شمارش معکوس برای تبریز 2018
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۹/۱۶ --- کد خبر ۱۲۳۹

شمارش معکوس برای تبریز 2018

صدای سهمگین گام‌های رویداد تبریز 2018 به گوش می‌رسد‌. شاید این صدا هنوز خواب بسیاری از کسانی که در این حوزه مسئولیتی دارند را آشفته نکرده‌‌، اما پر واضح است که افق روشنی از اقدامات صورت گرفته هویدا نیست‌. در این بین اما‌ اتفاقات ریز و درشتی رقم می‌خورد که فراموش نکنیم تبریز 2018 هم در کار است. 2 بخش از جامعه هنوز از تکاپو نیفتاده‌اند و امید دارند به تاثیر شگرفی که  این رویداد می‌تواند در گردشگری و برندسازی شهر داشته باشد‌؛ مردم یا به نوعی بخش خصوصی و رسانه‌ها‌. «تجارت طلایی» از جمله رسانه‌های با گستره ملی و بین‌المللی است که می‌خواهد مشمول غفلتی نباشد که بسیاری دچار آن شده‌اند و سعی می‌کند وظیفه خود را به شایسته‌ترین شکل انجام دهد؛ از تلاش برای برگزاری نشست و همایش‌های تخصصی گرفته تا تولید محتوا و انعکاس اخبار و گزارش فعالیت‌ها در این خصوص‌. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید‌.
«تبریز 2018» در ترکیش ایرلاین‌ تبلیغ می‌شود/ احداث باغ ملل در تبریز و سایر شهرستان‌های آذربایجان شرقی
جلسه ستاد استانی «تبریز2018» با حضور محمد محب‌خدایی معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مجید خدا‌بخش استاندار آذربایجان شرقی، فرمانداران، شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرهای مختلف این استان در محل استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد.


محمد محب‌خدایی در این جلسه با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری گفت: صنعت گردشگری به ‌عنوان صنعت پیشران اقتصادی در دنیا معرفی شده است، این صنعت جایگزین نفت شده است و امروز سومین جایگاه اقتصادی را در دنیا دارد.
او افزود: این صنعت نه‌ تنها چیزی از کشور کم نمی‌کند، بلکه در جهت حفظ داشته‌های فرهنگی‌تاریخی و حفظ محیط‌زیست نیز به ما کمک می‌کند.
محب خدایی با بیان این‌که امروز بیش از یک ‌میلیارد و 200میلیون گردشگر در دنیا وجود دارد، افزود: سهم ما از این تعداد 4میلیون نفر است و این یعنی هیچ، درحالی‌که داشته‌های تاریخی و ظرفیت‌های گردشگری موجود در ایران قابل مقایسه با هیچ کشوری در دنیا نیست.
معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: هر گردشگر اروپایی که با ایرلاین‌های مختلف وارد ایران شود 2هزار دلار درآمد‌زایی دارد، با این حال نتوانستیم از ظرفیت گردشگران اروپایی استفاده کنیم.
او در ادامه گفت: آذربایجان شرقی و غربی از نظر داشته‌های تاریخی برابر با اصفهان هستند، با این حال تعداد ورود گردشگران به این استان رقم قابل توجهی نیست و برای رفع این مشکل نباید به خارج از استان نگاه کرد. تمام مشکلات مرتبط با گردشگری در آذربایجان شرقی در همین استان رفع می‌شود.


محب‌خدایی ادامه داد: اکنون انواع مختلفی از گردشگری اعم از گردشگری ورزشی، سلامت، بوم‌گردی، گردشگری تجاری و ... در دنیا وجود دارد و این به آن معناست که هر موضوعی را که قرار است به یک مزیت اقتصادی‌ تبدیل شود به رویداد گردشگری متصل می‌کنند تا در این حوزه تغییر به ‌وجود آورند و بتوانند منفعت اقتصادی به دست آورند.
کم‌توجهی به ایده و رویدادها یکی از مشکلات صنعت گردشگری
محب‌خدایی در ادامه گفت: یکی از مشکلات حوزه گردشگری در ایران این است که در این حوزه ایده و استفاده از ظرفیت رویدادها کار نشده است که این ایده‎ها در تقویم سازمان جهانی گردشگری درج شوند. اکنون سازمان جهانی جهانگردی برخی از رویداد‌های مهم در کشورهای مختلف را در تقویم خود گنجانده است و در این خصوص تبلیغات می‌کند و در هنگام برگزاری این رویدادها شاهد حضور گردشگرانی از کشورهای مختلف هستیم.
او افزود: چرخ صنعت گردشگری تنها با هتل و هواپیما به‌ حرکت در ‌نمی‌آید، بلکه نیازمند توجه به تمام ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های حوزه گردشگری هستیم.
تشریح شهر گردشگر
محب‌خدایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع شهر گردشگر پرداخت و گفت: شهر گردشگر با شهر ایده‌آل تفاوت‌هایی دارد؛ در شهر ایده‌آل خدماتی که ارائه می‌شود خدمات تکلیفی است، اما در شهر گردشگر، جامعه گردشگر به جامعه شهروند اضافه می‌شود و خدمات درآمدزا است.
او سپس به ظرفیت‌های آذربایجان شرقی در حوزه زیرساخت‌های گردشگری اشاره کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این استان این است که پروازهای ترکیش به تبریز انجام می‌شود و با توافق با این شرکت مقرر شده است ایرلاین ترکیش در تمام پروازهای خود تبریز2018 را معرفی کند، ضمن این‌که در تمام آژانس‌هایی که ایرلاین‌ترکیش خدمات ایستگاهی دارد این رویداد معرفی می‌شود.
معاون گردشگری کشور خاطر‌نشان کرد: در ازای این معرفی و اطلاع‌رسانی مشوق‌هایی برای ورود تورهای خارجی از سوی این ایرلاین در نظر گرفتیم و با توافق با جامعه هتلداران ایران از ظرفیت خالی هتل‌های کشور برای اسکان این تورها استفاده می‌کنیم.
او در ادامه صحبت‌های خود گفت: با توجه به حضور  5 میلیون ایرانی مقیم خارج از کشور که 130هزار نفر آنها متعلق به آذربایجان هستند با وزارت امور خارجه توافق کردیم که در ازای تبلیغات و معرفی ایران به گردشگران خارجی و آوردن آنها به ایران، به ‌ازای ورود هر 5 گردشگر خارجی یک بلیت رایگان سفر به ایران به آنها ارائه می‌شود.
محب‌خدایی اضافه کرد: ایجاد مشوق‌های جذب گردشگر یکی از موضوعاتی است که با تاکیدات علی‌اصغر مونسان معاون‌ رییس‌جمهوری و رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای جذب هرچه بیشتر گردشگران در حال پیگیری و اجرای آن هستیم.
او همچنین گفت: به ‌دنبال این هستیم تا با برگزاری رویدادهای فرهنگی در هر چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه در بازار تبریز بتوانیم یک تور گردشگری تعریف کنیم که مسافران این تور با قطار از تهران و شهرهای مختلف به تبریز بیایند و در این رویدادهای فرهنگی مشارکت کنند.
معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه گفت: باید لباس ویژه "تبریز2018" مخصوص مردان و زنان استان آذربایجان شرقی طراحی شود تا به‌ عنوان یک الگو معرفی شود و در سال‌های بعد نیز این لباس می‌تواند طراحی و تولید شود.
محب‌خدایی در ادامه گفت: تبلیغ لوگو برای تبریز2018، استفاده از فرصت جام حذفی و لیگ برتر فوتبال برای معرفی تبریز2018 و تولید کالاهای فرهنگی مرتبط با این رویداد از دیگر برنامه‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای تبریز 2018 است.


انجمن‌های مردم‌نهاد استان باید نقش خود را در تبریز 2018 پررنگ‌تر کنند

نایب رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با توجه به پیش رو بودن رویداد ملی تبریز 2018 خواستار حضور پرقدرت انجمن‌های مردم‌نهاد در کنار بخش دولتی شد.
محمدرضا امیرحسن‌خانی در انجمن‌های‌ حرفه‌ای، صنفی، علمی و تشکل‌های مردم‌نهاد میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اعلام این مطلب، افزود: با توجه به فرهنگ و قدمت غنی ایران، تنها راه برون‌رفت از شرایط فعلی اقتصادی، توسعه صنعت گردشگری است.

وی گفت: تبریز 2018 نقطه عطفی برای تبریز و استان است که باید از این فرصت در راستای شناساندن و معرفی ظرفیت‌های موجود در این استان از نظر تاریخی و فرهنگی استفاده حداکثری کرد.
امیرحسن‌خانی بیان کرد: گردشگری باید در کشور تقویت شود تا شاهد ارزآوری این صنعت عظیم در کشور باشیم. با تدوین و تعریف مشوق‌های گردشگری می‌توان از پتانسیل فعالان گردشگری در این حوزه در راستای توسعه صنعت گردشگری بهره جست.

وی گفت: تبریز و استان آذربایجان شرقی ظرفیت بالایی برای توسعه دارد که  با بهره‌گیری از توان نیرو‌های علاقه‌مند و متخصص فعال در انجمن‌های مردم‌نهاد، در رویداد تبریز 2018 این ظرفیت بالفعل خواهد شد.
محمدجواد ابطحی، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست عنوان کرد: گردشگری جایگزین مناسبی برای اقتصاد مبتنی بر نفت است و باید بخش عظیمی از پایه و اساس اقتصاد کشور بر پایه توسعه صنعت گردشگری بنا شود.

وی عنوان کرد: برنامه سند راهبردی توسعه گردشگری با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی از سوی سازمان میراث فرهنگی در حال تدوین است که با تصویب این برنامه در مجلس شاهد پررنگ‌تر و فعال شدن انجمن‌های مردم‌نهاد خواهیم بود.

ابطحی در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ بافت‌های تاریخی، عنوان کرد: بناهای تاریخی  و فرهنگی نشان از هویت ملی ما دارند که باید در حفظ و صیانت این آثار کوشا باشیم و نقش انجمن‌های مردم‌نهاد در این حوزه در جهت ایجاد درک عمیق در میان مردم برای حفظ این فرهنگ غنی، بسیار حائز اهمیت است.

وی گفت: تبریز بر اساس داشته‌های فرهنگی و تاریخی غنی باید به عنوان قطب گردشگری در کشور مطرح شود و برای تحقق این مهم باید زیرساخت‌های گردشگری در استان فراهم شود.
محمد اسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی و اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، گفت: برای تحقق کامل مقوله حفظ و صیانت از میراث فرهنگی و توسعه گردشگری لازم است انجمن‌های مردم‌نهاد استان طرح ارائه نمایند و آماده‌ایم تا این طرح را در مجلس مطرح کنیم.

وی گفت: تدوین برنامه‌های جامع و نقشه راه در حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌تواند زمینه رشد در این 3 حوزه را میسر سازد.

سعیدی در خاتمه عنوان کرد: امیدواریم با حرکت و تلاش انجمن‌های مردم‌نهاد در استان به عنوان نیروهای متخصص و کارآمد شاهد تحقق جایگاه واقعی این استان در مسیر گردشگری باشیم.
طرح بازسازی پیاده‌راه‌ها و احیای جداره‌های مغازه‌های سنگی

شهردار منطقه ۴ از آغاز عملیات اجرایی طرح پیاده‌راه‌ها و احیای جداره‌های مغازه‌های سنگی خبر داد.

اکبر امجدی اظهار داشت: تبریز دارای هویت فرهنگی غنی است و پیاده‌راه‌های تاریخی موجود در بافت تاریخی نشانگر این هویت گرانبها است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت جداره‌ها و پیاده‌راه‌های تاریخی تبریز، احیای جداره‌های تاریخی مغازه‌های سنگی و بازسازی پیاده‌راه‌ها در دستور کار قرار گرفت.

شهردار منطقه ۴ افزود: به دلیل نزدیکی به سال ۲۰۱۸ و میزبانی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی، این پروژه همسو با اهداف سیاست‌های گردشگری کلانشهر تبریز اجرا می‌شود.
امجدی به مزایای اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: با اجرای این طرح این بافت قدیمی از شهر که به ثبت ملی نیز رسیده است، احیا شده و زمینه حضور گردشگران داخلی و خارجی را در کنار ایجاد جلوه‌های بصری فراهم خواهد آورد.

وی افزود: طراحی و بدنه‌سازی شهری و ایجاد منظر شهری مناسب و مطلوب با هدف ایجاد محیطی دلنشین جهت گذران اوقات فراغت و جذب گردشگر، بخش دیگری از نکات مورد توجه در اجرای این طرح است.


شهردار منطقه ۴ طول این پروژه را ۲۰۰ متر و عرض آن را ۱۱ متر اعلام کرد که با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال اجرایی می‌شود.

امجدی اضافه کرد: کف‌سازی، نصب مبلمان شهری، تعویض تابلوهای مغازه‌ها، نصب المان، آبنما و ایجاد فضای سبز از جمله اهداف اجرای این پروژه است.
وی تاکید کرد: برای تامین زیرساخت‌های مورد نیاز پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته و هماهنگی‌های لازم با سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان صورت پذیرفته است.
اهمیت اطلاع‌رسانی و مشارکت مردم در تبریز 2018

شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت برگزاری رویداد تبریز2018 گفت: ما تاکنون درباره تبریز 2018 پشت درهای بسته صحبت کردیم و حتی تبریزی‌ها نیز اطلاعات زیادی از این رویداد ندارند، در حالی که باید طرح‌های همگانی و عمومی در این خصوص اجرایی شود.

او افزود: باید مردم را در اجرایی شدن برنامه‌های این رویداد مشارکت داد و از ظرفیت‌های مردمی و مشارکت عمومی نیز استفاده کرد.
او افزود: برنامه‌های مرتبط با رویداد تبریز2018 باید زمانبندی شود و بر اساس زما‌نبندی و اولویت‌بندی اجرایی شود.

بی‌مقدار تصریح کرد: تبریز2018 یک فرصت بی‌نظیر است و با توجه به ظرفیت‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری آذربایجان شرقی باید بتوانیم از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنیم.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی همچنین به اهمیت مشارکت بخش خصوصی در اجرای برنامه‌های تبریز2018 اشاره کرد و افزود: بخش خصوصی ظرفیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند به ‌عنوان سفیر بخش دولتی در این موضوع فعالیت کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اهمیت تبلیغات و اطلاع‌رسانی رویداد تبریز2018 افزود: تبلیغات بسیار مهم است، با ‌این ‌حال ما تبریز2018 را در سفارتخانه‌های خود معرفی نکردیم و به‌ نظر می‌رسد سفارتخانه‌ها اطلاعات زیادی درباره این رویداد ندارند.

آماده‌سازی بازار برای رویداد تبریز ۲۰۱۸ در گروی مدیریت همدل دستگاه‌های مختلف اجرایی
سرپرست شهرداری تبریز با اشاره به مشکلات و چالش‌های بازار تبریز، گفت: برنامه‌های آماده‌سازی بازار برای رویداد مهم تبریز ۲۰۱۸، نیازمند مدیریت همدل دستگاه‌های مختلف اجرایی و مشارکت بازاریان و اصناف است.

محمدحسین اسحقی در جلسه راهبردی پروژه بازار بزرگ تبریز با بیان این مطلب، اظهار داشت: شهرداری تبریز در چند سال گذشته برنامه‌های تحکیم بازار را با اقدامات گسترده و بودجه‌گذاری‌های دایمی پوشش داده است؛ عملیات کف‌سازی در بازارهای قیزبستی، قندفروشان، حرم‌خانه، کفاشان و سرای گرجیلر از جمله اقدامات شهرداری در بازار تاریخی تبریز بوده که در مجموع به وسعت ۸ هزار مترمربع با سنگ‌های مقاوم سازگار با فضای تاریخی بازار اجرا شده‌ است.

وی با تاکید بر تقویت زیرساخت‌های گردشگری بازار، اظهار داشت: با توجه به فرصت محدود تا تبریز ۲۰۱۸ مرمت سرویس‌های بهداشتی و کف‌سازی محوطه‌های باز از ضرورت‌هایی است که باید پیش از آغاز دوره سرما، تسریع شود.

سرپرست شهرداری تبریز تاکید کرد: 2 مجموعه میراث فرهنگی و شهرداری تبریز با درک دقیقی که از وظایف و ماموریت‌های یکدیگر دارند، باید مشکلات ساختاری بازار را در قالب یک مدیریت همدل و متحد رفع کنند.
در این جلسه مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان و شهردار منطقه ۸ تبریز نیز حضور داشتند.
تبریز ۲۰۱۸  به زائران اربعین حسینی معرفی شد

تبریز ۲۰۱۸ در گردهمایی بزرگ اربعین امسال توسط شهرداری تبريز به زائران معرفی شد. 

غرفه فرهنگی تبریز ۲۰۱۸ در کربلای معلی با توزیع محصولات فرهنگی به معرفی دستاوردهای بین‌المللی تبریز و  ریشه‌های خواهرخواندگی این شهر با کربلای معلی پرداخت‌. 

شهرداری تبریز امسال با برپایی غرفه "تبریز پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸" در کنار موکب جنت‌الحسین در جهت معرفی بیشتر به مخاطبان دیگر کشورها بخصوص عراقی‌ها اقدام کرد‌.
در این میان ویژه‌نامه گردشگری به زبان عربی، راهنمای گردشگران خارجی، مسابقات فرهنگی، ایستگاه کودکان و اجرای دیگر برنامه‌های فرهنگی متنوع در قالب اقدامات برنامه‌ریزی شده در غرفه تبریز ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده بود.

با در نظر داشتن چشم‌انداز گردشگری تبریز ۲۰۱۸ و همچنین برنامه‌های خدماتی که شهرداری تبریز در مناسبت‌های مختلف مذهبی بخصوص اربعین حسینی، در این شهر ارائه می‌دهد، شهرداری تبریز امسال مصمم به برپایی این غرفه در کربلای معلی شد.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی