نگاهی به «رومااست»، مرکزخرید خاص ایتالیا
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۶ --- کد خبر ۱۲۱۱

نگاهی به «رومااست»، مرکزخرید خاص ایتالیا

قلب شهر بی‌دفاع
در ایتالیا، هر شهر به یک دلیل خاص مشهور است. به عنوان مثال میلان پایتخت مد است، تورین با صنعت و فیاتش شناخته می‌شود و فلورانس شهر هنر نام دارد، اما در بین تمامی مناطق، استان لاتزیو و شهر رم (ملقب به شهر بی‌دفاع در اثر سینمایی تاریخی روبرتو روسلینی) یک مورد ویژه محسوب می‌شود؛ نمونه‌ای در زمینه اقتصاد و تجارت. این شهر با مراکزخرید فاخرش یک نمونه خاص از تجارت به سبک رمی و ایتالیایی را تجربه می‌کند. اگر در بین تمامی مراکزخرید پایتخت ایتالیا به جست‌وجو بپردازید، متوجه ابهت و نام خاص «رومااست» می‌شوید.

نام تجاری بزرگ
 رومااست یکی از بهترین و بزرگ‌ترین مراکزخرید رم است که طرفداران زیادی در تورهای جهانگردی به مقصد ایتالیا دارد. این مرکزخرید 210 مغازه، 12 سالن سینما، 24 کافی‌شاپ و رستوران، سوپرمارکت و یک مک‌دونالد در خود دارد. در این مکان کلیه مایحتاج مانند پوشاک، زیورآلات، ساعت،کیف و کفش و … با برندهای مختلف را می‌یابید. علاوه بر این می‌توانید پس از خرید برای صرف غذا یا استراحت از رستوران یا کافی‌شاپ‌های بی‌نظیرش استفاده کنید. این مرکزخرید 2 طبقه یک پارکینگ بزرگ اختصاصی هم دارد. 

تاریخچه 
درباره زمان تاسیس رومااست اجماعی وجود ندارد و عده‌ای زمان تاسیس این مرکزخرید را سال 1947 و گروهی دیگر سال 1954 ذکر کرده‌اند. روما‌است در زمینی به مساحت 98 هزار هکتار بنا شده و بلنار بایتیگی را به عنوان مالکش می‌شناسند. سالانه 10 میلیون نفر از این مرکز دیدن می‌کنند که این آمار باعث شده مرکزخرید فاخر ایتالیا در زمره 10 مکان پربازدیده‌کننده و پنجمین مرکزتجاری مورد علاقه مردم شهر رم قرار بگیرد. بین سال‌های 2010 تا 2016  رومااست هموار در بین 3 منطقه پربازدید رم قرار داشت و از این نظر سود مالی سرشاری نصیب برد.

معماری متفاوت 
مرکزخرید رومااست علاوه بر تمامی مزایا یک معماری خاص هم دارد؛ تلفیقی از معماری مدرن و سبک سنتی خاص ایتالیایی. هرچقدر در و دیوار این مرکزخرید ما را به یاد معماری دوران رنسانس می‌اندازد، چینش فروشگاه‌های داخل، رنگ و بویی نوین دارد. سال 2010 بخشی از مرکزخرید نوسازی شد و به شکل امروزی درآمد.

نقاط عطف 
 در دهه 80 همزمان با جدی شدن تب خرید و مقوله مرکزخرید در رم، این شهر که تا آن زمان در زمینه مد و امور تجاری تا حدی نسبت به شهرهای شمالی ایتالیا مانند تورین و میلان احساس عقب‌ماندگی می‌کرد، خودش را با اصول مدرن مراکزخرید وفق داد و طولی نکشید که همزمان با نوسازی و تجهیز رومااست چند مرکزخرید دیگر هم افتتاح شدند و اکنون با گذشت بیش از 3 دهه از آن روزها، رم به لطف پیشگامی رومااست به یکی از شهرهای تجاری برتر ایتالیا و حتی اروپا تبدیل شده است. در هزاره جدید رومااست با ایجاد تحولاتی درونی مانند برگزاری همایش‌ها و ایجاد چند حراج سالانه خودش را به استانداردهای مراکزخرید برتر دنیا نزدیک و نزدیک‌تر کرد. در سال گذشته میلادی هم 3 حراج فصلی، بیشترین سود یک مرکز تجاری در ایتالیا را از آن این مرکزخرید کرد.

نگین شهر رم 
به طور کلی در شهر رم 8 مرکزخرید عمده وجود دارد که در بین آنها، رومااست به لحاظ مساحت در رده دوم و به لحاظ میزان بازدید سالانه و تعداد فروشگاه‌ها در رده سوم قرار دارد، اما توریست‌ها بیش از همه مراکزخرید رم به این مکان علاقه نشان می‌دهند و به همین دلیل رومااست اکنون ششمین منطقه تجاری درآمدزا از طریق توریست‌ها در کل ایتالیا به حساب می‌آید. از این مرکزخرید به عنوان یکی از برترین‌ها در اروپا نام برده می‌شود. طبق گفته روسای رومااست، قرار است طرح‌های جدیدی برای نونوار شدن مجموعه در نظر گرفته شود که در صورت تصویب، امکان انجام سومین بازسازی در مرکزخرید را به وجود می‌آورد. این طرح در صورت تصویب شدن در سال 2019 کلید می‌خورد، اما حتی اگر اجرایی نشود هم چیزی از عظمت رومااست کاسته نمی‌شود، زیرا این یادگاری بزرگ حتی کنار جاذبه‌های مانند کلوزیوم و نقاط دیدنی رم بیش از آنچه به نظر می‌آید، مورد توجه است.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی