آینده شهربازی‌ها دارای تم مطابق با نام یا هدف مجتمع‌تجاری و با برند مشخص خواهد بود
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ --- کد خبر ۱۱۵۶

آینده شهربازی‌ها دارای تم مطابق با نام یا هدف مجتمع‌تجاری و با برند مشخص خواهد بود 


شهربازی‌های سرپوشیده در دنیا به عنوان یکی از انکرها (Anchor) یا به قول بازاریان قدیم، پاخورهای مهم قابل استفاده در همه فصول و در هر شرایط آب‌وهوایی و نیز از بخش‌های کلیدی مراکزتجاری بزرگ و پیشرو شناخته می‌شوند، چرا که برای اغلب خانواده‌ها بهره‌مندی همزمان از امکانات رفاهی و تفریحی اهمیت چشمگیری دارد. اصلی‌ترین هدف طراحان مراکزتجاری برای ساخت شهربازی، جلب رضایت مشتری و افزایش بازدیدکنندگان از این‌گونه مجتمع‌ها است. علاوه ‌بر این، یکی از ویژگی‌های بارز شهربازی‌های سرپوشیده و فضاهای تفریحی موجود در ساختمان‌های تجاری، وجود بازی‌های خانوادگی و ایجاد محیطی امن و مطمئن برای حضور کودکان و نوجوانان در کنار والدین است، بنابراین خانواده‌ها با خیالی آسوده برای گذراندن اوقات فراغت خود و فرزندانشان و همچنین خریدی لذت‌بخش به چنین مراکزی مراجعه می‌کنند.
بر همین اساس با مهندس شهرام فروغی، مدیرعامل شرکت ادیفیس که سابقه 27 ساله در طراحی و تجهیز شهربازی‌های دنیا را دارد و علی بهنام تنها ایرانی دارنده گواهینامه بین‌المللی مدیریت راهبردی پارک‌ها و شهربازی (Certified IAAPA Attractions Executive (ICAE  * از انجمن بین‌المللی شهربازی‌های جهان و مدیرعامل شرکت مبنا که به زودی قرار است با همکاری یکدیگر تحولاتی در حوزه شهربازی‌های سرپوشیده کشور ایجاد کنند به گفت‌وگو پرداختیم که مشروح آن در زیر آمده است.

اساسا چه عاملی باعث شده کارفرمایان مراکزخرید به سمت احداث شهربازی‌های سرپوشیده بروند و از طرف دیگر چرا این مراکز مورد توجه مردم هستند؟
با تغییر شکل شهرنشینی، نوع تقاضای مردم نیز دچار تحول شد تا جایی که امروزه شاهد تولد مراکزخرید مدرن و مجتمع‌های تجاری چندمنظوره هستیم. ترافیک  زیادی که در شهرهای بزرگ ایجاد شده سبب می‌شود افراد با ورود به یک مقصد و با یک سفر درون‌شهری تعداد بیشتری از نیازهای خود را تامین کنند، بنابراین کاربری بخش عمده‌ای از این مراکزخرید به لایف‌استایل (سبک زندگی) تعلق دارد. شهربازی‌های سرپوشیده نیز در جهت تامین این نیاز ایجاد شده‌اند تا افراد خانواده با هر رده سنی با حضور در یک مرکزخرید بتوانند علاوه بر خرید مایحتاج خود، ساعاتی را نیز با لذت و هیجان همراه شوند.
از طرفی ایجاد شهربازی سرپوشیده برای صاحبان مراکزخرید یک اولویت با اهداف رقابتی است، چرا که در افزایش تعداد بازدیدکنندگان یک مرکزخرید و افزایش مخاطب یا به اصطلاح  پاخور نقش بسزایی خواهد داشت‌. فراموش نکنیم در واقع امروزه علاوه بر آن‌که یک رقابت شدید بین مراکزخرید برای ایجاد ایده‌های خلاقانه وجود دارد فروش اینترنتی و خرید آنلاین نیز یک رقیب جدی است و سبب شده مردم مراجعه فیزیکی به مراکزخرید نداشته باشند و در این میان ایجاد شهربازی‌ها راهی است برای تشویق مردم به هیجان و در نهایت بازدید از مراکزخرید.
این نکته را نباید از نظر دور داشت که سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی یک شهربازی سرپوشیده نسبت به شهربازی‌های روباز بسیار کمتر است، علاوه بر این‌که شهربازی‌های روباز به صورت فصلی قابل بهره‌برداری می‌باشند، در صورتی که در خصوص بهره‌برداری از شهربازی‌های سرپوشیده چنین معضلی وجود ندارد، همچنین وجود انواع رایدها (تجهیزات مکانیکی) بزرگ در آنها ضرورت ندارد، علاوه بر اینها تهیه فضای مورد نیاز برای شهربازی‌های روباز قدری دشوار است، چرا که غالبا در فضاهای شهری این مکان‌ها در اختیار شهرداری‌ها است و فرد سرمایه‌گذار با شهرداری وارد معامله و قرارداد می‌شود، اما فضای سرپوشیده در مراکزخرید یا توسط صاحب مجتمع یا توسط پیمانکار به راحتی به شهربازی تبدیل می‌شود با این تفاوت که در شهربازی‌های روباز مساحت مورد نیاز جهت پارکینگ مساحت قابل توجهی می‌باشد، در صورتی که در مجتمع‌های تجاری از ظرفیت خود پارکینگ مجتمع‌های استفاده می‌گردد.

توصیه شما به صاحبان مجتمع‌های تجاری در خصوص ایجاد شهربازی‌های سرپوشیده چیست؟
با توجه به تعداد مجتمع‌های تجاری که به زودی آماده بهره‌برداری می‌گردند وجود یک شهربازی متمایز می‌تواند عامل مناسبی جهت تضمین موفقیت مجتمع‌های تجاری و رضایت مراجعه‌کنندگان از بابت افزایش پاخور گردد که این امر سبب بالا رفتن ارزش ملک و سرقفلی فروشگاه‌های مجتمع‌تجاری می‌گردد.
صاحبان مجتمع‌های تجاری باید همواره در زمان عقد قرارداد با بهره‌برداران مراکز تفریحی به چند نکته مهم توجه فرمایند:
اولا: یکی از عوامل مهمی که در ذهن بهره‌برداران و سرمایه‌گذاران مجتمع‌های تفریحی می‌باشد، مسئله زمان برگشت سرمایه و در نتیجه میزان سودی است که در مدت معین سرمایه‌گذاری کسب خواهند نمود. 
ثانیا: در زمان عقد قرارداد در صورتی که نگاه صاحبان مجتمع‌تجاری فقط درآمد از اجاره ملک خود جهت انتفاع مالی باشد، فشار مضاعفی به بهره‌بردار وارد شود و با توجه به پارامتر مهم برگشت سرمایه‌، سرمایه‌گذار ناچار به کاهش هزینه اولیه سرمایه‌گذاری می‌گردد که این امر باعث می‌شود کیفیت مرکز تفریحی به شدت کاهش یابد، در صورتی که صاحبان مجتمع‌های تجاری می‌توانند با توجه به افزایش پاخوری که توسط مرکز تفریحی ایجاد می‌گردد درآمد بیشتری از صاحبان مشاغل و بخصوص فودکورت‌ها داشته باشند.

چه مولفه‌هایی سبب موفقیت یک شهربازی سرپوشیده خواهند شد؟
متاسفانه در بازار کنونی دید بهره‌برداران و صاحبان مجتمع‌تجاری این است که در صورت داشتن یک مرکز به نام مرکز تفریحی یا شهربازی توقعات مشتریان برآورده می‌گردد، در صورتی که جهت ایجاد مراکز فوق باید بازار به صورت کامل بررسی و مطالعه گردد و از بین راه‌حل‌های مختلف بهترین گزینه انتخاب گردد.
عوامل مختلفی در موفقیت یک شهربازی موثر هستند که مهم‌ترین موضوع در نظر گرفتن نیاز مخاطبان است و مسلما حرکت در جهت رضایت مخاطبان، زمینه‌ساز موفقیت است.
رضایت مخاطبان زمانی حاصل می‌شود که مشتری از هزینه‌ای که برای ایجاد لذت در خود، پرداخته در مقابل آنچه که دریافت کرده خشنود باشد، بنابراین لازم است از همان ابتدا نیاز مشتری شناسایی شود.
از عوامل درونی که به محدوده شهربازی اختصاص دارد، تامین امنیت دستگا‌ه‌ها و محیط است و باید این را در نظر داشته باشیم که عمدتا مشتریان شهربازی‌ها گرانبهاترین داشته‌های زندگی خود، یعنی فرزندانشان را به آنجا می‌سپارند، بنابراین تامین امنیت، رضایتمندی را در مشتریان ایجاد می‌کند. 
استفاده از دستگاه‌های جدید و بازی‌های خلاقانه و نوآورانه و کیفیت بالای این دستگاه‌ها نیز از عوامل موفقیت یک شهربازی است.
اما این‌که یک شهربازی در چه مرکزخریدی واقع شده باشد، چه متراژی داشته باشد، در چه نقطه‌ای از این مرکزخرید واقع شده باشد، نحوه تامین پارکینگ مشتریان، نحوه تامین امنیت مرکزخرید و بسیاری از عوامل بیرونی دیگر نیز بر موفقیت یک شهربازی واقع در یک مرکزخرید تاثیر دارد.

اکنون که در ایران نیز توسعه و ساخت شهربازی‌های سرپوشیده رونق یافته و مراکزخرید در پی ایجاد چنین جذابیتی هستند بفرمایید این شهربازی‌ها چقدر به استانداردهای روز دنیا نزدیک هستند و مهم‌ترین چالش‌های شهربازی‌های ایران چیست و در این زمینه چه توصیه‌ای به کارفرمایان دارید؟
در مقایسه با استانداردهای منطقه وضعیت شهربازی‌های ایران قابل قبول است، اما در مقابل استانداردهای روز دنیا ضعف‌های بسیاری داریم که مهم‌ترین آنها ضعف در امنیت است. مراکزخرید ایران نسبت به مراکزخرید دنیا در خصوص تامین امنیت افراد هنگام وقوع آتش‌سوزی و یا بلایای طبیعی ضعیف‌تر هستند، زیرا تامین امنیت از همان ابتدا دیده نمی‌شود.
در خصوص استفاده‌ از ماشین‌آلات استاندارد و ایمن در وضعیت قابل قبولی هستیم، اما بهتر است در شهربازی‌ها از ماشین‌آلات و بازی‌های به‌روزتری استفاده کنیم که لذت بیشتری به مشتریان بدهد.
اصولا در بازارهای خارج از کشور ابتدا تقاضا بررسی می‌شود و بعد نسبت به تقاضا محصول یا خدمات ارائه می‌شود، اما در ایران ابتدا محصول عرضه می‌شود و سپس می‌خواهیم برای آن تقاضا ایجاد کنیم. روشمان درست نیست و گرنه همه امکانات لازم را داریم تا پروژه‌های بسیار موفقی داشته باشیم.
برای احداث یک شهربازی لازم است نیازسنجی شود، مخاطبان هدف مشخص شوند، با توجه به نوع نیاز مخاطب الگو تهیه شود و نسبت به الگوی تهیه شده، بهره‌بردار مناسب انتخاب شود. در واقع لازم است از همان ابتدا کارفرمایان در این زمینه از مشاوران کارآمد کمک بگیرند‌. متاسفانه کارفرمایان ایرانی هزینه‌های زیادی بابت احداث مراکزخرید می‌پردازند، اما حاضر نیستند هزینه ناچیزی را صرف مشاوره کنند تا دچار خطا نشوند که هزینه‌های بیشتری به آنها تحمیل می‌کند.
یک شهربازی موفق باید بهره‌بردار کارآمدی داشته باشد که از همان ابتدا در کنار کارفرما باشد.
در احداث شهربازی‌ها از نظر طراحی و فضاسازی بسیار ضعیف هستیم؛ یک شهربازی سرپوشیده باید در جایی قرار بگیرد که از بیرون دیده شود و مردم را به حضور در آن ترغیب کند که این امر در ایران به ندرت اتفاق می‌افتد.

رویکرد شهربازی‌های دنیا در حال حاضر چیست و بفرمایید آیا این رویکرد در ایران نیز قابل اجرا است یا خیر؟

سازندگان و بهره‌برداران مراکزخرید با چشم‌انداز رقابتی تنگاتنگی مواجه هستند و لازم است به سرگرمی منحصربه‌فرد و تجارب آموزشی جهت ارائه متمایز به بازار فکر کنند.
آینده شهربازی‌ها دارای تم مطابق با نام یا هدف مجتمع‌تجاری و با برند مشخص خواهد بود و این روند در اکثر پروژه‌های بزرگ می‌تواند متضمن بازدید مستمر از این مجموعه‌ها باشد.
گرایش شهربازی‌های دنیا مدتی است به سمت بازی‌های تفریحی با گرایش طبیعت، تفریحی تربیتی و بازی‌های دسته‌جمعی رفته است و به‌طور کلی سلامت‌محور شده است. بچه‌ها و بزرگ‌ترها در این شهربازی‌ها تحرک بیشتری دارند، از هوش ذاتی خود استفاده می‌کنند و بازی‌ها به‌گونه‌ای است که بچه‌ها می‌توانند قابلیت‌های خود را به دیگران نشان دهند.
همچنین بازی‌هایی که در آنها پدران و مادران فقط تماشاگر نباشند و بتوانند با فرزند خود به صورت گروهی مشارکت کنند، برای نوجوانان و جوانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
برخی بازی‌ها هم ترکیبی هستند، یعنی در عین تحرک و فعالیت جنبه سرگرمی و آموزشی نیز دارند که مسلما در همه این موارد ایران نیز قابلیت همراه شدن با جهان را دارد.

نمونه‌های موفقی از شهربازی‌های دنیا را برای ما نام ببرید.
تعداد این شهربازی‌ها زیاد است، اما فکر می‌کنم یکی از موفق‌ترین و تاثیرگذارترین شهربازی‌های دنیا شهربازی mall of America  می‌باشد؛ شهربازی 28 هزار متری در قلب مرکزخرید که به تمام فروشگاه‌ها باز است و در هوای سرد آن منطقه از نور طبیعی بهره می‌گیرد. این شهربازی از آن دست مواردی است که منشا مطالعاتی بسیاری دارد.

در خصوص فعالیت شرکت توضیحاتی ارائه دهید.
این شرکت در واقع با داشتن سهامداران با سابقه اجرایی بین‌المللی در کشورهای اروپایی، آفریقای شمالی، خاورمیانه (شهرام فروغی و علی بهنام)، با هدف بالا بردن کیفیت و استاندارد مراکز توریستی تفریحی اخیرا در ایران اقدام به فعالیت نموده است.
توانایی این شرکت در خصوص مطالعه تخصصی طرح‌های مراکز توریستی تفریحی، طراحی و اجرا منطبق با آخرین تکنولوژی‌های مرسوم در بازارهای جهانی با در نظر گرفتن مسائل حساس بهره‌برداری مراکز تفریحی توریستی، مشاوره در خصوص خرید تجهیزات و رایدها‌، استخدام نیرو و از همه مهم‌تر آموزش و بهره‌برداری مراکز تفریحی می‌باشد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی