تمایل داریم مرکز خریدی با نماد‌های ایرانی در ویتنام داشته باشیم
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۱۰ --- کد خبر ۱۱۷۸

سفیر ویتنام در گفت‌وگو با ماهنامه تجارت طلایی 
تمایل داریم مرکز خریدی با نماد‌های ایرانی در ویتنام داشته باشیم

مهیار قره خانی: انتخاب مرکزخرید پانوراما به عنوان اولین مرکز خرید بین‌المللی در ایران، باعث توجه برخی کشورها به این مرکز خرید فاخر شده است و کشور ویتنام این مرکزخرید را به عنوان مکانی مناسب برای برگزاری جشن فرهنگی خود دانسته و این جشن را در این مکان برگزار کرد. به همین بهانه به سفارت ویتنام در تهران رفتیم و در گفت‌وگویی اختصاصی  با جناب آقای دکتر نگوین تک در خصوص توسعه روابط با ایران و وضعیت مراکزتجاری در ایران و دلایل انتخاب این مرکزخرید برای تبادلات فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

لطفا در خصوص شب فرهنگی ویتنام توضیحاتی ارائه نمایید و بگویید که هدف از برگزاری این رویداد چه بود؟
در ابتدا بسیار خرسندم که توانستیم با مرکزخرید پانوراما و جناب آقای محسن منافی آشنا شویم و شب فرهنگی کشور ویتنام را در شهر کلارآباد و در مرکزتجاری پانوراما برگزار کنیم.  آشنایی ما با این مجموعه از طریق مشاور فرهنگی سفارت ویتنام خانم سری رقم خورد و جناب آقای منافی نیز در طراحی برنامه‌های این شب فرهنگی نقش بسزایی داشتند. این مراسم به بخش‌های مختلفی تقسیم شد که بخشی از آن به پخش فیلم اختصاص یافت و در بخشی دیگر اثر یک هنرمند توان‌یاب ایرانی به فروش رسید، که مجموعه پانوراما این تابلو را خریداری کرد. هدف از برگزاری این رویداد معرفی جاذبه‌های گردشگری دو کشور و تعاملات فرهنگی، گردشگری و اقتصادی بود. در این مراسم ما توانستیم در خصوص وضعیت فعلی ایران و ویتنام اطلاعات بسیار ارزشمندی کسب کنیم و برای آینده برنامه ریزی کنیم. 

دلیل انتخاب مرکزخرید پانوراما به عنوان جایگاهی برای برگزاری این رویداد چه بود؟  و مرکزخرید پانوراما را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
همانطور که اشاره شد شاید این یک اتفاق بود که باعث رقم خوردن و شکل‌گیری این رویداد شد.  ما قبل از بازدید حضوری از این مجموعه تصاویر آن را در سایت ها و شبکه‌های اجتماعی دیده بودیم و در مورد آن شنیده بودیم و بعد از  آن تصمیم بر این شد که جشن فرهنگی کشور ویتنام را در آن برگزار کنیم، موقعیت مکانی خوب مرکز‌خرید پانوراما یکی از دلایل اصلی انتخاب این مجموعه بود وشباهت‌های جغرافیای کشور ویتنام با استان مازندران دلیل دیگر انتخاب این مرکزخرید فاخر بود ، زیرا استان مازندران از لحاظ شرایط آب و هوایی بسیار نزدیک به کشور ویتنام است. این ساختمان از زیبایی فوق العاده‌ای برخوردار است و نمای سنگی آن به زیبایی آن می‌افزاید. من از تمامی طبقات این مرکزخرید بازدید انجام دادم و برایم حضور برخی برندها در این مجموعه و کشور ایران بسیار جالب توجه بود و از اینکه این مرکزخرید توانسته مدرک سازمان جهانی استاندارد را دریافت کند بسیار خرسندم. 

با توجه به جمعیت بالایی که دو کشور ایران و ویتنام دارند، همکاری این دو کشور در حوزه مراکز تجاری و خرده فروشی را به چه شکل ارزیابی می‌کنید؟ 
مردم ایران همانند مردم ویتنام علاقه زیادی به خرید دارند و این علاقه به خرید باعث ایجاد مال‌های موفقی در ایران شده است. اما در ویتنام مراکز تجاری زیبا بسیار کم دیده می‌شود. بنده علاقه‌مند هستم که مراکز خریدی همچون پانوراما در یکی از مکان‌های خوب این کشور و در یکی از جزایر معروف ویتنام بنا شود. این مرکز تجاری می‌تواند نمادی از فرهنگ ایرانی و فارسی باشد با کالاهای ایرانی که در آن عرضه می‌شوند. در چند سالی که من در ایران حضور داشته‌ام کالاهای زیادی را دیده‌ام که می‌توانیم به کشور ویتنام صادر کنیم، هم در صنایع پتروشیمی و هم در صنایع دستی. ما در مراسم شب فرهنگی ویتنام گفتگوی خوبی با جناب آقای دکتر شریعت نژاد نماینده مجلس شورای اسلامی داشتیم و علاوه بر مسائل فرهنگی میان دو کشور در خصوص مسائل اقتصادی، بازرگانی و صادرات برخی کالاها به کشور ویتنام  بحث و گفتگو انجام دادیم.

امروزه برندهای زیادی در صنایع مختلف به خصوص پوشاک وارد کشور ایران می‌شوند و برندهای زیادی نیز در کشور ویتنام به تولید می‌رسند که در بازار جهانی از جایگاه بالایی برخوردار هستند، آیا می‌توان به ورود برخی برندها به بازار ایران فکر کرد؟ 
ما در کشور ویتنام قانون سرمایه‌گذاری را از سال 1989 تشکیل داده ایم و از سال‌ها قبل سرمایه گذاران زیادی وارد کشور شدند که در زمینه‌های مختلی همچون الکترونیک، پوشاک و برخی صنایع دیگر فعالیت کرده اند. و بعد از ساخت محصولات، آن را به تمام دنیا ارسال می‌کنند. ولی این صادرات به کشور ایران انجام نشده و یا اگر بوده به صورت رسمی انجام نشده است. با توجه به کیفیت خوبی که برخی محصولات ویتنامی از جمله برندهای ورزشی دارند فرصت خوبی برای حضور در بازار ایران است و می توان حتی مرکزی در ایران تاسیس شود که مخصوص کالاهای ویتنامی باشد. و من می توانم این موضوع را مدیریت کنم. 

آینده و نتیجه نشست بین دو کشور به خصوص در حوزه فرهنگی و اقتصادی را چگونه ارزیابی می کنید؟  
بسیار نسبت به نشستی که در شمال کشور داشتیم خوش‌بین هستم و امیدوارم که به زودی اتفاقات خوبی برای دو کشوررقم بخورد. ما فقط به دنبال نشست نیستیم، ما به دنبال نتیجه و راه گشایی هستیم. در زمینه عرضه محصولات کشاورزی گفتگویی انجام دادیم. و در خصوص صادرات برخی اقلام دارویی و صنایع دستی و فرش به این کشور گفتگویی کرده ایم. و همچنین در آینده ای نزدیک قرار بر این شد که با جناب آقای شریعت نژاد جلسه ای داشته باشیم و وارد جزئیات شویم و ارتباط خود را با ایران به خصوص استان مازندران بررسی کنیم. در پایان از مرکزتجاری پانوراما تشکر می‌کنم که فرصت را فراهم کرد تا این ارتباط شکل بگیرد. 

 

 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی