آرمیتاژ، بنای همیشه برتر
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ --- کد خبر ۱۱۸۴

 
آرمیتاژ، بنای همیشه برتر
شهر مشهد را می‌توان یکی از مراکز مدرن شهری نامید، چرا که مجموعه‌هایی در این شهر فعالیت می‌کنند که حتی در پایتخت هم نمونه‌ای از آنها دیده نشده است. «آرمیتاژ گلشن» یکی از این مجموعه‌های تجاری اداری است که توسط شرکت توسعه سرمایه‌گذاری آرمیتاژ اجرا شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. این شرکت علاوه بر آرمیتاژ گلشن پروژه‌های عظیم دیگری را اجرا و بهره‌برداری نموده است. بر همین اساس با مهندس علیرضا پوررضائی، مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری آرمیتاژ در خصوص فعالیت‌های این شرکت به گفت‌وگو نشستیم.
 
1- لطفا در خصوص شرکت توسعه سرمایه‌گذاری آرمیتــاژ و نوع فعالیت و خدماتی که این شرکت ارائه می‌دهد، صحبت کنید.
شرکت پاریز شرق 26 سال در قالب شرکتی خصوصی ابتدا فعالیت خود را عمدتا به صورت ساخت‌وساز پروژه‌های اداری دولتی آغاز کرد و پا به عرصه ساخت‌و‌ساز گذاشت. با گذشت زمان و تعریف پروژه‌های جدید و تقویت در بخش سرمایه‌گذاری، از سال 1374 گروه شرکت‌های «پاریز» بنا نهاده شد. شرکت توسعه سرمایه‌گذاری «آرمیتــاژ» نیز تحت شعار «بنای همیشه برتر» از سال 1388 با رسمیت بخشیدن بیشتر به فعالیت‌های این گروه و به عنوان شرکت مادر تاسیس شد تا گروه شرکت‌های پاریز متشکل از شرکت‌های پاریز شرق و پاریز ابنیه، تنها به عنوان شرکت مجری و ناظر در این گروه شناخته شود.
این مجموعه که با هدف تعریف پروژه‌های شاخص شهری و تامین سرمایه آنها و همچنین محور قرار دادن فعالیت‌های عمرانی در حوزه شهری، ساخت مجتمع‌های ساختمانی را با کیفیتی برتر سرلوحه فعالیت‌های خود دارد، توانسته با نیازسنجی‌های لازم، طراحی مدرن و لوکس، اجرای اصولی و علمی و نظارت دقیقِ تعداد قابل توجهی از پروژه‌های مسکونی، تجاری، اداری، اقامتی و تفریحی گام‌های ارزشمندی در صنعت ساختمان بردارد.
در نهایت این مجموعه‌ توانسته با بهره‌گیری از مدیران مجرب، مهندسان کارآزموده و پرسنل متعهد، در قالب گروهی پیشرو در معماری به‌روز، کارآمد و متناسب با ویژگی‌های بومی و اجتماعی، سازنده بناهایی در خور شأن شهر مشهد و ساکنان و بازدیدکنندگان آن باشد.
 
2- مهم‌ترین پروژه‌هایی که این شرکت تاکنون داشته، کدامند؟
پروژه‌های متعددی توسط این شرکت طراحی و انجام شده که طی آنها تعداد 678 واحد مسکونی، 512 واحد تجاری و بیش از 140 واحد اداری احداث و به بهره‌برداری رسیده است. مجتمع‌های مسکونی آرمیتاژ‌ هاشمیه، تجاری_اقامتی آرمیتاژ طبرسی، مسکونی رز آرمیتاژ و تجاری_اداری آرمیتاژ گلشن بخشی از پروژه‌های اجرا شده توسط شرکت توسعه سرمایه‌گذاری آرمیتــاژ به شمار می‌روند.
برج مسکونی 16 طبقه آرمیتاژ ‌هاشمیه در زمینـی به مساحت 1525 مترمربع و با زیربنایی بالغ بر11000مترمربع و دارای 16 سقف است که اسکلت آن در طبقات پایین به‌ صورت تمام بتنی با دیوار برشی و در طبقات فوقانی با سیستم قاب خمشی فولادی همراه با دیوار برشی اجرا شده است. این برج جزو اولین ساختمان‌هایی است که در شهر مشهد به صورت ترکیبی از سازه بتنی و فولادی جهت سبک‌سازی و جلوگیری از اتلاف زمان، به طراحی و اجرا رسید.
مجتمع تجاری اقامتی آرمیتاژ طبرسی نیز در زمینی به مساحت 2600 مترمربع و با زیربنای حدود 18000 متر در 13 طبقه و در مجاورت حرم مطهر امام رضا(ع)، توسط گروه شركت‌های پاریز احداث شد. طبقات این مجتمع مشتمل بر واحدهای تجاری، اقامتی، پاركینگ، مجموعه تفریحی و شهر بازی، فودكورت، سینمای 5 بعدی، كافی‌شاپ، سوپرماركت، بانک، فروشگاه‌های بزرگ و ‌... است.
برج مسکونی رُز آرمیتاژ هم یکی دیگر از بناهای شاخص این گروه محسوب می‌شود که در زمینی به مساحت 1615 مترمربع و در 17 سقف احداث شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
برج اداری تجاری آرمیتاژ گلشن به عنوان آخرین پروژه در دست احداث این مجموعه با 34 طبقه شامل 23 طبقه اداری، 6 طبقه تجاری، 2 طبقه رفاهی و 3 طبقه پارکینگ در 3 فاز تجاری، اداری و رفاهی طراحی شده که تاکنون فاز تجاری آن به ‌طور کامل مورد بهره‌برداری قرار گرفته و سایر بخش‌ها در درست احداث و آماده‌سازی‌های نهایی جهت بهره‌برداری می‌باشند.
 
 
3- با توجه به این‌که عمده سرمایه‌گذاری این شرکت در شهر مشهد صورت گرفته است بفرمایید چه هدفی را از سرمایه‌گذاری در این شهر دنبال می‌کنید؟
شهر مشهد به عنوان دومین کلانشهر مذهبی جهان در کنار فاکتور وسعت شهر، با جمعیت ساکن بالغ بر 3 میلیون نفر که سالانه از جمعیتی بالغ بر 24 میلیون گردشگر داخلی و خارجی نیز میزبانی می‌کند، در مقایسه با سایر کلانشهرهای ایران از جایگاه ویژه و قابل تأملی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است، گرچه نباید بومی بودن تیم مدیریت و شاکله اصلی تیم اجرایی را در این راستا نادیده گرفت.
 
4- بفرمایید مهم‌ترین تفاوت پروژه‌هایی که شرکت آرمیتاژ اجرا کرده است با دیگر پروژه‌هایی که در این شهر اجرایی می‌شوند، چیست؟
آرمیتاژ به عنوان یک گروه پیشرو در زمینه‌های مختلف عرصه ساخت‌و‌ساز همچون بلندمرتبه‌سازی، همواره در شرق کشور و شهر مشهد جزو نخستین و مطرح‌ترین مجموعه‌ها بوده است. در کنار پیشرو بودن در امر بلندمرتبه‌سازی، توجه ویژه به ارتقای «فرهنگ برج‌نشینی» به عنوان یک رسالت و مسئولیت، از دیگر ویژگی‌های این مجموعه محسوب می‌شود، چرا که تعریف ما از برج‌سازی تنها ساختن، فروختن و رها کردن پروژه نبوده و نیست.
پیش‌بینی کردن و در نظر گرفتن شرایط رفاهی هرچه بیشتر ساکنان و مالکان، ابداعات نوین در زمینه‌های مختلف معماری، سازه، تاسیسات برق و مکانیک، بهینه‌سازی و حتی خدمات، امتیازات ویژه‌ و منحصر‌به‌فردی را برای مجموعه آرمیتاژ به ارمغان آورد. بر همین اساس هم برج مسکونی آرمیتاژ ‌هاشمیه در سال 1389 موفق به کسب عنوان افتخارآمیز بنای برتر سال در شهر مشهد شد.
کسب چنین رتبه‌ای برای آرمیتاژ، مسئولیتی مضاعف را برایمان به دنبال داشت، چراکه باید پس از آن شرایط ساخت‌و‌ساز را مدام به‌روز نگه می‌داشتیم و کیفیت و کمیت را به صورت مداوم، بهبود می‌بخشیدیم که به لطف خدا تاکنون نیز به همین روال ادامه داشته است.
 
 
5- آیا در این شرکت اراده‌ای مبنی بر سرمایه‌گذاری در دیگر شهرهای کشور، وجود دارد‌؟
ما معتقدیم کشوری که پیشینه تاریخی آن بیانگر در اختیار داشتن سبک معماری منحصربه‌فرد و وجود بناهای عظیم و شگرف به لحاظ هنر معماری و ساخت‌و‌ساز است و به‌ویژه شهری که مجموعه مقدس حرم امام هشتم شیعیان جهان را در کنار شاهکارهای کم‌نظیری در ابنیه تاریخی در قلب خود دارد، باید در معماریِ به‌روز، کارآمد و متناسب با خصوصیات بومی و اجتماعی، پیشرو و پیش‌قدم باشد.
بر این اساس و همچنین با توجه به تجربه‌های موفق ساخت‌و‌ساز به عنوان یک گروه پیشرو در شهر مشهد، به طور قطع برنامه‌هایی نیز برای توسعه ساخت‌وساز فراتر از این شهر توسط تیم مدیریتی شرکت آرمیتاژ مورد طرح‌ریزی قرار گرفته است.
در همین راستا طی فاز نخست این برنامه پس از امکان‌سنجی‌های کارشناسانه و بررسی کشش و توان هر منطقه، توسعه ساخت‌و‌ساز در سایر شهرهای ایران و سپس در صورت مهیا شدن شرایط، حضور در دیگر کشورها مد نظر قرار دارد.
 
6- مهم‌ترین چالش پیش روی سرمایه‌گذاران برای ساخت‌و‌ساز در کشور چیست؟
حوزه ساخت‌و‌ساز از چالش‌برانگیزترین حوزه‌های کاری در کشور محسوب می‌شود، چرا که عوامل متعدد و متغیری در پیشرفت و اتمام یک پروژه‌ ساختمانی دخیل هستند و این عوامل در بخش مجتمع‌سازی و بلندمرتبه‌سازی بیش از هر حوزه دیگری تعیین کننده و اثرگذار هستند. اما در کنار تمامی اینها شاید مهم‌ترین چالش این بخش را باید نداشتن ضوابط و قوانین شفاف و مدون در تمام حوزه‌های ساخت‌وساز و همچنین عملکرد جزیره‌ای و مستقل ادارات مختلف و مرتبط با این حوزه دانست. 
این فرایند خود موجب ایجاد محدودیت‌ها و افزایش هزینه‌ها در بسیاری از زمینه‌ها می‌شود. همچنین تامین منابع مالی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ، یکی دیگر از چالش‌های عمده حوزه ساخت‌و‌ساز کشور به شمار می‌رود.
 
7- چرا مراکزخرید ایران به اندازه مراکزخرید خارج از کشور موفق و معتبر نیستند؟
اتفاقا مهم‌ترین نکته در پاسخ به این سوال از یک طرف همان مدون و شفاف نبودن قوانین و تغییرات به لحظه و آنی آنها و از طرف دیگر، محدودیت‌هایی در خصوص ورود و تجمیع برندهای خوب و مطرح جهانی در مجتمع‌های تجاری است که در ایران و بخصوص در شهرهایی مانند مشهد حکمفرما است.
همین مسئله سبب شده درصد بالایی از خریداران ایرانی برای تهیه برندهای شناسنامه‌دار و مطرح جهانی به‌ویژه در زمینه انواع محصولات حوزه پوشاک، آمار خرید از فروشگاه‌های خارج از کشور، به‌ویژه در کشورهایی نظیر ترکیه و امارات متحده عربی را بالا ببرند. 
 
8- برای آینده چه چشم‌اندازی دارید؟
ان‌شاالله با بهبود شرایط موجود و با توجه به اجرا و بهره‌برداری موفق پروژه‌های احداث شده توسط این شرکت تاکنون، توسعه مجتمع‌های تجاری چندمنظوره در کنار حضور فروشگاه‌های شناسنامه‌دار و یا برندهای خارجی معتبر را می‌توان به عنوان برنامه‌های اصلی شرکت در زمینه ساخت‌و‌ساز برشمرد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی