عدم وجود قانون کپی‌رایت مهم‌ترین معضل طراحان لباس ایرانی
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۰۶ --- کد خبر ۱۲۰۱

عدم وجود قانون کپی‌رایت مهم‌ترین معضل طراحان لباس ایرانی
 

از دیداری‌ترین و در عین حال زنده‌ترین نمونه‌های حیات فرهنگی یک جامعه پوشاک و نوع لباس مردم آن جامعه است.
تاریخ پوشاک ایران به دلیل گستردگی در طرح و نوع رنگ، بسیار زیبا بوده و گویای هنر ایرانیان است.
با توجه به لزوم ارتقای سطح کیفی و کمی‌ طراحی و تولید لباس در کشور، حضور نیروهای فعال کارشناس و کارآمد در این حوزه بسیار مغتنم است و باید از آن بهره جست.
در این حوزه هنری طراحان بسیاری داریم که تعداد اندکی از آنها پله‌های موفقیت را طی می‌کنند. در این شماره به سراغ خانم سارا حمیدی یکی از طراحان بنام ایرانی رفتیم و با او در خصوص نوع فعالیتش به گفت‌وگو نشستیم.

لطفا یک بیوگرافی از خود ارائه دهید و در خصوص برند خود توضیحاتی ارائه بفرمایید.
سارا حمیدی هستم، 35 ساله و متولد تهران. کارشناسی ارشد نقاشی دارم و حدود 5 سال است که به طور حرفه‌ای کار طراحی و تولید مانتو را شروع کردم. 

چه شد که به فکر طراحی مانتو افتادید و در طرح‌هایتان چقدر هنر و فرهنگ ایرانی را مورد توجه قرار می‌دهید؟
من یک هنرمند هستم و این خیلی طبیعی است که لباس و مانتو طراحی کنم و از خیلی سال قبل این‌ کار را برای خودم انجام می‌دادم، اما حدود 5 سال است که برایم به یک حرفه تبدیل شده است. در مورد استفاده از طرح‌های ایرانی نیز به هرحال من ایرانی هستم و در همین فرهنگ و کشور بزرگ شده‌ام و زندگی کرده‌ام، بنابراین خواه ناخواه در همه آثارم تاثیرپذیری ازتاریخ و فرهنگ ایرانی وجود دارد، اما موضوع این است که اگر بخواهم از نقوش و طرح‌های ایرانی در طراحی‌ها استفاده کنم این نمادها در روح و بافت آن طرح نمایان خواهد شد و هرگز به شکل مستقیم و ظاهری از این نقوش استفاده نمی‌کنم، زیرا معتقدم کاری سطحی و خالی از هویت می‌شود.

در حال حاضر چند سال است که در این حرفه فعالیت دارید؟
از زمانی که به یاد دارم به شکلی مشغول انجام کار هنری بودم و حدود 10سال است که به شکل یک بیزینس در زمینه‌های مختلف کار کرده‌ام و اولین کار خود را در 25 سالگی راه‌اندازی کردم، اما در زمینه طراحی و تولید مانتو 5 سال است که به طور حرفه‌ای کار می‌کنم.
 
وجه تمایز برند شما با برندهای دیگر فعال در این حوزه در چه مواردی است‌؟
در مورد این سوال من فکرمی‌کنم چیزی نیست که بتوانم خودم پاسخ بدهم و مخاطبان ما بهتر می‌توانند قضاوت کنند. فقط می‌توان گفت اثر هر هنرمندی با هنرمند دیگر متمایز است، زیرا هنر از وجود و روح هنرمند زاده می‌شود و در نتیجه کاملا شخصی و متمایز از دیگران است. 

چه نوآوری‌هایی در کسب‌و‌کارتان داشته‌اید؟
اصولا خلق هر اثر هنری می‌تواند نو محسوب شود، در مورد طراحی لباس هم همین‌طور است. اگر نوآوری و خلاقیت در کارتان نباشد، مخاطب نخواهید داشت، در نتیجه همیشه باید حرفی برای گفتن داشته باشید. زمانی که من آغاز به کار کردم، مدتی گذشت تا مخاطبان خود را پیدا کنم، نیازشان را بشناسم و متناسب با نیاز آنها طراحی کنم. یکی از اقداماتم استفاده از طرح‌های خاص  و استفاده از رنگ‌های جذاب در بافت و پارچه بود و دیگر این‌که همیشه خیلی دوست داشتم کارهایی که به شکل تکی برای اشخاص طراحی می‌شوند و به دلیل طراحی و دوخت شخصی قیمت تمام شده بالایی دارند را به شکل سری‌دوزی عرضه کنیم که مشتریان ما بتوانند با پرداخت مبلغ کمتری آنها را خریداری کنند. 
موضوع طراحی لباس در ایران موضوعی جدید است و هنوز به شکل حرفه‌ای به آن پرداخته نشده است، اما چند سالی است تحولات خوبی از طریق هنرمندان و طراحان در این زمینه به وجود آمده است. به نظر بنده، سیر تحولی در پیش است و هر روز شاهد نوآوری‌های جدید در این حوزه هستیم. 

در شروع کار چند نفر با شما همکاری می‌کردند و در حال حاضر چه تعداد نیرو دارید؟ 
در ابتدا حدود 10 تا 15 نفر در کارگاه مشغول کار بودند، اما در حال حاضر به خاطر گسترده‌تر شدن سطح فعالیت و تولید حدود 40 تا 50 نفر در فروشگاه و کارگاه مشغول فعالیت هستند که این تعداد با اضافه شدن شعب بیشتر هم می‌شود. 

آیا به نظر خودتان نیز فرد موفقی هستید‌؟ رمز موفقیتتان در چه مواردی است؟
به نظر بنده موفقیت یک امر نسبی است و نمی‌توان گفت چه کسی موفق است یا نیست. در مورد خودم می‌توانم بگویم احساس می‌کنم با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که داشته‌ام، عمل کرده‌ام و با توجه به زمان و مسیری که طی کرده‌ام فکر می‌کنم به اهدافی که داشته‌ام یا رسیده‌ام یا به آنها نزدیک شده‌ام و فردی موفق بوده‌ام. وقتی به هدفی که تعیین شده می‌رسم هدف جدیدی را تعریف می‌کنم و سعی می‌کنم برای آن تلاش کنم. 

آیا نیاز به موفقیت، شما را به سمت این کار سوق داده است؟ در کل چه عواملی باعث شده به این کار جذب شوید؟
نیاز به تولید است که هنرمند را هدایت می‌کند، یعنی یک هنرمند همیشه در حال خلق و تولید اثر هنری است. به طور کلی نیاز به تولید است که یک هنرمند همیشه با آن درگیر است، نه موفقیت، اما اصولا زمانی که در کاری استمرار داشته باشیم بدون تردید موفقیت هم به همراه خواهد داشت. 

مهم‌ترین چالش‌های و مشکلات در حوزه کاری شما چیست؟
مهم‌ترین مشکل و چالشی که به نظرم هر هنرمندی بخصوص در زمینه مد و لباس در حال حاضر در ایران با آن مواجه است عدم رعایت مسئله کپی‌رایت است و فکرکنم این مشکل همه‌ طراحان لباس در ایران است. در واقع تولیدی‌هایی در ایران وجود دارند که کارها را در تیراژ خیلی زیاد تولید می‌کنند، اما خودشان ایده و طرحی ندارند و فقط به دنبال کارهای جدید و پرفروش دیگران هستند. متاسفانه فروشگاه‌ها نیز به راحتی آمار اجناس پرفروش را در اختیار این تولیدکنندگان قرار می‌دهند که این کار 2 ضرر دارد؛ اولا آن مدل در تیراژ خیلی زیاد تولید می‌شود و کار به نحوی از حالت خاص بودن خارج می‌شود و دوما برای کسانی مانند من که صدها طرح و ایده داریم، اما چند تایی بیشتر از طرف مخاطب مورد استقبال قرار می‌گیرد از حالت شخصی در می‌آید و این نشان‌دهنده خلع قانونی در این حوزه است. البته بنیاد مد و لباس این آثار را به نام طراح ثبت می‌کند، اما عملا روند کاری قابل پیگیری نیست.

 

چه پیشنهادهایی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین مطرح شوند، دارید؟
پیشنهادم برای افراد تازه‌کار این است که اولا از هر فرصتی برای یادگیری هنر در هر زمینه‌ای استفاده کنند و این‌که تلاش و استمرار در کار باعث پیشرفتشان خواهد شد. دوم این‌که بدانند رسیدن به جایگاه‌های بالاتر هرگز یک‌روزه اتفاق نمی‌افتد و باید مسیر سخت و طولانی را طی کنند. به نظر من در کنار تلاش، انگیزه و استعداد هم خیلی مهم است؛ اگر فرد با استعداد و پرتلاشی هستند قطعا باید از تجربیات کسانی که مدتی است در این مسیر حرکت می‌کنند استفاده کنند و حتی در کارگاه‌های آنها تجربه کسب کنند. نگاه مالی به شغل، ضامن موفقیت نیست، بلکه عشق به کار است که باعث پیشرفت می‌شود.

در چه مراکزی خرید حضور دارید و چگونه می‌توانند محصولات شما را تهیه کنند؟ 
در حال حاضر شعبه شماره یک ما در مرکزخرید پالادیوم، طبقه اول، واحد ۱۲۰ و شعبه شماره ۲ در بلوار اندرزگو، مرکزخرید سانا‌سنتر، طبقه اول می‌باشد. همچنین مشتریان عزیز می‌توانند از سراسر ایران از طریق کانال تلگرام یا اینستاگرام ما محصولات را به صورت آنلاین و غیرحضوری خریداری نمایند.

لطفا حدود قیمت محصولات خود را بگویید و مخاطبان شما چه رده سنی را تشکیل می‌دهند؟
قیمت محصولات بستگی به فصل دارد، اما اکثرا در محدوده ۱۸۰ تا ۴۰۰ هزار تومان می‌باشد. اکثر خانم‌هایی که کارهای خاص می‌پسندند در هر رده سنی محصولات ما را دوست دارند، اما مشتریان ما اکثرا خانم‌های جوان هستند.

برنامه‌های شما برای آینده برند خود چیست؟ 
توسعه تولید و گسترش بازار فروش و این‌که امیدواریم ان‌شاالله به زودی کارخانه صنعتی تولید مانتو خود را داشته باشیم و سطح کار تولیدمان را از مقطع کارگاهی به کارخانه ارتقا بدهیم و در شهرهای بزرگ ایران حداقل یک نماینده فروش داشته باشیم، همچنین در نظر داریم خط تولید محصولاتمان را نیز افزایش دهیم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی