هتل یخی یکی از بزرگ‌ترین عجایب گردشگری دنیا
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۰۴ --- کد خبر ۱۲۵۵

هتل یخی یکی از بزرگ‌ترین عجایب گردشگری دنیا

پرسه در یخ

یکی از عجیب‌ترین مناطق و هتل‌های دنیا هتل یخی است! هتل یخی اولین و بزرگ‌ترین هتل ساخته شده از یخ و برف در جهان است. این هتل که  در روستای کوچک یوکاسژروی در شمال سوئد واقع شده، تنها 1100 انسان را در خود می‌بیند و تعداد سگ‌های این روستا تنها 100 عدد از جمعیت مردم کمتر است. در زمستان 50 هزار توریست برای بازدید از این هتل زیبا و همچنین گذراندن چند شب به‌یادماندنی به این روستا می‌آیند. از نشانه‌های فکر اقتصادی سازندگان این هتل می‌توان به انتخاب یک موقعیت جغرافیایی خاص اشاره کرد. افرادی که به این اقامتگاه خاص می‌آیند نه تنها به دنبال آرامشی مثال‌زدنی هستند، بلکه به تماشای شفق‌های رنگارنگ قطبی و دیگر سرگرمی‌هایی موجود در نزدیکی‌ها قطب شمال هم علاقه دارند.

ساختار هتل 
ساختار بدنه این هتل بسیار ساده بوده و مصالح آن‌، یعنی یخ کاملا در دسترس است، اما عظمت ساخت بنا در مقادیر استفاده از مصالحش است. این هتل 5 هزار و 500 مترمربع از زمین منطقه را پوشانده و از یک تن یخ رودخانه تورن و 300 تن ترکیبی از یخ و برف با نام «سنایس» پوشیده شده است. این ترکیب موجب استحکام بدنه هتل می‌شود. کارگران این ساختمان زیبا 100 نفر بودند که 50 نفر از آنها را هنرمندانی چیره‌دست در زمینه کار با مجسمه، برف و یخ تشکیل می‌دادند و از هر کدام از این هنرمندان به منظور کار در بخشی از این هتل دعوت به عمل آمده بود. ساخت این هتل پروژه‌ای یک ساله بود.
روزشمار ساخت 
بین ماه می تا آوریل بیشتر یخ‌های مورد نیاز از رودخانه تامین شده و در بهار و زمستان در یخچال‌های عظیم صنعتی نگهداری می‌شوند. تنها طی 2 ماه (نوامبر و دسامبر) یخ‌های هتل یخی بازسازی می‌شوند و دوباره در اواسط ماه آوریل که یخ‌ها ذوب می‌شوند، سازه شکل قبلی خودش را باز می‌یابد.

اقامتگاهی بدون دردسر

اگر قصد سفر به این اقامتگاه دیدنی را دارید، خیالتان راحت باشد، زیرا همانطور که می‌توانید در اتاق‌های یخ‌زده اما زیبای این هتل شب را سپری کنید، اگر مایل باشید می‌توانید در اتاق‌های گرم تعبیه شده در دیگر هتل این منطقه هم اقامت کنید. نخستین هتل یخی جهان که در سال 1989 میلادی در شمال سوئد و از برف و یخ ساخته شد، اکنون و پس از گذشت 28 سال از تاسیس، بازسازی و به نام «هتل یخی 365» در تمام طول سال قابل استفاده است؛ به حدی که هر روز بر تعداد بازدیدکنندگانش افزوده می‌شود و اکنون برای همه دنیا شناخته شده است.

تکنولوژی برتر 
تکنولوژی جدید سرمایش نوری در کنار همه امکانات دیگر شامل گالری‌های هنری و 10 سوییت مجلل، این هتل را به یک مکان برتر و خاص تبدیل کرده است. با این تکنولوژی، امکان بهره بردن از خورشید در نیمه‌های شب و در کنار نورهای مناطق شمالی کره‌زمین به وجود آمده است. این هتل در 200 کیلومتری شمال دایره آرکتیک واقع شده و هر سال تغییراتی برای نوسازی در آن انجام می‌پذیرد. کار نوسازی هتل یخی بسیار دشوار و طاقت‌فرسا است، زیرا برخلاف هتل‌های عادی، در این سازه شما با یخ و دشواری‌های فراهم آوردن این ماده سرد روبه‌رو هستید!

نوسازی 

در فصل بهار چیزی حدود 5 هزار تن یخ از نزدیک‌ترین رودخانه اطراف جمع‌آوری می‌شود و در طول تابستان در انبارهای سرد نگهداری می‌شود. هر سال و زمانی که بخش‌هایی از این هتل شروع به آب شدن می‌کند، برای حفظ ساختار، مراحل ساخت مجدد انجام می‌پذیرد، به این ترتیب هر سال قطعات جدیدی از یخ به هتل اضافه می‌شود. این مکان اعجاب‌آور قطعا خاطراتی را برای شما رقم می‌زد که تا آخر عمر از یاد نخواهید برد، البته به شرطی که رنج سفر به اسکاندیناوی و رفتن به یکی از نامحتمل‌ترین گزینه‌ها برای اقامت را به جان بخرید و چندین روز در اولین و تنها هتل یخی دنیا اقامت رویایی را تجربه کنید!

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی