چگونه شهرهای مالزی، کشورشان را دگرگون کردند
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ --- کد خبر ۱۲۴۴

چگونه شهرهای مالزی، کشورشان را دگرگون کردند

غول‌هایی که دنیای خرید را متحول می‌کنند

مالزی قطب آینده دنیای تجارت و اقتصاد است. این جمله تا چه اندازه با واقعیات آماری تطابق دارد؟
در یک دهه گذشته مالزی با سردمداری پایتختی تکنولوژیک به نام کوالالامپور، پوست انداخته و به یکی از قدرت‌های اقتصادی منطقه تغییر وجهه داده است. این تحول نتیجه چند طرح عمرانی عمده در چند منطقه استراتژیک این کشور محسوب می‌شود.

سلانگور، مرکز تحولات

دولت مالزی به کمک سرمایه‌داران و فعالان عرصه خرده‌فروشی 3 طرح عمده در زمینه مراکزخرید را در فضایی به وسعت 24 هزار هکتار به مرحله اجرا در آورده و قرار است طی 2 سال آینده 6 مرکزخرید مجهز در این شهر برپا شود. به گفته سرمایه‌گذاران بخش مراکزخرید و خرده‌فروشی، قرار است 6 مرکزخرید ماکتی از مرکزخرید مجلل پاولیون باشد، اما درجزییات تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت؛ تفاوت‌هایی که چهره شهر سلانگور و در ادامه منطقه بوکیت جلیل را متحول خواهد کرد.

تحولات جدید

3 مرکزخرید در آستانه افتتاح با مونوریل به یکدیگر متصل می‌شوند؛ آنچه در واقع یک کار توریستی در جهت تشویق به خرید در مالزی محسوب می‌شود و در نوع خودش اقدام منحصر‌به‌فردی تلقی می‌شود. علاوه بر سهولت در جابه‌جایی مسافران، سود مالی عظیمی از این چرخه ورود مسافر نصیب دولت مالزی و مقامات محلی سلانگور می‌شود؛ سودی که به تنهایی 5/1 برابر هزینه 5/1 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه مراکزخرید است. طبق گزارش مجمع جهانی گردشگری، طی نیم دهه گذشته هیچ کشوری به اندازه مالزی اقدامات جنبی مناسب برای مراکزخرید در حال توسعه‌اش انجام نداده و به همین دلیل باید از این کشور به عنوان یک نمونه خاص و در واقع قدرتی در عرصه خرده‌فروشی یاد کرد.

تلفیق سنت و مدرنیته

اگر تصور می‌کنید در سلانگور و بوکیت جلیل تنها ساختمان‌های سر به فلک کشیده و خرده‌فروشی‌های مدرن می‌بینید، سخت در اشتباه هستید، زیرا در این 2 منطقه بیش از هر کشور دیگری در جنوب شرق آسیا، تلفیق سنت و مدرنیته در امور مربوط به مراکزخرید و خرده‌فروشی به چشم می‌خورد. معماری محلی با پول فراوان صرف شده برای آوردن تکنولوژی روز معماری از دنیای خارج، ترکیب شده و نتیجه‌اش در معماری شگفت‌انگیز در و دیوار و درون مراکزخرید و برج‌های سر به فلک کشیده قابل رویت است. به طور کلی 15 درصد کل مخارج صرف شده برای یک مرکزخرید در سلانگور یا بوکیت جلیل، صرف معماری درون و بیرون سازه‌ها می‌شود که این میانگین مالزی را به دومین کشور دارای بیشترین توجه و سرمایه‌گذاری روی معماری بناها تبدیل کرده است. در گذر زمان سلانگور بیش از بوکیت جلیل موفق به جلب نظر توریست‌ها شده است، هر چند فاصله درصد اقبال توریست‌ها کم است؛ 54 درصد توریست‌هایی که به مالزی سفر می‌کنند به دیدن سلانگور می‌روند و 51 درصد هم راهی بوکیت جلیل می‌شوند. این 2 منطقه به مرور زمان جلوتر از کلانشهرهایی مانند کوالالامپور به عنوان نماد نوین تجارت و اقتصاد از یک سو و شاخص پیشرفت از سوی دیگر، تبدیل شده‌اند. کافی است بدانید سلانگور تا سال 202 یک پنجم مراکزخرید کل مالزی را در خود جای می‌دهد! این یعنی تپیدن قلب مالزی در منطقه نه ‌چندان بزرگی به نام سلانگور؛ منطقه‌ای که به عنوان یکی از 13 ایالت مالزی جمعیتی حدود 4 میلیون نفر دارد. در حقیقت سیاست‌های مالزی در بخش اقتصاد با سرشاخه کلی به نام صنعت خرده‌فروشی، از تمرکز روی مناطقی مانند کوالالامپور به سرمایه‌گذاری در مناطقی مستعد پیشرفت اقتصادی مانند سلانگور و بوکیت جلیل تغییر جهت یافته است؛ تغییری که چشم‌انداز فراخی از پیشرفت را فراروی یکی از پیشرفته‌ترین اقتصادهای جنوب شرق آسیا قرار داده است.

آینده روشن

با تمام این اوصاف، سلانگور در یک دهه آینده شرایطی متفاوت از امروز را تجربه خواهد کرد؛ دهه‌ای که در آن دیگر خبری از  شیوه درآمدزایی فعلی نیست و اتکای مالزی به صنعت مراکزخرید به حداکثر می‌رسد؛ آنچه اقتصادی متکی به سود خرده‌فروشی را برای آسیا تعریف می‌کند و باعث می‌شود مالزی بیش از پیش در جهت تبدیل شدن به مرجع مراکزخرید برتر در سراسر قاره پهناور آسیا گام بردارد.
 

منبع: international business review

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی