باید و نبایدهای صنعت گردشگری
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۰۲ --- کد خبر ۱۲۵۲

باید و نبایدهای صنعت گردشگری

دنیایی رویایی و پرسود

اگر تا به حال با قدرت صنعت گردشگری در دنیا آشنا نشده‌اید، کافی است بدانید در حال حاضر 5 درصد درآمد کشورهای دنیا  ناشی از توجه به این موضوع و رونق ورود توریست‌ها به کشورهای مختلف است. این صنعت در ساختارهای فضایی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هر جامعه اهمیت زیادی دارد. بر اساس چنین ویژگی‌هایی امروزه گسترش فضاهای باز جمعی و ایجاد مراکز فراغتی و تفریحی مدرن یکی از اهداف مهم برنامه‌ریزان مدیریت کلان شهرهای جامعه در حوزه گردشگری شهری است.

توسعه گردشگری شهری با ارتقای ابعاد کمی و کیفی با حداکثر بازده یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های عمده مدیریت اجرایی شهرها در عصر حاضر است. وجود جاذبه‌های متنوع در شهرها مانند اماکن تاریخی، فضاهای سبز، مراکز فرهنگی و ورزشی، تسهیلات میهمان‌نوازی، مراکزخرید، بازارها و ... در زمره شاخصه‌های مهم شکل‌گیری گردشگری شهری قرار دارد. می‌توان گفت محرک اصلی گردشگری، اختلاف فرهنگ‌ها است؛ فرهنگ با نفوذ و پرتوان، خود می‌تواند ماهیت، هدف، ساختار و کارکرد گردشگری را توضیح دهد.

تاثیرات فرهنگی و اجتماعی

گردشگر و میزبان دارای فرهنگ و الگوهای اجتماعی متفاوتی هستند و در زمان گردش با هم تعاملاتی دارند. تاثیرات فرهنگی و اجتماعی آنها بر یکدیگر دارای اهمیت ویژه‌ای است. گردشگری نقش مهمی در ایجاد تغییرات فرهنگی دارد؛ هم باعث رواج و تقویت عناصر فرهنگی مثبت می‌شود و هم ناهنجاری اجتماعی در یک فرهنگ ایجاد می‌کند. بسیاری از کشورها این صنعت پویا را به عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغال، رشد بخش خصوصی و توسعه ساختار زیربنایی می‌شناسند. در کشورهای در حال توسعه، یعنی در آنجا که شکل‌های دیگر اقتصادی مانند تولید یا استخراج از نظر اقتصادی به صرفه نیست یا نقش چندان مهمی در صحنه تجارت و بازرگانی ندارد، به توسعه صنعت گردشگری توجه زیادی می‌شود.

گسترش گردشگری

این روزها گردشگری در محیط‌هایی صورت می‌گیرد که متشکل از انسان و ویژگی‌های طبیعی است. محیط انسانی متشکل از عوامل و فرایندهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

پدیده گردشگری در تمام نقاط جهان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به حساب می‌آید و در شرایط زندگی تاثیر مستقیم و غیرمستقیم دارد. این صنعت با گستردگی خود توانسته بخش اعظمی از رفتارهای اقتصادی انسان امروز را تحت تاثیر قرار دهد. تنوع در اشکال گردشگری از یک سو و تفاوت  مکان‌ها از نظر جغرا‌فیایی از سوی دیگر، موجب ظهور تکنولوژی‌های گوناگون در برنامه‌ریزی و توسعه گردشگری مناطق و مکان‌های مختلف شده است.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

صنعت گردشگری نوعی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم خارجی در داخل هر کشوری است و در کلیه بخش‌های اقتصادی، اثرگذار جلوه می‌کند، به همین دلیل برنامه‌ریزی دقیق توسط متخصصان، عامل مهمی برای دستیابی به موفقیت در بخش گردشگری برای هر کشور به نظر می‌رسد. صنعت گردشگری ارتباط تنگاتنگی با صنایع دیگری مانند هتلداری، حمل‌و‌نقل، آژانس‌های مسافرتی، صنایع دستی، رستوران‌داری، صنایع غذایی، کشاورزی و … دارد. اصلی‌ترین کارکرد این صنعت کسب درآمدهای ارزی، توزیع مجدد درآمدها، ایجاد اشتغال، فروش کالاها و خدمات مورد نیاز گردشگران، بویژه صنایع دستی، توسعه حمل‌و‌نقل و رونق اقتصادی است، بنابراین هر کشوری که قصد برتر شدن در صنعت گردشگری را دارد، باید به مولفه‌های بی‌شماری توجه نشان دهد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی