تحول در عصر دیجیتال
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ --- کد خبر ۱۲۰۸

تحول در عصر دیجیتال

پوریا نجف‌آبادی 

تحول دیجیتالی برای افراد مختلف معانی متفاوتی‌ دارد‌. از آنجایی که من برای تغییر الگو‌های فکری تلاش فراوانی‌ کرده‌ام، به این تفاوت نقطه نظر‌ها و فیلتر‌های شخصی‌ که به مفاهیمی مانند تحول و دیجیتال وصل می‌شوند بسیار حساس هستم‌. به نظر بنده، دیجیتال  مفهوم بسیار باریک‌بینانه‌ای است‌، در حالی که در بعضی‌ از سازمان‌ها‌، پیاده‌سازی سیستم مدیریت طراحی منابع را نوعی تحول می‌دانند.

پس آیا تحول دیجیتالی به معنی استفاده جزئی از تکنولوژی دیجیتال برای بهبود بخشیدن به قسمتی‌ از سازمان ما است یا به معنی یک تغییر زیربنایی و تحول کلی‌ و سازمانی برای جهش به دوره جدیدی است‌؟  
 در واقع زمانی که از تحول دیجیتال صحبت می‌کنیم، منظور تغییر شکل ماهوی و کلی از یک حالت به حالتی دیگر است.
بیایید آن را همان طور که نوشته می‌شود با واژه تحول معنی‌کنیم. در واقع تحول‌ به معنی تغییر از یک طبیعت، عنصر‌، فرم و یا حالت به حالتی دیگر است.

 البته باید بگویم سرعت این تغییرات، ماهیت ساختارهای دوره صنعتی‌ ما‌، نهادها و پارادایم‌های مدیریتی را بسیار آشکارتر کرده است. 
بنابراین‌ این تحول را می‌توان در مفهوم تغییر ساختار‌، فرم و ماهیت گذشته صنعتی ما به آینده دیجیتال به کار برد. البته در این بین واژه دیجیتال پایه‌ای است؛ پای بنایی که شکل آینده ما بر آن اساس پایه نهاده شده است. در نتیجه می‌توان تحول دیجیتال را به این شکل تعریف کرد:"تغییر در ماهیت‌، طبیعت یا فرم گذشته صنعتی ما به حالتی در آینده که به ما امکان پیشرفت در دنیای رو به رشد دیجیتال را می‌دهد."  
این تغییر و تحول دیجیتالی به دلیل زیربنایی بودنش، جسارت‌، بصیرت و تغییر در ساختار ذهنی‌ را می‌طلبد و فقط به منزله کشیدن یک لایه دیجیتال بر روی ساختار فرسوده و غیرکاربردی موجود نیست. این تغییر باید در یک سطح وسیع اجتمایی‌ باشد و نه فقط در یک ساختار کاری. از دیدگاه تجاری، تنش‌هایی که سازمان‌ها با آنها روبه‌رو هستند، امروز به یک چالش بزرگ تبدیل شده است و حل این چالش‌ها، دنیای دیجیتال را جذاب خواهد کرد و آینده‌اش را می‌سازد.

 

این تصویر به تنش بین هسته (کسب‌وکار سنتی) و بازاری که ویترین کسب‌وکار ما است، اشاره می‌کند. مجموعه ویژگی‌ها در این بخش‌ از سازمان ما بسیار متفاوت است. در ذهن بنده، ارتباط توانمند در این بین بسیار حیاتی است. در کتابی با عنوان دگردیسی دوگانه، نویسندگان تمرکز خود را روی قسمت تغییر چالش‌برانگیز هسته و به وجود آوردن همزمان یک موتور رشد نهاده‌اند. این چیزی است که آنها در مورد ارتباط توانمندی‌ها بیان می‌کنند: "این ارتباط در واقع میدان وسیع رقابتی است که در آن یک شرکت یا یک شخص می‌تواند با تکیه بر ارتباطات موثر، مزیت‌هایی را برای خود در مقابل سایرین به دست بیاورد و برتر نشان دهد. شرکت‌ها و گروه‌های اندکی توانایی ماندن و مبارزه موثر در این میدان بزرگ را دارند."


ماندن و رقابت در عصر دیجیتال نیازمند هماهنگی سازمانی در مورد اهداف استراتژیک، نتایج مورد انتظار و ابتکاراتی است که هر سازمانی می‌تواند در اختیار داشته باشد‌. این امر، سادگی، تمرکز و ظرفیت سازمانی را برای تغییر امروز و ساختن فردا می‌طلبد. تمرکز خستگی‌ناپذیر روی آینده رو به رشد، در عین حال نیاز به ریسک‌پذیری بالایی دارد.  
در کتاب دگردیسی دوگانه، نویسنده مثالی را عنوان می‌کند که به تعریف بنده بسیار نزدیک است: هولدینگ بین‌المللی «تاتا» در هند با درآمد جمعی بیش از 100 میلیارد دلار، هر 2 سال یک بار جشنی برای تجربیات نوآوری خود برگزار می‌کند و به بهترین ایده‌ها جایزه می‌دهد. یکی از محبوب‌ترین جوایز Dare-To-Try (جرأت عمل) نام دارد. این جایزه یک فرهنگ رو به رشد از ریسک‌پذیری و استقامت در شرکت‌های تاتا را نهادینه کرده و ایده‌های جدید و جسورانه‌ای را که به نتایج مطلوب دست نیافته را به رسمیت می‌شناسد و به آنها پاداش می‌دهد.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی