هند، قطب آینده خرده‌فروشی و مراکزخرید
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۲۰ --- کد خبر ۱۱۸۸

"هفتاد و دو ملت" و هزاران هزار رویای روشن

کشور ملقب به "هفتاد و دو ملت" نه فقط در اقتصاد و تجارت، بلکه در زمینه مراکزخرید و مال‌ها هم قطب آینده دنیای ما است.
 شاید طرح این ادعا در نگاه اول عجیب به نظر برسد، اما وقتی به آمار و مستندات رجوع می‌کنیم، قدرت هند را درمی‌یابیم. در نیمه اول سال 2016، 5/1 میلیون مترمربع به ساخت و گسترش مراکزخرید و مال‌ها در هند اختصاص داده شده، یعنی رشد 150 درصدی نسبت به بازه زمانی مشابه سال 2015. بیشتر فعالیت‌ها در زمینه مراکزخرید در دهلی نو و شهرهایی مانند بنگال و پونه شکل گرفته است. شتاب این روند به عجله سرمایه‌گذاران برای تجهیز و برپایی مراکز بستگی دارد. به هرحال هند پس از یک دوره سیاه اقتصادی به ثبات رسیده و برای سرمایه‌گذاران مایل به برداشت سود در کوتاه‌مدت، بهشتی به معنای واقعی است، به همین دلیل مدیران عامل مراکزخرید علاقه زیادی به سرمایه‌گذاری در هند و نقاط مختلف این کشور دارند. در حال حاضر نیز 5 برند بزرگ فعال در زمینه املاک و ساخت و توسعه مراکزخرید در دومین کشور پرجمعیت دنیا شعبه دارند.
 
رشد مدام
 
در چنین شرایطی بازگشایی پی‌درپی مراکزخرید در هند، فرصت مغتنمی را در اختیار برندها قرار داده تا محصولات خودشان را در شعب مختلف مراکزخرید رنگارنگ هند به فروش برسانند. از ابتدای سال 2015 تا به حال 37 مرکزخرید در هند افتتاح شده و بیش از 20 مرکزخرید با تعمیرات اساسی، نونوار شدن را تجربه کرده‌اند. پیامد این اتفاق، ابراز تمایل 15 برند جهانی برای راه‌اندازی اولین شعبه خودشان در سراسر هند بود، به گونه‌ای که از این تعداد، 11 برند ایده خودشان را عملی کردند و در هند به سرمایه‌گذاری مشغول شدند.
 
منطقه امن تجاری

در این شرایط هند یک منطقه امن تجاری به حساب می‌آید؛ با کمترین میزان مالیات و گرفتاری‌های اداری. برخلاف برخی کشورهای اروپایی مانند اسپانیا که مالیات بر درآمد گزافی دارند، در هند برای سرمایه‌گذاری کمترین میزان دغدغه وجود دارد و یک بهره‌بردار نه تنها با مشکل مالیاتی آنچنانی مواجه نیست، بلکه تسهیلاتی ابتدایی مانند وام کم‌بهره بلندمدت هم دریافت می‌کند.
 بزرگ‌ترین افتتاحیه 
در نیمه اول سال 2016، 500 هزار مترمربع صرف بزرگ‌ترین مرکزخرید افتتاح شده در سال 2017 یعنی مرکزخرید «پونه» شد. اختصاص این میزان متراژ برای یک مرکزخرید در هند طی 15 سال اخیر بی‌سابقه بوده و نشان از اهمیت مقوله خرید و مراکزخرید در هند دارد. 5 مرکزخرید دیگر با حداقل 200 هزار مترمربع وسعت، تجهیز یا بهره‌برداری شده‌اند که از میان آنها می‌توان به مراکزخرید باشکوه دهلی و کلکته اشاره کرد.
 
پروژه‌های آینده
 با توجه به روند پرشتاب فعلی بعید نیست در آینده نزدیک، هند به مأمن بزرگ‌ترین مراکزخرید دنیا تبدیل شود؛ نشان به آن نشان که در حال حاضر پروژه «تاج‌محل‌مال» به عنوان یکی از 3 مرکزخرید بزرگ دنیا کلید خورده است. گفته شده 500 میلیون یورو بودجه اولیه برای این پروژه عظیم در نظر گرفته شده و البته در مراحل بعدی قطعا هزینه‌های بیشتری هم در پی خواهد داشت. از همین ابتدای پروژه، ثروتمندان بزرگ هند در صف خرید سهام مرکزخرید فاخر آینده هند قرار گرفته‌اند. علاوه بر مرکزخرید در نظر گرفته شده در تاج‌محل، 3 پروژه ساخت مرکزخرید هم در بنگال و دهلی‌نو کلید خورده و فضایی به وسعت 200 هزار متر به هریک از این 3 پروژه اختصاص یافته است. از طرفی نهادینه شدن فرهنگ فروش آنلاین در هند که از فروشگاه زارار در کلکته شروع شد، می‌تواند به طور کلی به بازتعریفی از مقوله خرید و مراکزخرید در این کشور آسیایی بینجامد. در هند، خرید یکی از اولویت‌های روزانه مردم است، بنابراین جهت‌دهی مثبت به این علاقه از طریق اقدامات انجام شده یک دهه اخیر، آینده درخشان هند در زمینه خرده‌فروشی را تا حدود زیادی تضمین کرده، اما برای رسیدن به قله، این کشور و تصمیم‌‌گیرندگانش در عرصه مراکزخرید هنوز در اول راه قرار دارند؛ راهی که شاید مانند مسیر قبلی الزاما هموار نباشد!

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی