آینده خودروهای جهان در یک نگاه
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۰۹ --- کد خبر ۱۱۶۰

آینده خودروهای جهان در یک نگاه 
 سرعت با چاشنی تکنولوژی

خبر، کوتاه و جالب است؛ تا سال2040 یک‌سوم ناوگان جهانی خودرو را خودروهای برقی تشکیل می‌دهد که جایگزین حدود ۸ میلیون بشکه نفت در روز، یعنی بیش از صادرات روزانه ۷ میلیون بشکه نفت از سوی عربستان سعودی می‌شود!
پیشرفت‌های تکنولوژی خودروسازان جهان را به سمت تولید خودروهای پاک سوق می‌دهد. این موضوع انقلابی در صنعت خودروی جهان به وجود آورده و چشم‌انداز این صنعت را دگرگون خواهد کرد. 

آینده برقی

 در 2 دهه آینده فروش خودروهای برقی از خودروهای دارای سوخت فسیلی سبقت خواهد گرفت و انقلابی در صنعت خودروی جهان به‌ وجود می‌آید. جهان طی 13 سال آینده برای تامین برق خودروهای برقی نیازمند 35 کارخانه تولید باتری مانند کارخانه «گیگافکتوری» تسلا خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی این مرکز، تنها در 8 سال خودروهای برقی به ارزانی خودروهای بنزینی می‌شوند و تا سال 2040 ناوگان جهانی خودروهای برقی به 530 میلیون دستگاه می‌رسد. همچنین مصرف برق خودروهای برقی از 6 تراوات ساعت در سال 2016 به یک‌هزار و 800 تراوات ساعت در سال 2040 افزایش می‌یابد.

 تغییر محسوس

عرضه انبوه خودروهای برقی تولیدکنندگان موتورهای بنزینی را که محصولاتشان مناسب خودروهای برقی نیست به دردسر می‌اندازد. بر اساس پیش‌بینی مرکز «بلومبرگ نیو انرژی فایننس» طی 25 سال آینده بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان پیشتاز تقاضا برای خودروهای برقی می‌شوند. دولت‌هایی که اکنون در زمینه تخصیص یارانه و تاسیس جایگاه‌های شارژ پیشتاز هستند، سریع‌تر از دیگر اقتصادهای نوظهور مانند هند، مزایای خودروهای برقی را  به چشم می‌بینند. گفته شده تا سال 2040 در اروپا حدود 67 درصد از خودروهای جدید فروخته شده برقی خواهند بود. در آمریکا این رقم 58 درصد و در چین 51 درصد برآورد می‌شود.

هژمونی چینی

از 103 مدل جدید برقی که تا سال 2020 به بازارهای جهانی عرضه می‌شود، 49 مدل ساخت خودروسازان چینی خواهد بود. چین قصد دارد تا سال 2021 تقریبا دوسوم از ظرفیت تولیدی باتری‌های لیتیوم-یون جهان را در اختیار داشته باشد و در حال سرمایه‌گذاری برای حمایت از فروش خودروهای برقی برندهای بومی است. در حال حاضر 96 درصد از خودروهای برقی فروخته شده در بازار چین از سوی خودروسازان چینی تولید می‌شود. در سال 2016 حدود 350 هزار دستگاه خودروی برقی در چین فروخته شد که کمتر از 2 درصد از کل خودروهای فروخته شده در بازار این کشور محسوب می‌شود. تا سال 2025 قیمت باتری خودروهای برقی نزدیک به قیمت موتورهای درون‌سوز خواهد شد. کاهش قیمت باتری موجب می‌شود مصرف‌کنندگان به خرید خودروهای برقی ترغیب شوند.

مدل فرانسوی

در این شرایط فرانسه اعلام کرد به عصر خودروهای بنزینی در این کشور پایان می‌دهد. دولت به‌ منظور جایگزینی خودروهای دیزلی با عمر بیش از 20 سال و خودروهای بنزینی تولید شده پیش از سال 2001، مشوق‌های مالیاتی ارائه خواهد کرد. سخنگوی گروه خودروسازی پژوسیتروئن اعلام کرد برنامه مشوق مالیاتی دولت برای از رده خارج کردن خودروهای قدیمی موجب افزایش فروش این گروه می‌شود. با این وجود، تغییر جهت به سمت خودروهایی با انرژی‌های جدید آسان نیست.
از سوی دیگر، شرکت ولوو نیز اعلام کرده است از سال 2019 تمامی مدل‌های این شرکت برقی خواهد بود.‌ هاکان ساموئلسون، مدیرعامل ولوو در بیانیه‌ای اعلام کرد به انحصار خودروهای دارای موتور درون‌سوز پایان می‌دهد. ولوو قصد دارد تا سال 2025 یک میلیون دستگاه خودروی برقی به فروش برساند. او همچنین گفت: هدف ما این است که در گذار به مدل‌های برقی پیشتاز باشیم. با این اقدام برند خود را قدرتمندتر می‌کنیم و از رقبا سبقت می‌گیریم. ولوو اعلام کرد بین سال‌های 2019 تا 2021، 5 مدل خودروی تمام برقی به بازار عرضه خواهد که 3 مدل مربوط به برند ولوو و 2 مدل مربوط به برند پلستار خواهند بود. ولوو از سال 2010 به بعد میلیاردها دلار روی مدل‌ها، کارخانه‌ها و موتورهای جدید سرمایه‌گذاری کرده است تا بتواند جایگزین مناسبی برای برندهای لوکس آلمانی باشد. اقدام ولوو در جهت حذف موتورهای درون‌سوز نشان‌دهنده تغییر جهت سریع صنعت خودرو به سمت خودروهای برقی است. بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو معتقدند همه خودروسازان باید از این تصمیم ولوو پیروی کنند، زیرا با این اقدام خود را برای آینده آماده خواهند کرد. زمانی که شرکت تسلا تولید خودروهای برقی را آغاز کرد بسیاری معتقد بودند این شرکت در یافتن مشتری برای این نوع خودروها دچار مشکل خواهد شد، اما اکنون تسلا به جایی رسیده است که به‌ زودی خودروی برقی تولید انبوه خود را به بازار عرضه می‌کند. اگر خودروسازان زود دست به کار نشوند، تسلا و دیگر شرکت‌های نظیر آن، آینده را از آن خود خواهند کرد.


منبع: بلومبرگ

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی