برگزاری سومین همایش موفقیت پایدار مراکزخرید و مجتمع‌های تجاری در استان البرز
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۸ --- کد خبر ۱۱۳۵

 

برگزاری سومین همایش موفقیت پایدار مراکزخرید و مجتمع‌های تجاری در استان البرز


همایش آفرینش موفقیت پایدار مراکزخرید و صنعت خرده‌فروشی استان البرز 26 تیرماه سال‌جاری با حضور جمعی از کارفرمایان مراکزخرید شهرهای تهران و کرج‌، مدیران مراکزخرید، مدیران برندها و فعالان حوزه صنعت مراکزخرید در سالن همایش‌های موسسه تحقیقاتی نهال و بذر استان البرز برگزار ‌شد.
این همایش که سومین دوره برگزاری را پشت سر گذاشت، در دوره‌های گذشته با رویکردهایی همچون ساختمان و فرصت‌ها‌ی سرمایه‌گذاری برگزار شده بود، اما امسال  با توجه به اهمیت پوشاک در حوزه اقتصادی و فرهنگی، محوریت موضوعی همایش در ارتباط با مقوله مد و لباس در نظر گرفته شده بود. 
در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید 6 تن از کارشناسان و فعالان در حوزه مراکزخرید و برندها به ایراد سخنرانی پرداختند که در ادامه به بخش‌هایی از سخنان هر یک اشاره شده است.

مهندس شاهرخ کشاورز (صاحب‌امتیاز و سردبیر ماهنامه تجارت طلایی):

اولین سخنرانی این مراسم بر عهده مهندس شاهرخ کشاورز، صاحب‌امتیاز و سردبیر ماهنامه تجارت طلایی بود که به آسیب‌شناسی ساخت و توسعه صنعت مراکزخرید در کشور پرداخت.
وی ساخت خارج از قاعده و بیش از حد فضاهای تجاری در کلانشهرها را آسیب جدی تلقی کرد و اذعان داشت: تا پایان سال 1397 بیش از 2 میلیون مترمربع در تهران و 16 میلیون مترمربع  فضای مجتمع‌تجاری در کشور‌، آماده بهره‌برداری خواهد بود، که شاید این اتفاق به لحاظ سطح سرمایه‌گذاری و صنعت چشمگیر باشد، اما برای کسانی که در فضای مراکزخرید فعال هستند نشانه خوبی نیست.
مهندس کشاورز ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی موجود در جامعه و محدودیت‌هایی که بعضا برای ورود برخی برندهای خارجی به ایران وجود دارد، ایجاد این تعداد فضای تجاری جز این‌که این صنعت را از رونق بیندازد و بهره‌برداری را دچار مشکل کند، پیامد دیگری نخواهد داشت.
وی با ذکر این نکته که تراکم بیش از حد فضاهای تجاری، بهره‌برداری مراکزخرید را دچار چالش می‌کند، اظهار داشت: بالا بردن سطح آگاهی کارفرمایان و حضور دانش‌محور سرمایه‌گذاران در صنعت مراکزخرید سبب می‌شود در رویایی با مشکلات و چالش‌ها از توانمندی بهتری برخوردار باشند و چه بسا در پاره‌ای از موارد بتوانند رویکرد خود را تغیر دهند.
مهندس کشاورز رویکرد کارفرمایان به سمت ایجاد مراکزخرید تخصصی، دپارتمان‌استورها و بوتیک‌مال‌ها را نسخه جدیدی ارزیابی کرد که شاید به کارفرمایان کمک کند تا از معضل تولید انبوه و با کاربری‌های یکسان مراکزخرید نجات پیدا کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به امنیت مراکزخرید و حوادث رخ داده در حوزه مراکزخرید، از سال پیش تا کنون اشاره کرد و اذعان داشت: آتش‌سوزی در برج 17 طبقه سلمان مشهد، آتش‌سوزی در بازار رشت و همدان و آتش‌سوزی در مرکزخرید تازه‌تاسیس البرزبل‌سنتر نشان می‌دهد هر لحظه امکان دارد هر مرکزخریدی طعمه حریق شود. در سومین همایش تقدیر از برترین برندهای مراکزخرید و مجتمع‌های تجاری کشور که 7 مهر سال 95 برگزار شد موضوع مدیریت بحران در مراکزخرید یکی از اساسی‌ترین موضوعات سخنرانی در این مراسم بود که متاسفانه به آن کم‌لطفی و کم توجهی شد و امروز دریافتیم اگر آن روز کمی جدی‌تر به این موضوع توجه داشتیم، شاید حادثه پلاسکو رقم نمی‌خورد.
مهندس کشاورز در ادامه گفت: امنیت مراکزخرید بسیار مهم است، زیرا جان و مال و حال و آینده کسبه، ذی‌نفعان و مشتریان مراکزخرید در گروی این امنیت است، اما متاسفانه کارفرمایان گاهی آنقدر سرگرم روزمرگی پروژه‌هایشان می‌شوند که از این بدیهیات غافل می‌شوند.
وی در پایان به اهمیت تجارت الکترونیک و رشد روزافزون آن در جهان اشاره کرد و با ارائه آماری، گفت: در سال 2016‌، 73 درصد از آمریکایی‌ها پیش از آن‌که خریدی انجام دهند حتما از طریق اینترنت و فضاهای مجازی در خصوص کالای انتخابی خود تحقیق کرده و با هوشیاری کامل اقدام به خرید کرده‌اند و این موضوعی است که مراکزخرید ایران را نیز به زودی درگیر خود خواهد کرد، بنابراین مراکزخرید باید در فضای مجازی هم خودشان و هم واحدهای صنفی خود را به شبکه‌هایی متصل کنند تا بتوانند از این درصدی که هوشمندانه‌‌تر به مراکزخرید می‌آیند نیز بهره‌مند شوند.

دکتر احمدرضا عاملی (کارفرمای مرکزخرید مهستان کرج)

سخنران بعدی این مراسم دکتر احمدرضا عاملی، کارفرمای مرکزخرید مهستان کرج بود که از منظر دیگری به آسیب‌شناسی در حوزه مراکزخرید پرداخت و گفت: در حال حاضر چند اتفاق مهم در کشور در حال رخ دادن است که لازم است با ماهیت این تحولات آشنا شویم. این تحولات عبارتند از : 1- پیدایش نسل جدید مراکزخرید که فعلا انگشت‌شمار هستند 2- ایجاد تحول در صنعت گردشگری 3- سرعت اقبال گردشگران بیش از سرعت تامین زیرساخت‌ها 4- پیوند ‌هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ با نسل جدید مراکزخرید‌.
وی ادامه داد: برای این‌که ما با این تحولات همراه باشیم باید ظرف خود را ظرفی جهانی کنیم. برای جهانی شدن باید صنعت توریسم را گسترش دهیم و بهره بردن از مراکزخرید استاندارد، داشتن برندهای جهانی و توجه به جایگاه صنعت گردشگری ما را به ظرف جهانی نزدیک می‌کند.
دکتر عاملی افزود: تا چند سال آینده نرم‌افزارها و اطلاعات الکترونیکی جامعه را خواهد بلعید، تا جایی که مدیرعامل شرکت مرسدس بنز می‌گوید: رقیبان ما شرکت‌های تولید خودرو نیستند، بلکه شرکت‌هایی مانند اپل، گوگل و سیسکو هستند.
بنابراین لازم است مراکزخرید به سمتی بروند که با الکترونیکی و نرم‌افزاری شدن برندها از قافله عقب نمانند.

مهندس محمود نجارسی‌سی (عضو هیات‌رییسه گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی استان البرز)

بعد از سخنرانی دکتر عاملی، مهندس محمود نجار سی‌سی پشت تریبون قرار گرفت و در خصوص معماری و توسعه پایدار مراکزخرید به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی در ابتدای سخنانش توجه کارفرمایان را به رعایت نکات ضروری نظیر مطالعات اولیه، مسائل فنی و معماری، مسائل مالی، مسائل حقوقی، روابط‌عمومی و بهره‌برداری جلب کرد و اذعان داشت: استفاده‌کنندگان نهایی از یک مرکزخرید سرمایه‌گذاران، کسبه و مردم هستند و باید برای این‌که مجموعه‌ای پایدار داشته باشیم نکاتی که ذکر کردم مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم.
مهندس نجار سی‌سی ادامه داد: در مطالعات اولیه، بررسی مواردی نظیر موقعیت جغرافیایی، آمارهای میدانی، نیازسنجی منطقه، تناسب توزیع مراکزتجاری منطقه و تناسب مقیاس مرکزخرید الزامی است‌. 
همچنین انتخاب گروه مشاور مهندس معماری زبده، بررسی طراحی و پلان‌ها، کنترل پروژه، بهره‌گیری از مشاور حقوقی آگاه، تهیه طرح توجیه اقتصادی، تهیه برنامه زمان‌بندی پروژه، تعیین سیاست‌های واگذاری، انتخاب مدیران خبره در حوزه روابط عمومی و تبلیغات‌، تعیین صنوفی که قرار است در مجموعه فعالیت کنند و نوع چیدمان صنوف همه و همه از مسائلی هستند که در موفقیت پایدار مراکزخرید سهم بسزایی دارند که بیشتر با مدیریت خلاق و کارآمد و معماری جذاب قابل دستیابی است.
وی در پایان به ویژگی‌های یک مدیر خوب برای مرکزخرید اشاره کرد و اذعان داشت: اساسا مدیران 2 دسته‌اند؛ یا کسانی هستند که فقط دستورات را اجرا می‌کنند، یا افرادی هستند که خلاقیت ایجاد می‌کنند که برای مدیریت مراکزخرید حتما مدیران دسته دوم کارآمدتر هستند. مدیر یک مرکزخرید علاوه بر داشتن تجربه و تخصص در حوزه مراکزخرید باید توانایی ایجاد پاخور و توانایی ایجاد رابطه منطقی بین مشتریان، کسبه و پرسنل را داشته باشد.

مهندس شهرام صالحی نوع‌پرور (موسس برند تولیکا)

مهندس شهرام صالحی نوع‌پرور، موسس برند پوشاک تولیکا سخنران بعدی این مراسم بود که در ابتدای سخنانش به سرعت تغییر و تحولات صنایع مختلف دنیا اشاره کرد و اظهار داشت: صنعت پوشاک دنیا نیز دچار تحولات فراوانی شده و به دلیل همین سرعت تحولات جهانی و هم راستا شدن‌ صنعت پوشاک ایران با نرخ رشد صنعت پوشاک جهان، حدود یک سال و نیم پیش انجمن صنایع پوشاک ایران تاسیس شد.
وی ادامه داد: اولین ماموریتی که برای انجمن تعریف شد، قانونمند شدن سیستم واردات کشور در حوزه پوشاک بود که موفقیت‌های خوبی در این راه به ‌دست آمد و قاچاق کالا کم شد که البته این مسئله می‌تواند تاثیر مخربی بر پر شدن مراکزخرید داشته باشد که برای رفع این معضل، شرکت توسعه فروش و صادرات پرنیان ایرانیان تاسیس شد تا در زمینه مونوبرند، مولتی‌برند و دپارتمان‌استور فعالیت کند و بتواند در مراکزخرید مختلف کشور فضاهای در خوری برای حضور و عرضه پوشاک تولید کشور تجهیز و راه‌اندازی کند.

مهندس علی‌اصغر طایفه مرسل (مشاور بهره‌برداری مراکزخرید)

مهندس علی‌اصغر طایفه مرسل به اهمیت خرده‌فروشی در اقتصاد غیرنفتی اشاره کرد و گفت: با تحلیل 20 خرده‌فروشی برتر جهان و بررسی درآمد آنها بر اساس درآمدهای نفتی ایران این نتیجه به دست آمد که درآمد وال‌مارت، برترین خرده‌فروشی جهان در سال 2005 معادل 473 چاه نفت و بیستمین خرده‌فروشی جهان معادل 54 چاه نفت بوده است. بنابراین اگر می‌خواهیم در حوزه اقتصاد غیرنفتی پیشرفت کنیم لازم است به خرده‌فروشی توجه کنیم و این خرده‌فروشی در دل مراکزخرید اتفاق می‌افتد. 
وی ادامه داد: 2 فاکتور ریسک‌پذیری در مرکزخرید و ایجاد جایگاه منزلت برای مرکزخرید در بالاترین حد ممکن، از نکاتی است که اصلا مورد توجه کارفرمایان، معماران، مشاوران و مدیران مراکزخرید قرار نمی‌گیرد و اگر بخواهیم یک مرکزخرید را مورد بررسی قرار دهیم و ارزش‌گذاری کنیم باید این 2 فاکتور بررسی شود.
مهندس طایفه مرسل افزود: موفقیت پایدار یک مرکزخرید حاصل‌ضرب پتانسیل سایز مرکزخرید و مدیریت مرکزخرید است که پتانسیل سایز نیز متشکل از پتانسیل لوکیشن، معماری و زیرساخت و مهندسی است. بیشتر مراکزخرید ما از همین آیتم اول، یعنی پتانسیل لوکیشن ضعف دارند، زیرا پتانسیل لوکیشن به موضوعی مانند حوزه نفوذ بستگی دارد و حوزه نفوذ، یعنی منطقه جغرافیایی خاصی که انتظار است کل فروش آن مرکز را تامین کند و با این تعریف بسیاری از مراکزخرید، حوزه نفوذ مشترک دارند و این یعنی ضعفی بزرگ.
وی در ادامه به بررسی امتیاز یک مرکزخرید در کشور پرداخت و گفت: ریسک این مرکزخرید چیزی حدود 21 درصد است، یعنی 21 درصد احتمال دارد کسب‌و‌کار در این مجموعه رونق پیدا کند و این یعنی پیش‌مرگی یک مرکزخرید.
مهندس طایفه مرسل در خصوص پتانسیل مدیریت، گفت: یکی از مهم‌ترین ارکان مدیریتی در مراکزخرید این است که از همان ابتدا مشخص شود چه صنوفی باید در این مجموعه کار کنند و در مرحله دوم لازم است مدیریت شود که از هر صنفی چه تعداد برای این مجموعه نیاز است. هر کدام از این موارد دچار لغزش شود مرکزخرید آسیب جدی می‌بیند. عوامل دیگری مانند چیدمان صنوف و تنظیم آیین‌نامه‌ها و مواردی از این دست نیز در حوزه پتانسیل مدیریت مراکزخرید قرار می‌گیرند.

دکتر مسعود سعیدی (مشاور و مدرس در حوزه برندینگ و کسب‌و‌کار)

آخرین سخنران این مراسم دکتر مسعود سعیدی بود که در خصوص بازاریابی به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی گفت: تاریخ مکتوب 3500 ساله بشر نشان می‌دهد جهان فقط 268 سال در صلح بوده و بقیه سال‌ها را در جنگ گذرانده است. جنگ درگیری سازمان‌یافته میان جوامع بشری برای کسب منفعت است و با این تعریف می‌توان گفت به واسطه رقابتی که میان شرکت‌های تجاری دنیا برای کسب منفعت وجود دارد تجارت جنگ است، بنابراین بازاریابی جنگ است و برای این‌که کسب‌وکار موفقی داشته باشیم لازم است قوانین جنگ را یاد بگیریم‌.
وی ادامه داد: 2 کتاب یکی به نام هنر جنگ متعلق به 2500 سال پیش و دیگری کتاب درباره جنگ در قرن 19 قدیمی‌ترین کتاب‌هایی هستند که در حوزه بازاریابی می‌توان به عنوان یک مرجع به آنها مراجعه کرد.
در این 2 کتاب آموزش داده شده وقتی 2 لشکر روبه‌روی هم قرار می‌گیرند چگونه حمله کنند، چگونه دفاع کنند و ... و از همه این آموزه‌ها در حوزه تجارت و بازاریابی نیز استفاده می‌شود.
دکتر سعیدی افزود: امروز چالش شرکت‌ها کمبود مشتری نیست، بلکه حضور رقبای قدرتمند است که باید برای از میدان به در کردن آنها از قوانین جنگ استفاده کنیم و امروز همه ما تلاش می‌کنیم تا ذهن مشتری را تصاحب کنیم، بنابراین باید به ذهن مشتری حمله کنیم. کل منطقه جنگی ما چند سانتیمتر بیشتر نیست، اما بسیار پرچالش است.
در پایان این مراسم از حامیان و سخنرانان با اهدای لوح یادبود تقدیر شد.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی