پژوهشی درباره فراغت در مراکزخرید
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ --- کد خبر ۱۱۸۵

پژوهشی درباره فراغت در مراکزخرید

 جذابیت فرا اقتصادی

مراکزخرید با عبور از تعاریف سنتی خودشان، از 2 دهه پیش صرفا مکانی برای خرید کردن نیستند. 
 با تعاریف امروزی، شما می‌توانید وارد یک مرکزخرید شود، خریدی نکنید، از امکانات تفریحی‌اش استفاده کنید و حتی بدون انجام هیچ کاری به استراحت بپردازید.

«مال»‌هایی برای استراحت
 برای اولین بار ایده ایجاد استراحتگاه و اماکن تفریحی در مرکزخرید لس‌آنجلس ایجاد و عملی شد، اما در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به بهترین نحو مورد استفاده قرار گرفت. از آنجایی که تحقیقات نشان داده ایجاد اماکن تفریحی درمراکزخرید بیش از 30 درصد میزان بازدیدکنندگان را افزایش می‌دهد، لزوم ایجاد چنین امکاناتی بیش از پیش حس می‌شود. بر همین اساس اماکن تفریحی هر 25 مرکزخرید برتر دنیا در زمینه سوددهی، به طور میانگین 25 دقیقه از زمان هر یک از مشتریان را به خودشان اختصاص می‌دهند.

قدرت برتر دوبی‌مال 
بر اساس تحقیقات موسسه جهانی مراکزخرید، دوبی‌مال با اختصاص 14 درصد از فضای خودش به تفریحات و وسایل بازی، بیش از همه مراکزخرید در دنیا امکان استراحت حین خرید را برای بازدیدکنندگان به وجود می‌آورد. به عنوان مثال بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین مرکزخرید دنیا در دوبی و در نزدیکی برج 829 متری خلیفه، در زمینی به مساحت 11 هکتار، معادل 350 هزار مترمربع احداث شده است. این مرکزخرید دارای 1200 فروشگاه، هتلی با ظرفیت 250 اتاق لوکس، 120 رستوران، 22 سینما، آکواریوم، پیست اسکیت‌سواری، فضای پارکینگ با گنجایش 14هزار خودرو و دیدنی‌های بی‌شمار و امکانات جالب توجه دیگر است. همچنین دوبی‌مال برنده جوایز متعددی در زمینه توسعه فروشگاه‌های خرده‌فروشی و طراحی فضای داخلی است و همه این دلایل برای انجام کار دومنظوره‌ای به نام‌ خرید و تفریح کافی به نظر می‌رسد! دوبی‌مال هر هفته میزبان 750 هزار  بازدیدکننده است. بزرگ‌ترین آکواریوم و فروشگاه شکلات هم در این مرکز تفریحی قرار دارد!

 سایر قدرتمندان 
پس از دوبی‌مال، ریاض‌مال در عربستان با در نظر گرفتن 7 درصد مساحتش به بازی و تفریح، یک مکان استثنایی برای تفریح و خرید محسوب می‌شود. جده با 7 و ابوظبی با 2 درصد در مقابل مرکزخرید قاهره در مصر که فضایی 14 درصدی را به شهربازی و تفریح اختصاص داده، حرف زیادی برای گفتن ندارند.

مقیاس جهانی 
 شاید در هیچ مرکزخریدی به اندازه «گرندکانال» در لاس‌وگاس آمریکا برای مشتریان تفریح در نظر نگرفته نشده باشد؛ این مرکز در واقع بخشی از یک هتل است. مجموعه فروشگاه‌های گرندکانال در مرکزخریدی به مساحت 46هزار مترمربع در داخل هتل ونشین واقع در لاس‌وگاس مرکز ایالت نوادا ساخته شده است.
 این مرکزخرید همزمان با هتل ونشین در سال 1999 افتتاح شد و دارای 91 واحد تجاری، مکان غذاخوری، مکان تفریحی و کانال‌های آب داخلی است که مردم از طریق آنها و به وسیله قایق می‌توانند به اطراف مرکزخرید بروند. اجراهای زنده روزانه در سراسر مرکزخرید وجود دارد. تا سال 2008  مرکز مجموعه گرندکانال حدود 20 میلیون نفر بازدیدکننده داشت و این تعداد، جزو بالاترین تعداد بازدیدکننده در کشور آمریکا به شمار می‌‌رفت. البته با تمهیدات در نظر گرفته شده و یک بار بازسازی گرندکانال در سال 2009، هم‌اکنون نیز شاهد ثبت رکورد بیشترین بازدید از این مکان جذاب هستیم. گرندکانال علاوه بر این‌که با تمهیداتی مانند حراج و فروش گسترده مشتریان تجاری را جذب کرده، نیروی بالقوه و علاقه‌مند به خرید ضمن تفریح را هم با امکاناتی رویایی جذب خودش کرده و از این نظر جایگاهی منحصر به فرد دارد؛ جایگاهی شاید تسخیرناپذیر.

سرمایه‌گذاری جنبی
 وقتی درباره نقش مهم تفریحات در مراکزخرید صحبت می‌شود، بدون تردید منظور میزان سرمایه‌گذاری جنبی در این‌گونه اماکن تجاری است. در حال حاضر بیش از 35 درصد بودجه مراکزخرید معتبر دنیا صرف مسایل جنبی و تفریحات می‌شود، زیرا هر کارفرمایی می‌داند مراکزخرید بدون جاذبه بصری و جایگاه‌هایی برای تفریح و لذت، چیزی غیر از محیط‌های تجاری دلگیر نیستند و برای به دست آوردن تعداد بیشتری از مشتریان، غیر از افزودن بر جاذبه‌های محیطی اطراف مراکزخرید، راه دیگری وجود ندارد!
منبع: ritail people magazine

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی