گره گره طرح و نقش در فرش دستباف ایرانی
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۹/۱۳ --- کد خبر ۱۲۳۴

گره گره طرح و نقش در فرش دستباف ایرانی

سهیل بیگدلی پدیده نوظهور در عرصه فرش کرک و ابریشم قم است که توانسته جوایز متعددی در زمینه فرش برتر را از آن خود کند‌. وی یکی از جوان‌ترین اعضای تیم "تیمچه" است. تیمچه یکی از کامل‌ترین و برترین گروه‌ها از تیم فرش ابریشم ایران است. بیگدلی توانسته تحولی عجیب در فرش قم ایجاد کند که آن هم در زمینه بافت کرک و ابریشم است‌. اغلب تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف ایران این حرفه را از خانواده خود به ارث برده و ادامه داده‌اند، اما سهیل بیگدلى بر خلاف این سنت‌، در خانواده‌اى بزرگ شده که با تولید فرش دستباف آشنایی نداشته‌اند. با این حال ذوق هنرى و علاقه او به ترکیب رنگ‌ها و نقش‌ها در فرش‌هاى ایرانى باعث شد پا به عرصه هنر فرشبافى بگذارد و با استعداد و ذوق فراوان در استفاده از رنگ‌هاى غیرمعمول براى طرح‌هاى اصیل‌، در کمتر از 10 سال به یکى از نام‌هاى آشنا در هنر صنعت فرش نفیس قم بدل شود‌ و امضا و سلیقه شخصی‌ خود را در تولید فرش به کار ببرد‌. یکی از رموز موفقیت بیگدلی در این است که از ابتدای فعالیتش تا به امروز از نقشه‌های دیگران کپی نکرده و با ذوق و سلیقه خود و با تلاش مستمر به این نقشه‌های خاص دست پیدا کرده است‌. با وجود این‌که او از طرح‌های مختلف نقاش‌ها و اساتید برجسته استفاده می‌کند، اما نوع رنگ و تلفیق رنگی که در آنها به کار می‌رود نشانگر بافت بیگدلی می‌باشد و همین موضوع باعث شده این ترکیب رنگ‌ها که استفاده از آنها جسارت زیادی در بافت قالی می‌خواهد امضایی از سهیل بیگدلی باشد و نشانگر شهامت او در بکارگیری رنگ‌های خاص ‌باشد‌.
بیگدلى کار خود را با تولید فرش‌ها و قالیچه‌هاى کوچک آغاز کرد‌. او که همواره مسحور سبک و مکتب اصفهان بوده‌، سبک خود را بر پایه اصالت و آرامش و طرح‌هاى خلوت و کلاسیک بنا کرده و همواره به رنگ‌هاى سال و پرمخاطب توجه داشته است.

بیگدلی معتقد است عرصه هنر_صنعت فرش دستباف کارزار بزرگان است و جاى سهل‌انگارى نیست‌. در عین حال بر این باور است که فرش را باید براى مخاطب بافت‌، حتى اگر منطبق با سلیقه شخص تولیدکننده نباشد‌. مبناى طراحى او سلیقه و نظر مشترى‌، طراحان و دکوراتورها است‌. او تاکید می‌کند قالى ایران ریشه در پشم دارد‌، بنابراین با استفاده از ترکیب پشم و ابریشم طرح‌هاى جدیدی خلق کرده است‌. اصالت‌، نوآورى‌، خلاقیت و استفاده از رنگ‌هاى غیرمعمول از بارزترین ویژگى‌هاى دستبافته‌هاى سهیل بیگدلى است‌.
در ادامه گفت‌وگوی ماهنامه تجارت طلایی با ایشان از نظرتان می‌گذرد.

برند شما چقدر قدمت دارد و در حال حاضر چند شعبه دارد؟ و چرا مرکزخرید پالادیوم را برای عرضه محصولات خود انتخاب کرده‌اید؟
برند فرش سهیل بیگدلی  بالغ بر 10 سال است که در عرصه فرش ایرانی فعالیت مستمر دارد و دارای 2 شعبه در بازار و مجتمع تجاری پالادیوم است.
انتخاب پالادیوم به منظور داشتن شورومی موفق و پربازدید در تهران صورت گرفت، زیرا مجتمع پالادیوم به لحاظ موقعیت جغرافیایی و اقتصادی یکی از مراکزتجاری موفق و پرتردد در تهران می‌باشد که برای رونمایی از محصولات ما مکان مناسبی به شمار می‌آید.

در طراحى فرش‌هاى خود چه المان‌ها و رنگ‌هایی را الگو و مد نظر قرار می‌دهید؟
من همیشه متأثر و مسحور سبک قالی‌های کلاسیک ایرانی بودم و به همین دلیل طراحی فرش‌های خود را ابتدا بر پایه اصالت و آرامش و استفاده از طرح‌های خلوت کلاسیک ایرانی بنا نهادم و در مرحله دوم انتخاب رنگ‌های خاص‌، متفاوت و پرمخاطب را مد نظر قرار دادم که از نظر بنده، این 2 المان در کنار هم یک فرش را خاص و با اصالت می‌سازد.

به عنوان یکى از برجسته‌ترین تولیدکنندگان  فرش، جایگاه فرش ایرانى را در بازار صنایع دستى چگونه می‌بینید‌؟
اساسا به فرش دستباف باید فراتر از یک صنعت دستی نگریست‌. فرش دستباف هم از منظر ماهیت و هم از منظر ارزش مادی تا حدود زیادی متفاوت از مجموعه صنایع‌دستی است‌. از نظر ماهیت اگر بخواهیم فرش دستباف ایرانی را در چارچوب‌های رایج دسته‌بندی کنیم به باور بنده، باید آن را در زمره هنرها به حساب آورد.
از نظر اقتصادی و سهم در بازار هم مشخصا می‌توان گفت مجموع ارزش فرش‌های مبادله شده در بدترین روزها مساوی با مجموع ارزش مجموعه صنایع دستی مبادله شده در بهترین دوران است.

طراحى نقشه و  بافت فرش‌ها توسط چه کسانى صورت می‌گیرد و تنوع طراحى‌هاى شما چگونه و به چه تعدادى است‌؟
نقشه قالی‌های من همه با وسواس و دقت فراوان از بین آثار هنرمندان بنام و برجسته این رشته جمع‌آوری شده که همکاری با این اساتید مایه افتخار بنده بوده و بخش درخشانی از سوابق کاری من است.
بنده برای جلب سلیقه اقشار مختلف جامعه، سعی کردم با تلفیق رنگ‌های مدرن و خاص روی نقشه‌های اصیل و کلاسیک شکل جدیدی از فرش ایرانی را وارد بازار کنم و از این رو به سمت برندی خاص و جدید در این صنعت حرکت کردم و همواره اعتقاد بنده بر این است که هر اثر هنری شالوده فکر و ذوق خالق آن اثر می‌باشد.

طى سال‌هاى اخیر سلیقه مردم ایران در انتخاب و خرید فرش چه تغییرى کرده است‌؟
با توجه به این‌که در بسیاری از موارد توجه مخاطبان بیشتر به سوی سبک مدرن در معماری و‌ معماری داخلی  جلب شده است، در نگاه نخست به نظر می‌رسد چالش بزرگی برای فرش ایرانی ایجاد شده است‌، حال آن‌که با توجه به ساختار و گنجینه‌ای که در تاریخ فرش ایرانی موجود است این چالش می‌تواند برای فرش ایرانی تبدیل به یک فرصت شود‌.
فرش ایرانی با توجه به تنوع سبک‌های طراحی موجود در آن پاسخگوی سلایق مدرن امروزی نیز است، اما برای بروز این استعداد باید 3 فعالیت انجام شود:
۱- شناخت ظرفیت‌های موجود در پیشینه فرش ایران که منطبق با معماری مدرن و هنر مدرن هستند.
۲- شناخت دقیق فلسفه هنر مدرن برای این‌که بدانیم هویت هنر مدرن چیست.
۳- نوآوری در طراحی فرش‌ها‌، البته خلاقیت و نوآوری که ریشه در اصالت فرش ایران داشته باشد.

بازار هدف شما از طراحى فرش‌ها چه قشرى از افراد جامعه هستند و میزان استقبالشان چطور است‌؟
من با این هدف که هنر فرشبافی ایرانی را باید همیشه زنده نگه داشت و آن را با سلیقه‌های روز جامعه همگام کرد‌، با طراحی فرش‌ها و تلفیق طرح اصیل و کلاسیک ایرانی با رنگ‌های مدرن و نیمه‌کلاسیک سعی در رسیدن به همین هدف داشته‌ام که همه اقشار جامعه اعم از مدرن و کلاسیک استفاده از فرش ایرانی را در اولویت‌های انتخابی خود قرار دهند. در سال‌های اخیر با بررسی طراحی‌های داخلی مدرن و مشاهده جایگاه پررنگ فرش ایرانی در این طراحی‌ها به این نکته می‌رسیم که این نوع از طراحی تلفیقی در فرش، سبب احیای این هنر در بین اقشار مختلف جامعه شده است.

در راه تولید با چه چالش‌هایی مواجه هستید‌؟
چالش‌های تولید فرش را می‌توان به 2 گروه تقسیم کرد‌: چالش‌های عمومی که بر کلیت فضای تولید کشور سایه انداخته است و چالش‌های اختصاصی فرش دستباف‌‌. کمبود نقدینگی، عدم وجود بسته‌های تشویقی، مقررات دست و پاگیر  و مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی و گمرکی و ‌همینطور بافت فرش‌ها در مناطق غیر بومی به دلیل کاهش هزینه‌ها از مشکلاتی است که در مسیر تولید فرش قرار دارد.

در حوزه برندینگ چه اقداماتى انجام داده‌اید‌؟
برای برندسازی از یک محصول خاص شاخصه‌های مشخصی وجود دارد که بر مبنای آن می‌توان در مدت زمانی معلوم از یک محصول برندی ویژه ساخت. از مهم‌ترین این شاخصه‌ها تبلیغات‌، راهکارهای پیشبرد فروش و خدمات مشتری می‌باشد.
از آنجا که فرش محصولی خاص بوده برندسازی روی این محصول مراحل خاص‌تری دارد که در مورد فرش‌های بنده تقریبا مراحل طراحی شده جهت برندینگ به درستی و با سرعتی متناسب طی شده و از این رو محصولات من با نام فرش سهیل بیگدلی در این صنعت شناخته شده‌اند و دارد جایگاه مناسب خود را پیدا می‌کند‌.

آیا به صادرات محصولات خود فکر کرده‌اید‌؟
یکی از اهداف آتی بنده در ادامه این مسیر، ورود فرش ایرانی به بازارهای جهانی برای معرفی هنر ایرانی ‌می‌باشد که پیش‌زمینه این اتفاق آغاز تبلیغات اصولی و علمی در کشورهای پیشرفته در زمینه دکوراسیون و طراحی‌های داخلی می‌باشد. از این رو با کمک دوستان آشنا به این امر و مسلط در زمینه تبلیغات جهانی زمینه‌ساز این اتفاق شدم که امیدوارم در سال‌های آتی نتیجه برنامه‌ها و اقدامات انجام شده برای همه همکاران این صنعت ثمربخش باشد‌.

سخن پایانی
فرش دستباف هنری ورای صناعت دستی است؛ هنری گروهی متشکل از یک تیم که در حوزه‌های گوناگون هنرنمایی می‌کنند، طراح‌، رنگرز‌، بافنده‌، مرمت‌کار و از همه مهم‌تر کارگردانی که این تیم‌ را رهبری می‌کند‌. از این جهت می‌توان میان فرش دستباف و سینما تشابهات فراوانی یافت. حاصل کار این گروه یک اثر هنری است که از چند جهت برای ایرانیان حائز اهمیت است؛ اول این‌که نماد ملی و یکی از شناسنامه‌های فرهنگی ما در جهان است به طوری که در بسیاری از نقاط جهان ایران را با نام فرش ایرانی می‌شناسند، دوم این‌که فرش دستباف یکی از حوزه‌های دارای زنجیره اشتغال مولد بسیار گسترده است که ایجاد هر شغل در این عرصه به سادگی و با هزینه‌ای بسیار کمتر از مشاغل عادی صورت می‌پذیرد و ضامن بقای اشتغال روستاییان و سبب جلوگیری از مهاجرت آنها به شهرهای بزرگ نیز است و سوم این‌که ارزآوری بسیار زیادی برای کشور دارد.
با توجه به همه این موارد می‌توان گفت فرش دستباف یک حوزه استراتژیک برای کشور است و حمایت از آن ضروری است.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی