صنعت خرده‌فروشی تشنه نگاه استراتژیک
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۱۳ --- کد خبر ۱۱۸۲

صنعت خرده‌فروشی تشنه نگاه استراتژیک

امروزه صنعت خرده‌فروشی  در ایران در حال پیوستن به صنعت جهانی است. کارفور  (هایپراستار) به عنوان دومین خرده‌فروش بزرگ دنیا سال‌هاست وارد ایران شده است و بسیاری از برندهای جهانی در زمینه مد و پوشاک در حال گسترش بازارهای خود در کشور هستند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، جانبو و سون به عنوان فروشگاه‌های همواره تخفیف  توانستند با شناخت خوب بازار و استفاده از فرصت‌های موجود در بازار ایران الگویی جدید از مدل‌های کسب‌و‌کار خرده‌فروشی را وارد کشور کنند و باعث رقابتی شدن بازارهای کالاهای مصرفی و حتی حذف بسیاری از فروشگاه‌های کوچک خواروبارفروشی شوند. گسترش فناوری‌های جدید، استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی، بهره‌گیری از فروش اینترنتی، استفاده از پایگاه داده‌های مشتریان و نیز بهبود و ارتقای عملکرد کارکنان گوشه‌ای از مسائلی است که خرده‌فروشان با آن مواجه هستند. صنعت خرده‌فروشی در ایران دچار تحولات گسترده‌ای در راستای افزایش بهره‌وری و کارایی شده است، به گونه‌ای که امروزه مراجعه به‌ هایپرمارکت‌ها و مراکزخرید در تهران به منظور تامین کالای مورد نیاز به امری روزمره و عادی مبدل شده است. عواملی از قبیل تنوع کالا، قیمت‌های مناسب، دسترسی و راحتی در خرید و در نهایت جذابیت فروشگاه‌ها به لحاظ بزرگی و طراحی برای مشتریان باعث رشد این صنعت و استقبال مردم شده است. البته تحقیقات نشان می‌دهد صنعت خرده‌فروشی کشور با توجه به رشدی که در چند سال اخیر داشته است هنوز تا دستیابی به استانداردهای فروشگاهی در بازارهای بین‌المللی فاصله بسیاری دارد. نبود دانش کافی، عدم استفاده از تکنولوژی‌های مناسب، فقدان مدیران و کارشناسان با تجربه و آموزش‌دیده و از همه مهم‌تر نداشتن استراتژی‌های مناسب و مدون از مهم‌ترین عوامل شکست بسیاری از فروشگاه‌ها در سال‌های اخیر بوده‌اند.

رشد و موفقیت هر کسب‌و‌کاری نیازمند تغییر و تحول است. برای توسعه و گسترش سریع و درست، خرده‌فروشان به دنبال قلمروهای تجاری جدید هستند و این نیازمند اتخاذ راهبرد مناسب و کارآمد مطابق با نیاز و ساختار بازارهای ایران است. 
آنچه امروز در صنعت خرده‌فروشی کشور نیاز داریم نگاه استراتژیک و سازمانی به فعالیت‌های فروشگاهی است که مانع شکست و حذف از بازار می‌شود. اصطلاح استراتژی فروشگاهی در برگیرنده کلیه فعالیت‌های فروشگاهی سازمان است که با هدف ایجاد و توسعه بازارها، تعیین چارچوب و سیاست‌های کلی سازمان و تنظیم برنامه‌های اساسی فروشگاه تدوین و تبیین می‌شود‌. استراتژی خرده‌فروشی شرحی است که موارد زیر را نشان می‌دهد: 1- بازار هدف خرده‌فروش، 2- قالب و منابعی که خرده‌فروش برای طرح‌ریزی برآوردن نیازهای بازارهای هدف استفاده می‌کند، 3- پایه‌هایی که خرده‌فروش در آن طرح‌ریزی می‌کند تا مزیت رقابتی پایدار بسازد. بازار هدف بخش‌بندی(های) بازار است که خرده‌فروش برای آنها برنامه‌ریزی می‌کند تا بر منابع و آمیزه بازاریابی تمرکز کند. قالب خرده‌فروشی ماهیت عملیات خرده‌فروش، آمیخته بازاریابی (نوع کالا و خدمات عرضه شده، سیاست قیمت‌گذاری، برنامه‌های تبلیغات و پیشبرد فروش)، طراحی فروشگاه، چیدمان بصری، مکان‌یابی فروشگاه و در نهایت استراتژی خدمات مشتری را تشریح می‌کند که برای تامین نیازهای بازار هدفش انجام می‌دهد. مزیت رقابتی پایدار مزیتی است که خرده‌فروش در مقایسه با رقبایش دارد و رقبا نمی‌توانند به راحتی از آن تقلید کنند، بنابراین امکان حفظ آن برای زمانی طولانی وجود دارد. اجرای موفق استراتژی می‌تواند یک خرده‌فروش را دارای جایگاه مناسبی در ذهن مشتریانش کند، شاید بتوان گفت برندهایی همچون ‌هایپرمی در صنعت مواد مصرفی تند گردش  و یا تولیدی چرم درسا با اتخاذ استراتژی‌های مناسب از ثبات بیشتری در صنعت خرده‌فروشی کشور برخوردار هستند. از سوی دیگر، اتخاذ سیاست‌های غلط و یا نداشتن استراتژی متناسب با بازار هدف منجر به نابودی یک خرده‌فروش حتی با بالاترین سطح فروش در کشور می‌شود. متاسفانه ما هر روز بیشتر شاهد این هستیم که‌ هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های برند  بعد از گذشت 6 ماه از شروع فعالیت‌های‌ خود فقط به خاطر عدم شناخت بازار و مشتریان هدف و نداشتن استراتژی‌های مناسب وارد رکود شده و پس از مدتی از بازار حذف می‌شوند.

طراحی استراتژی مناسب می‌تواند نقشه راهی برای سازمان‌های خرده‌فروشی فراهم آورد. استراتژی‌ها به مدیریت برای اتخاذ تصمیمات آتی به شکلی نظام‌مند و هدفمند، کمک می‌کند و در شرایط بی‌اعتمادی و رقابتی امروز (توسعه پیش‌بینی نشده مدل‌های کسب‌وکار خرده‌فروشی در کشور) می‌تواند مسیر شرکت را مشخص کرده و در توسعه کسب‌وکار به صاحبان خرده‌فروشی یاری برساند.
تجارت خرده‌فروشی یک تجارت مردم‌محور است که در آن رقابت بین خرده‌فروشان رقیب در سطح فروشگاهی روی می‌دهد. به منظور کسب موفقیت، خرده‌فروشان باید دارای یک پشتیبان قوی در منابع انسانی و مدیریت زنجیر تامین باشند.
به هر حال انتظار می‌رود تعداد ‌هایپرمارکت‌ها و سوپرمارکت‌ها  در سال‌های آتی بخصوص در شهرستان‌ها افزایش چشمگیری داشته باشد، همچنین رقابت در بازارهای مد و پوشاک به شدت افزایش یافته و تولیدکنندگان بازار پوشاک به دنبال توسعه بازارهای خود در شهرستان‌ها هستند، بنابراین صاحبان کسب‌و‌کار باید به دنبال طراحی مدل‌های کسب‌وکار خرده‌فروشی مخصوص خود باشند که این نیازمند پیاده‌سازی استراتژی‌های سازمانی خواهد بود و قطعا با نگاه مغازه‌داری دیگر موفقیتی کسب نخواهند کرد.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی