آثار معماری پرمحتوا، جاودانه خواهند شد!
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ --- کد خبر ۱۱۶۴

آثار معماری پرمحتوا، جاودانه خواهند شد!
 
معماری برخلاف سایر آثار هنری، زندگی انسان را تا آخرین لحظه حیات و حتی پس از مرگ، تحت سیطره خود قرار می‌دهد. تاثیر معماری بر زندگی انسان، تمامی جنبه‌های آن از طرح اولیه تا اندازه‌ها و تناسب این اندازه‌ها با یکدیگر را شامل می‌شود. از زمانی که بشر زندگی‌اش را در کره خاکی آغاز کرد تا امروز و پس از این، مهم بوده است و خواهد بود که هر جزو محل زندگی‌اش را در چه ابعادی، کجا و با چه اندازه‌ای نسبت به سایر اجزای آن بسازد یا آنچه را به عنوان محل زندگی یا کار اختیار می‌کند، چه ویژگی‌هایی از نظر اندازه و تناسب اندازه‌ها داشته باشد. در عصر حاضر معمارانی موفق هستند که با هر روش و سبکی راهی برای پیوند انسان و طبیعت داشته باشند. بر همین اساس با سرکار خانم فریبا توسلی، مدیر عامل شرکت آرکا تاو ایده به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن در ادامه آمده است.
 
بیوگرافی کوتاهی از خودتان ارائه دهید و در خصوص نوع فعالیت خود و پروژه‌هایی که طراحی و اجرای آن را بر عهده داشتید، توضیح دهید.
فریبا توسلی هستم مدیرعامل شرکت آرکا تاو ایده‌. مجموعه آرکا فعالیت خود را از سال 1389آغاز نموده و سعی بر آن داشته تا با خلق آثاری متفاوت آفرینشی نو را در این  عرصه از خود به جای بگذارد.
فعالیت این شرکت شامل‌:
1. (ارائه انواع سنگ‌های لوکس ساختمانی با بیش از 40 سال سابقه کار)
2. (طراحی و دکوراسیون داخلی)
3. (طراحی نما)
4. (بازسازی اماکن اداری- تجاری و مسکونی)
3. (محوطه‌سازی LAND SCAP)
یکی از مهم‌ترین توانمندی‌های این مجموعه بکارگیری متخصص‌ترین مهندسان و کارشناسان در حال حاضر می‌باشد که به این وسیله با به کار بردن متد‌های روز دنیا و استفاده از متریال‌های لوکس توانسته لبخند رضایت را بر لبان مشتریان خود بنشاند. فعالیت‌های این مجموعه در ایران و کانادا می‌باشد.
یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که این مجموعه طراحی آن را بر عهده داشته‌، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران است.
 
بفرمایید حضرتعالی پیرو چه سبکی از معماری هستید و آیا امضای خاصی در طراحی‌هایتان دارید؟ (در واقع چه چیزی طراحی شما را منحصربه‌فرد می‌کند)
سبک‌های معماری را از لحاظ استفاده از نرم افزار‌ها، تکنیک‌ها، منطقه،  زمان و اقلیم دسته‌بندی می‌کنند که به جرات می‌توان گفت استعداد، خلاقیت و اطلاعات معماران  در این مرحله بسیار مهم و حائز اهمیت است. با توجه به کلیه مطالب اشاره شده در بالا، خلاقیت و استعداد یک معمار در خلق آثار متنوع  و نوع بهره‌گیری از متریال‌ها می‌باشد که کاربردی بودن نوع طرح بسیار مهم است. بنابراین بنده هم سعی بر آن داشته‌ام تا با توجه به خواسته مشتریان و انتخاب سبک درخواستی آنها بهترین‌ها را در اختیارشان قرار دهم. آنچه که از بیان کارفرمایان بعد از
انجام پروژه استنباط می‌شود، سادگی همخوانی رنگ‌ها و چگونگی ترکیب سبک‌های انتخاب شده و در عین حال لوکس بودن پروژه،
مشخصه بارز گروه آرکا می‌باشد.
 
در میان اساتید معمار ایرانی و خارجی چه کسانی را الگو قرار می‌دهید و کار خود را تا چه به آنها نزدیک می‎دانید؟
بنده به شخصه به تمامی معماران سرزمینم چه از گذشته‌های دور و چه در دوران معاصر افتخار می‌کنم و خوشحالم آثاری که خلق شده از گذشته تا به امروز ماندگار و بی‌بدیل است و در همین خصوص من هم سعی کردم با شرایط و خواسته‌های روز، سبک مرتبط به خودم را داشته باشم تا خلق این آثار نیز بتواند ماندگار و جاودانه باشد. البته نوع سبکی که امروز بیشتر کارفرمایان انتظار دارند مدرن و نِئوکلاسیک است.
 
سرکار خانم توسلی ما در ایران سبک معماری ایرانی – اسلامی را منحصربه‌فرد و متعلق به کشور و هویت خود داریم. چرا معماران و طراحان ایرانی بخصوص در سال‌های اخیر از این سبک الگوبرداری نمی‎کنند و سعی نمی‌کنند در قالب معماری ایرانی طراحی‌های به‌روزی انجام دهند؟
این بحث بسیار مهم، چالش برانگیز و پر مباحثه است که حتی می‌تواند یک بحث مهم روز معمای باشد و با چند جمله نمی‌توان ادای مطلب نمود، اما اگر بخواهم به صورت خلاصه اشاره کنم چنانچه سوال شما مربوط به پایتخت‌نشینان است کاملا صحیح و بجا است، اما هنوز هم هستند آثاری که مربوط به اقلیم‌ها و شرایط مختلف ایران هستند، مانند معماری کویری و سنتی یزد که اجرا و انتخاب بسیار دلنشین و زیبایی هستند و بیانگر این هستند که هنوز این شهر اصالت خود را حفظ نموده است و دیگر شهر‌های کشور هم به همین ترتیب، اما در مورد تهران به علت گرایش به تجملات و لوکس‌گرایی‌ و درخواست
کارفرمایان ناخواسته معماری‌های اجرا شده از سبک معماری ایرانی اسلامی فاصله گرفته و سمت و سیاق خود را به سمت معماری‌های غربی و لوکس برده است.
 
یکی از مهم‌ترین چالش‌های طراحی و معماری در ایران، کلیشه‌ای شدن طراحی‌ها و معماری‌ها است. به عنوان مثال یک دوره نمای کامپوزیت مد است، یک دوره رومی و ... و در این حوزه به یکباره همه معماران به قولی از روی هم کپی‌برداری می‌کنند، در حالی که اساسا چه برای بناهای مسکونی و چه تجاری لازم است به تناسب لوکیشن هم معماری داخلی و هم نما طراحی شود. چرا این اتفاق افتاده است و برای برون‌رفت از آن چه باید کرد؟
سوال مطرح شده توسط جنابعالی پاسخ زیبایی را در خود دارد. (‌برای بناهای مسکونی و تجاری لازم است به تناسب لوکیشن، چه طراحی داخلی و چه طراحی نما توجه و طراحی انجام  شود.)  بنده به شخصه در بحث معماری به هیچ عنوان طرفدار مد نیستم، چرا که آثاری که بر اساس مد طراحی و اجرا شوند عمر کوتاهی خواهند داشت‌. باید به این نکته مهم توجه نمود که آثاری ماندگار و جاودانه خواهند شد که پرمحتوا باشند و در همه اعصار باشکوه بمانند. اگر به آثار به جا مانده از بزرگان این صنعت دقت کنیم متوجه این نکته مهم خواهیم شد، بنابراین چنانچه از مقوله مد پیروی می‌شود حتما باید در قالب یک سبک و استفاده کوچکی از المان‌هایی که شما به عنوان مد از آنها یاد می‌کنید، باشد و از طرف دیگر، قانع کردن کارفرمایان با دلایل و منطق علمی امر مهمی است که بر عهده ما معماران از بابت انتخاب صحیح یک سبک است.
 
آیا همیشه همه آنچه که طراحی می‌کنید قابل اجراست و اساسا یک معمار برای تحقق طراحی خود با چه موانعی روبه‌رو است؟
قطعا وظیفه همه ما است که ایده‌هایی را طراحی نماییم تا به هنگام اجرا تمامی ملزومات طبق ضوابط و قوانین در نظر گرفته شده باشد و از این مهم‌تر به واقعیت نزدیک باشد. آنچه امروز باید بیشتر به آن دقت شود آگاهی علمی درباره منابع طبیعی، چگونگی حمل‌و‌نقل مصالح ساختمانی، مشکلات بافت‌های فرسوده، درک از فضا و بستر و همچنین مبحث کاربردی بودن طرح است که می‌تواند نتایج پایداری داشته باشد. شرکت آرکا تاو هم سعی بر آن داشته تا با استفاده از تمامی موارد ذکر شده طرح‌هایی را ارائه نماید تا در زمان اجرا کمترین تغییرات و مشکلاتی را بر سر راه خود داشته باشد.
 
به عنوان یک آرشیتکت بفرمایید مهم‌ترین ضعف مراکزخرید ایران در حال حاضر چیست که این مراکز نمی‌توانند به اندازه مراکزخرید خارجی موفق باشند؟
موضوع پارکینگ استاندارد با تعداد مناسب جهت مراجعان مشکل اصلی اماکن تجاری است، چرا که طی چند سال آینده موضوع فوق به عنوان یک بحث چالش‌برانگیز  مطرح خواهد شد، همچنین قرار گرفتن تعداد بیش از حد برخی از این مراکز در کنار هم آن هم با وجود عرضه نکردن بسیاری از برند‌های مطرح دنیا بسیار اشتباه است.
متاسفانه سرمایه‌گذاران ما بدون توجه به موقعیت جغرافیایی و تراکم جمعیت شروع به احداث مراکزخرید می‌نمایند و این امر مهمی است که باید از طریق ارگان‌های ذی‌ربط کنترل و به سمت بهره‌برداری دوجانبه هدایت شود. از فوریت‌های یک مرکز تجاری سیستم ایمنی، تهویه سرد و گرم و سرویس‌های بهداشتی است و از همه مهم‌تر آنچه که مراکز تجاری خارجی را نسبت به نمونه ایرانی متمایز می‌کند ارائه  انواع  خدمات مورد نیاز افراد اعم از پوشاک،  لوازم الکترونیک، مواد غذایی و‌ ... می‌باشد که متاسفانه ارائه کلیه خدمات فوق به صورت یکجا در مراکزخرید ایرانی کمتر دیده می‌شود.
 
تحصیلات آکادمیک چقدر در میزان موفقیت شما در این عرصه موثر بوده و بفرمایید آیا همه فارغ‌التحصیلان دانشگاه فقط با اتکا به تحصیلات دانشگاهی می‌توانند افراد موفقی در این حوزه باشند‌؟
قطعا  تحصیلات آکادمیک برای ورود به این رشته لازم است، اما شرط کافی نیست آنچه که در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ارائه می‌گردد بدون فعالیت اجرایی و عملی کاربردی و موثر نخواهد بود. بنده همیشه  معتقد بودم هنر امری ذاتی است، چرا که شاید مدرسان خوبی در این رشته حضور داشته‌اند، اما بحق در مرحله اجرا نتوانسته‌اند آنچه را که در ذهن داشته‌اند به منصه ظهور بگذارند و در پایان باید بگویم  به اعتقاد بنده، یک معمار خوب ابتدا باید معماری را از درون خود آغاز نماید، چه از لحاظ فکری و چه از لحاظ بصری.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی