دوریس، انتخاب اول بانوان جوان و خوش‌سلیقه
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۱۹ --- کد خبر ۱۱۶۸

دوریس، انتخاب اول بانوان جوان و خوش‌سلیقه

مهیار قره‌خانی: مد و طراحی لباس صنعت تازه‌واردی نیست، اما تعداد افرادی که توانسته‌اند در این بازار داغ رقابت هنر خود را به ثبت برسانند چندان زیاد نیستند. اروپا و کشورهای صنعتی سال‌هاست که فعالیت خود را در این زمینه گسترش داده‌اند تا جایی که امروزه طراحان، مدل‌ها و تمام فعالان این بخش گاهی بیشتر از سوپراستارها و بازیگران، شناخته شده و مطرح هستند.
صنعتگران مطرح عرصه طراحی و تولید لباس در کشورمان که توانسته‌اند در این عرصه با اروپایی‌ها نیز رقابت کنند انگشت‌شمار هستند و بعضا برای تولید ملی با چالش‌های بسیاری در این حوزه مواجه هستند. 
برند پوشاک زنانه دوریس از آن دست برندهایی است که در عرصه طراحی و مد روز بودن چیزی از برندهای خارجی کم ندارد، تا جایی که می‌تواند برای بانوان جوان و خوش‌سلیقه ایرانی انتخاب اول باشد.
برای معرفی بیشتر این برند ملی با آقای عسکر رشیدی یکی از مدیران این برند به گفت‌وگو نشستیم.

لطفا خودتان را معرفی کنید و در خصوص تولد برند دوریس برایمان توضیح دهید.
عسکر رشیدى هستم، ٥٣ سال سن دارم و متولد تهران هستم. 18 ساله بودم که پس از آموزش وارد کار فروش طلا و جواهر شدم و 5 سال در این حرفه بودم، پس از آن به درخواست پدرم وارد بازار شدم و در کنار پدر در بنکدارى لباس زیر مشغول به کار شدم، متاسفانه بعد از چند ماه پدرم بر اثر عارضه قلبى فوت کردند و من ماندم و بى‌تجربگى در محیطى مانند بازار تهران.
در آن ایام من جوان بودم و خیلى با محیط بازار آشنایی نداشتم، اما احترام به آرزوى پدر و تعصب به آن من را وادار می‌کرد پایدارى کنم و از آن محیط درس بگیرم. به هر حال عنایات الهی شامل حالم شد و با آقاى محمد بابازاده آشنا شدم. ایشان هم در آن سال‌ها تولیدکننده لباس زیر بودند و با هم همکارى می‌کردیم. بعد از مدتى او به من کمک کرد یک نشان تجارى را با عنوان (بانو) براى خود ثبت کنم و به دنبال آن مجموعه‌اى از جعبه‌ها و کاورهاى مختلف را در رنگ‌ها و کاربردهاى مختلف طراحى کردیم و در مدت کوتاهى کلیه محصولات فروشگاه تحت عنوان بانو ارائه شد. این رویه با استقبال مشترى‌ها روبه‌رو شد و در ادامه ما را تشویق کرد که وارد مقوله تولید لباس زیر شویم.
به مدت 5 سال کار تولید و  فروش لباس زیر را ادامه دادیم و در این کار بسیار موفق عمل کردیم، اما به دلیل خرید مغازه در سطح شهر از این حرفه هم جدا شدیم. طولى نکشید که من با پوشاک تین یا همان لباس عصر خانم‌هاى جوان آشنا شده و وارد بازار تک‌فروشى این کار شدم؛ دهه 70 بود و عرضه این نوع لباس‌ها محدود و نسل جوان هم تشنه خرید این سبک  از لباس. وسوسه تولید دوباره زنده شد و باز دست تقدیر بنده و جناب بابازاده را در کنار هم قرار داد و این بار براى تولید لباس عصر و میهمانى براى دختران و خانم‌هاى جوان. به این ترتیب بعد از چند ماه "دوریس"متولد شد. دوریس یک نام مونث می‌باشد و در زبان یونانى به معنی دختر دریا است، همچنین براى ما تداعى‌کننده 2 رشته نخ در هم پیچیده با الهام از 2 بنیانگذار این شرکت می‌باشد.

محصولات دوریس در چه لاین‌هایی تولید می‌شوند و بازار هدف این برند چه افرادی به لحاظ جنسیت و طبقه اجتماعی و سن و سال هستند؟
در حال حاضر مخاطب اصلى خود را خانم‌هاى جوان در اجتماع می‌دانیم و تلاش می‌کنیم با استفاده از پارچه‌هاى خاص و طراحى‌هاى متفاوت به نیازهاى این رده سنى از خانم‌ها جواب دهیم. آنچه در این رشته پوشاک متفاوت می‌باشد سیال و متغیر بودن پدیده مد است و همین از طرفی، کار را بسیار دشوار و از طرفى، بسیار مهیج می‌کند و به نظر بنده این همان بازتاب روحیات نسل جوان اجتماع می‌باشد که مدام این حرفه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
محصولات اصلى دوریس تامین کننده پوشاک خاص جهت استفاده در مجالس و میهمانى‌هاى عصر است که در خانم‌ها طیف وسیع و پر اقلامى از پوشاک را شامل مى‌شود از جمله کت‌دامن، کت و سارافون، پیراهن و شومیز و انواع دامن و شلوارهاى مختلف تا رویه‌ها و شنل‌هاى خاص. 

این برند فقط محصولات زنانه تولید می‌کند. چرا فقط پوشاک زنانه در حالی که در این دوره بالاخص در کشور ما مردان جوان به شدت نیازمند ایجاد مدهای جدید و استفاده از آن هستند و این‌که آیا اراده‌ای برای تولید محصولات مردانه دارید یا خیر؟
جواب این سوال به تفصیل ممکن است و در چند سطر نمى‌توان جوابى کامل به آن داد، اما مواردى که می‌توان به صورت کلیدى به آنها اشاره کرد، دشوار بودن تامین مواد اولیه و پارچه با توجه به تمایز کامل پوشاک خانم‌ها و آقایان و دشوارى تولید لباس‌هاى‌ ویژه براى خانم‌ها با توجه به نوع پوشش خانم‌ها است. 
به عنوان مثال براى تولید یک پیراهن خاص چندین پارچه مختلف و هزینه کار و لایی چسب مختلف نیاز است و تهیه، برش و به تولید رساندن آن کار ساده‌اى نیست، بخصوص این‌که مدل‌ها مدام در حال تعییر هستند و بیشتر مدل‌ها از نظر پارچه و طراحی هیچ شباهتى به هم ندارند. همین امر دقت بسیار زیاد در طراحى، برش و دوخت را طلب می‌کند‌، مسئله بعدى مقوله طراحى و الگوسازى پیچیده در این بخش از پوشاک می‌باشد که تخصص و مهارت و دانش و تجربه بالایی را طلب می‌کند.
به طور کلى سیال بودن و تحول مداوم در امر مد تمامى مراحل مختلف این شغل را با سختى مواجه می‌کند و از طرفى به خاطر نبود مواد اولیه و اکسسورى و هزینه لازم در ایران، هزینه و تاخیر لجستیگى را باید به موارد دیگر اضافه کرد.

در طراحی‌های خود از چه المان‌هایی الگو می‌گیرید و آیا برند یا برندهایی در جهان هستند که از آنها الگو برداری شود؟
باید بگویم در واحد طراحى دوریس کلیه ترندهاى مد را دنبال مى‌کنیم و تحقیق در این زمینه نقطه شروع براى فصل بعدى ما مى‌باشد و مدام در حال رصد و تحقیق در زمینه هستیم. از طرفى اعتقاد ما بر این است که مخاطب اصلى ما بهترین الگو براى ایده‌پردازى و ادغام آنچه با مد مى‌آید و آنچه مخاطب ما انتخاب خواهد نمود، است.
ظریف‌ترین نقطه کار ما اینجاست و تشخیص تخصصى و هنرى در این زمینه لازم مى‌باشد تا به بیراهه نرویم و در این بخش از کار با هیجان و مسئولیت شدیدى روبه‌رو مى‌شویم.

مشتریان خود را چگونه رصد می‌کنید و برند خود را با چه ابزارهایی تبلیغ می‌کنید؟ 
در حال حاضر چندین فروشگاه در تهران و بعضى از شهرستان‌ها به صورت نمایندگى و شعبه در اختیار ما هستند و هدف ما در آینده نزدیک حضور جدى و یکپارچه در عرضه خرده‌فروشى در سطح شهرهاى ایران می‌باشد، همچنین فضاى مجازى را به عنوان بازیگر اصلى دنیاى فروش در آینده نزدیک ارزیابى کرده و مطالعه و رصد تازه‌هاى این فضا و برنامه‌ریزى جدید و متمایز در این زمینه را بسیار حیاتى تلقى می‌کنیم.

برای آینده این برند چه برنامه‌هایی دارید؟
براى آینده دوریس حضورى جدى در مبحث خرده‌فروشى در سطح ایران و فضاى مجازى را هدف‌گذارى کردیم و اعتقاد داریم با حضور برندهاى خارجى بازار ایران دچار تعییرات زیادى خواهد شد و همه ناگزیر باید وارد آزمون رقابت شویم؛ مقوله‌اى که اگر به درستى به استقبال آن بشتابیم تولدى دیگر را براى صنعت پوشاک رقم خواهد زد.

سخن پایانی 
اکنون پس از سال‌ها تلاش بی‌وقفه و کسب تجربه بیشتر و استقبال بی‌نظیر بانوان به این باور رسیده‌ایم که در ادامه راهمان باید گام‌های بلندتر و محکم‌تری برداریم‌. موسسه تولیدی دوریس با استفاده از کادری مجرب و کارآزموده و با نهایت دقت در بررسی کیفیت مواد اولیه و با بهره‌گیری از متدهای روز دنیا در زمینه طراحی و دوخت، اهداف بلند‌مدتی را دنبال می‌کند‌.
ما همواره بر این باور بوده و هستیم که حمایت ارزشمند و بی‌دریغ مشتریان عزیز، در تحقق اهداف این موسسه تولیدی نقش چشمگیری ایفا می‌نماید و بی‌تردید یکی از عمده‌ترین اهداف ما جلب رضایت هر چه بیشتر و تامین خواسته‌های مشتریان است. امیدواریم با تولید و نوآوری در عرصه پوشاک بانوان بتوانیم ضمن ایجاد اشتغال برای فرزندان میهن عزیزمان، افتخار بیافرینیم.
در پایان ضمن تشکر از ماهنامه تجارت طلایى جهت فراهم کردن این فرصت براى مجموعه دوریس‌، براى مدیریت و پرسنل این ماهنامه آینده درخشانى را آرزومندم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی