگان دلسوز شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. هزینه تولید در ایران بسیار بیشتر از هزینه تولید در کشورهای همسایه است، چرا که دولت‌ها از تولیدکنندگان حمایت می‌کنند و این ما را در یک رقابت نابرابر قرار می‌دهد.
اجاره‌بهای فروشگاه‌ها هر سال اضافه می‌شود، بدون این‌که نظارتی بر آن صورت بگیرد و همین امر سبب می‌شود ما نتوانیم فروشگاه بزرگ‌تری داشته باشیم و علاوه بر آن اصلا نمی‌دانیم سال دیگر در آن مکان خواهیم بود یا خیر؟
به عقیده من، لازم است دولت‌ها مراکزخرید را موظف کنند بخشی از فروشگاه‌های خود را به برندهای ایرانی‌ با شرایط و تسهیلات مناسب اختصاص دهند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی