خیابان‌های خرید؛ پیدایش و رشد
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۳۰ --- کد خبر ۱۱۷۲

خیابان‌های خرید؛ پیدایش و رشد

کم و بیش همه ما با مقوله‌ای به نام خرید و مرکزخرید آشنا هستیم. تعریف سنتی از مراکزخرید، ساختمان‌هایی شیک با معماری خاص، سطح خدمات‌دهی مناسب و انباشت برندها است، اما تا به حال کمتر به ماجرای «خیابان‌های خرید» پرداخته شده است.
برای اولین بار در آمریکا شاهد یک خیابان بودیم که از ابتدا تا انتها فقط مراکزخرید و پاساژهای مجلل را در خود جای داد، پس از آمریکا، این شیوه نوین فروش در ترکیه رواج یافت و به زودی به سراسر دنیا تسری می‌یابد.

شروع ماجرا از دهه 60 
از زمان فراگیر شدن تب خرید، مردم همواره علاقه‌مند بودند تا حد امکان در یک محدوده نه‌چندان فراگیر، خریدهای خودشان را انجام بدهند و چنین میلی، جرقه تشکیل خیابان‌های خرید را زد. وقتی در دهه 60 میلادی خیابانی در «سنت‌جورجیا» در کالیفرنیا به مرکزخرید اختصاص یافت، دنیا برای اولین بار با مقوله خیابان‌های خرید آشنا شد. هر چند سنت‌جورجیا به خاطر عدم وجود شبکه‌های اجتماعی و پررنگ نبودن تبلیغات در آن ایام، چندان مناسب معرفی نشد، اما راه ظهور سایر خیابان‌های خرید را باز کرد، به طوری که 2 دهه بعد همزمان با به قدرت رسیدن «اوزال» در ترکیه، کشور آسیایی- اروپایی به دومین کشور دارای خیابان خرید تبدیل شد. اوزال با سرمایه‌گذاری روی مراکزخرید، تحولی اساسی در صنعت برندینگ ترکیه به وجود آورد و خیابان‌های خرید هم یادگار ابدی او ‌ماند.

گسترش ماجرا

 در عصر جدید، ماجرای خیابان‌های خرید شتاب بیشتری به خود گرفته است. به طور دقیق می‌توان نقطه عطف ماجرا را آغاز هزاره جدید دانست؛ زمانی که در اروپا نیاز بیشتری به توسعه و تجهیز خیابان‌های خرید حس شد، در نتیجه بیش از 160 خیابان خرید در سطح قاره سبز به وجود آمد. بعدها رقابت در این زمینه اوج گرفت و شهرهایی که پیش از این به خاطر جاذبه‌های شهری مورد توجه بودند، به دلیل تجمع برندها در یک یا چند خیابان و تجاری شدن بیش از حد، ستایش می‌شدند.

معایب و مزایای خیابان‌های خرید

یکی از چندین مزایای خیابان خرید، تجمع برندها و آسان شدن انتخاب برای مشتریان است، به این معنا که اگر از برندی خوشتان نیامد، می‌توانید سر بچرخانید و با محصول بغل دستی، ارتباط عاطفی برقرار کنید! این رقابت به نوعی باعث رونق بازار هم می‌شود، زیرا فروشندگان و دست‌اندرکاران تولید کالا می‌دانند هر لحظه امکان عقب افتادن در این رقابت سنگین وجود دارد و به همین دلیل همیشه بهترین‌ها در خیابان‌های خرید عرضه می‌شود، اما از آنجایی که هنوز هر شهری در دنیا پتانسیل پذیرش خیابان‌های خرید را ندارد، این طرح سودده تاکنون نتوانسته به دلیل محدودیت، مکان خاص خودش را به دست بیاورد. به عنوان مثال 2 شهر میلان و کپنهاگ به دلیل وجود ظرفیت‌های متفاوت از توان یکسانی برای در نظر گرفتن خیابان‌های خرید بهره‌مند نیستند و دقیقا همین عامل باعث شده بخشی از پتانسیل خیابان‌های خرید از نظرها دور بماند. علاوه بر این موضوع، عدم خلاقیت می‌تواند ریشه‌های تازه رشد یافته خیابان‌های خرید را بخشکاند. تصور کنید در شلوغی برندها، شمار مجبور شوید شبیه یک برند دیگر برای شرکت خودتان تبلیغ کنید، شک نکنید در این صورت بازنده هستید! 

برترین خیابان‌های خرید

با این اوصاف بیشترین خیابان خرید در دنیا در آمریکا قرار دارد و 307 منطقه در این کشور به خیابان خرید تبدیل شده‌اند، پس از این کشور در اروپا و کشوری به نام ترکیه شاهد 175 خیابان خرید هستیم. در رده‌های بعدی به مناطقی مانند ایتالیا و اسپانیا برمی‌خوریم؛ آنچه نشان می‌دهد در کشورهای لاتین اروپا تمایل بیشتری به خرید وجود دارد و در این راستا اصلا عجیب نیست که شمال آفریقا و بخش وسیعی از آسیا از جمله خاورمیانه کمترین خیابان خرید در دنیا را دارا هستند، به همین دلیل ما معمولا کشورهای پیشرفته و دارای سطح استانداردی از سلامت مالی را دارای بیشترین و بهترین نوع خیابان‌های خرید می‌شناسیم که با توجه به روند اقتصادی دنیا کاملا طبیعی به نظر می‌رسد.

 پروژه در حال توسعه 

با وجود روند افتان و خیزان، خیابان‌های‌ خرید پروژه‌ای در حال توسعه است و قطعا طی سال‌های آتی بر تعدادشان افزوده می‌شود. طبق مستندات موجود در سازمان جهانی مراکزخرید دنیا، تا سال 2020 حدود 8.5 درصد کل خیابان‌های هر کشوری به خیابان خرید تبدیل می‌شوند و هر کشوری حداقل یک خیابان خرید خواهد داشت. اگر روزی، خیابانی بود و خاطراتی از جنس آدم‌های مانده و رفته، بعید نیست 3 دهه دیگر، خیابان برایمان معنای برند و خرید باشد!

منبع: مجله SCT

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی