مدنو، تن‌پوشی جذاب برای خانه‌های مدرن
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۱ --- کد خبر ۱۲۰۷

مدنو، تن‌پوشی جذاب برای خانه‌های مدرن
 
بازار ایران امروز تشنه برندهای جذاب و مدرنی است که متناسب با سبک زندگی مدرن باشند، بنابراین برندهای خارجی بسیاری از این نیاز بازار ایران به نفع خود سود برده‌اند. 
حال تصور کنید چقدر برایمان شیرین خواهد بود که یک برند ایرانی نویدبخش مدرنیته برای ایران باشد و چقدر خوشحال‌تر خواهیم شد اگر بفهمیم خالق این برند مدرن یک ایرانی متولد خارج از کشور است که به عشق وطن پدری به ایران آمده و برای مردم کشورش کارآفرینی کرده است!
صحبت از برند مدنو، تولیدکننده فرش‌های مدرن کار دست است و خالق آن دکتر مهدی فرهادیان است. مهدی فرهادیان 45 ساله، متولد آلمان و دارای فوق لیسانس مدیریت شرکت M.B.A. از آمریکا و همچنین دکترای اقتصاد از آلمان است‌‌. وی پایان‌نامه دکترای خود را با موضوع تاریخچه سیاست بازسازی اقتصاد ایران در دوران پس از جنگ نوشته است. همچنین وی آشنا به 5 زبان زنده دنیاست که همین آشنایی سبب پیشرفت روزافزون برند مدنو شده است.
فرهادیان از سال 1383 با برند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مدنو در حوزه فرش‌های مدرن تحولات بسیاری  در کشور ایجاد کرده است. با وی در خصوص برند مدنو به گفت‌‌وگو نشستیم که مشروح آن را درادامه می‌خوانید.
 
1- لطفا بفرمایید چطور شد برند مدنو متولد شد و پیش از آن چه فعالیت‌هایی داشتید؟
پدر و مادر من 55 سال پیش به آلمان مهاجرت کردند و در آنجا زندگی می‌کنند. من نیز در همین کشور متولد شدم. پدر من یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین تاجرهای فرش در ‌هامبورگ است و این شهر مرکز جهانی خرید‌، فروش، صادرات و واردات این کالا است.
با این‌که به لحاظ تمکن مالی در وضعیت خوبی به ‌سر می‌بردیم، اما من از سن 18 سالگی همزمان با تحصیل، در کنار  پدر مشغول به کار شدم و در همان زمان هم به دنبال نوآوری بودم، در نتیجه از یک زمانی به بعد تصمیم گرفتم مستقل کار کنم و به دلیل علاقه قلبی که به ایران داشتم، با وجود مخالفت والدین با دست خالی کارم را در ایران شروع کردم. در ابتدا به صورت چمدانی کالاهای دکوری وارد می‌کردم و به فروش می‌رساندم‌. در میان این کالاها چند تخته فرش مدرن نیز با خود می‌آوردم که بلافاصله فروش می‌رفت، بنابراین به این نتیجه رسیدم که بازار ایران تشنه فرش‌های مدرن است و جای این کالا در ایران خالی است. برند مدنو در سال 1383 در زمینه تولید فرش مدرن در ایران آغاز به ‌کار کرد و به قدری موفق عمل کرد که ظرف یک سال‌ونیم به 5 شعبه رسید.
 
2- به نظر حضرتعالی علت این موفقیت چه بود؟
فکر می‌کنم شناسایی نیاز بازار مهم‌ترین علت موفقیت برند مدنو است. از یک دوره‌ای به بعد درهای مملکت به روی واردات باز شد، البته فقط واردات کالا مد نظرم نیست؛ واردات فرهنگ و سبک زندگی هم شامل آنها می‌شود. در نتیجه جوانان ما به سبک زندگی مدرن گرایش پیدا کردند و فرش‌های مدرن یکی از ابزارهای زندگی مدرن است. درست است که فرش‌های سنتی بسیار باکیفیت هستند، اما قیمت گران آنها سبب می‌شود 30 یا 40 سال از آنها استفاده کنیم، در صورتی که سیاست برندینگ ما الگو گرفته شده از برند زارا است؛ برند زارا برند خیلی باکیفیت و گرانی نیست، اما مدام به‌روز می‌شود و تمرکز بیشتر روی طراحی است نه کیفیت، بنابراین برند مدنو نیز آخرین مد را در حوزه محصولی که تولید می‌کند دارد و اعتبار و موفقیت آن به علت همین به‌روز بودن است.
 
 
3- در طراحی‌هایتان چه دغدغه‌هایی دارید و آیا استفاده از نمادهای ایرانی نیز جزو دغدغه‌هایتان است یا خیر؟
مهم‌ترین دغدغه من در طراحی‌ فرش‌ها همگام بودن آنها با جدیدترین مدهای جهان است، یعنی به مشتریان این اطمینان را می‌دهم که فرش‌های مدنو مطابق با آخرین مدهای جهان است، اما در خصوص طرح‌های فرش اصلا به سراغ طرح‌های فرش‌های ایرانی نمی‌روم، زیرا معتقدم مردم اگر فرش ایرانی بخواهند به وفور در کشور موجود است. فرش مدرن برای سبک زندگی غربی است و ما المان‌های کلاسیک را به صورت سورئال در فرش‌ها کار می‌کنیم.
برند ما ایرانی است و من افتخار می‌کنم که ایرانی هستم و جزو معدود ایرانیان متولد خارج از کشور هستم که در کشورم کارآفرینی کرده‌ام. اما در خصوص سبک فرش‌ها، کاملا جدا از طرح‌های ایرانی کار می‌کنم، نمی‌گویم دغدغه طرح‌های ایرانی را ندارم، اما تصمیماتم در این زمینه با برند مدنو نخواهد بود.
 
4- اگر امکان دارد در خصوص تصمیمات آتی خودتان برای ما بگویید.
به عنوان یکی از  جدیدترین تحولات در زمینه فرش مدنو می‌توانم فرشی به نام وینتیج ((vintage را به شما معرفی کنم که فرش‌های کهنه و ساییده شده ایرانی را به صورت مدرن با هم ترکیب می‌کنند، روی آنها رنگ جدید می‌ریزند و به بازار عرضه می‌کنند‌. در تمام این طرح‌ها اصالت ایرانی جریان دارد، اما به سبک مدرن عرضه می‌شود. در همین زمینه من نیز تولید این فرش‌ها را در ایران شروع کرده‌ام و به ‌زودی از کلکسیون مهدی فرهادیان رونمایی خواهد شد و طرح‌های این فرش‌ها به نظر خودم آیینه تمام نمای شخصیتم است.
 
5- در خصوص تولید این فرش‌ها برای ما توضیح دهید و بفرمایید چرا این فرش‌ها را در هند و چین تولید می‌کنید؟
این‌که فرش‌ها را در هند تولید می‌کنیم برای این است که تمام فرش‌های ما هنر دست است و در ایران امکان تکرار کارهای دستی وجود ندارد، در حالی که در هند ما این مشکل را نداریم. ما سفارش خود را در حوزه طراحی و تولید ثبت می‌کنیم و در هند و چین تولید می‌کنیم، البته در حال حاضر در ایران نیز تولید می‌کنیم.
 
6- در حال حاضر برند مدنو چند شعبه دارد؟
ّرند مدنو در حال حاضر 5 شعبه. بلوار اندرزگو، سهروردی (خیابان پالیزی)، پاسداران، مرکزخرید میلاد نور و بازار مبل ایران (3)
 
 
7- استراتژی‌های مدنو برای جذب مشتری و تبلیغات چیست؟
در حوزه تبلیغات باید بگویم ما تبلیغاتمان قابل توجه نیست. ما استراتژی شرکت زارا را دنبال کرده‌ایم؛ زارا هیچ تیزر تلویزیونی ندارد، اما بهترین لوکیشن‌ها را برای ارائه کالا انتخاب می‌کند که این امر بخشی از تبلیغات را شامل می‌شود. مدنو نیز به لحاظ شعب بهترین لوکیشن‌ها را در اختیار دارد و ترجیح داده‌ایم به جای تبلیغات هزینه‌بر در مجلات و بیلبوردها از حضور 13 ساله خود در لوکیشن‌های جذاب پایتخت استفاده کرده و از مشتریان خود به عنوان یک رسانه استفاده کنیم و به این اعتقاد داریم که در حوزه تبلیغات، هر مشتری یک رسانه است.
به منظور رفاه حال مشتریان‌، ما اولین برند در کشور هستیم که پرو رایگان در منزل داریم؛ به این صورت که مشتری به همکاران ما مراجعه می‌کند 6 یا 7 مدل فرش متناسب با دکوراسیون منزل خود انتخاب می‌کند، همکاران ما به صورت رایگان و بدون هرگونه تعهد خریدی فرش‌ها را در منزل مشتری امتحان می‌کنند و مشتری می‌تواند بهترین انتخاب را داشته باشد. ما می‌دانیم انتخاب در فروشگاه برای مشتریان سخت است، زیرا آنها نمی‌توانند منزل خود را با فرش‌های متنوع و گوناگون تصویرسازی کنند، بنابراین با پرو رایگان در منزل این امکان را به مشتری می‌دهیم که به صورت ملموس و واقعی با انتخاب‌های خود مواجه شود.
این کار برای ما نیز مفید است، زیرا محیط‌ خانه‌ها را می‌بینیم و سلیقه مشتریان در تولیدات بعدی ما موثر خواهد بود.
به ‌زودی فروش اینترنتی را نیز به مجموعه فروشگاه‌های خود اضافه خواهیم کرد.
 
8- مشتریان شما چه قشری از افراد جامعه هستند؟
به لحاظ شخصیتی مشتریان ما کسانی هستند که به فرش به عنوان کالای سرمایه‌ای نگاه نمی‌کنند و برایشان فرش نمادی برای تزیین خانه است، بنابراین به دنبال کیفیت نیستند و برایشان طراحی مهم است. این افراد معمولا جوان و تحصیلکرده هستند و علاقه‌مند به سبک زندگی مدرن.
فرش‌های ما خیلی گران نیستند و افراد متوسط رو به بالای جامعه به لحاظ درآمدی، می‌توانند مشتری ما باشند. 
 
9- مهم‌ترین مزیت رقابتی مدنو چیست؟
مدنو تنها برند فرش مدرن در ایران است که تماما کار دست است. ارزش این برند علاوه بر کار دست بودنش به طراحی‌های به‌روز و تنوع مدل‌ها است. فرش‌های ماشینی مدرن 10 یا 20 مدل فرش با تیراژ بالا دارند‌، اما مدنو 7000 مدل فرش دارد و از هر کدام 3 یا 4تخته و این باعث می‌شود یک برند خاص و بوتیکی باشد با یک پرستیژ بالاتر.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی