تاثیرات صفحات اجتماعی و دنیاى مجازى بر صنعت مد و فشن
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۱۵ --- کد خبر ۱۱۶۵

تاثیرات صفحات اجتماعی و دنیاى مجازى بر صنعت مد و فشن

صفحات اجتماعی و فضای مجازى بخش مهمى از زندگی ما و ارتباط ما با دنیاى اطراف هستند.
اخیرا دنیاى مد و فشن هم به نحوى پیشرفت خود را مدیون این وبلاگ‌ها و صفحات مانند اینستاگرام‌، فیس‌بوک و توییتر است.
در صنعت مد و فشن صفحات اجتماعى می‌توانند یک وسیله مناسب براى برقرارى ارتباط بین مصرف‌کننده و تولید‌کننده باشند، همچنین این صفحات می‌توانند تاثیر فوق‌العاده و مهمى روى طراحان مد هم داشته باشند، به گونه‌ای که مستقیما از دائقه مصرف‌کنندگان و سلیقه و درخواست آنها با خبر شوند و بر همان اساس طراحى کنند.
طراحان و بازیگران دیگر مد مانند استایلیست‌ها و مدیران خلاقیت برندها، معمولا منبع  الهامات و ایده‌های خود را با سفر کردن و دیدن نقاط دیدنى دنیا و بررسی فرهنگ و نوع زندگى مردم کشورهای مختلف به دست مى‌آورند، اما در زمان حال شاید دیگر مانند گذشته نیازی به رفتن و از نزدیک دیدن نیست، زیرا اینترنت و صفحات اجتماعی یک شیوه و رویکرد کاملا جدید در این روند ایجاد کرده‌اند، البته به این نوع نگرش به دنیای مجازی انتقادات و تمجیداتى وارد است.

 

از آنجایی که سایت‌هاى اینترنتی و صفحات اجتماعى به عنوان یک منبع الهام ثانویه هستند، ترس این‌که این منابع فرایندهاى الهام‌بخش اصلی را خنثى کرده و از عمق آن دور کنند، وجود دارد، اما از سوى دیگر باعث ارتباط نزدیک طراحان با مصرف‌کننده‌ها و بازار هدفشان می‌شود که بیشتر آنها در این صفحات اجتماعی حضور دارند و از این‌که بخشی از این فرایند الهام‌بخش باشند و خود قصه‌ساز هنر طراحان، برایشان مهم و جذاب است. در هر صورت رسانه‌های اجتماعى تغییر کرده و همراه با آن صنعت مد را هم تغییر داده‌اند.
اثر دنیای مجازى به قدری زیاد است که برندهای لوکس و لاکچرى در دنیا بعد از مدت‌ها مبارزه براى عدم ورود به این فضا، بالاخره تسلیم شدند. 
تصور آنها در ابتدا این‌گونه بود که جای برندهاى آنها در دنیای مجازى نیست و فضای مجازی نمی‌تواند براى آنها مکان مناسبی باشد، اما بعد از مدت‌ها انکار این قضیه به این نتیجه رسیدند که براى بقا نیاز به حضور در این فضا‌ها دارند. به عنوان مثال ورساچه تا سال ٢٠٠٥ و پرا تا سال ٢٠٠٧ حتى براى خود سایتى نداشتند.

با این‌که شهرت این برندها به دلیل خلاقیت طراحان آنها است، اما آنها هم دریافتند بودن در دنیاى مجازى برایشان بهتر است، زیرا براى مشتریانشان ملموس‌تر و قابل دسترس‌تر هستند و هم این‌که می‌توانند از طریق ارتباط نزدیک با مصرف‌کننده‌هاى خود از نظرات و پیشنهادات آنها استفاده کنند و این روند، یک مسیر خوب هم برای پیشرفت آنها و هم براى مشتریان آنها است.
یکی از نمونه‌هایی که در این مورد می‌توان مثال زد‌، زاک پوزن (zac Posen) طراح مشهور آمریکایی و صاحب برندى به همین نام است که خلاقیت او در طراحی دامن‌های لباس عروس معروف به دامن‌های زاک پوزن، انقلابی جدید در این سبک دامن‌ها ایجاد کرده است. این طراح با الهام گرفتن از نظرات ١.٤ میلیون فالوور خود در سال ٢٠١٤ کالکشن بهار و تابستان خود را ارائه داد.
او در آن سال با به اشتراک گذاشتن یک عکس از غروب آفتاب در صفحه خود نظر فالوورهاىش را جلب کرده و آنها خواستار ارائه چاپ‌هایى با رنگ‌هایی از این تصویر شدند و هرکس ایده‌اى به او ارائه کرد و او هم با هوش و خلاقیت فراوان خود از این نظرات استفاده کرده و مدل‌هایی با الهام از نظرات آنها ارائه داد و محبوبیت خود و برند خود را چند برابر کرد.
این تاثیرگذارى فقط روى طراحان و الهامات آنها نیست، بلکه بر روى تمام صنعت مد و فشن است.
طی چندین دهه چند ابرنام صنعت مد و فشن بر روند بازار مد و فشن مسلط بودند و روند مد را تغییر می‌دادند و تعیین می‌کردند، اما هم‌اکنون این دنیاى مجازى و صفحات اجتماعی و بلاگرهاى سطح متوسط هستند که بیشتر از این نام‌هاى بزرگ مسیر این صنعت را تعیین می‌کنند و اثرگذار هستند.
این صفحات اجتماعی باعث شدند دنیای ناشناخته و پشت پرده طراحی مد با میلیون‌ها کاربر این صفحات به اشتراک گذاشته شود. این صفحات همانند یک سکو براى ارتباط افراد معمولى و طراحان می‌باشند و طراحان می‌توانند با هر فردی از هر سوى دنیا ارتباط برقرار کرده و بدون سفر به سرزمین او از سلایق و همین‌طور فرهنگ آنها با خبر شوند.
این رسانه‌هاى اجتماعى همانند یک ابزار موثر هستند که به مردم کمک می‌کنند بخشى از روند ساختارى مد باشند.
طی یک تحقیق و بررسى از سایت معروف ebay  در یک مقاله در  Mashableمشخص شده بیشتر مردم از این صفحات اجتماعی به عنوان مشاوره در زمینه کمد لباس خود طبق آخرین روند مد استفاده کرده و دنباله‌رو مد از این صفحات هستند.
این فقط   High fashionنیست که تحت تاثیر این دنیا قرار گرفته، بلکه صنعت مد و فشن هم تحت تاثیر قرار گرفته، حتی تولید‌کننده‌هاى ساده تی‌شرت هم از اینها الهام گرفته و خیلى از طراحی‌ها و چاپ‌هاى خود را از ویدیو‌ها و مسائلی که بین کاربران رواج دارد، الهام می‌گیرند.
با توجه به روند بازار و بررسى شبکه‌هاى اجتماعی و رفتار خرید مصرف‌کننده‌ها بین سال‌های ٢٠١٤ تا٢٠١٦‌، میزان قابل توجهى از خریدها از طریق همین صفحات صورت گرفته است و مصرف‌کننده‌ها از طریق همین صفحات مدل‌ها و محصولات جدید را دنبال می‌کنند.
طى یک نظرسنجى مشخص شده ٤٨ درصد افراد از طریق شبکه‌هاى اجتماعى و اشتراک‌گذارى و معرفى محصولات از مد و روند آن آگاه می‌شوند، بنابراین نکته اینجاست که با بزرگ شدن فضاى اجتماعی و رشد آنها تغییرات زیادى در دنیا و سبک زندگی ما رخ می‌دهد، از جمله این‌که نوع خرید کردن ما که اکثرا به صورت اینترنتى و مجازی است بر همه صنایع از جمله صنعت مد و خرده‌فروشى فشن اثرات بسیاری دارد.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی