حراجی «دوروتیوم» نگینی درخشان در پایتخت هنر اروپا
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۳۰ --- کد خبر ۱۱۵۱

حراجی «دوروتیوم» نگینی درخشان در پایتخت هنر اروپا
از دل تاریخ خاک خورده

شهر وین به عنوان پایتخت موسیقی دنیا و زادگاه بزرگان این عرصه، همیشه از پیشگامان عرصه هنر بوده است.
 پایتخت اتریش علاوه بر بعد هنری به لحاظ تاریخی هم مورد قابل بحث و جذاب است. یادگاری‌های به جای مانده از شهر غمگین و متصرف شده جنگ‌جهانی دوم، بخشی از تراژدی‌های قرن گذشته محسوب می‌شود؛ تراژدی‌هایی که اگر تاب دیدنش را دارید، در حراجی مطرحی به نام «دوروتیوم» قابل مشاهده است.

تمام خاطرات اتریش 

یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های حراج در اروپا و سراسر دنیا در واقع بزرگ‌ترین مرجع حراج در بین کشورهای آلمانی‌زبان است. این خانه مدرن علاوه بر حراج، در زمینه خرده‎‌فروشی هم فعالیت دارد و همین موضوع سودی چند برابر و طبیعتا شهرت و طرفداران بیشتری را به وجود می‌آورد. وسایل فروشی در این حراج لوازم هنری، مبلمان، اشیای عتیقه و جواهرات هستند و سبک غالب اجناس در معرض فروش «نئوکلاسیکال» است؛ آنچه با توجه به برآورد علایق مردم هنردوست منطقه انتخاب شده تا در واقع مقبول‌ترین‌ها در معرض فروش قرار بگیرند.

شعب مختلف 

این خانه حراج فاخر در سال 1707 میلادی توسط ژوزف اول، امپراطور وقت افتتاح شد و چند سال بعد با نقل مکان کردن از جای اولیه و اسباب‌کشی به سمت دورترگاس به نام فعلی معروف شد. ساخت بنای جدید سال 1901 به پایان رسید. اواخر دهه 80 میلادی، معمار برجسته‌ای به نام لوئیجی بلایو با تیم تحت مدیریتش کار بازسازی مجدد بنا را با قدرت و زیبایی به پایان رساند و آخرین تحول رخ داده برای دوروتیوم هم سال 2001 رخ داد؛ زمانی که به کنسرسیوم اتریشی فروخته شده و از آن زمان با ولخرجی روسایش، شیک‌تر و طبیعتا محبوب‌تر هم شده است.
روسای فعلی 
در حال حاضر و پس از انتقال قدرت در سال2001، سرمایه‌دار هنردوستی به نام مارتین بوئم ریاست خانه حراج دوروتیوم را بر عهده دارد و لوکاس تینزل به عنوان نفر دوم و اجرایی‌ترین فرد مجموعه، جمع 350 نفره کارکنان این برند را به سمت بازدهی بیشتر سوق می‌دهد.

 دایره گسترده 
در حال حاضر دوروتیوم علاوه بر دفتر مرکزی در وین، در پراگ (پایتخت جمهوری چک)، میلان، مرکز مد ایتالیا، دوسلدورف و مونیخ، شهرهای کلیدی و پرجمعیت آلمان و رم و مرکز ایتالیا هم شعبه دارد.
مشهورترین فروش‌
چندی قبل بزرگ‌ترین سکه طلای جهان به وزن 100 کیلوگرم و به ارزش 4 میلیون دلار در دوروتیوم به فروش رسید. شرکت اسپانیایی «اورو دایرکت»، فعال در امور تجاری فلزات گرانبها این سکه طلا را در یک دوره حراجی مخصوص اموال بازمانده از یک شرکت ورشکسته، خریداری کرد. این سکه یکی از تنها 5 سکه به ارزش یک میلیون دلار کانادا است و در پشت آن علامت ویژه برگ پرچم کانادا به چشم می‌خورد. با فروش و ثبت ‌نام سکه طلا در کتاب رکوردهای گینس، رکورد فروش طلا در هر اونس به 1250 دلار رسید و سکه مورد اشاره در واقع به مقداری بیش از ارزش واقعی خود به فروش رفت.
برجای مانده از جنگ 
بدترین دوران حراجی در دوران جنگ جهانی دوم شکل گرفت؛ زمانی که اتریش ضمیمه خاک آلمان نازی شد و تمام اتفاقات این کشور متصرف شده تحت تاثیر فرامین هیتلر شکل می‌گرفت. درچنین شرایطی دوروتیوم اولین و تنها حراجی عرضه‌کننده نقاشی‌های دوران نوجوانی و جوانی هیتلر قبل از سیاستمدار شدن آقای دیکتاتور نام گرفت! البته با توجه به وجهه منفی هیتلر، نقاشی‌های او چندان مورد استقبال قرار نگرفت و با وجود فشارها، تجدید فروش نشد.
آینده توسعه‌یافته
 طبق برنامه مدیران ارشد دوروتیوم، قرار شده طی 10 سال آینده علاوه بر تغییر ساختار و اضافه کردن اجناس قابل فروش، تعداد بیشتری از شعبه‌های این برند در سراسر اروپا و حتی خارج از قاره سبز فعال شوند. برای چنین هدفی، حدود 35 میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده و قرار است تا یک دهه دیگر در مناطقی مانند آمستردام، مادرید و تورین شعب حراجی افتتاح شود. یک مرکز در آرژانتین، اولین شعبه دوروتیوم در خارج از قاره اروپا خواهد بود تا بیش از پیش نام «دوروتیوم» بلندآوازه شود.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی