چگونه برنامه «وفاداری مشتریان» شرق آسیا را تکان داد
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۰۵ --- کد خبر ۱۲۵۶

چگونه برنامه «وفاداری مشتریان» شرق آسیا را تکان داد

همگام آرزوهای مشتری

loyalty program یا همان «برنامه وفاداری مشتریان» چندین دهه است که در مراکزخرید بزرگ دنیا اجرا می‌شود و نزد مشتریان محبوبیت زیادی دارد.
این برنامه پس از اجرا شدن در کشورهای آمریکایی و اروپایی در آسیا هم با استقبال زیادی مواجه شد و در حال حاضر کشور چین با اختلاف نسبت به سنگاپور و سایر کشورهای همجوار در صدر استفاده‌کنند‌ه‌ها از برنامه وفاداری مشتریان قرار دارد. چین، سنگاپور و مالزی به عنوان 3 قطب برتر شرق و جنوب شرق آسیا در زمینه برنامه‌های توسعه‌دهنده مال‌ها و مراکزخرید با برنامه‌های اصولی یک دهه اخیر خود به خوبی صحت برنامه وفاداری مشتریان را به اثبات رسانده‌اند، هر چند نرخ رشد برنامه در 3 کشور متفاوت است. اگر باور نمی‌کنید، این آمارها را بخوانید.

برنامه‌های برتر 
بیش از نصف مصرف‌کنندگان چینی (72 درصد)، عضو برنامه وفاداری مشتریان هستند، در حالی که تنها 45 درصد هنگ‌کنگی‌ها و 53 درصد سنگاپوری‌ها تحت پوشش این برنامه قرار دارند.
34 درصد چینی‌ها از برنامه وفاداری مشتریان و سودی که نصیب برده‌اند، رضایت دارند. این تعداد در هنگ‌کنگ 25 و در سنگاپور 22 درصد گزارش شده است.
89 درصد چینی‌ها با برنامه وفاداری مشتریان دلگرم به خرید افزون‌تر و سود بیشتر شده‌اند که در مقایسه با 87 درصد هنگ‌کنگی‌ها و 81 درصد سنگاپوری‌ها رقم بالاتری است.
نتایج یک نظرسنجی 
وقتی در چین از چشم‌اندازه برنامه وفاداری مشتریان سوال شد، 75 درصد مردم این برنامه را برای سرمایه‌گذاری خرید خودشان در آینده موثر دانستند. این میزان در سنگاپور 63 و در هنگ‌کنگ 49 درصد است.
75 درصد چینی‌ها برنامه وفاداری مشتریان را به دوستان و آشنایان خود معرفی کرده‌اند. در سنگاپور 63 و هنگ‌کنگ 54 درصد مردم این کار را انجام دادند.
جالب این‌که 60 درصد مردم چین حتی در صورت گران‌تر بودن محصولات مراکزخرید و فروشگاه‌های دارای برنامه وفاداری مشتریان باز هم از چنین مکان‌هایی خرید می‌کنند، در صورتی که تنها 40 درصد هنگ‌کنگی‌ها و 39 درصد سنگاپوری‌ها نظر مشابهی دارند.

ماجرای اعتماد 

67 درصد چینی‌ها در سال 2017 با اعتماد کامل به برنامه وفاداری مشتریان از 100 درصد خدمات این برنامه بهره بردند. منظور از اعتماد، تداوم سرمایه‌گذاری در زمینه خرید با وجود نقایص ناگهانی است. در سنگاپور و هنگ‌کنگ این میزان اعتماد، رقم نازل 30 درصد را نشان می‌دهد که شاید بخشی از ماجرا به پیشرفته نبودن و عدم کارایی برنامه در برخی مراکزخرید 2 کشور مربوط شود؛ آنچه خودبه‌خود از میزان اعتماد می‌کاهد.

برنامه‌های تشویقی 
برنامه وفاداری مشتریان در واقع یک برنامه اصلی است و چند مورد تشویقی دیگر هم در کنار طرح وجود دارد؛ طرح‌هایی مانند «خرید بیشتر، تسهیلات بیشتر» که از 5/1 دهه پیش در چین، هنگ‌کنگ و سنگاپور اجرایی شده است. بر این اساس اگر شما در طول یک ماه، حداقل 15 خرید داشته باشید، ماه آینده علاوه بر تخفیف تعرفه‌ای در توزیع جوایز ماهانه هر مرکزخرید و فروشگاه دارای برنامه وفاداری مشتریان هم شانس زیادی برای برنده شدن دارید.

مولفه‌های دیجیتالی
این روزها گوشی‌های هوشمند از طریق پیام‌رسان‌های مختلف، پیشنهادهای گوناگونی برای مشتریان مطرح می‌کنند؛ پیشنهادهایی که از طریق مراکزخرید صورت می‌گیرد. در بین انبوه پیام‌ها و پیشنهادها، انتخاب چند مورد خاص دشوار است، اما برنامه وفاداری مشتریان در چین، سنگاپور و هنگ‌کنگ، کار را ساده‌تر می‌کند، به این معنا که با هر پیشنهاد، اطلاعات شما در بانک اطلاعاتی هر برند و فروشگاهی ثبت می‌شود و حتی در صورت عدم تمایل به دیدن یا استفاده از محصولات و برندهای خاص، شامل طرح‌های کلی برنامه وفاداری مشتریان می‌شوید. البته برای استفاده از برنامه‌های تخفیفی و تسهیلاتی باید برای مشترک شدن اقدام کنید. معمولا تمام مراکزخرید دارای برنامه وفاداری مشتریان، اپلیکیشن مرتبط هم دارند و به گفته مدیر پروژه «چاینامال» چینی‌ها دیگر آنقدر معتاد برنامه وفاداری شده‌اند که دیگر بدون اپلیکیشن مراکزخرید سراغ خرید نمی‌روند. تکنولوژی دنیای ما را بلعیده است، اما فقط وقتی برتری شما از طریق شبکه‌های اجتماعی حاصل می‌شود که بدانید چگونه از برنامه‌هایی مانند «وفاداری مشتریان» بیشترین استفاده را ببرید و مشتریان را با آرزوهایتان همگام کنید، زیرا در این صورت شما و برندتان، یک برنده واقعی هستید.
منبع: RETAIL ASIA

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی