دوره مراکزتجاری نسل چهارم در راه است‌!
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ --- کد خبر ۱۲۷۰

دوره مراکزتجاری نسل چهارم در راه است‌!  

آوی آلکاش، مدیرعامل منطقه‌ای شرکت بین‌المللی مشاوره املاک و مستغلات JLL ترکیه‌ و گرد آورنده دایره‌المعارف بازاریابی و خرده‌فروشی مواد غذایی در ترکیه است. او معتقد است‌ مراکزخرید در ترکیه به نقطه اشباع خاصی رسیده‌اند و مراکزخرید نسل چهارم در راه هستند؛ ما وارد عصر مراکزخرید جاده‌ای می‌شویم‌، در دنیا جاده‌ها در حال تبدیل شدن به مراکزخرید هستند و  مانند مرکزخرید اداره و نگهداری خواهند شد‌‌. آوی آلکاش اولین شخصی است که در مدیریت مراکزخرید و خرده‌فروشی در منطقه و ترکیه به ذهن می‌رسد‌.
در مصاحبه اخیر او در تاریخ   5-6 دسامبر در روزنامه hurriye ترکیه، او گفت سال 2017 آنقدرها هم که تصور می‌شد از نظر اقتصادی و تجاری بد نگذشت. او که یکی از بزرگان صنعت خرده‌فروشی و مراکز تجاری در ترکیه  می‌باشد، بانک‌ها و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی را به راه‌اندازی و حضور در عرصه اعطای تسهیلات بلند‌مدت دعوت کرد‌. 
آوی آلکاش یکی از بزرگان انگشت‌شمار صنعت خرده‌فروشی در ترکیه است. 

  

سوال اصلی صاحب‌نظران این صنعت این است که در حال  حاضر 349 مرکزخرید در ترکیه در حال فعالیت می‌باشند‌. آیا این روند همچنان رو به افزایش است؟
او معتقد است، در ترکیه میزان اشتغال در مراکزخرید بیش از 90 درصد است و در اروپا بیشترین میزان پتانسیل جهت فعالیت در این فضا وجود دارد. بخش خرده‌فروشی ترکیه در حال تلاش برای تنظیمات و متعادل‌سازی  توسعه  این صنعت رو به رشد در خود است و در نهایت نرخ رشد مراکزخرید کاهش یافته و با سرعتی متعادل در حال توسعه است‌. او معتقد است در ترکیه دوره‌ای تجربه شد که خرده‌فروشان قوانین و شرایط حاکم را رقم می‌زدند که در این دوره بویژه در ساختارهای مخلوط و چند‌وجهی‌، رشد قابل توجهی ثبت شده است. پروژه‌های مختلط از جمله مراکزخرید، دفتر، هتل، محل اقامت ساخته شده است، اما دیگر این مدل بیزینس در  توسعه مراکزخرید در ترکیه به پایان رسیده است‌. 
مراکزخرید نسل چهارم در راهند؛ ما وارد عصر جدیدی از مراکزخرید شدیم که در حال حاضر در بسیاری از نقاط جهان وجود دارند، خیابان‌ها مانند مراکزخرید مدیریت می‌شوند. خیابان Bağdat و stiklal ترکیه نیز به پیروی از این روند نیاز  دارند. البته این خیابان‌ها در دوران اخیر خالی از جمعیت شده و این کاملا خلاف جریان رشد مراکزخرید نسل 4 است. 
ترکیه در حال گذراندن دوره دشواری است. رشد سریعی در بخش خرده‌فروشی رخ داده است که به دلیل باز شدن مراکزخرید بوده است. این رشد در داخل ترکیه‌، توسعه و رقابت بین برندهای ترک و گسترش علامت تجاری ترکیه در خارج از کشور را فراهم کرده است‌. در این میان شرکت‌های صادراتی مارک‌دار‌ با افزایش نسبی ارز خارجی ورودی به ترکیه از مزایای بالایی بهره‌مند شده‌اند. اینطور به نظر می‌رسد که در خیابان‌ها و مراکزخرید در هر 2 بخش غذا و نوشیدنی و محیط‌های فرهنگی‌، زمینه‌های فعالیت افزایش یافته و مراکزخریدی که پتانسیل فعالیت‌های فرهنگی را دارا می‌باشند در حال توسعه و رشد هستند.

نجات بازار ترکیه در تابستان امسال توسط گردشگران عرب 
سال  2017 در واقع به آن اندازه که انتظار می‌رفت برای صنعت خرده‌فروشی ترکیه و مراکزخرید بد نبود‌. ترکیه سال پرباری را که برنامه‌های جدی و برگشت سرمایه را در بر داشت، گذراند. گردشگران عرب علاقه زیادی به برند‌های ترکیه‌ای داشتند و در واقع آنها این صنعت رو به نزول را نجات دادند. نرخ توریستی در برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج 6،7 درصد بوده و این در حالی است که در برخی از مراکزخرید 20 تا 25 درصد افزایش یافته است. بخش املاک نیز  به واسطه استقبال آنها در حال حرکت بوده و است‌. گسترش و طولانی کردن  سررسید پرداخت و بهبود شرایط پرداخت، با توجه به قدرت و ظرفیت خرید مردم در ترکیه باعث شد ترکیه به یک الگوریتم درست و بومی پیش‌خرید و رهن درباره شرایط خرده‌فروشی و مراکزخرید دسترسی پیدا کند‌. از یک سو بانک‌ها با پرداخت وام‌ها و تسهیلات و از طرف دیگر، شرکت‌های ساختمانی با افزودن فرصت‌های پرداخت خود از 60 ماه به 120 و 240 ماه باعث پشتیبانی و حمایت از این صنعت شدند‌. 

حال دغدغه همه در این صنعت معطوف به این است که سال 2018 چگونه خواهد گذشت‌؟ 
بدون شک بالا رفتن هزینه‌های جاری و  تمام شده و کرایه‌ها و افت قدرت خرید باعث وارد شدن لطمه بزرگی به این صنعت خواهد شد‌. اما آوی آلکاش معتقد است در سال 2018 نیز میزان اشتغال و درآمد از این صنعت خیلی رو به نزول نخواهد بود و می‌‌گوید در صنعت گردشگری سیگنال‌هایی وجود دارد که باعث جبران مشکلات در تابستان 2018 خواهد شد که این از طریق تبلیغات و رزرو‌اسیون زودتر از موعد قابل اجرا می‌باشد‌، اما با این حال صنعتگران خرده‌فروشی و مراکزخرید را در نگرانی از شرایط بازار کنونی محق می‌دانند‌. 

راه‌حل‌های گذر از این بحران چیست‌؟! 
آوی آلکاش معتقد است، اگر نیمی از گردش مالی انحصاری نام تجاری برندهای ترک در خارج از کشور صورت بگیرد، از نوسانات منفی داخلی متضرر نمی‌گردند‌. 
تمامی سرمایه‌گذاران، مستاجران و بانک‌های فعال در این صنعت باید با هم  متحد شوند .سال 2018 خیلی روشن و امیدوارکننده نیست و این بار  منفی و بد‌بینی را بر فعالان این صنعت خواهد داشت، بنابرین برای اطمینان از ادامه رشد در سال‌های گذشته امسال نیز نیازمند رشد متوازن هستیم. ترکیه بخشی جدایی‌ناپذیر از اقتصاد جهانی است و تحولات جهانی و منطقه‌ای ترکیه هر 2  نقش بسزایی در این صنعت دارند، بنابراین دولت و بانک‌ها تنها راه امیدبخش و نجات، گذر از این بحران است. با استفاده از سیستم‌های محافظت شده بازپرداخت درازمدت بانکی، می‌توان راه‌حل‌هایی برای کاهش خطر در هر 2 طرف فراهم کرد.
با تاکید بر این مهم ظهور مراکزخرید نسل چهارم بسیار مهم است؛ ایجاد مرکزهایی که به درستی اطلاعات مربوط به مراکزخرید نسل چهارم را حفاظت، مدیریت و ذخیره‌سازی می‌نمایند و حضور برندهای معروف در هر یک از این مراکزخرید جاده‌ای، یک امر مهم و ضروری است‌. در صنعت خرده‌فروشی نوآوری و بازاریابی چندوجهی در حال ایجاد و توسعه است، به عنوان مثال مردم در کره جنوبی در قطار در حال خرید مایحتاج خود خواهند بود‌ و مسیرها و جاده‌ها اهداف تجاری خواهند داشت‌. 
برخی از برندهای خارجی، بویژه برندهای بریتانیایی از ترکیه آمده‌اند. آیا این ادامه دارد؟ آیا برندهای جدیدی نیز در این مدت به ترکیه وارد می‌شوند؟ پاسخ این سوال بسیار صریح است،  بله، حتی بیش از پیش‌‌، زیرا ترکیه بازار بسیار خوش پتانسیلی برای کالاهای داخلی و خارجی می‌باشد، بنابراین باید از آن استفاده کرد‌. 
برای تقویت فعالیت‌های خارجی باید خطوط قرمز و اهداف را مشخص کرد و بعد فعالیت‌ها را مستحکم‌تر توسعه داد‌. 
به عنوان مثال گردشگران چینی توان بالقوه زیادی دارند؛ چینی‌ها قبل از هر چیز به دنبال غذا هستند، بنابراین باید برای بهره‌مندی از مزایا و پتانسیل بازار چین به سمت صادرات محصولات غذایی به چین رفت‌.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی