نقش آفرینی ربات ها در مراکزخرید
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ --- کد خبر ۱۲۷۱

نقش آفرینی ربات ها در مراکزخرید

در جنوب شانگهای یک کارخانه‌ بزرگ ساخت تجهیزات فاقد هرگونه نورگیر یا پنجره با 15 کارگر وجود دارد که تنها عضو کاملا فعالش یک بازوی رباتیک کوچک است. این بازوی رباتیک درست در جایی که محصولات این کارخانه، یعنی «تجهیزات شبکه» باید در جعبه‌ها بسته‌بندی شوند، بی‌حرکت مانده است. در واقع یک گروه به رهبری خانمی جوان وظیفه کنترل ربات را دارند؛ رباتی که قرار است در آینده نزدیک در تمام مراکزخرید به جای کارگران وسایل سنگین راجا‌به‌جا کنند و در واقع امور خدماتی را بر عهده بگیرند. البته ربات‌های مختلف کارکردهای متفاوتی دارند؛ از برچسب زدن روی اجناس تا جابه‍‌جایی اجناس در انبارها. در واقع این ربات‌ها باعث صرفه‌جویی در نیروی انسانی می‌شوند، اما نگهداری از آنها مشکلات زیادی دارد و باید دقت زیادی به خرج داد؛ بخصوص وقتی تعدادشان زیاد می‌شود.

 

نقاط قوت و ضعف‌ها
طی 7 سال گذشته دستمزد کارگران چینی بیش از 2 برابر شده است. شرکت‌های مالک کارخانه‌های بزرگ در سراسر اروپا در فشار رقابتی شدید با کارخانه‌های فوق پیشرفته‌ آلمانی، ژاپنی و آمریکایی قرار گرفته‌اند و گریزی از استفاده از فناوری‌هایی مانند استفاده از ربات در مراکزخریدشان ندارند و شرکت‌های آسیایی در تلاش برای برای پیشی گرفتن در این رقابت، دو سوم از 3 هزا کارگر خود را با ربات‌ها و ماشین‌ها تعویض خواهند کرد، به عنوان مثال کشورهای آسیایی مانند مالزی و چین قصد دارند طی چند سال آینده کلیه مراکزخرید خودشان را خودکار کنند و اصطلاحا یک «کارخانه‌ تاریک» بسازند. کارخانه‌ تاریک یعنی این‌که هیچ کارگری در مراکزخرید حضور ندارد و لازم نیست لامپی روشن باشد، زیرا ماشین‌ها در تاریکی مطلق به خوبی می‌توانند کار کنند. 
البته تعویض انسان‌ با ربات به همان اندازه که وقت‌گیر است، هزینه‌بر هم است. بیشتر ربات‌های صنعتی کاملا باید برنامه‌ریزی شوند و فقط در صورتی وظیفه خودشان را خوب انجام می‌دهند که دقیقا کارشان را از طریق نرم‌افزار و کدنویسی تعریف کرده باشید. در حال حاضر اکثر مراکزخرید آسیا بیشتر از تولید نیازمند انعطاف‌پذیری و تصمیم‌گیری‌های منعطف انسانی هستند، به عنوان مثال اگر جعبه‌ای در خط تولید با زاویه‌ نامناسب قرار بگیرد، کارگر قبل از چسباندن برچسب، آن را صاف می‌کند. با وجود چنین مسائلی، تعداد خیلی زیادی از کارخانه‌های چینی در حال آماده شدن برای استفاده از ربات‌ها و ماشین‌ها به جای کارگرهای ارزان‌قیمت هستند. بعضی از آنها چاره‌ دیگری هم ندارند. برخلاف گذشته نیروی انسانی در آسیا بخصوص در مقایسه با بعضی از نقاط اقتصادی جدید در اروپا، آن‌ قدرها ارزان نیست، به عنوان مثال در ویتنام، تایلند و اندونزی، دستمزد کارگران گاهی اوقات‌، یک‌سوم دستمزد کارگران کارخانه‌های چینی است. قطعا یکی از راه‌حل‌ها برای کاهش بیشتر هزینه‌ تولید در چین و رقابت با این رقبای نوظهور، استفاده از اتوماسیون است. 


عواقب اتوماسیون
نتیجه و عواقب این تصمیم قطعا در کل جهان احساس خواهد شد. تقریبا یک‌چهارم همه‌ محصولاتی که در جهان تولید می‌شوند از چین می‌آیند. اگر چینی‌ها بتوانند از ربات‌ها و دیگر فناوری‌های پیشرفته در تولید محصولاتشان استفاده کنند، محصولات چینی هم می‌توانند متحول و از کالاهای کم‌ارزش و ارزان‌قیمت به محصولات پیشرفته و با فناوری ساخت بالا تبدیل شوند. البته مشخص نیست این اتوماسیون گسترده چه تاثیری بر میلیون‌ها کارگری که اکنون استخدام کارخانه‌ها هستند، می‌گذارد. 
در مراکزخرید بزرگ دنیا هنوز کارگران زیادی مشغول کار هستند؛ بعضی از آنها کارهایی که یک ربات هرگز قادر به انجامش نیست را به دقت انجام می‌دهند و تا زمانی که چنین وضعیتی پابرجا است، باید درباره جانشین کردن ربات به جای انسان با دقت بیشتری تصمیم گرفت. مدیران مراکزخرید بزرگ و صاحبان مال‌ها بارها اعتراف کرده‌اند از کارگران مراکزخرید و به طور کلی نیروی انسانی کارهایی برمی‌آید که در توان هوشمندترین ربات‌های موجود در بازار نیست، به عنوان مثال متصل کردن سیم‌های کاملا انعطاف‌پذیر به بوردهای الکترونیکی نیاز به هوش انسانی و دانستن زوایا و پیچ و خم‌های امور الکترونیکی دارد، به گونه‌ای که یک برنامه حتی پیچیده هم نمی‌تواند ربات‌ها را به انجام چنین کاری وا دارد. بنابراین هنوز عصر تاثیر مستقیم انسان بر مراکزخرید به پایان نرسیده و ربات‌های هر چند پیشرفته باید تا زمان تکمیل شدن توانایی‌هایشان در صف خدمات‌دهی به مراکزخرید باقی بمانند!

منبع: RETAILER MAGAZINE

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی