وقتی فرهنگ در خدمت تکنولوژی درمی‌آید
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۰۵ --- کد خبر ۱۲۵۸

وقتی فرهنگ در خدمت تکنولوژی درمی‌آید

کتاب‌هایی که آنلاین ورق زده می‌شوند
در دوران گذشته و حتی تا یک دهه قبل تلقی موجود درباره مراکز خرید و مشاغل تجاری، کاری کاملا متفاوت با مفهومی جدا از فرهنگ و مقولاتی مانند کتابخوانی بود اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی، دیگر نمی‌توان فرهنگ و بازار را دور از هم و مقولاتی کاملا نامرتبط دانست.

پیوند فرهنگ و مراکز خرید
شهر بولونیا در ایتالیا به عنوان منطقه پر از کتاب و کتابخانه ایتالیا، اولین بار سال2010 مبدع سیستمی شد که این روزها به شدت خریدار دارد. این مرکز خرید طرح تشویقی کتابخوانی را به اجرا درآورد؛ به این صورت که شما در ازای تعداد مشخصی از خرید یک کتاب به صورت رایگان دریافت می‌کنید و مثلا اگر در یک مرکز خرید 10 جنس خریداری کنید،3 کتاب هدیه می‌گیرید که بنا به درخواست شما می‌تواند الکترونیک یا کاغذی باشد. پس ازچندی این ابداع خاص مرکز خرید مرکزی بولونیا به سایر نقاط ایتالیا، اروپا و دنیا تسری یافت و طبق آمار حدود 50 هزار مرکز خرید در سراسر دنیا و بیش‌تر اروپا از شیوه «کالا بخر، کتاب ببر» استفاده می‌کنند.

غرفه «حواس‌‌پرتی عمدی»
شیوه خاص دیگری هم کمی قبل از  ابداع خاص مرکز خرید بولونیا به وجود آمد و البته کمی جالب و دارای ابهام بود. افراد به عمد در امکان مختلف کتاب جا می‌گذاشتند تا شخص بعدی که در آن مکان حاضر می‌شود، کتاب را با خود ببرد؛ آن هم در حالی که روی کتاب نوشته شده؛ « تقدیم به شخصی که این کتاب را پیدا کرده است.»
در نهایت این شیوه تحت عنوان «غرفه حواس‌‌پرتی عمدی» سازماندهی شد. این شیوه رشد کتاب و کتابخوانی و توجه به این اصل در مراکز خرید را افزایش داد. از دل کتاب‌های به عمد جامانده و دست و دلبازی افرادی که کتاب‌های هدیه داده شده را درقفسه کتاب مراکز خرید قرار می‌دادند، شهر کتاب‌های مدرنی به وجود آمد و کار فرهنگی مورد نظر، کاملا جواب داد. 


حضور سلبریتی‌ها 
یکی دیگر از کارهای فرهنگی جالب توجه، حضور سلبریتی‌ها و تبلیغ آن‌ها برای یک یا چند کتاب خاص است. این جنبش از حدود 2 دهه قبل و با تبلیغات دیوید بکام برای کتاب‌های نوشته شده توسط سلینجر، نویسنده کتاب تاریخی «ناتور دشت» شروع شد.حضور چهره‌های مشهور در مراکز خرید، اعتیاد گسترده به کتابخوانی را در پی داشت؛ به حدی که پس از چندی هر یک از مراکز خرید برجسته دنیا، کتابخانه‌های الکترونیک خاص خودشان را برای مشتریان برپا کردند تا دیگر کتاب و کتابخوانی تنها از نوع کاغذی و ورق زدن صفحه شکل نگیرد.

آینده الکترونیک
با توجه به تمهیدات فعلی و تکنولوژی‌های به کار رفته به نظر می‌رسد در آینده نزدیک دیگر در سبد خرید افراد حاضر در مراکز خرید، جای کتاب خالی نیست. به گزارش سازمان مرکزی نظارت بر مراکز خرید در آمریکا، 52 درصد افرادی که روزانه از مراکز خرید آمریکا دیدن می‌کنند، سرانه مطالعه‌ای در حد 45 دقیقه در روز دارند که این آمار قابل مقایسه با کتابخوانی تنها 26 درصد علاقه‌مندان به حضور در مراکز خرید در سال 2006 نیست. با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شویم فرهنگ‌سازی صورت گرفته از طریق تبلیغات و کشاندن پای سلبریتی‌ها کاملا موثر واقع شده است.در حال حاضر اکثر مراکز خرید معتبر دنیا دارای یک شهر کتاب مجهز هستند و از طرفی در برخی مال‌های معتبر، برندهای بزرگ از همان لحظه فکر انتشار کتاب با نویسنده و دست اندرکاران چاپ کتاب قرارداد همکاری امضا می‌کنند و به نوعی نقش اسپانسر کار فرهنگی را به عهده می‌گیرند؛ آنچه برای طرفین سودی دوجانبه در پی دارد. اسپانسر به سود موردنظرش از طریق فروش کتاب در مراکز خرید وتبلیغات توسط چهره‌های مشهور می‌رسد و عوامل و دست‌اندرکاران کتاب هم دیگر نیازی به صرف هزینه بیش از حد برای چاپ ندارند چون اسپانسر به طور کلی هزینه‌هایشان را تقبل می‌کند. با چنین اقدامات و همکاری‌های متقابلی، دیگر مرکز خرید فقط یک محیط تجاری و حتی تفریحی نیست بلکه جایگاهی کاملا فرهنگی تلقی می‌شود که در آن می‌توان به تبادل فرهنگ و تجارت پرداخت کرد.


منبع:  SCT

 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی