آینده تکنولوژیک مراکزخرید و مال‌ها
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۱۶ --- کد خبر ۱۱۶۶

آینده تکنولوژیک مراکزخرید و مال‌ها
 سنسورهای ابدی

مراکزخرید هر چند در ابتدای تاسیس به شیوه‌ای کاملا سنتی و خطی و بر اساس تعاریف موجود عمل می‌کردند، ا‌ما به مرور زمان و با گسترده‌تر شدن مبحث مراکزخرید، لزوم مجهز بودن به تکنولوژی روز را حس کردند. بر این اساس هر چه از اولین سال‎‌های هزاره جدید فاصله گرفتیم، تکنولوژی‌های مرتبط با روانشناختی تسهیل خرید توسط مشتریان، بیشتر مورد توجه قرار گرفت و کار به جایی رسیده که برخی از مشتریان خاص مراکزخریدهای خاص دیگر نمی‌توانند بدون سنسور متصل شده به خودشان به این سمت و آن سمت بروند!

ماجرای سنسور 
بدون شک در نظر گرفتن سنسور برای مشتریان، جدیدترین و بهترین تحول یک دهه اخیر در روابط کارفرما و مشتری در مراکزخرید بود. ماجرا پیچیدگی خاصی ندارد؛ شما به عنوان مشتری یک مرکزخرید یا یک برند پس از تکمیل فرم مربوط به اطلاعات شخصی از سوی شرکت یا مرکزخرید، سنسوری مطابق نتیجه تست شخصیت‌شناسی دریافت می‌کنید که می‌توانید هنگام خرید با خود به همراه داشته باشید. این سنسور در میان‌مدت، میزان علاقه شما به یک محصول را نمایان می‌کند و برای هر کالایی، یک طیف سنی خاص تعریف می‌کند؛ به این معنا که مثلا اشیای تزیینی بیشتر توجه کدام طیف سنی را به خود جلب می‌کند و اصولا سنین مختلف به خرید چه مدل اجناسی علاقه نشان می‌دهند. نوع کاربردی‌تر سنسور، آن دست از وسایل هوشمندی است که در مراکزخرید خاورمیانه و اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی مراکزخرید این 2 نقطه جغرافیایی به محض ورود، شما را به یک وای‌فای قوی متصل می‌کنند و اطلاعات قابل دسترسی مانند تاریخ تولد و سنتان را تشخیص می‌دهند؛ این کار به منظور مطلع شدن از علایق خرید صورت می‌گیرد. برخی مراکزخرید از دوربین و سنسور برای اطلاع یافتن از میزان استقبال مشتریان از یک یا چند برند استفاده می‌کنند؛ به این معنا که اطلاعات ضبط شده توسط سنسور موجود در مرکزخرید در یک بازه زمانی 24 ساعته مورد بررسی قرار گرفته و از نتایجش برای جهت‌دهی به علایق مشتریان استفاده می‌شود.

چهره‌شناسی 
سنسور چهره‌شناسی هم این روزها رواج یافته است. بر این اساس شما به محض ورود به یک مال یا مرکزخرید، به وسیله عکس گرفته شده توسط دوربین، چهره‌‌شناسی شده و با دستگاه‌های پیشرفته سن و تعداد خریدهایی که از آن مرکز داشته‌اید، نمایان می‌شود. داده‌های آماری استخراج شده در زمینه‌هایی مانند تشخیص علایق خرید بر اساس دفعات خرید یک برند، میزان پایبندی شما به یک فروشگاه و رنگ مورد علاقه‌تان در موارد جالبی مانند سورپرایز کردنتان با هدیه‌ای ویژه در سالروز تولد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.


آینده تکنولوژیک
با این میزان تکنولوژی و احترام به مشتری به نظر نمی‌رسد دیگر بتوان تکامل‌یافته‌تر از آنچه امروز می‌بینیم، تکنولوژی جدیدی به وجود آورد، اما علم مراکزخرید دایره گسترده‌تری دارد و هیچ بعید نیست تکنولوژی‌های مورد تحسین امروز، 10 سال دیگر، درست مانند تکنولوژی‌های قدیمی، کهنه و از رده خارج شوند. با این حال مرکز تحقیقات مراکزخرید در اونتاریوی کانادا در حال تحقیق درباره پروژه‌ای است که شاید مراکزخرید در یک دهه آینده را متحول کند. گروه تحقیقاتی این مرکز پژوهشی مطالعه درباره مراکزخرید اینترنتی را کلید زده‌اند؛ به این معنا که خرید اینترنتی از مراکزخرید تنها با ارائه اطلاعات سنسور متصل شده شما به نت امکان‌پذیر می‌شود. در این حالت اینترنت و سیستم شخصی، اطلاعات سنسور شما شامل تاریخچه خریدتان را مورد تحقیق قرار داده و در لحظه پیشنهادهایی برای خرید از مراکزخرید دارنده اجناس مورد علاقه، ارائه می‌کند! با این کار، دیگر لازم نیست زیاد به خیال خودتان پر و بال دهید و به آنچه علاقه دارید، حتی فکر کنید! اقدامات اینچنینی خرید کردن در آینده را بسیار تکنولوژیک‌تر از دوران فعلی جلوه خواهد داد. عصر آینده، عصر مراکزخریدی است که بدون واسطه و  با کمک تکنولوژی، ضمن کشف علایق مشتریان، بهترین خدمات را ارائه می‌کنند. در عصر جدید دیگر از انسان‌های بی‌هدف در حال پرسه‌زنی در مراکزخرید، خبری نیست و هر خریدی با هوشمندی صورت می‌گیرد؛ البته آن نوع هوشمندی که در پشت سر، کلی داده علمی در خود دارد!


منبع: RETAIL PEOPLE

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی