آشنایی با پاک‌ترین پایتخت دنیا
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۰۴ --- کد خبر ۱۲۵۳

آشنایی با پاک‌ترین پایتخت دنیا 
سبزی زندگی

برای آشنایی با عجایب و زیبایی‌های سوئد لازم نیست راه دوری برویم؛ کافی است پس از فرود در فرودگاه بین‌المللی استکهلم در پایتخت سوئد بمانید تا با پاک‌ترین پایتخت اروپا و دنیا آشنا شوید؛ شهری قدیمی با فضای سبز فوق‌العاده زیاد و مردمانی خاص و قانون‌مدار.
یک شهر جادویی 
پایتخت کشور سوئد به عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور منطقه نوردیک، جمعیتی 909 هزار و 976 نفری دارد و با احتساب اهالی حومه، جمعیتش به یک میلیون و 372 هزار و 565 نفر می‌رسد. نام استکهلم برای نخستین بار در حماسه‌های اسکاندیناوی به نام «آگنافیت» ذکر شده و در کتاب شعر «هیمس‌کرینگلا اسنوری استورلوسون» هم آمده ‌است. بخشی از محدوده شهری استکهلم در اوپلاند و بخشی دیگر در سودرمان‌لاند قرار گرفته ‌است. این شهر روی 14 جزیره که با پل به هم پیوند داده شده‌اند، بنا شده‌ و به طور کلی 24 هزار جزیره دارد.
ونیز شمال
به خاطر آبراه‌های زیاد موجود، استکهلم را «ونیز شمال» هم می‌نامند. طول روز در استکهلم در اوایل تابستان بیش از 18 ساعت و در اواخر پاییز حدود 6 ساعت است. این شهر به خاطر استفاده از وسایل نقلیه پاک و ترغیب مردم به استفاده از دوچرخه، حرکت به سمت حذف کربن از محیط شهری و البته به کارگیری فناوری‌های پاک که سبب پایین آمدن میزان تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی ‌شده است، در سال 2010 میلادی به عنوان پایتخت سبز اروپا انتخاب شد. بر اساس آمار،  22درصد جمعیت کلی کشور سوئد در استکهلم زندگی می‌کنند که 29 درصد تولید ناخالص ملی این کشور را شامل می‌شود. طبق آمار، 201 هزار و 821  خارجی در این شهر زندگی می‌کنند که بیشتر آنها مربوط به اتباع فنلاندی ( 17 هزار و 579 نفر) و عراقی (16 هزار و 374  نفر) هستند. بیشترین زبان مورد تکلم در این شهر سوئدی، فنلاندی، عربی، کردی، ترکی، فارسی و بوسنیایی است. پایتخت سوئد با حومه شامل 26 منطقه است.


مراکزخرید پیشرفته 
طبق شواهد موجود، سوئد و شهر استکهلم یکی از اولین شهرها و کشورهای دارای مراکزخرید در اروپا بودند. عمر قدیمی‌ترین مرکزخرید استکهلم به دهه30  میلادی می‌رسد؛ زمانی که اروپا در حال آماده شدن برای یک درگیری بزرگ و ویرانگر به نام جنگ جهانی دوم بود. سوئد به دلیل در امان ماندن از تبعات جنگ جهانی دوم آسیب زیادی را متحمل نشد و به همین دلیل مراکزخرید استکهلم هم سرجای خودشان باقی ماندند تا این‌که یک آتش‌سوزی عمده در دهه 50، بخش زیادی از حاشیه شهر و چند مرکزخرید را به ویرانی کشاند، اما پس از مدتی با سرمایه‌گذاری بزرگان صنعت خرده‌فروشی و همت جمعی، نه تنها مراکزخرید قبلی دوباره برپا شدند، بلکه چند «مال» بزرگ هم تاسیس شدند تا پایتخت سوئد بیش از پیش رنگ و بویی تجاری به خود بگیرد. 
ظرفیت‌های تجاری
 از دهه 90 و همزمان با روی کار آمدن دولتی سوسیالیسم‌محور، امور اجتماعی و توجه به بافت شهری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت؛ خروجی چنین تمرکزی بالا رفتن سطح رفاه اجتماعی، توسعه اقتصادی و تجاری و بالاتر رفتن کیفیت زندگی مردم ساکن شهرها و روستاها بود. با یک برنامه‌ریزی 2 دهه‌ای استکهلم به عنوان پایتخت سوئد به شاهراه تجارت این کشور تبدیل شد و در صنعت توریسم به یک قطب غیرقابل انکار تغییر وجهه داد. پارک‌های زیبا، هوای سالم، بهره‌وری مناسب از سوخت، گاز، برق و آب، میزان حضور توریست‌ها در این شهر را نسبت به یک دهه گذشته به میزان 23 درصد افزایش داده است.
جادوی طبیعت
در یک سال گذشته به طور خاص استکهلم به خاطر در نظر گرفتن برنامه‌های ویژه زیست محیطی مورد توجه بیشتر توریست‌ها و جهانگردان قرار گرفته است. بخشی از موفقیت ناشی از اکوسیستم قوی و یکپارچه‌ای است در سراسر پارک‌ها و مناطق زیست محیطی اطراف وجود دارد؛ آنچه تنفس در یک فضای واقعا سبز و به معنای واقعی پاک را محقق می‌سازد. استکهلم با این میزان مقبولیت و فضای سبز، پیشروی شهرهای دارای داعیه حفظ محیط زیست است و به معنای واقعی کلمه در بین تمام شهرهای بزرگ دنیا نمونه کامل پشتیبان محیط زیست به شمار می‌رود.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی