خانه‌های تاریخی‌، میزبانان چشم‌نواز میهمانان تبریز 2018
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۹/۲۱ --- کد خبر ۱۲۴۲

خانه‌های تاریخی‌، میزبانان چشم‌نواز میهمانان تبریز 2018

یکی از جاذبه‌های غیر قابل انکارِ کهن شهرِ کلانشهر تبریز‌، خانه‌های بسیار زیبای تاریخی هستند که بعضی از آنها به صورت چشم‌نوازی مرمت شده و با کاربری‌های متنوعی از جمله موزه‌، اداری‌، رستوران و مرکز اقامتی در حال بهره‌برداری هستند‌. اگر چه این تعداد خانه نسبت به خانه‌های مرمت نشده و در حال تخریب اندک هستند‌، اما گمان آن می‌رود که یکی از جدی‌ترین گزینه‌ها برای میزبانی از گردشگران تبریز 2018 خانه‌های تاریخی آن هستند‌. در این مطلب به معرفی خانه امیر نظام گروسی در محله ششگلان تبریز که تبدیل به موزه قاجار شده است‌، می‌پردازیم‌.

امیر نظام، سیاسی‌، نظامی و خوش‌ذوق

امیر نظام گروسی که یکی از رجال سیاسی و نویسنده‌های دوره‌ قاجار بود، این خانه را در دوران ناصرالدین شاه برای خود بنا کرد. بعد از سقوط سلسله‌ قاجار، دولت پهلوی از این ساختمان به ‌عنوان اداره‌ دارایی و اداره‌ فرهنگ استفاده می‌کرد. ساختمان امروزی این بنا تنها بخشی از عمارت است و متاسفانه قسمت‌های دیگر آن تخریب شده است. در سال ۱۳۷0 سازمان میراث فرهنگی این بنا را خریداری و با پایان یافتن مرمت آن در سال ۱۳۸۵، آن را به موزه‌ قاجار تبدیل کرد. عمارت امیر نظام گروسی در سال ۱۳۷۰ و با شماره‌ ۱۷۴۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
دلیل انتخاب این بنا به عنوان موزه قاجار تبریز، اهمیت دارالسلطنه تبریز در دوره قاجاریه بوده است. این شهر محل زندگی ولیعهد بوده است. در واقع از سال 1218 هجری قمری که عباس میرزا نایب‌السلطنه فتحعلی‌شاه گردید، این شهر رسما ولیعهدنشین شد. علاوه بر این شهر تبریز در دوره جنگ‌‌های ایران و روس مرکز ثقل و مقر فرماندهی بوده است.

ششگلان روایتگر تاریخ

موزه‌ قاجار در یکی از محله‌های قدیمی تبریز به نام ششگلان قرار دارد. خیابان ششگلان یکی از خیابان‌هایی است که می‌توانید خانه‌های قدیمی زیادی در آن پیدا کنید. مقبره‌الشعرا که مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامدار ایرانی از جمله شهریار، قطران و اسدی طوسی است در این خیابان قرار گرفته است. برای رفتن به این موزه می‌توانید از خیابان چایکنار و پل قاری به خیابان ثقه‌الاسلام در سمت راست بروید. موزه‌ قاجار در سمت راست خیابان ثقه‌الاسلام، در خیابان فرعی شهریار و در کنار بیمارستان کودکان تبریز قرار گرفته است.

خشت خشت خاطره

حسن‌علی گروسی ملقب به امیر نظام گروسی، یکی از سیاستمداران و نویسندگان دوره‌ قاجار است. وی مدتی وزیر فوائد عامه‌ ناصرالدین شاه بود و بعدها به سمت‌های وزیر مختار در انگلیس و سفیر ایران در فرانسه و عثمانی منتسب شد. او اولین کسی بود که ماشین‌آلات ضرب سکه، تمبر و چاپ آن را به ایران آورد. امیر نظام گروسی در تاسیس مدرسه‌ مظفریه و رشدیه نیز مشارکت کرده بود. وی زمانی که پیشکار آذربایجان بود، این عمارت را در تبریز، شهر ولیعهدنشین قاجار بنا کرد که هنوز هم شکوه و عظمت آن پابرجا است. بعد از امیر نظام، والیان آذربایجان در این مکان سکونت داشتند.
خانه‌ امیر نظام گروسی یا موزه قاجار یکی از عمارت‌های زیبای به جا مانده از دوران قاجار است.
مساحت کل این عمارت ۳۰۰۰ مترمربع است و ساختمان آن در 2 طبقه ساخته شده که زیربنای آن ۱۵۰۰ مترمربع است. ایوان آن ۱۶ ستون دارد که سرستون‌های آن بسیار زیبا هستند. عمارت 2 حیاط اندرونی و بیرونی دارد و حوض‌ها و باغچه‌هایی که دور آن را فرا گرفته‌اند زیبایی دو چندانی به این معماری قجری می‌بخشند. در فصل بهار و تابستان، زمانی که درختان و گل‌ها شکوفه می‌دهند و حوض‌ها پر از آب می‌شوند گویی به بهشتی زمینی قدم گذاشته‌اید.
پنجره‌های مشبک و شیشه‌های رنگی عمارت، پنجره‌ای رو به روزهای گذشته‌ پر رونق و باشکوه آن است. گچبری‌‌های نمای شمالی و جنوبی و همچنین آینه‌کاری‌ها و گچبری‌های تالارهای داخلی وطنی‌ها به زیبایی مجموعه می‌افزایند.

در زیرزمین حوضخانه وسیعی وجود دارد که

یکی از زیباترین قسمت‌های بنا است. ستون‌های استوار حوضخانه و آجرکاری سقف آن نیز بسیار چشمگیر است.
موزه‌ قاجار تالارهای متعددی دارد که هر کدام قسمتی از تاریخ قاجار را منعکس می‌کنند.
طبقه‌ اول شامل ۷ تالار به نام‌های تالار سکه، بافته، چینی، آبگینه، فلزات، موسیقی و خاتم است.
در زیرزمین عمارت نیز ۶ تالار با نام‌های تالار سنگ، اسلحه، رجال و فرامین، معماری و شهرسازی، قفل و فانوس وجود دارد. این خانه موزه تاریخی چشم انتظار قدوم شما است.

تهیه و تنظیم‌: نمایندگی شمال‌غرب مجله تجارت طلایی

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی